Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Telefon VS Compacta VS ML/DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View PostTaxon, on 18 decembrie 2017 - 12:56, said:

Pe Vlad Eftenie il urmariti?
Daca da stiti ca zice
Va voi spune un secret: nu aparatul conteaza, ci ce obiective folosesti, si nici acestea nu conteaza, daca nu simti ce sa faci cu ele, daca nu stapanesti compozitia si "momentul de gratie", daca nu esti deschis spre lume si spre prezent. daca nu te lasi condus de lumina. A face fotografie nu inseamna a respecta niste retete, mizand pe tehnica. E doar partial adevarat. Fara un instrument pe care sa te poti baza, momentul trece pe langa tine.
Inca un mit destramat: telefonul nu inlocuieste aparatul, mirror-less-ul nu inlocuieste fulf-frame-ul. Fiecare instrument are modul lui de a fi folosit optim.
Mai multe in postarea lui de azi.

Il urmaresc pe Vlad Eftenie dar mi se pare unul dintre cei mai overrated fotografi ai momentului. Nu spun ca e un fotograf slab, are si poze bune sau foarte bune si imi place ca pare pasionat de ce face, dar la cat timp investeste in asta, ar trebui sa fie mult mai constant in rezultate. Dar poate sunt eu invidios ca nu am cum sa ma plimb prin oras toata ziua sa fac poze :)

#92
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Revin cu ceva. Spuneam că poate în ultimii 2-3 ani ecranele amoled or mai fi evoluat. Am văzut recent un Samsung S8 cu amoled, și da, amoled a evoluat semnificativ. S8 se vedea mai bine ca (vechiul meu) P9 cu IPS, care nici acela nu e rău; dar S8 se vedea mai bine. Arată culori mai vii fără a fi stridente. N-am testat camera foto de la S8. Ochiometric era OK. Sunt sigur că există suficiente review-uri pe net. Alte avantaje la S8: MirrorLink fiabil, QuickCharge fără nazuri pe încărcătoare care susțin această tehnologie. Se pare că P10/P20 merg in QuickCharge numai cu încărcătoare speciale de la Huawei, ca și P9.

Edited by calexe, 17 May 2018 - 23:50.


#93
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Si a mai trecut un an .... iar la meciul Simonei Halep de azi pozarii profesionisti trageau cu niste obiective babardoase, albe sau negre, pusr pe niște ditamai caramizile de aparate.
Unde o fi mai laur_radu sa imi spuna ca si cu telefonul puteau sa faca acelasi lucru ....

#94
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cum, adica nici un Huawei P30 Pro?!

#95
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Ar fi fost plin de ele daca nu le taiau androidu.

#96
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcrokodilu, on 29 mai 2019 - 23:34, said:

Cum, adica nici un Huawei P30 Pro?!
Ba erau sumedenie, d-astea: Huawei P30 Pro

#97
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Trebuie sa se faca ceva mai mult ca sa ingroape mai mult aceasta piata a camerelor, pana atunci hobby-sti si profesionistii vor ramane bine ancorati de Canikon & Co.

#98
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Iaca, belea:
https://petapixel.co...light-shootout/

#99
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Foarte tare!

#100
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Acum adauga o persoana care se misca in cadru :P

#101
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ai dreptate dar nu cred ca ar fi foarte greu să învețe softul să păstreze doar ce-i fix în cadru iar ce se mișcă să fie ales dintr-un singur cadru.
Pe Samsung S5 aveam ceva de genul ăsta. Ce-i drept, ziua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate