Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Emigrare pentru succes in IT

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Posthalflife, on 30 octombrie 2017 - 19:44, said:

Ce te face sa crezi ca-mi place p..a ?

Asta sau asta sau asta sau... mi-e lene să mai caut!

Edited by Peter Blood, 30 October 2017 - 20:42.


#20
iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 30.08.2016
insula santinelei de nord

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existã decât în matematicã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostPeter Blood, on 30 octombrie 2017 - 20:33, said:

Asta sau asta sau asta sau... mi-e lene să mai caut!


Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,518
  • Înscris: 16.03.2007

View PostPeter Blood, on 30 octombrie 2017 - 20:33, said:

Asta sau asta sau asta sau... mi-e lene să mai caut!

Busted :lol: :lol: :lol:

#23
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015

View PostPeter Blood, on 30 octombrie 2017 - 20:33, said:

Asta sau asta sau asta sau... mi-e lene să mai caut!
Spun eu undeva ca sunt gay ?

#24
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posthalflife, on 30 octombrie 2017 - 18:46, said:

Unde trebuie sa emigrez pentru a avea cel mai mare succes in IT ?

cunosc oameni in IT care au ramas in Romania si castiga de la 7000 euro net pe luna.
dar depinde cum definiesti success.
altcineva, cunoscut in Romania, a creat un algoritm folositor in antivirus si MS i l-a cumpara t cu multe milioane. nu lei. nici ron.

View PostRedDev, on 30 octombrie 2017 - 19:35, said:

Cele mai mari salarii sunt în SUA. Unde se și lucrează. Parcă au numai 2 săptămâni de concediu pe an.

Reversul medaliei e că e plin de indieni/chinezi, unii aducând din obiceiurile de acasă.

eu nu mai cred asta cu "cele mai mari salarii sunt in USA"..
si in europa de vest cei buni sunt foarte bine platiti.  "bine" inseamna de la 10000 euro net pe luna. "foarte" este mult mai sus.
cel mai bine se plateste in domeniul financiar.
aici este vorba de developer, arhitect.
dar in securitate se plateste bine daca stii bine.
coder este baza piramidei, deci nu esti platit bine/"foarte bine". esti platit multumitor.

#25
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Sa-l cred pe avenirv sau siteurile de specialitate ce indica ca pentru pozitiile mentionate de el, in domeniul financiar, suma oferita abia trece de 50% din suma de mai sus, brut desigur. Posted Image

Edited by dani.user, 31 October 2017 - 19:52.


#26
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postavenirv, on 31 octombrie 2017 - 18:40, said:

eu nu mai cred asta cu "cele mai mari salarii sunt in USA"..
si in europa de vest cei buni sunt foarte bine platiti.  "bine" inseamna de la 10000 euro net pe luna. "foarte" este mult mai sus.
cel mai bine se plateste in domeniul financiar.
aici este vorba de developer, arhitect.
net? 10.000/luna net inseamna 120.000/an, adica vreo 200.000 brut pe an. nu ca angajat pe un post tehnic, nici macar la banca centrala a europei, care arunca cu bani imprejur. asta-i scor de freelancer. ca angajat fara responsabilitati de buget si/sau personal no way. nici in europa, nici in US of A. nici macar in Luxemburg. Singurul loc unde mi se pare inca plauzibil e Saudi Arabia sau UAE/Qatar ca acolo nu platesti impozit. Brut 120K/an e realizabil, dar net nu prea.

#27
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 31 octombrie 2017 - 22:27, said:

net? 10.000/luna net inseamna 120.000/an, adica vreo 200.000 brut pe an. nu ca angajat pe un post tehnic, nici macar la banca centrala a europei, care arunca cu bani imprejur. asta-i scor de freelancer. ca angajat fara responsabilitati de buget si/sau personal no way. nici in europa, nici in US of A. nici macar in Luxemburg. Singurul loc unde mi se pare inca plauzibil e Saudi Arabia sau UAE/Qatar ca acolo nu platesti impozit. Brut 120K/an e realizabil, dar net nu prea.

correct. si freelancer/consultantul-ul nu este angajatul propriei firme ?
si in cazul acesta brutul este chiar mai mic.
pe de alta parte, permanent PM intermediar la Exxon (localizat in oras mare) este de la 150K dar cu beneficii extraordinare (including defined benefits).
in State, architect BI, localizat unde vrei tu dar calatorind la client, M-to-T/F salariul este de la 150K plus toate cheltuielile platite.
la arabi cifrele nu sunt asa de mari cum se zvoneste.
2000, Morgan Stanley, oferta permanenta, architect: 140K plus bonus (la asemenea firme bonusul in anii buni este egal cu inca un salariu; asemenea firme castiga si pe market in sus si pe market in jos) si beneficii extraordinare.
vezi ratele in City si Canary Wharf, cel putin similare.
bucuresti, sot-sotie, permanent arhitecti pt un mare consultancy dar lucrand la client in diverse locuri in Europa, fiecare platit la 8000/luna, si in romaia este net totul. plus toate cheltuielile platite. apropos am vazut echipe de la consultancies din Romania facand implementari erp/crm prin Europa.
deci se poate.

Edited by avenirv, 01 November 2017 - 08:34.


#28
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
În România 6000 de lei e mare lucru pe dezvoltare. Că sunt -poate- câteva mii de oameni care fac mii de euro, e irelevant.

Un indian cu care a trebuit să lucrez făcea lejer 6400 de lei deși nu știa nici engleză, nici programare. Doar încurca codul.

Așa că România e „de succes în IT” doar dacă te compari cu mami și tati și buni care dacă fac 2000 de lei pe lună, e mare lucru. (Discutabil, în România se câștigă bine, însă din veniturile neoficiale. Ce primesc din străinătate, bani de la alte rude, munci la negru - dacă e să luăm aceste venituri în calcul fiecare român câștigă cel puțin 1000 de euro pe lună)

Edited by RedDev, 01 November 2017 - 09:51.


#29
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRedDev, on 01 noiembrie 2017 - 09:49, said:

În România 6000 de lei e mare lucru pe dezvoltare. Că sunt -poate- câteva mii de oameni care fac mii de euro, e irelevant.

Un indian cu care a trebuit să lucrez făcea lejer 6400 de lei deși nu știa nici engleză, nici programare. Doar încurca codul.

Așa că România e „de succes în IT” doar dacă te compari cu mami și tati și buni care dacă fac 2000 de lei pe lună, e mare lucru. (Discutabil, în România se câștigă bine, însă din veniturile neoficiale. Ce primesc din străinătate, bani de la alte rude, munci la negru - dacă e să luăm aceste venituri în calcul fiecare român câștigă cel puțin 1000 de euro pe lună)

sumele sunt in euro, chiar si in Romania, in State sunt in usd, in UK in £.

uitasem sa pun linkul acesta:
https://www.itjobswa...k/consultant.do

nimic nu este irelevant.
se vede doar ca se poate si in Romania.
cati crezi ca sunt in UK facand peste 10000/luna in IT ? linkul dat de mine in postarea precedenta te ajuta sa vezi asta.
Important este ca exista si se poate atinge nivelul acesta.
de obicei te compari cu cei peste tine, nu cu cei ce abia se tarasc dupa tine...

pai sa nu uitam ca si italia, spania, grecia, portugalia, malta, cipru au facut la fel ca romanii. si te plimbi prin grecia (care este distrusa de criza financiara, nu-i asa ?!) si vezi grecii la 60 ani stand in cafenea tot timpul si pensia curge din germania. la fel in tot sudul european. ce e rau in asta ?

Edited by avenirv, 01 November 2017 - 12:10.


#30
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

correct. si freelancer/consultantul-ul nu este angajatul propriei firme ?
juridic nu. daca esti "PFA" in sens romanesc nu esti proprietar (si angajat) al unui SRL. is forme diferite din pdv juridic.
aia care merg pe varianta asta platesc impozitul normal de angajat. nu prea e avantajoasa varianta, exceptand aspectul de raspundere limitata la capitalul social.
diferenta e, freelancer-ul nu-i obligat sa plateasca asigurari sociale si de somaj, doar impozit pe venit. aia scade brutul. dar raspunde cu toata averea privata.

Quote

la arabi cifrele nu sunt asa de mari cum se zvoneste.
fost coleg s-a mutat cu proiectul la Deutsche Bank si s-a dus pe cateva luni in Riad. era pe la 130K. omu-i DBA cu vreo 25 de ani experienta. pe unu cu numai 10 ani nu stiu daca-l luau.

Quote

Morgan Stanley, oferta permanenta, architect: 140K plus bonus (la asemenea firme bonusul in anii buni este egal cu inca un salariu
ca investment banker se prea poate. in IT mai putin. alt preten d-al meu era broker la Credit Suisse. la ala bonus era cca 45% din anualul brut, cea mai mare valoare ce-am vazut-o (vazut pe bune, adica citit cu ochii mei fisa de salar nu ce povestea lumea la bere) in domenii fara raspundere de personal/buget. Pe vremuri se mai dadeau optiuni sau actiuni la reducere in numar substantial (nu capped la 10K/an whatever) din care puteai sa ajungi la scoruri serioase, dar doar in anu ala, ca nu ti le dadea in fiecare an si te mai si obliga sa le tii 2 ani minim. dar vremurile astea au apus, cel putin pentru personalul tehnic.

#31
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 01 noiembrie 2017 - 12:27, said:

juridic nu. daca esti "PFA" in sens romanesc nu esti proprietar (si angajat) al unui SRL. is forme diferite din pdv juridic.
aia care merg pe varianta asta platesc impozitul normal de angajat. nu prea e avantajoasa varianta, exceptand aspectul de raspundere limitata la capitalul social.
diferenta e, freelancer-ul nu-i obligat sa plateasca asigurari sociale si de somaj, doar impozit pe venit. aia scade brutul. dar raspunde cu toata averea privata.

fost coleg s-a mutat cu proiectul la Deutsche Bank si s-a dus pe cateva luni in Riad. era pe la 130K. omu-i DBA cu vreo 25 de ani experienta. pe unu cu numai 10 ani nu stiu daca-l luau.

ca investment banker se prea poate. in IT mai putin. alt preten d-al meu era broker la Credit Suisse. la ala bonus era cca 45% din anualul brut, cea mai mare valoare ce-am vazut-o (vazut pe bune, adica citit cu ochii mei fisa de salar nu ce povestea lumea la bere) in domenii fara raspundere de personal/buget. Pe vremuri se mai dadeau optiuni sau actiuni la reducere in numar substantial (nu capped la 10K/an whatever) din care puteai sa ajungi la scoruri serioase, dar doar in anu ala, ca nu ti le dadea in fiecare an si te mai si obliga sa le tii 2 ani minim. dar vremurile astea au apus, cel putin pentru personalul tehnic.

tot ce vorbesc eu sunt joburi de IT-ist, inclusiv in domeniul financiar.
nu vorbesc de shares/options.
la oferta de la Morgan Stanley benefits erau stelare (cei mai buni medici din NY, golf, sauna, masaj, scoala pt copii, contributie pt colegiul copiilor, defined benefits, etc).
La jobul de la Exxon, era defined benefits si dupa 25 de ani iti garantau 80K/an pensie indexata cu inflatie plus niste coeficiente pt anii peste 25, plus plan medical - si la pensie, etc, etc).
daca nu despre IT-isti, stiu matematician angajat pe WS pe la inceputul anilor 2000 la modelari; oferta a fost de 500K/an; dar era beton. cu toate astea nu putuse sa se lipeasca de GS.

la toate chestiile astea cu LTD/SRL/etc, cel mai important lucru este (inca !) income splitting, apoi deduceri de cheltuieli.

#32
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
wait, US of A is alte reguli. alte impozite, alte asigurari de sanatate, alte reguli de pensie etc. Mult din ce se vinde ca benefits acolo, e automat inclus in tari europene.

Quote

daca nu despre IT-isti, stiu matematician angajat pe WS pe la inceputul anilor 2000 la modelari; oferta a fost de 500K/an;
alte vremuri, perioada dotcom etc. si io stiu admini de citrix care cerau 450K DM/an din vremea aia (nu stiu daca au si capatat), dar vremurile alea s-au dus, cum s-au dus si vremurile (din fericire chiar as zice) cand un prapadit de webmaster lua 100 euro/ora ca si contractor, asta la modul regulat. nu zic de programatori de COBOL pe MVS.
cca 1997 - 2002 a fost o anomalie tipica pentru vremuri de pionierat si fericit e ala care a apucat sa-si faca plinul atunci. chiar fericit e ala care si-a facut intrarea in bransa fara calificari formale in vremea aia. Amu se normalizeaza situatia progresiv si nu mai vezi brutari pe joburi de DBA chinuindu-se sa optimizeze indecsi pentru produse carteziene.

#33
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 01 noiembrie 2017 - 15:30, said:

wait, US of A is alte reguli. alte impozite, alte asigurari de sanatate, alte reguli de pensie etc. Mult din ce se vinde ca benefits acolo, e automat inclus in tari europene.

alte vremuri, perioada dotcom etc. si io stiu admini de citrix care cerau 450K DM/an din vremea aia (nu stiu daca au si capatat), dar vremurile alea s-au dus, cum s-au dus si vremurile (din fericire chiar as zice) cand un prapadit de webmaster lua 100 euro/ora ca si contractor, asta la modul regulat. nu zic de programatori de COBOL pe MVS.
cca 1997 - 2002 a fost o anomalie tipica pentru vremuri de pionierat si fericit e ala care a apucat sa-si faca plinul atunci. chiar fericit e ala care si-a facut intrarea in bransa fara calificari formale in vremea aia. Amu se normalizeaza situatia progresiv si nu mai vezi brutari pe joburi de DBA chinuindu-se sa optimizeze indecsi pentru produse carteziene.

da, ai dreptate ca dupa caderea din 2001-2002 s-a curatat tare.
dar pt tipii solizi banii au ramas buni. de fapt nu a fost numai dot-com, a fost suprapunerea smekeriei dot-com cu excrocheria y2k.
este adevarat, plata mea a cazut cu 50% in prima jumatate 2002 dar deja ajunsese la 85% din cea din 2000 spre sfarsitul anului.
dar repet, inveti tot timpul ce se cauta, dai rezultate si plata este buna caci te plasezi in primii 15%.
asta vreau sa-i arat.

ps.
in 2008 am avut un contract intr-o tara din europa centrala. dupa niste luni pe acolo la o bere cu managerul dba-ilor (eu nu eram pe dba, ma luasere cu performanta intr-un erp) s-a scapat ca eu am fost cel ce am acceptat cea mai mica rata (acceptasem 720/zi).
deci se poate.

Edited by avenirv, 01 November 2017 - 15:51.


#34
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

-a scapat ca eu am fost cel ce am acceptat cea mai mica rata (acceptasem 720/zi)
cea mai mica a mea a fost tot 720/zi in 2005. vremuri proaste. piata si-a mai revenit ulterior, dar peste 1000/zi mai vedeam doar in Elvetia. oricum, ma saturasem de tipul asta de munca, asa ca mi-am cautat ceva unde seara dorm acasa.

#35
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostPengoon, on 01 noiembrie 2017 - 16:37, said:

cea mai mica a mea a fost tot 720/zi in 2005. vremuri proaste. piata si-a mai revenit ulterior, dar peste 1000/zi mai vedeam doar in Elvetia. oricum, ma saturasem de tipul asta de munca, asa ca mi-am cautat ceva unde seara dorm acasa.

sa fii fericit.

deci suntem de acord ca se poate.

#36
Hamdoulillah

Hamdoulillah

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 29.03.2017

View Postavenirv, on 01 noiembrie 2017 - 15:49, said:

da, ai dreptate ca dupa caderea din 2001-2002 s-a curatat tare.
dar pt tipii solizi banii au ramas buni. de fapt nu a fost numai dot-com, a fost suprapunerea smekeriei dot-com cu excrocheria y2k.
este adevarat, plata mea a cazut cu 50% in prima jumatate 2002 dar deja ajunsese la 85% din cea din 2000 spre sfarsitul anului.
dar repet, inveti tot timpul ce se cauta, dai rezultate si plata este buna caci te plasezi in primii 15%.
asta vreau sa-i arat.

ps.
in 2008 am avut un contract intr-o tara din europa centrala. dupa niste luni pe acolo la o bere cu managerul dba-ilor (eu nu eram pe dba, ma luasere cu performanta intr-un erp) s-a scapat ca eu am fost cel ce am acceptat cea mai mica rata (acceptasem 720/zi).
deci se poate.

View PostPengoon, on 01 noiembrie 2017 - 16:37, said:

cea mai mica a mea a fost tot 720/zi in 2005. vremuri proaste. piata si-a mai revenit ulterior, dar peste 1000/zi mai vedeam doar in Elvetia. oricum, ma saturasem de tipul asta de munca, asa ca mi-am cautat ceva unde seara dorm acasa.
720 / 1000 ce ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate