Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Garantie iphone 6 inca 3 zile?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Am achizitionat in urma cu aproape 2 ani un iphone 6 dintr-un magazin Vodafone din Megamall, Bucuresti. Spun aproape 2 ani deoarece tocmai pe data de 4 noiembrie, acesta va implini 2 ani. Avand garantie la telefon pana pe acea data, vreau sa merg cu el sa rezolv o problema la difuzor pe care o intampin de vreo luna si anume ca, in timpul unui apel, acesta se aude foarte incet, doar pe difuzor si la casti pot auzi persoana cu care vorbesc cum trebuie. De asemenea, nici cand rulez o melodie, telefonul nu se aude deosebit de bine, ci chiar foarte prost. (Nu stiu daca asta este o problema generala a acestor telefoane sau daca iphone-ul meu a patit ceva la difuzor). Le-am curatat cum am putut de bine si la fel, nicio diferenta. De aceea, vreau sa-l duc sa mi se rezolve problema. Intrebarea mea este daca il mai pot duce avand in vedere ca garantia mai e valabila inca 3 zile. Are ceva daca-l duc pe "ultima suta"?

Edited by Eduardika28, 01 November 2017 - 11:22.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
1. Problema cu difuzorul pare a fi populara. Eu l-am schimbat de 2 ori....
2. Mergi cu el la garantie (legal mai ai 3 zile), dar depinde extrem de mult de unde l-ai cumparat, pt ca:
- Apple da 1 an garantie!
- inca 1 an e fortat sa iti dea vanzatorul (cf legii UE), care va cauta orice zgarietura ca sa fie refuz de garantie!
Daca vorbim de un vanzator mic, atunci fii sigur ca nu ai avut niciodata garantie.
Daca vorbim de Vodafone, s-ar putea sa ai noroc.
Vorbeste cu ei si probabil va trebui sa trimiti prin curier telefonul.

Vestea buna este ca inlocuirea difuzorului costa sub 100 lei si dureaza cca 30 minute.

#3
billyboy

billyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 08.04.2005
Eu am dus la garantie un Iphone 5s, cumparat de la Digi, dupa doi ani fara cateva saptamani, si dupa 3 drumuri la Gersim, inclusiv anulat garantie, dat garanitie inapoi, etc., mi-au dat negatie din service iar cei de la Digi mi-au dat inapoi toti banii pe care-i dadusem pe telefon, aproape 3.000 lei.
Chiar si cu 3 zile de garantie, tot trebuie sa-ti repare telefonul fara costuri.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostAdm, on 01 noiembrie 2017 - 11:25, said:

- inca 1 an e fortat sa iti dea vanzatorul (cf legii UE), care va cauta orice zgarietura ca sa fie refuz de garantie!
Din cate stiu in Romania cei de la iStyle sunt cel mai ok dpdv al service-ului in afara acelui 1 an oferit de Apple.

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAdm, on 01 noiembrie 2017 - 11:25, said:

- Apple da 1 an garantie!
Deci daca cumpar dintr-un Apple Store primesc 1 an de garantie? Posted Image

Edited by YourFan, 01 November 2017 - 12:28.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Exact!
Pentru inca un an Apple Ofera Apple Care!

P.S. In Romania nu ai Apple Store, ci doar Apple partners!

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

View PostYourFan, on 01 noiembrie 2017 - 12:27, said:

Deci daca cumpar dintr-un Apple Store primesc 1 an de garantie? Posted Image
In U S of A primesti doar un an garantie, si il poti extinde cu Apple Care/Care+, cum spune si @Adm.
Dar in UE sunt obligati sa ofere garantie minim 2 ani.

#8
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
asa scrie la mine in garantie

1AN* Garantie
comerciala
I.R.I.S SA
* 2 ani garantie legala de conformitate pentru
consumatori, în conformitate cu Legea 449/2003


oricum daca citesti in intregime garantia , esti bagat in ceata mai mult :)

#9
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Pentru cine mai are problema cu sunetul din casca, nu intotdeauna e o problema hardware.
Detin 2 iphone 6, unul se auzea foarte incet si unul se auzea normal.
Am desfacut ambele telefoane si am facut switch de casca. Problema a persistat si tot slab se auzea in telefonul cu probleme.
Asa ca am pus inapoi casca fiecarui telefon cum era anterior si am curatat bine cu spirt grila aceea de metal ce acopera difuzorul...problema a disparut, efectiv se acumuleaza mult praf/fond de ten sau mai stiu eu ce acolo si blocheaza sunetul.

Edited by Tz3posu, 10 November 2017 - 10:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate