Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nikon inchide o fabrica in China si da vina pe telefoane

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Nikon shuts down camera factory in China, blames 'the rise of smartphones'


https://www.dpreview...-of-smartphones


"In recent years [...] due to the rise of smartphones, the compact digital camera market has been shrinking rapidly, leading to a significant decrease in operating rate at NIC and creating a difficult business environment. In this context, the Company conducted rounds of thorough reviews and discussions on the global manufacturing structure optimization measures stated in the company-wide restructuring plan announced by the Company in November 2016. The Company has decided to discontinue operations of NIC. "

#2
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

View Postkatran, on 30 octombrie 2017 - 20:48, said:

..the compact digital camera ..
Inchid o fabrica de compacte (aka sapuniere).

Edited by crokodilu, 30 October 2017 - 20:55.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Trist dar adevarat, in telefoane s-a investit multa cercetare pentru miniaturizare si calitate . Niciodata nu vor atinge performanta unui dslr dar pentru marea majoritate este suficient si parte forte este portabilitatea si existenta device-ului permanent asupra
persoanei . Chiar ieri am facut cateva poze macro cu un canon a 590is, aparat vechi ,deja istorie pe care le-am repetat cu un sony z3 ce are o reputatie buna ca si aparat foto (parerea altora , nu a mea) , vreu sa va spun ca nici nu se pot compara, batranul canon spala pe jos cu sony si la culori si la calitate desi are (cum le place unora sa spuna) triplu numar de megapixeli . Degeaba are filmare 4k daca dupa 1 minut ia foc si a umplut un hdd cu filmuletul, canonul filmeaza foarte clar si luminos pentru casa . Miniaturizarea si all in one , asta bate calitatea in ziua de azi indiferent de altceva ...
Acum , ramane vorba intre noi, Nikon la sapuniere erau dezastru , fara sa ne atingem de seria dslr

Edited by ldpe, 30 October 2017 - 21:03.


#4
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Nikon mai bine s-ar apuca de facut telefoane Smart cat au brandul bun si este piata vraiste.

#5
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
...apa e uda, zapada e rece, vara e cald.....

#6
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Acum serios cine isi mai cumpara camera compacta in 2017 cat timp telefoanele sunt la acelas nivel cu compactele.
Nikon sa dezvolte in continuare DSLR-urile si Mirorless-urile...
Eu ma mir ca inca mai exista aparate foto compacte... din punctul meu de vedere trebuiau sa dispara acum 2-3 ani,

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostArgent, on 30 octombrie 2017 - 20:59, said:

Nikon mai bine s-ar apuca de facut telefoane Smart cat au brandul bun si este piata vraiste.
De ce? Nu le stau bine profiturile in buzunar?

#8
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Mesajele versus mutate in cadrul https://forum.softpe...-mldslr/unread/

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate