Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Cel mai bun serviciu de internet din Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016
Buna dimineata, care este cel mai bun serviciu de internet oferit de companiile din Romania ? Ma refer la calitate, viteza, si tot ce tine de el, si ce preturi sunt ? As dori sa stiu si motive si argumente pro si contra, doresc sa ma abonez, insa nu stiu ce sa aleg, multumesc.

#2
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
ErDeESu! Daca ai norocul sa te afli in raza lor de acoperire.
Urmeaza UPC,Telekom,Akta si ... alte retele locale.Mai au fibra (depinde de acoperire) pentru Internetul fix, Orange si Vodafone.Un abonament Corporate... numai pe fibra si cu Gigabit,este recomandat.
In concluzie, RDS-ul ar fi cel mai bun si pe urma... oricine ofera FO la 1Gb/sec.

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Digi prin fibra optica. Cel mai bun net romanesc, cele mai bune latente. Apoi Telekom prin fibra.

#4
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View PostMembruAnonim, on 01 noiembrie 2017 - 02:05, said:

Digi prin fibra optica. Cel mai bun net romanesc, cele mai bune latente. Apoi Telekom prin fibra.
Multumesc frumos, dar Digi este tot una cu Rds-Rcs, nu ?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da.

#6
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
RCS&RDS ca si pret/calitate. Trebuie sa iei in vedere faptul ca daca in zona ta e acoperire FTTH. De asemenea, nici Telekom nu e exclus daca isi ofera serviciile prin fibra optica. UPC din start pica pentru ca ei au DOCSIS(coaxial). Ar mai fi Orange dar ei tot pe infrastructura Telekom ofera servicii de internet fix.

#7
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View PostDorin1996, on 01 noiembrie 2017 - 02:10, said:

RCS&RDS ca si pret/calitate. Trebuie sa iei in vedere faptul ca daca in zona ta e acoperire FTTH. De asemenea, nici Telekom nu e exclus daca isi ofera serviciile prin fibra optica. UPC din start pica pentru ca ei au DOCSIS(coaxial). Ar mai fi Orange dar ei tot pe infrastructura Telekom ofera servicii de internet fix.
Salut, cred ca am sa aleg DIGI(RDS). Nu stiu ce este FTTH :) Dar am inteles ca Telekom doresc sa paraseasca piata din Romania :)

#8
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014
FTTH e acronimul de la Fiber to the Home, mai pe romaneste, iti aduce fibra optica pana in casa. Telekom nu o sa paraseasca piata din Romania, ci din contra, e in continua extindere. Anyway, daca Digi au fibra la tine in zona, mergi pe mana lor. 39 lei pentru 1Gbps e "oferta imbatabila".

#9
remus43

remus43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 905
  • Înscris: 11.05.2016

View PostDorin1996, on 01 noiembrie 2017 - 02:33, said:

FTTH e acronimul de la Fiber to the Home, mai pe romaneste, iti aduce fibra optica pana in casa. Telekom nu o sa paraseasca piata din Romania, ci din contra, e in continua extindere. Anyway, daca Digi au fibra la tine in zona, mergi pe mana lor. 39 lei pentru 1Gbps e "oferta imbatabila".
Multumesc tare frumos, dar despre televiziune, daca as baga si cablu, merita la ce canale au ?

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTehnicianul1970, on 01 noiembrie 2017 - 02:03, said:


In concluzie, RDS-ul ar fi cel mai bun si pe urma... oricine ofera FO la 1Gb/sec.

Si pretul nu este mare deloc, cred ca pana in 40 de lei

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postremus43, on 01 noiembrie 2017 - 03:00, said:

Multumesc tare frumos, dar despre televiziune, daca as baga si cablu, merita la ce canale au ?

E mai bun pachetul "Tv interactiva L" de la Telekom daca esti televizoman inrait. Daca te uiti numai la posturile generaliste, poti sa iei si RDS

#12
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Am avut ocazia sa le testez pe cele 3 servicii internet ale marilor operatori din Romania si pot spune ca pe locul 1 este RCS-RDS, pe locul 2 este Telekom (si pe infrastructura veche bate la coor upload-ul celor de la UPC) si la "coada vacii" UPC-ul.. precizez "coada vacii" deoarece daca exista un provider zonal de internet si aia ii bate pe cei de la UPC la Internet... ba mai mult,  NIMENI nu mai ofera internet pe coaxial

View PostDorin1996, on 01 noiembrie 2017 - 02:33, said:

Anyway, daca Digi au fibra la tine in zona, mergi pe mana lor. 39 lei pentru 1Gbps e "oferta imbatabila".
Daca n-ai un sistem performant platesti aiurea 39 de lei/luna pentru FB1000. La majoritatea sistemelor IT comercializate in Romania si FB500 este mult, la cerintele de baza FB300 este ideal si ramai si cu 10 lei in buzunar, bani cu care mai pui inca 5-6 lei si-ti iei un abonament la telefonie mobila la 3 euro.

Am vazut o multime de "melteni" care-si iau abonamentul FB1000 si pe urma stau si suna ca prostii in call-center-ul de la DIGI intreband aiurea ca "de ce nu am viteza aia?"... iar operatorii de acolo ar trebuie sa le raspunda ceva de genul... "eti de aia ca ai fost prost si n-ai stiut ca-ti trebuie si un sistem performant pentru asa ceva (un i7 si SSD) si ti-am mai pus si cerintele pe site "analfabetule""... ba se mai duc si ca retarzi pe la OPC de-i reclama pe cei de la RCS ca nu le ofera viteza de 1000 Mbps http://www.rcs-rds.r..._fiberlink_1000

Edited by iulian160380, 01 November 2017 - 07:26.


#13
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Like pentru mesajul lui iulian160380 in ceea ce priveste abonamentul FB1000. Pentru restul, nu stiu ce sa zic, nu le-am putut compara dar tot pe RCS-RDS as merge.

#14
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
In primul rand depinde unde vrei locatia de internet. Ca ordine, DIgi, UPC, Telekom (ordine generala, care poate fi schimbata in functie de zona/localitate). Daca esti in zona de munte sau departata de o localitate cu fire de la cei trei, te poti abona la Vodafone sau Orange pentru internet fix prin cartela sim (in loc sa ai abonament de voce, ai abonament de internet prin router la punct fix). Singura conditie e sa stii cum stau cu semnalul in zona.

Majoritatea blameaza UPC pentru upload mic (viteza de incarcare, sau cu ce viteza "pleaca" fisierele de la tine) de 6 sau 25Mbps si abonament maxim de 500 Mbps download (maxim pentru persoane fizice). Eu unul sunt multumit de ce imi ofera (150 Mbps download). In ultimul an a picat de doua ori (si atunci dupa furtuni maxim 30 min pentru reparatii).

Daca te intereseaza doar sa navighezi pe internet si sa te uiti la youtube, orice abonament de 50 Mbps (download) iti e bun (din nou, in functie cate persoane folosesc conexiunea si in ce scopuri).

#15
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postiulian160380, on 01 noiembrie 2017 - 07:15, said:

Am avut ocazia sa le testez pe cele 3 servicii internet ale marilor operatori din Romania si pot spune ca pe locul 1 este RCS-RDS, pe locul 2 este Telekom (si pe infrastructura veche bate la coor upload-ul celor de la UPC) si la "coada vacii" UPC-ul.. precizez "coada vacii" deoarece daca exista un provider zonal de internet si aia ii bate pe cei de la UPC la Internet... ba mai mult,  NIMENI nu mai ofera internet pe coaxial


Daca n-ai un sistem performant platesti aiurea 39 de lei/luna pentru FB1000. La majoritatea sistemelor IT comercializate in Romania si FB500 este mult, la cerintele de baza FB300 este ideal si ramai si cu 10 lei in buzunar, bani cu care mai pui inca 5-6 lei si-ti iei un abonament la telefonie mobila la 3 euro.

Am vazut o multime de "melteni" care-si iau abonamentul FB1000 si pe urma stau si suna ca prostii in call-center-ul de la DIGI intreband aiurea ca "de ce nu am viteza aia?"... iar operatorii de acolo ar trebuie sa le raspunda ceva de genul... "eti de aia ca ai fost prost si n-ai stiut ca-ti trebuie si un sistem performant pentru asa ceva (un i7 si SSD) si ti-am mai pus si cerintele pe site "analfabetule""... ba se mai duc si ca retarzi pe la OPC de-i reclama pe cei de la RCS ca nu le ofera viteza de 1000 Mbps http://www.rcs-rds.r..._fiberlink_1000

i7 pt 1000mbps?

#16
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,039
  • Înscris: 26.04.2007
RDS evident daca ai posibilitatea...
the best !

#17
Dorin1996

Dorin1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.03.2014

View Postspe_ripper, on 01 noiembrie 2017 - 09:41, said:


i7 pt 1000mbps?
Nu trebuie neaparat i7, insa SSD obligatoriu.

#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010
Merge si fara SSD ;) Am atat i3 cat si i5 fara SSD(doar HDD) si am viteze de 930Mbps/500Mbps

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate