Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Intreprindere individuala constructii/demolari cladiri rezidentiale

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006
Salut!

Vreau sa infiintez o intreprindere individuala (II) pentru a-mi construi viitoarea casa. Din septembrie anul acesta nu mai este posibil sa construiesti/demolezi nimic in regie proprie.
Am sa fac un curs de zidar pe net cu 500 lei (sunt medic Posted Image) si am sa angajez 2-3 ”mesteri”. Este posibil?
Am nevoie in primul rand sa demolez cu acte cladirea veche ce se afla pe viitorul amplasament. Deci trebuie sa folosesc doua coduri CAEN:
4120 Lucrari de constructie a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale
4311 Lucrari de demolare a constructiilor Aceasta clasa include: -demolarea cladirilor si a altor structuri
Este permis?
Apoi am nevoie sa colaborez cu un inginer RTE (responsabil tehnic cu executia) - oare au PFA-uri sau sunt obligat sa il angajez?
Mai sunt alte conditii pentru a face o II in domeniul constructiilor?

Finante:
Cum eu pasez - eu dau cu capul, am sa fac un contract intre II si mine ca al ”baietilor destepti”. Un contract in care eu ma oblig II-ului sa ii platesc salariile pana la terminarea lucrarii si atat. Sau, mai rau, ii dau teapa II-ului si iese pe pierdere 100% din contract? Posted Image

Comentarii....

Edited by Nick_28, 31 October 2017 - 11:58.


#2
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View PostNick_28, on 31 octombrie 2017 - 11:57, said:

Salut!

Vreau sa infiintez o intreprindere individuala (II) pentru a-mi construi viitoarea casa. Din septembrie anul acesta nu mai este posibil sa construiesti/demolezi nimic in regie proprie.
Am sa fac un curs de zidar pe net cu 500 lei (sunt medic Posted Image) si am sa angajez 2-3 ”mesteri”. Este posibil?
Am nevoie in primul rand sa demolez cu acte cladirea veche ce se afla pe viitorul amplasament. Deci trebuie sa folosesc doua coduri CAEN:
4120 Lucrari de constructie a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale
4311 Lucrari de demolare a constructiilor Aceasta clasa include: -demolarea cladirilor si a altor structuri
Este permis?
Apoi am nevoie sa colaborez cu un inginer RTE (responsabil tehnic cu executia) - oare au PFA-uri sau sunt obligat sa il angajez?
Mai sunt alte conditii pentru a face o II in domeniul constructiilor?

Finante:
Cum eu pasez - eu dau cu capul, am sa fac un contract intre II si mine ca al ”baietilor destepti”. Un contract in care eu ma oblig II-ului sa ii platesc salariile pana la terminarea lucrarii si atat. Sau, mai rau, ii dau teapa II-ului si iese pe pierdere 100% din contract? Posted Image

Comentarii....

Cred că mult mai simplu sau mai bine ar fi să-ți faci un SRL.

Avantaje:
- limitarea răspunderii la capitalul social
- nu trebuie să faci TU nici un curs, poți angaja/contracta pe cineva care are deja cursuri făcute pe bune
- poți avea câte coduri CAEN vrei sau crezi că-ți trebuie.

Dezavantaje:
- costuri un pic mai mari cu contabilitatea, dar probabil nesemnificative în raport cu restul cheltuielilor care urmează.

Edited by DaculScoril0, 31 October 2017 - 12:13.


#3
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNick_28, on 31 octombrie 2017 - 11:57, said:

Din septembrie anul acesta nu mai este posibil sa construiesti/demolezi nimic in regie proprie.

Aceasta este o informatie importanta pentru multa lume. De altfel a fost discutata pe-aici de curand: https://forum.softpe...-regie-proprie/
Te rog sa ne spui care este reglementarea legala la care te referi caci din discutia anterioara nu reiese.

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

View PostDaculScoril0, on 31 octombrie 2017 - 12:11, said:

Cred că mult mai simplu sau mai bine ar fi să-ți faci un SRL.

Avantaje:
- limitarea răspunderii la capitalul social
- nu trebuie să faci TU nici un curs, poți angaja/contracta pe cineva care are deja cursuri făcute pe bune
- poți avea câte coduri CAEN vrei sau crezi că-ți trebuie.

Dezavantaje:
- costuri un pic mai mari cu contabilitatea, dar probabil nesemnificative în raport cu restul cheltuielilor care urmează.

plus ca contractezi o alta firma sa o demoleze, un prieten Posted Image, iti face o factura babana si trageti niste bani pe dreapta Posted Image

Edited by usrnm, 31 October 2017 - 12:56.


#5
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

View Postcrocko.dilul, on 31 octombrie 2017 - 12:55, said:

Aceasta este o informatie importanta pentru multa lume. De altfel a fost discutata pe-aici de curand: https://forum.softpe...-regie-proprie/
Te rog sa ne spui care este reglementarea legala la care te referi caci din discutia anterioara nu reiese.

HG nr. 343/2017 - modificarea HG nr. 273/1994
privind aprobarea Regulamentului de recepţie a
lucrărilor de construcţii și instalaţii aferente
acestora

View PostDaculScoril0, on 31 octombrie 2017 - 12:11, said:

Cred că mult mai simplu sau mai bine ar fi să-ți faci un SRL.

Avantaje:
- limitarea răspunderii la capitalul social
- nu trebuie să faci TU nici un curs, poți angaja/contracta pe cineva care are deja cursuri făcute pe bune
- poți avea câte coduri CAEN vrei sau crezi că-ți trebuie.

Dezavantaje:
- costuri un pic mai mari cu contabilitatea, dar probabil nesemnificative în raport cu restul cheltuielilor care urmează.


Da.. stiu varianta SRL-ului - este foarte costisitoare. Probabil ai remarcat in textul meu initial ca vreau sa fac o firma care sa iasa pe minus la sfarsit. Nu am nevoie de batai de cap cu milioane de declaratii (II-ul are 7 am inteles) si cu contabili care nu stiu ce sa faca daca... si daca.... Iar, pe de alta parte, va fi o firma care in 3 luni am sa o desfiintez pentru ca termin lucrarea. Mai mult de 3 oameni nu au ce cauta pe un santier ca se calca pe picioare iar doua coduri CAEN nu cred ca sunt imposibil de adaugat la un II.
Ce nu stiu este daca:
-poate face un II un zidar? (nu am de gand sa termin facultatea de constructii)
-poate construi/demola case un II al unui zidar?
-ce documente pot inlocui atestatul/certificatul de zidar de 500 lei (pe care nu vreau sa-i platesc) - am inteles ca se poate sa aduci o recomandare de la un angajator ca ai lucrat in meseria respectiva...cred ca gasesc pe cineva sa puna o stampila pe o scrisoare de recomandare..

Edited by Nick_28, 31 October 2017 - 13:15.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,536
  • Înscris: 30.07.2007

View PostNick_28, on 31 octombrie 2017 - 13:11, said:

HG nr. 343/2017 - modificarea HG nr. 273/1994
privind aprobarea Regulamentului de recepţie a
lucrărilor de construcţii și instalaţii aferente
acestora
Dupa parerea mea HG mentionat nu reglementeaza in niciun fel construirea in regie proprie.
Cred ca nici nu ar avea cum, atata vreme cat se refera la o activitate care se desfasoara DUPA executia constructiei.

Sigur ca "regia proprie" poate fi realizata destul de greu altfel decat pe hartie, de fapt este munca "la negru" dar exista inca, in anumite situatii. Lucrarile trebuiesc executate de catre cei care vor locui efectiv acolo....sau poate ca persoana fizica angajeaza zilieri, cu bataia de cap aferenta.
Este, in schimb obligatorie angajarea unui diriginte de santier si intocmirea Cartii Constructiei.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,155
  • Înscris: 15.05.2008
cam ce casa vei face daca in 3 luni vei demola si construi alta?

#8
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

View Postceanu1980, on 31 octombrie 2017 - 14:41, said:

cam ce casa vei face daca in 3 luni vei demola si construi alta?

Casa este demolata deja. Voi trasa, sapa si turna fundatia in pamant. Cand voi avea firma voi continua - sper in 3 luni sa fie gata la rosu.

#9
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

View Postcrocko.dilul, on 31 octombrie 2017 - 14:36, said:

Dupa parerea mea HG mentionat nu reglementeaza in niciun fel construirea in regie proprie.
Cred ca nici nu ar avea cum, atata vreme cat se refera la o activitate care se desfasoara DUPA executia constructiei.

Sigur ca "regia proprie" poate fi realizata destul de greu altfel decat pe hartie, de fapt este munca "la negru" dar exista inca, in anumite situatii. Lucrarile trebuiesc executate de catre cei care vor locui efectiv acolo....sau poate ca persoana fizica angajeaza zilieri, cu bataia de cap aferenta.
Este, in schimb obligatorie angajarea unui diriginte de santier si intocmirea Cartii Constructiei.

Conform acestei HG,

Art. 6. — În înţelesul prezentului regulament, termenii şi expresiile de mai jos se definesc astfel:
....
B) executant — persoană juridică care, în calitate de parte contractantă, realizează lucrările contractate;

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Lucrează omule cu oameni care știu ce fac. Sunt atâtea cazuri de "meșteri" care fac prostii. Ia-ți o firmă care răspunde pentru ceea ce face. Mai ești și medic. Cum ar fi să se apuce lumea să opereze după ce urmează niște cursuri pe net?

Mai strânge acolo niște șpagă de la băbuțe și moși, până ai suficient, construiești atunci.

Bani tot o să dai. Pe proiect, materiale, diriginte, mână de lucru, betoane, cărat, etc. Iar TVA-ul mai greu să-l deduci, pentru că tu cumperi materiale pentru persoana fizică, iar ăla ar trebui să plătească către II atât mâna de lucru, cât și materialele. Adică n-o să-ți deduci tu TVA-ul din toată schema asta. Cel mai probabil te urechează ANAF imediat, pentru că își dau seama de șmecherie și te pun să le dai banii înapoi, considerând contractul dintre II și persoană fictiv.

#11
Nick_28

Nick_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.10.2006

View PostSmurfK, on 02 noiembrie 2017 - 19:58, said:

Lucrează omule cu oameni care știu ce fac. Sunt atâtea cazuri de "meșteri" care fac prostii. Ia-ți o firmă care răspunde pentru ceea ce face. Mai ești și medic. Cum ar fi să se apuce lumea să opereze după ce urmează niște cursuri pe net?

Mai strânge acolo niște șpagă de la băbuțe și moși, până ai suficient, construiești atunci.

Bani tot o să dai. Pe proiect, materiale, diriginte, mână de lucru, betoane, cărat, etc. Iar TVA-ul mai greu să-l deduci, pentru că tu cumperi materiale pentru persoana fizică, iar ăla ar trebui să plătească către II atât mâna de lucru, cât și materialele. Adică n-o să-ți deduci tu TVA-ul din toată schema asta. Cel mai probabil te urechează ANAF imediat, pentru că își dau seama de șmecherie și te pun să le dai banii înapoi, considerând contractul dintre II și persoană fictiv.

Se pare ca nu ai construit o casa inca. Oamenii care stiu ce fac au plecat demult din tara. Acum se califica toti la locul de munca si pleaca.
Vorbisem cu o echipa in vara, inainte de a intra HG-ul lui Grindeanu - o echipa super, cu un feedback foarte bun. In octombrie au dat inapoi - le este frica sa mai lucreze la negru. Prefera sa plece. Le-am promis ca ii angajez eu pe firma mea - sunt de acord.
Nu-mi trecuse prin cap ca as putea deduce TVA - nu este o idee rea. Trebuie doar ca firma sa nu fie a mea - nicio problema - avem prieteni. Mai ales ca vreau sa cumpar tamplarie din UE.  Multumesc pentru info - am sa studiez problema.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate