Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Ceva întrebări legate de SCSI (Small Computer Sistem Interface) - vreau să rezolv unele...

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
În fine, aici nu e vorba despre experienţe personale.
Deci şi prin urmare, deocamdată (poate pe viitor vor mai apărea şi alte probleme, despre care tot pe aici am să întreb):
1) Am un scanner foarte vechi (posibil din 1996) cu S.C.S.I. 1 (pt. <<Windows>>) şi D.B. 25 (pt. "Mac" O.S.). În speţă un "Mustek" MFS-6000X. Aparatul pare a fi 100% funcţional (căruciorul fără întrerureri, lampa cu neon se aprinde şi luminează puternic), numai că nu am reuşit să-i facă o probă de scanare.
L-am pus la un computer cu 95-ul pe el (bine, computerul sau <<Windows>>-ul 95 are probleme) şi deşi placasa S.C.S.I. -I.S.A. (recomandată de producător) mi l-a detectat, nu am reuşit să instalez softul de operare (care e făcut numai pentru 3.1x şi 95). Trebuia să instalez şi softul plăcii? (placa este o "Adaptec" AHA-1542C/1540C).
Acelaşi scaner l-am pus pe o placă SCSI 2 (am 2 cabluri SCSI 1 - 2), dar una dintre ele mi-a ţipat că nu are terminator, iar cealaltă, în care am conectat pe partea de conector intern un C.D.-R.O.M., nu-l găseşte, dar nu mai găseşte nici CD-ROM-ul (după ce am conectat cablul);

2) conectat cu 1) dacă să zicem conectez un dispozitiv la portul exterior şi un dispozitiv la portul intrerior, fără a ataşa vreun terminator la unul dintre ele, placa ar trebui să le recunoască pe amândouă?

3) Care este diferenţa dintre un terminator activ şi unul pasiv?

Edited by djl, 01 November 2017 - 13:22.


#2
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
lasa-le sa moara in pace, djl. Apreciez dragostea ta pentru chestii vechi, dar unele sunt facute sa moara.
Daca tot vrei sa il faci sa mearga, cauta driverele potrivite pentru placa aia. W95 habar nu avea de SCSI fara driverele potrivite.
La terminatoare, diferenta majora e data de distanta intre controller si device, alea pasive se folosesc pentru distante pana intr-un metru parca.
Si alea pasive merg daca controller-ul SCSI e sincronizat cu clock speed-ul sistemului.

#3
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Cred că o avea şi 95-ul pe C.D. Dar de la 95 merge la 98?  :huh:
Uite-l şi pe net (mişto firma asta): https://adaptec.com/...in95mpd_exe.php
Cum fac diferenţa între un terminator activ şi unul pasiv?   :huh:
Pe SCSI mai poţi găsi unele echipamente (mai) profesionale care noi sunt foarte scumpe!

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
parca pe ala activ scrie pe el ca e activ.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 01 noiembrie 2017 - 13:20, said:


2) conectat cu 1) dacă să zicem conectez un dispozitiv la portul exterior şi un dispozitiv la portul intrerior, fără a ataşa vreun terminator la unul dintre ele, placa ar trebui să le recunoască pe amândouă?

3) Care este diferenţa dintre un terminator activ şi unul pasiv?

2) Dacă dispozitivul conectat nu furnizează terminația de cablu SCSI (de obicei nu, posibil să fie configurabil cu un jumper) îți trebuie terminator.
S-ar putea să mai am eu unul prin lada cu vechituri, dacă ești din București dă un PM și ți-l dau dacă-l găsesc. Ce fel de cablu ai?

3) terminatorul pasiv e făcut exclusiv cu componente pasive ăla activ are și componente active :) Oricum ambele fac același lucru: adaptează impedanța cablului la capete așa fel să nu apară unde staționare.

Ca dispozitiv de sine stătător cel mai probabil vei găsi numai terminatoare pasive.

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Aia cu "fără terminator" îmi apare la un cablu SCSI 1-2.
Dacă să zicem am un scanner cu SCSI 1 (Centronics 50) care are ieșire spre computer și încă un port pentru a mai conecta în lanț un alt dispozitiv, ce terminator trebuie să folosesc la mufa de conectare alt dispozitiv, dacă nu conectez şi un alt dispozitiv: activ sau pasiv?
Ce nasol era cu SCSI - ISA, că la Windows 3.1, 95, 98, 2000? trebuia instalat manual placa softului. La XP merge automat, dar pe XP sunt numai SCSI 2+ - PCI.

Edited by djl, 01 November 2017 - 18:03.


#7
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
În schimb, azi a mers un scanner foto care avea SCSI 1 conectat la o placă SCSI - ISA care are conector SCSI 2. Bafta mea că am găsit cablul (placă mai avea cineva). Oricum, am avut baftă şi de preţ mic la cablu şi placă. Se pare că terminatorul e "valabil".   :)

Edited by djl, 01 November 2017 - 23:55.


#8
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Dar merge să pun 2 plăci SCSI într-un computer sau vor apărea conflicte?  :huh:  
Credeam că se pot conecta maxim 7 dispozitive... dar la "Adaptec" AHA 19160 merg 14   :w00t:

#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 05 noiembrie 2017 - 15:36, said:

Dar merge să pun 2 plăci SCSI într-un computer sau vor apărea conflicte?  Posted Image  
Credeam că se pot conecta maxim 7 dispozitive... dar la "Adaptec" AHA 19160 merg 14   Posted Image
la SCSI merg 7 dispozitive pe un cablu/adaptor.
Poți avea mai multe adaptoare în același calculator.
Pe un cablu fiecare dispozitiv trebuie să aibă identificatorul setat și să fie unic. De o obicei se face cu giumpăre

#10
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,225
  • Înscris: 13.06.2004
Păi dacă merg doar 7 per adaptor, cum de ăla îmi dă ID 0-14?   :huh:

#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 14 noiembrie 2017 - 18:21, said:

Păi dacă merg doar 7 per adaptor, cum de ăla îmi dă ID 0-14?   Posted Image
cred că ai pierdut partea ”pe un cablu”.  Un adaptor putea duce mai multe cabluri. Oricum au fost mai multe variante, unele standardizate, altele nu dar folosite la greu.
Nu-mi mai aduc aminte bine că-s ani mulți de când n-am mai folosit așa vechituri. Și mi-e lene să caut documentație, te las pe tine sau pe cine o avea chef să mă contrazică Posted Image

Edited by DaculScoril0, 29 November 2017 - 05:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate