Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

,,Weekend pe Austria" sau ,,weekend in Austria,,?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Varianta asta de şmenar, pe Viena, pe Europa, pe Italia este de pe bucale.
Pot sa rad și eu cum rad și ei de moldoveni?Posted Image Posted Image

#20
namug

namug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.04.2010
Buna dimineata Corina!! :) Ai fost draguta sa-mi raspunzi!! La formularea consacrata de Nelson Mondialul in special cum ca ,,am primit cadou de pe Italia" te rog sa retii ca nu era vorba de unde sint cumparate cadourile,ci de unde erau primite! Deci se exclude formularea ,,am primit pachet de pe Italia sau Germania"!! Si chiar nu inteleg de ce am folosi variante la exprimarea ,,weekend pe Austria" si ,,weekend in Austria,,!! Crezi ca soferii intre ei nu ar intelege exprimarea ,,weekend in Austria" cu tir-ul?

#21
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View PostQuantum, on 31 octombrie 2017 - 09:49, said:

Total gresit, berbe-cu-le! (privitor la ce a intrebat initiatorul)
Chiar daca am gresit asta tot nu-ti da dreptul sa ma faci "berbe-cu-le" ... dar daca tot ai facut-o e bine , ca asa stiu din prima cu ce fel de persoana stau de vorba!

Ma repet ! Din punct de vedere gramatical este corect! Din punct de vedere literar este gresit!
Poate acum m-am facut inteles mai bine!

LE:

din DEX

-GRAMÁTICĂ, gramatici, s. f. Ansamblu de reguli cu privire la modificarea formelor cuvintelor și la îmbinarea lor în propoziții; ramură a lingvisticii care studiază structura gramaticală a unei limbi sau, p. ext., elementele constitutive ale unei limbi. ♦ Manual care studiază aceste elemente. – Din lat. grammatica.

-LITERÁR, -Ă, literari, -e, adj. Care aparține literaturii, care se referă la literatură, care corespunde cerințelor literaturii. ◊ Limbă literară = aspectul cel mai corect al limbii naționale, produs al unei continue prelucrări a limbii din partea scriitorilor, a publiciștilor, a oamenilor de știință etc. și constituind o sinteză a posibilităților de exprimare ale limbii întregului popor la un moment dat. – Din fr. littéraire, lat. litterarius.

Edited by excentryc, 31 October 2017 - 10:07.


#22
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postexcentryc, on 31 octombrie 2017 - 10:00, said:

Ma repet ! Din punct de vedere gramatical este corect!
Poate acum m-am facut inteles mai bine!

Deloc, te tot afunzi în cuvintele de "după blocuri".

#23
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
E vorba de jargonul șoferilor/angajaților într-un anume domeniu. Așa că nu se mai pune problema de corect gramatical. O explicație poate fi faptul că vor să diferențieze munca de distracție. „Weekend pe Austria” înseamnă că are de făcut o rută în weekend. „Weekend în Austria” înseamnă că merge în sejur ca turist. De la „pe rută” la „pe [destinația rutei]” e un singur pas. „Șofer pe 335” sau „șofer pe (mașina/cursa de) Balotești” sînt același drac. Ceea ce noi vedem ca loc (unde ne petrecem timpul - „în”), ei văd ca destinație (unui drum, sarcină de serviciu - „pe”).
Tot de jargon ține și treaba cu „pe secție”, care poate să vină din fabrici și uzine (unde „pe secție” e opusul lui „în birou”).

Edited by abancor, 31 October 2017 - 10:18.


#24
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,494
  • Înscris: 15.07.2005

View Postddaannii, on 31 octombrie 2017 - 10:12, said:

Deloc, te tot afunzi în cuvintele de "după blocuri".
Eu am venit cu argumete ... ar fi cazul sa o faci si tu!

#25
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
initiator, eu cred ca iti bati gura (sau tastele) degeaba, pentru a demonstra cuiva care oricum nu stapaneste gramatica limbii romane, ca foloseste gresit niste formulari/expresii.
daca acea persoana asa vorbeste de cand se stie, si cei din jur folosesc aceleasi exprimari gresite, n-ai cum s-o convingi si sa-i demonstrezi ca greseste. pentru ca ii lipsesc notiuni de baza din anii de scoala.

Edited by corinadaniela, 31 October 2017 - 10:21.


#26
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postnamug, on 31 octombrie 2017 - 09:49, said:

Pt ,,Smiley": da, ceva se leaga si in ce spui tu,cu toate ca ai ales forma ironica! Dar pot accepta ca se spune ,,weekend pe vaporul Austria",dar nu vad de ce e gresit ,,sef in sectia de cardilogie,,! Eventual s-ar putea spune ,,sef peste sectia de cardiologie,,!!
"sef in sectia...." suna ca si cum ar exista mai multi sefi acolo si tu esti doar unul dintre ei. "sef peste sectia..." suna ca si cum tu esti seful intregii sectii.
in partea de medicina "pe cardiolgie" se refera la mai multe chestii, nu doar la sectia de cardiologie. poti fi in UPU (care-i "sectie" separata), responsabil de partea de cardiologie. tot "pe cardiologie" esti.


View Postnamug, on 31 octombrie 2017 - 09:49, said:

Nu ti se pare deranjant sa tot auzi pe Nelson Mondialul spunind ,,am primit pachet de pe Germania,,? Era cumva cu camionul pe o ruta ,,pe,, Germania? :) P.S: nu ma intrebati de ce am dat inca o data exemplul cu ,,renumitul,, gramatolog Nelson Mondialul!! :)
nu-l tot aud, nici nu stiu unde poate fi auzit acest domn (pe care trebuie sa admit ca nu-l cunosc nici macar dupa nume, daramite din vedere) :)
dar da, "am primit pachet de pe Germania" pare gresita (presupunand ca se refera la tara Germania si nu la altceva cu acest nume).

#27
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postexcentryc, on 31 octombrie 2017 - 10:00, said:

Chiar daca...
Hai ca nu am avut vreo clipa intentia sa te supar, iar de umor nu duci lipsa deci... :)
Weekend pe Marte - merge; si Weekend pe Austria- merge, dar are conotatie sexuala, dansa fiind o cetateanca.

#28
korbus

korbus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 08.06.2005

View Postalexa32, on 31 octombrie 2017 - 09:50, said:

Pentru posesorii de bmw sau haudi corect este "pe Austria" Posted Image

Sau si mai bine "la Haustria!" :)

#29
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
,, weekend pe Austria" sau ,,weekend in Austria"; --> Austria este o locatie si nu un obiect. Nu iti poti petrece weekend-ul PE Austria deoarece nu poti sta pe Austria. Weekend-ul ti-l faci IN Austria pentru ca indica locatia. Pe Austria duci fetele la produs.

  ,,pe sectia de cardiologie" sau ,,in sectia de cardiologie";--> pe sectia de cardiologie la fel ca si cu Austria indica locatia. Nu poti compune o propozitie cu PE sectia de cardiologie din moment ce tu specifici o locatie. Operatia se efectueaza IN sectia de cardiologie.

  ,,pachet cu cadouri de pe Italia" sau ,,pachet de cadouri din Italia"; --> de pe Italia, sincer nu am auzit asa ceva nu stiu in ce lume te invarti.

#30
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Exact, "pe secție" sau "pe etaj" au semnificația unui spațiu mai larg, adica nu se știe locația exactă a respectivului.

Iar "pe Austria" e prescurtarea de la "pe ruta Austria", adică pe drum.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Toate variantele cu "pe" e de soferi de taxi si sunt incorecte.

#32
namug

namug

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 06.04.2010

View PostXON-XOFF, on 31 octombrie 2017 - 11:34, said:

Exact, "pe secție" sau "pe etaj" au semnificația unui spațiu mai larg, adica nu se știe locația exactă a respectivului.

Iar "pe Austria" e prescurtarea de la "pe ruta Austria", adică pe drum.
Buna ,,Xonn-Xoff"! :) Unma din idei ar putea fi si ca pe un etaj pot fi mai multe sectii!! Deci ,,la etajul 2, <in> sectia cardiologie"!! Si de ce nu e corect prescurtarea ,,in Austria,,? Intreb si eu!! Concluzia mea e ca e un jargon de duzina, strain gramaticii limbii romane, folosit in special de soferii de camioane si de niste asistente si in mod special de infirmiere ,,de pe sectii,,!! :)

View Postbusiness11, on 31 octombrie 2017 - 11:21, said:

,, weekend pe Austria" sau ,,weekend in Austria"; --> Austria este o locatie si nu un obiect. Nu iti poti petrece weekend-ul PE Austria deoarece nu poti sta pe Austria. Weekend-ul ti-l faci IN Austria pentru ca indica locatia. Pe Austria duci fetele la produs.

  ,,pe sectia de cardiologie" sau ,,in sectia de cardiologie";--> pe sectia de cardiologie la fel ca si cu Austria indica locatia. Nu poti compune o propozitie cu PE sectia de cardiologie din moment ce tu specifici o locatie. Operatia se efectueaza IN sectia de cardiologie.

  ,,pachet cu cadouri de pe Italia" sau ,,pachet de cadouri din Italia"; --> de pe Italia, sincer nu am auzit asa ceva nu stiu in ce lume te invarti.
Buna,,bussines 11"!! :) Referitor in ce lume ma invirtesc,as vrea sa spun si am spus si in post ca formularea ,,am primit pachet de pe Italia" e consacrata de Nelson Mondialul!! De pe Youtube,cum,nu-l stii? :)))) Faci o mare greseala sa nu-l urmaresti, e un demn urmas al regretatului domn Prundeanu!! E plin de gramatica omul ala,crede-ma!! :))))) Tasteaza ,,Nelson Mondialul" in youtube si ai toate sansele sa-ti strici ziua!! Stima.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postnamug, on 31 octombrie 2017 - 08:34, said:

  ,, weekend pe Austria"
la fel ca "dupe colt", "pa masa" etc, limbaj de spargator de seminte in Piata Rahova

#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ce eruditi sunteti voi. Cadrele medicale (inclusiv medicii) vorbesc asa dintotdeauna iar acum veniti voi sa le puneti pe aceeasi scara cu camionagii si cu Nelson Mondialul.

Dati search in textul asta dupa "pe secţie" http://legislatie.ju...umentAfis/31306

#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postnamug, on 31 octombrie 2017 - 11:57, said:

e un demn urmas al regretatului domn Prundeanu!!  
Au...
Pruteanu!

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009
namug, dar de ce ai dori sa pierzi timpul urmarind pe cineva ca nelson mondialul ? nici macar amuzant nu mi se pare, ci grotesc, patetic si un exemplu de "asa nu".
l-am vazut de 2-3 ori la tv. si m-am lamurit ce fel de personaj este...

Edited by corinadaniela, 31 October 2017 - 12:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate