Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Fabulatie in privinta erelor universului inainte de big-bang

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
Pentru pasionatii de istoria universului postez aici un fisier extras ditr-un articol mai mare in care se incearca explicatie pentru mecanismul subtil al gravitatiei. Fisierul este doar o fabulatie care imagineaza evolutia universului in afara timpului, inainte de big-bang. Fabulatie bazata modul cum a explicat structurile dinamice ale particulelor elementare.

Attached Files



#2
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postcalahan, on 31 octombrie 2017 - 10:40, said:

Pentru pasionatii de istoria universului ...


am citit basme mult mai frumoase !

#3
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
LORELYAN
Este doar o fabulatie. Dar am inteles ca a imaginat-o bazat pe modul cum a modelat structurile dinamice ale particulelor elementare. A imaginat modul cum ar fi putut aparea structurile dinamice ale particulelor elementare. Adica modul in care ar fi aparut substanta in univers din macinarea unor campuri magnetice gigantice, purtatoare ale miscarii, de dinaintea universului, doar din structurarea miscarii. Fiindca daca tot universul este miscare, miscarea nu se poate naste din nemiscare. Sigur ca o astfel de viziune nu este in acord cu ideea nasterii univrsului din nimic, intr-o fractiune infima de timp.

#4
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postcalahan, on 04 noiembrie 2017 - 11:25, said:

LORELYAN
Este doar o fabulatie. Dar am inteles ca a imaginat-o bazat pe modul cum a modelat structurile dinamice ale particulelor elementare. A imaginat modul cum ar fi putut aparea structurile dinamice ale particulelor elementare. Adica modul in care ar fi aparut substanta in univers din macinarea unor campuri magnetice gigantice, purtatoare ale miscarii, de dinaintea universului, doar din structurarea miscarii. Fiindca daca tot universul este miscare, miscarea nu se poate naste din nemiscare. Sigur ca o astfel de viziune nu este in acord cu ideea nasterii univrsului din nimic, intr-o fractiune infima de timp.

orice ai scrie ulterior folosirii termenului 'modelare" inseamna fabulatie
imaginatie
basm

#5
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
LORELYAN
Aici cred ca ai dreptate. Ce este de luat in considerare in modelul de evolutie al universului imaginat, este o consecventa logica interna care-l face destul de plauzibil.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate