Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Casa pentru porc si grajd, cu ciment

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Buna ziua tuturor, intotdeauna am gasit sfaturi bune si indrumari de la dnii de aici, m-am gandit sa va intreb si pe dvs ce si cum de vreme ce nu stiu mai nimic pe tema.

Ce vreau:
Casa pentru doi porci mari, cel putin. Sau porc si purcea cu micutii, adica sa aiba separeu.

As dori mult o zona adancita acoperita de grilaj pentru scurgerea mizeriei, dar nu am idee despre dimensiuni, pozitionare si nici grilajul nu stiu cum se face/ de unde cumpar.

Grajdul si casa cu totul trebuie sa aiba 23 mp, casa pusa pe Est-Vest.

Casa trebuie sa aiba fundatie cel putin 0,5 m in pamant. Inaltime 1 m cel putin, cu posibilitatea de a prinde separat un acoperis facut cu lemn si tabla.

Vreau sa pun si plasa pe dinafara (sudata si deasa 12x25 mm, adica de cusca), poate pana la 0,7 m.

Gardul il pot face cu tevi metalice (am destule, de 60 mm in diametru, de 30..) si bucati sarma bordurate (4x4 mm grosime). Dar nu stiu aici.. prins ori sudat?

Am niste bare metalice de 12 si 10 mm, banuiesc ca-s potrivite innauntrul mortarului turnat pentru a tine podeaua, cel putin asa am vazut odata.


Pe langa astea, cea mai mare dilema, problema capitala pentru mine o reprezinta mortarul.
Cat si ce fel de nisip intra? apoi cat si ce fel de ciment sa iau?

Edited by fodur, 02 November 2017 - 10:28.


#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Pe la noi porcu se tine in cotet, nu in casa. In alte parti nu stiu ce sa zic.

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
O vrea omul un coteț confort 1, 4 camere, ultracentral, cu garaj și dependințe.

#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Fa si tu un proiect autorizat ..

#5
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
As fi postat la sectiunea cu animale, dar e vorba de o constructie.

Altcineva ma poate ajuta nitel, in afara de simpaticii cu timp liber dinainte?
Mersi mult.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 fodur, on 02 noiembrie 2017 - 10:27, said:

Buna ziua tuturor, intotdeauna am gasit sfaturi bune si indrumari de la dnii de aici, m-am gandit sa va intreb si pe dvs ce si cum de vreme ce nu stiu mai nimic pe tema.

Ce vreau:
Casa pentru doi porci mari, cel putin. Sau porc si purcea cu micutii, adica sa aiba separeu.
Pe langa astea, cea mai mare dilema, problema capitala pentru mine o reprezinta mortarul.
Cat si ce fel de nisip intra? apoi cat si ce fel de ciment sa iau?

Ideea ta nu e rea, dar se face "casa" pentru purcei ci "cocina" (asa se numeste) si care inseamna un fel de cusca mai mare 2mx2m petru un godac si 1.5m inaltime, astfel incat sa poti intra partial sa faci curat.  In spatiul exterior, tot asa cca. 2mx2m spatiu  de miscare plus niste zone de hranire, apa, pe care poti sa le faci din beton sau din altceva ai la indemana. Izolarea spatiului exterior cu plasa sudata, incat sa rezulte un fel de cusca.

Ceva de genul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/h288Se7Bek8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu e o constructie complicata dar tot ai nevoie de cineva priceput la betoane, acoperis, nu poti sa te apuci singur.

#7
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Inteleg, dar eu vreau sa aiba pereti din beton, sa apere animalele pe price vreme. Banuiesc ca zonele de hranire trebuie sa existe si innauntru, si in tarcul exterior, si trebuie sa le iau in calcul.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 fodur, on 02 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Inteleg, dar eu vreau sa aiba pereti din beton, sa apere animalele pe price vreme. Banuiesc ca zonele de hranire trebuie sa existe si innauntru, si in tarcul exterior, si trebuie sa le iau in calcul.

Pai, din beton sunt si alea pe care ti le-am indicat. Sunt mai mari sau mai mici.
Nu, porcul nu se hraneste in interior, doar afara... iese el singur sa caute de mancare oricat ar fi de frig. In interior doar se baga paie, care trebuie sa tina cald. Acolo porcul se odihneste. Nu-i trebuie confort ca la casa, dar trebuie sa fie cat de cat un microclimat, sa nu fie foarte frig (de asta cocinile au dimensiuni reduse), pentru ca el se odihneste si atunci acumuleaza friptanele, suncile, soriciul si toate celelalte utile la casa omului. Deci spatiile pentru hrana si apa doar afara.

mai e ceva - te complici cu tot felul de grilaje de scurgere.. ar fi ideal sa fie, dar trebuie sa ai acces la canalizare, sa poti spala cu furtunul... toate alea.... E destul de greu sa faci la casa asa ceva.. asa ca vei face curatenie manual cu o cizme, o sapaliga si lopata. Nu-i o munca prea curata, dar asta e.. daca vrei sa cresti godac, nu e curat ca la pestii de acvariu.

Ideea e ca e vorba si de miros. De aceea, cocini se fac numai la distanta de casa si numai daca ai spatiu suficient, la curte, altfel faci un cotet de gaini si ai scapat.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 gabyxm, on 02 noiembrie 2017 - 10:31, said:

Pe la noi porcu se tine in cotet, nu in casa. In alte parti nu stiu ce sa zic.
Pe la noi, in cotet se tin gainile, porcu se tine in cocina. Vreau sa zic in cocina de porci. Adica un fel de cladirea Parlamentului, dar mai mica.
ON La cocina, podeaua inclinata spre spatele cocinei, cu o gaura de scurgere inspre exterior, unde faci un loc mai mare, adancit, in care sa se adune dejectiile, care sa poata fi golit. Daca vrei, doua incinte separate, una care sa poata fi folosita si ca maternitate.  Cimentul sa nu fie sclivisit, ca sa nu alunece porcu´ sa-si rupa picioru´ inainte de termen.In curtea aferenta, un valau pentru mancare,  poate fi si zidit, oricum va fi rontait de porci.Daca ai posibilitatea, fa pardosealile di caramida "rromeasca" arsa bine, pusa pe cant, la fel ca pavele. Rezista mai bine decat betonul la pisalau.

Edited by myshyk, 02 November 2017 - 12:40.


#10
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014
O idee :Attached File  PORC.JPG   109.04K   22 downloads
On topic:

Sa nu folosesti BCA in vreun fel, pentru ca  vor manca din el. Neaparat o parte de pamant unde sa poata face baie de noroi/praf pentru a se apara de insecte. e comod cu betoanele, dar e posibil ca sub ele sa intre sobolanii.

Edited by riso, 02 November 2017 - 13:20.


#11
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Contacteaza un arhitect bun. Poti face o vila frumoasa pentru cei doi porci, sa aiba si ei o viata de familie frumoasa. Daca dispui de bani, iti pot recomanda un arhitect bun, numai sa imi spui cate camere vrei, mansarda, terasa, cate bai, parcare subterana, loc de joaca pentru copiii porcilor, piscina si ce mai e nevoie.

#12
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Acum fara mistouri. Dar ai crescut vreodata un porc? Nu de alta dar e putin mai complicat decat cu un catel si dupa cum vad ca ai deschis topicul cred ca nu ai crescut porci si de vazut probabil doar pe la televizor sau pe la un taran prin curte.
Am crescut la tara, stiu ce presupune cresterea unu porc de aceea evit. Cateva gaini si gata.

Edited by PoeOvidiu, 02 November 2017 - 14:45.


#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Nu i complicat deloc,porcu creste singur ,mîncare si apă să i dai.

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si noroi pentru "igienizare"

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 myshyk, on 02 noiembrie 2017 - 12:32, said:

Pe la noi, in cotet se tin gainile, porcu se tine in cocina. Vreau sa zic in cocina de porci.

Depinde in ce zona a tarii stai, da am gresit nici io nici tu:
COTÉȚ, cotețe, s. n. 1. Adăpost pentru păsări, porci sau câini, făcut din scânduri sau din zid.
cócină sf [At: COSTINESCU / Pl: ~ni / E: bg кoчинa, srb kočina] 1-2 Adăpost sau coteț pentru porci.

Poate pe undeva chiar ii zice "casa" si nu stiu io.

#16
riso

riso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,458
  • Înscris: 19.04.2014

 gabyxm, on 02 noiembrie 2017 - 16:25, said:



Poate pe undeva chiar ii zice "casa" si nu stiu io.
In bucuresti ii se zice " casa poporului"



Imi cer scuze dar iar nu m-am putut abitne de la offtopic.

#17
fodur

fodur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 21.07.2010
Observ ca majoritatea nu se pot abtine de la offtopicuri!

E in regula, atata timp cat imi dati idee cam cat ciment si nisip intra! Si de care?

I-am zis eu intentionat casa, ca sa intelegeti ca o vreau turnata si rezistenta (in engleza ii zice casa, la toate le zice asa.. si la cotetul pasarilor.. depinde de conceptie). Tocmai pentru sobolani vreau sa bag in jurul ei plasa de otel, poate chiar un metru in pamant, pe dinafara fundatiei.

Inca o data suprafata: 23 mp, din care un cotet pentru doi porci mari inalt de peste un metru (probabil un metru jumate), fara  a socoti acoperisul care va fi de lemn.

Trag furtun pana la el, am distanta regulamentara in curte, e totul in regula. Oricum trag furtun pentru adapatoare-ceva, fie cu rezervor prin gravitatie, fie altfel. N-am ajunds in stadiul ala.
Daca e sant, cu doua trei caldari de apa elimini ce-i sub el, dai grilajul jos il cureti etc. Santul ala e foarte bun, zic eu!

Am copilarit cinci ani la curte, dar am pierdut contactul cu viata la tara si Tanase Scatiu. Plus ca acum nu se fac cotete de lemn cum era odata. Oricum nu-l fac de lemn! E foarte scump lemnul acum, si il roade porcul - nu-i bun.

Edited by fodur, 02 November 2017 - 19:00.


#18
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 riso, on 02 noiembrie 2017 - 13:17, said:

O idee : PORC.JPG
On topic:

Sa nu folosesti BCA in vreun fel, pentru ca  vor manca din el. Neaparat o parte de pamant unde sa poata face baie de noroi/praf pentru a se apara de insecte. e comod cu betoanele, dar e posibil ca sub ele sa intre sobolanii.

Pardon colega, casa respectiva este ocupata de sobolani, va rog sa nu intinati numele nobilului animal "porc", porcul este o fiinta nobila in comparatie cu sobolanii care sunt in casa respectiva.
Ok, sa trecem la subiect, nu ma pricep la cotete de porci, dar as da initiatorului o sugestie, am vazut la cineva, un cotet, sau o casa cum ii spune el, pentru porci, avea trei camere, si comunicau cumva intre ele, proprietarul muta porcii dintr-o camera in alta, si avea un sistem de tasnitori, dadea drumul la apa, cotetul era construit un pic inclinat, si apa se scurgea la vale intr-un sant, facea foarte repede curat in cotet, mi-a placut chestia asta.De remarcat ca acele camere nu erau foarte inalte, ca om nu stateai in picioare in ele, probabil pentru a pastra mai mult caldura

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate