Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Telefon VS Compacta VS ML/DSLR

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#73
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 19 decembrie 2017 - 11:36, said:

..... Daca exista vreun mp3 player care bate telefonul mobil, spune-mi-l si mie. Sunt curios ce model e si cat costa.

La fel la GPS-uri.....

MP3 playere hi-fi la un buget rezonabil, de la FiioX1 in sus, calitatea sunetului incomparabila cu a oricarui telefon, Mai ergonomice decat telefonul, desi nu au ecranul asa de mare. Conteza insa si castile, sunt ca si obiectivele foto, ieftine de kit si premium sau pro (astea au pret mai mare decat playeru). Posted Image La aceleasi piese vei auzi sunete de care nici nu stiai ca sunt acolo cand ascultai la telefon (daca sunt mp3uri la 320 sau flacuri).

Am incercat de cateva ori cu gpsul din telefon in ceva ture pe munte sau cu bicicleta. Inutilizabil cand e prea soare, cand ploua, cand ninge, cand e frig, cand bate vantul, cand bicicleta nu-i pe asfalt, etc. Si cand toate astea nu se intampla hartile google maps sunt o gluma, nici de pe google earth nu se intelege nimic pe ecranul, de data asta prea mic al telefonului. In plus sunt dificil de manageriat trackurile si waypointurile dedicate, care de obicei sunt mai importante decat harta. Desi am intotdeuna si telefonul, gpsul dedicat Garmin e mult mai util.
Ca gps de masina insa este egal sau poate chiar mai util decat unul dedicat.

Ca sa nu fiu total offtopic, da la fotografiat, e foarte bun telefonul. Daca am uitat aparatul de fotografiat, dau telefon ca intarzii pentru ca trebuie sa ma intorc sa-mi iau aparatul de fotografiat Posted Image

Edited by edri, 20 December 2017 - 00:04.


#74
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Acele carari de munte nu iti apar deloc in programele standard de GPS.
In schimb in Google Maps, da, daca ai semnal si internet, sau daca ai facut "pre-cache" la harti.
Google Maps bate orice program de GPS si la capitolul puncte de interes. Stie orice : farmacii, benzinarii, restaurante, institutii ale statului...etc.

Cu toate ca sunt un un utilizator pretentios, pentru anumite genuri de fotografie (de vacanta, de familie), am gasit telefonul excelent si mult mai la indemana decat ILC-ul.
Este adevarat ca este un telefon mai scump - gen Samsung S6 Edge +.

Edited by katran, 20 December 2017 - 07:58.


#75
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008

View Postkatran, on 20 decembrie 2017 - 07:56, said:

Acele carari de munte nu iti apar deloc in programele standard de GPS.

Fals. Arunca o privire aici sau aici.

View Postkatran, on 20 decembrie 2017 - 07:56, said:

Cu toate ca sunt un un utilizator pretentios, pentru anumite genuri de fotografie (de vacanta, de familie), am gasit telefonul excelent si mult mai la indemana decat ILC-ul.
Este adevarat ca este un telefon mai scump - gen Samsung S6 Edge +.

Am inteles, ieri toti care aveau Nikon au trecut la Olympus, maine toti care au Olympus vor trece la Edgeuri.
Pana atunci pune la critica niste fotografii, din vacanta, cu pasari facute cu Edgiu plus in loc de alea cu Oly minus. Posted Image

Edited by edri, 20 December 2017 - 12:24.


#76
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Comparatie iPHONE vs GH5 pe filmare:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hyJbIwWma3Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De urmarit.
Baietii astia spun ca au folosit iPhone-ul ca sa filmeze reclame.

Edited by katran, 20 December 2017 - 22:59.


#77
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Deci concluzia e ca m4/3 sunt de cacao, si nici macar mult clamatul avantaj al dimensiunii nu este un avantaj...dar asta stiam deja. Deci trebuie macar crop 1.5 sau FF.
Oricum iphone 10 e la pret similar cu GH5.

Edited by crokodilu, 21 December 2017 - 01:12.


#78
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
E fumat FF-ul, tata. Trebuie MF.  :)

Filmul de sus arata ca chiar si un senzor mic poate sa fie de ajuns pentru anumite job-uri.
E clar ca telefonul are multe limitari. Depinde ce ai nevoie.

#79
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Toate au limitari, inclusiv MF-urile. Avantajul acestor vremuri este ca avem multe optiuni pe masa, mai greu cu userul ca de multe ori nu face alegerile corecte sau adaptate cazului, dar sunt si cazuri cand iscusinta utilizatorulu ii permite sa se adapteze si as foloseasca un echipament sa ii zicem limitat la un scop la care altii cheltuie sute de mii de coco.

Quote

Pana atunci pune la critica niste fotografii, din vacanta, cu pasari facute cu Edgiu plus in loc de alea cu Oly minus.
Cu digiscoping poti face super poze de wildlife, chiar si in vacanta, si nici macar nu este greu sau scump un astfel de echipament, adica o luneta, un monipied si telefonul..

Edited by crokodilu, 21 December 2017 - 11:49.


#80
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
De ce doar cu digiscoping ? Fac poze frumoase si fara digiscoping.

Am inteles ca doriti sa vorbim cu poze.
Ok, pun niste poze de vacanta facute in ultimul an cu telefonul mobil (S6 Edge +) , unele sunt facute de nevasta-mea care nu are nici cele mai elementare notiuni de foto.

Attached File  tf_01.jpg   648.92K   42 downloadsAttached File  tf_02.jpg   613.55K   41 downloadsAttached File  tf_03.jpg   599.2K   37 downloads
Attached File  tf_04.jpg   529.05K   37 downloadsAttached File  tf_06.jpg   593.16K   39 downloadsAttached File  tf_07.jpg   573.1K   39 downloads
Attached File  tf_08.jpg   577.26K   39 downloadsAttached File  tf_10.jpg   650.12K   35 downloads

Cum vi se par ca si fotografii de vacanta ?

As putea sa fac si mai frumoase de atat. "Problema" mea e ca atunci cand am lumina speciala, folosesc MILC-ul pe care il am de regula cu mine in astfel de momente. Telefonul este folosit mai mult pentru "record shot"-uri.

Dupa parerea mea, un cadru bun (in care ai tot ce trebuie : lumina speciala, subiect) iese bine si cu telefonul mobil - unul mai rasarit, nu o pocnitoare.

Ok, acum bagati si voi poze facute cu telefonul ca sa vedem despre ce vorbim.

Edited by katran, 21 December 2017 - 14:39.


#81
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

De ce doar cu digiscoping ? Fac poze frumoase si fara digiscoping.
Colegul edri se referea la poze la pasari cu egi plus.

Quote

Ok, acum bagati si voi poze facute cu telefonul ca sa vedem despre ce vorbim.
Noi nu putem face poze asa frumoase ca tine, cel putin eu n-am egi plus, am o pocnitoare.

Edited by crokodilu, 21 December 2017 - 15:00.


#82
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Compactele cam devin istorie, pentru poze iola telefoanele incep sa fie chiar decente: https://www.dxomark....nd-performance/

#83
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Va rog un sfat. A venit vremea sa-mi schimb telefonul si am gasit la Orange (de acolo il iau din motive de puncte acumulate, reducere pt. vechime etc) 3 variante.

Huawei P9, P10 https://www.orange.r...uawei-p10-black   Intre P9 si P10 probabil P10 daca nu este cumva un downgrade (nu stiu).

Sony Xperia XZ1 https://www.orange.r...sony-xperia-xz1 celelalte variante XZ2 si XZ3 sunt prea mari,

Motorola (Lenovo) Moto Z2 Play https://www.orange.r...la-moto-z2-play aici e un pic mai mare display-ul, de 5,5. Prefer de 5,2 dar merge si mai mare daca camera este OK.

Ce sa aleg? Multumesc.

Stiu ca este un thread facut de katran cu poze facute cu telefonul dar nu-l gasesc.

Edited by flor77, 14 May 2018 - 03:28.


#84
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Eu și familia avem P9 / P9 Lite. Suntem foarte mulțumiți. La P9 pozele ies OK pe lumină bună, pe lumină slabă diferența față de un senzor mare devine însă substanțială. Totuși ai un mod A/N care scoate poze decente și pe lumină slabă. Review-uri detaliate găsești pe net. Mă interesează să fac upgrade la P10, dar nu din motive foto. P10 are o tehnologie "MirrorLink" care îmi permite duplicarea ecranului de mobil pe dashboard cu touch de la mașină, și operarea din dashboard a mobilului. Aplicația de interes: Waze / GoogleMaps rulat pe dashboard. La P10 (am impresia / speranța) că și modul de încărcare rapidă este mai matur. P9 Lite nu are încărcare rapidă iar P9 are, dar cu probleme de compatibilitate (merge numai cu charger Huawei).

Despre celelalte nu știu. Știu numai că am făcut o analiză sumară acum vreo 2 ani și la momentul respectiv am ales P9 vs. diverse alte modele. Unul din argumentele principale în favoarea lui P9 a fost ecranul IPS. De ex. Samsung merge cu precădere pe AmoLed. IPS redă mai bine culorile. AmoLed scoate culori mai stridente. E posibil ca între timp să fi fost rafinate și ecranele AmoLed.

#85
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Daca nu mai sunt alte pareri o sa merg pe Huawei P10.

#86
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Am.avut ocazia sa ma joc recent cu un Huawei P10 si pe partea de foto este foarte reusit. Ofera functii interesante(senzor AN), se misca f bine dpdv al aplicatiei pt camera...

Nu are cea mai buna calitate a imaginii cand il iei la puricat, dar pentru cazul lui de utilizare, este foarte bun.

#87
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Multumesc calexe si Stefan SC, merg pe Huawei P10.

#88
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View Postkatran, on 19 decembrie 2017 - 11:36, said:


Acum 2 ani dupa ce am cumparat mai multe mp3 playere sperand ca o sa pot menaja telefonul mobil, am ajuns la concluzia ca a fost o investitie inutila. Marea lor problema era ecranul mic si/sau accesul greoi, dificil, la piesele muzicale. Nu au cum sa bata telefonul mobil, care are ecran urias, afiseaza albumele si listele in multe moduri. Daca exista vreun mp3 player care bate telefonul mobil, spune-mi-l si mie. Sunt curios ce model e si cat costa.


Eu vad telefonul (mai exact smartphone-ul) ca pe un device care face o gramada de chestii, dar nu exceleaza la niciuna. Asadar depinde de scopul urmarit. Eu nu sunt chiar audiofil, dar ascult muzica (FLAC-uri) pe un player Fiio X3, care si si amplificator, plus o pereche de casti Sennheiser HD 598. Diferentele sunt uriase fata de mp3-uri pe telefon... telefonul nici macar nu e in stare sa amplifice ca lumea castile alea.

Cand mi-am luat ultima data telefon mobil am avut probleme pana sa-l aleg, in principiu vroiam un telefon cu procesor bun dar camera ieftina. M-am gandit ca daca tot car ditamai sensorul FF de 36mp dupa mine, nu imi mai trebuie camera scumpa si pe telefon. Pana la urma am luat un Moto X cu 1000 lei si sunt foarte multumit de el, totul e ok dar camera e destul de slaba (adica exact ce imi doream).

Despre GPS-uri, nici nu mai incep discutia. La serviciu ma ocup cu achizitia, procesarea si interpretarea de date seismice (a nu se confunda cu seismologia) in domeniul offshore. Crede-ma ca sistemele de pozitionare pe care le folosim sunt superioare celor aflate pe telefoanele din comert.

#89
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostHatti, on 14 mai 2018 - 15:34, said:

Despre GPS-uri, nici nu mai incep discutia. La serviciu ma ocup cu achizitia, procesarea si interpretarea de date seismice (a nu se confunda cu seismologia) in domeniul offshore. Crede-ma ca sistemele de pozitionare pe care le folosim sunt superioare celor aflate pe telefoanele din comert.

Dar poti vedea filme cu pisici de pe Youtube pe sistemele alea de pozitionare off-shore? :P

#90
Hatti

Hatti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 20.01.2007

View PostStefanSC, on 14 mai 2018 - 15:43, said:


Dar poti vedea filme cu pisici de pe Youtube pe sistemele alea de pozitionare off-shore? Posted Image

You outthink me by a long shot... la cateva minute dupa ce am postat am vrut sa-mi editez postarea si sa adaug exact comentariul tau :)))

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate