Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cum e mai bine, valuta sau lei ?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Daniela8813

Daniela8813

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.03.2017
Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro? Sau daca cineva trebuie sa iti dea bani, ce este mai bine sa alegi ? De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Mai bine 14 milioane de lei decat 250 de euro.
Zic io.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro? Sau daca cineva trebuie sa iti dea bani, ce este mai bine sa alegi ? De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.

Salariul e bine sa fie cat mai mare, indiferent de moneda in care il primesti. De regula se prefera salariile in lei, pentru ca si cheltuielile traiului sunt tot in lei. In privinta imprumutului, daca l-ai dat in EURO e bine sa-l recuperezi tot in EURO pentru conservarea valorii nominale a sumei acordate.  Daca totusi nu ti-i poate da inapoi decat lei, echivalenta se face la cursul de la casele de schimb, daca te-ai duce sa-i schimbi in ziua respectiva la casa de schimb.  Asa ca, daca iei 1400 lei pe cei 250 de euro e un targ ok pentru tine.

Edited by rosix, 01 November 2017 - 06:04.


#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro? Sau daca cineva trebuie sa iti dea bani, ce este mai bine sa alegi ? De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.

250 de euro la CURsul ofocial, inseamna 1.150 ron, adica unspemilioanecincisute. Daca tu iei 14, poate ne scapa noua ceva.

#5
Daniela8813

Daniela8813

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.03.2017

View Postrosix, on 01 noiembrie 2017 - 06:03, said:

Salariul e bine sa fie cat mai mare, indiferent de moneda in care il primesti. De regula se prefera salariile in lei, pentru ca si cheltuielile traiului sunt tot in lei. In privinta imprumutului, daca l-ai dat in EURO e bine sa-l recuperezi tot in EURO pentru conservarea valorii nominale a sumei acordate.  Daca totusi nu ti-i poate da inapoi decat lei, echivalenta se face la cursul de la casele de schimb, daca te-ai duce sa-i schimbi in ziua respectiva la casa de schimb.  Asa ca, daca iei 1400 lei pe cei 250 de euro e un targ ok pentru tine.

Multumesc, dar unde pot sa vad exact valoarea exacta la un schimb, ca sa stiu de comision si alte taxe sau tva, ca pe internet vad ca difera site-urile cand pui sa convertesti Posted Image

View Postwiseguy76, on 01 noiembrie 2017 - 06:33, said:

250 de euro la CURsul ofocial, inseamna 1.150 ron, adica unspemilioanecincisute. Daca tu iei 14, poate ne scapa noua ceva.

La asta ma gandeam si eu, dar nu este 1.150, ca vad ca pe unele site-uri imi arata 1300 ron. Cu TVA, comision etc. Nu stiu cat a fost euro acum 2 parca, era perioada cand era mai mare.

Edited by Daniela8813, 01 November 2017 - 06:45.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Lasa siteurile obscure sau cu valori aberante.

La casele "normale" de schimb valutar, valoarea unui euro vandut este in jur de 4,57. Fa si tu socoteala.

Edited by MembruAnonim, 01 November 2017 - 07:34.


#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 06:45, said:

Multumesc, dar unde pot sa vad exact valoarea exacta la un schimb, ca sa stiu de comision si alte taxe sau tva, ca pe internet vad ca difera site-urile cand pui sa convertesti Posted Image

Un curs al zilei de la o casa de schimb, de la o banca, fara sa-ti bati capul. Sunt toate aliniate, cu mici diferente.
http://www.conso.ro/...-case-de-schimb

Cursul de cumparare, respectiv ala la care ai putea sa vinzi euro daca te-ai duce tu, personal, la banca.

#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut,

Mie mi se pare mai corect sa iti returneze cei 250 Euro.
Simplu.

Eu asa as face. Ti-am dat 250 euro, imi dai 250 euro.
Pentru ce sa ne incurcam cu schimb valutar and shit ?!...

Edited by sylvius, 01 November 2017 - 07:21.


#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Pai corect, nu are decat sa schimbe prietenul ala banii la banca si sa-ti dea euro.

#10
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro? Sau daca cineva trebuie sa iti dea bani, ce este mai bine sa alegi ? De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ?

Cel mai bine e sa-ti dea banii.

Asta cu 14 milioane e ca sa traga de timp. Sa te bucuri de "castig" si sa amani.

#11
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro?


Man, in Romania, salariile se platesc in moneda nationala, respectiv lei. Poti primi in orice alta valuta (sau chiar in aur sau diamante) doar daca lucrezi pentru interlopi, traficanti de droguri, de masini sau de carne vie.

Dar legal, se poate primi doar in lei.

#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.

1400/250=5.6. Grea alegere.
Oare cand a fost euro peste 5.6Lei?

Edited by gabyxm, 01 November 2017 - 08:36.


#13
Daniela8813

Daniela8813

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 03.03.2017

View Postsylvius, on 01 noiembrie 2017 - 07:21, said:

Mie mi se pare mai corect sa iti returneze cei 250 Euro.
Simplu.

Eu asa as face. Ti-am dat 250 euro, imi dai 250 euro.
Pentru ce sa ne incurcam cu schimb valutar and shit ?!...

E platit in lei, de asta mi-a propus asa, nu stiu sincera :) Doar intreb, daca ies mai bine asa, cu acea suma si cum sa calculeaza 250 euro, ca pe site daca calculez arata ceva, si daca merg la un schimb valutar in realitate, imi spun altceva. Cu comisioane ascunse si etc.

#14
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

Buna la toata lumea, am si eu o intrebare. Cum e mai bine sa iti primesti salariul, in lei sau euro? Sau daca cineva trebuie sa iti dea bani, ce este mai bine sa alegi ? De exemplu am dat acum cam doua luni 250 euro in imprumut, iar persoana respectiva a spus ca imi da inapoi 14 milioane lei, cum este mai bine, sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.

strict in cazul asta, alege cei 14 miilioane, chiar daca sunt lei vechi tot iesi mai bine.

#15
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBogotta, on 01 noiembrie 2017 - 08:08, said:

Man, in Romania, salariile se platesc in moneda nationala, respectiv lei. Poti primi in orice alta valuta (sau chiar in aur sau diamante) doar daca lucrezi pentru interlopi, traficanti de droguri, de masini sau de carne vie.

Asta voiam sa aud... In ce call-center lucrezi?

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 09:25, said:

E platit in lei, de asta mi-a propus asa, nu stiu sincera Posted Image Doar intreb, daca ies mai bine asa, cu acea suma si cum sa calculeaza 250 euro,

Da, iesi, cu siguranta mai bine asa, in caz ca iti mai da vreun ban inapoi. Trebuie sa iei in calcul si acesta varianta. Problema cea mai mare cu banii imprumutati este ca poti sa nu-i mai vezi inapoi niciodata.
In privinta calculelor, ti-am mai spus, nu-ti bate capul decat cu inmultiri si impartiri simple. Casele de schimb nu au comision separat pe langa cursul afisat, asa ca scoate telefonul si fa operatii simple.

Edited by rosix, 01 November 2017 - 09:43.


#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 05:11, said:

sa ii spun ca doresc cei 250 euro, sau este mai bine sa imi dea 14 milioane inapoi, dupa doua luni ? Ca nu stiu cat era euro atunci si comparativ cu acum, multumesc.
14 milioane de lei la cursul BNR de azi de 4.5985,ar veni cam 3.044.4714,02 euro.Si tu mai stai pe ganduri pentru cei 250 de euro?

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

View Postrosix, on 01 noiembrie 2017 - 09:42, said:

Asta voiam sa aud... In ce call-center lucrezi?


Glumesti nu ?

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDaniela8813, on 01 noiembrie 2017 - 09:25, said:

E platit in lei, de asta mi-a propus asa, nu stiu sincera Posted Image Doar intreb, daca ies mai bine asa, cu acea suma si cum sa calculeaza 250 euro, ca pe site daca calculez arata ceva, si daca merg la un schimb valutar in realitate, imi spun altceva. Cu comisioane ascunse si etc.

Sa stii ca e cam greu. Te afli intr-o situatie mai complicata. Omul este platit in lei dar are datorie in euro la tine. Casele de schimb au comisioane, pe site daca calculezi iti da alta suma, in cazul asta nu stii ce suma de bani sa ii ceri omului pe care l-ai imprumutat. Este foarte complicat totul. Nu vezi si tu ce imbarligatura. Si rahatul ala de curs e greu de calculat.. Nu stiu, este greu. Eu in locul tau as apela la o firma specializata in calculare schimb valutar, comisioane, tva-uri la schimb, etc.
Apeleaza cu incredere la o companie specializata.

Fac pariu ca nici macar noi nu suntem in stare sa deslusim enigma. Pas cu pas de-ar fi sa rezolvam problema si tot ne-ar lua cateva luni.

PS:
ESTE UN PAMFLET, DESIGUR

Edited by MembruAnonim, 01 November 2017 - 10:39.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate