Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Ce " masuri " luati cand vi se blocheaza accesul auto de catre niste nesimtit ?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

Poll: Ce " masuri " luati cand vi se blocheaza accesul auto de catre niste nesimtit ? (35 member(s) have cast votes)

Cum procedati cand vi se blocheaza accesul in curte / garajul ?

  1. Astept resemnat sa apara omul sa-si mute masina ( daca are nr tel in parbriz , il sun sa vina ) totul cu calm . (32 votes [86.49%])

    Percentage of vote: 86.49%

  2. Aplic o pedeapsa masinii ( zgariat , lovit , aplicat vopsea spray pe masina, faruri geamuri , dat cu cola pe parbriz , bagat un cartof in teava de esapament , dau cu spuma poliuretanica pe la chedere , sparg rotile etc ) (4 votes [10.81%])

    Percentage of vote: 10.81%

  3. Il pandesc pana apare si daca e mai "mic " ca mine sar sa-i aplic o corectie pe langa injuraturile de rigoare (1 votes [2.70%])

    Percentage of vote: 2.70%

Vote Guests cannot vote

#19
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,849
  • Înscris: 11.10.2006
Anunt ca e parcare cu palta, primele 20 de secunde netaxabile, dupa aia plateste la minut.

#20
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Uite " cucuoana " de azi , 2 garaje blocate ! Nesimtire maxima , nici macar nr de tel pe bord s-o sun sa vina sa-si traga utilajul . O jumatare de ora nu am putut pleca cu niciuna din masini Posted Image  . Cand a revenit la masina , tot ea era ofuscata cand i-am zis sa mai citeasca din codul rutier . Asta e educatia ( femeie la pensie nu una tanara si necoapta )  ....

Sa nu veniti sa-mi ziceti ca nu ia-ti fi tras o cheie pe masina ca nu va cred ; eu recunosc ca nu m-am abtinut sa nu-i vopsesc farurile cu spray negru . Posted Image

Attached Files



#21
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Improvizatiile alea arata suspect de ilegal amplasate acolo...
Cred ca sunt pe lista de demolari la primarie.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcdsoft, on 30 octombrie 2017 - 18:29, said:

Improvizatiile alea arata suspect de ilegal amplasate acolo...
Cred ca sunt pe lista de demolari la primarie.
Asa is din 1990 deci relaxeaza-te si ramai on topic .

#23
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostBaxon, on 30 octombrie 2017 - 18:27, said:

Uite " cucuoana " de azi , 2 garaje blocate ! Nesimtire maxima , nici macar nr de tel pe bord s-o sun sa vina sa-si traga utilajul . O jumatare de ora nu am putut pleca cu niciuna din masini Posted Image  . Cand a revenit la masina , tot ea era ofuscata cand i-am zis sa mai citeasca din codul rutier . Asta e educatia ( femeie la pensie nu una tanara si necoapta )  ....

Sa nu veniti sa-mi ziceti ca nu ia-ti fi tras o cheie pe masina ca nu va cred ; eu recunosc ca nu m-am abtinut sa nu-i vopsesc farurile cu spray negru . Posted Image
Iti cumperi un tractoras , si le tragi masinile taras in alta parte .

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Am avut un Discovery cu care faceam manevrele astea insa l-am vandut  :( .

#25
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
colegi, cred ca v-ati intins mai mult decat e plapuma si nu e bine, pt voi. renuntati la tot felul de indemnuri ce vizeaza distrugerea totala sau partiala, ce vizeaza integritatea corporala a soferului in cauza si alte minuni asemenea.

suntem pe forum, nu suntem pe site-uri de vandalism. de asemeni, daca nu jigniti pe restul, voi fi si mai recunoscatoare.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Pune si tu doua lăzi vechi si rupte în fata garajului sau un pietroi si nu cred că se dă nimeni jos să le mute.

#27
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ii scuip masina!  Si-i injur pisicu´!
LE UF! Acum am citit #25!Posted Image

Edited by myshyk, 30 October 2017 - 19:49.


#28
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Din fericire locuiesc într-un complex nou, locul de parcare este proprietate privata. La început am fost un domn cu nesimțiții, desi era ditamai însemnul ca este o parcare privată, îi sunam, stăteam 5-10 minute după ei, sa zicem că i-am înțeles întrucât era la început.
După ceva timp, când am observat ca aceleași auto parca pe locul meu, in ciuda faptului ca ii tot rugam sa le mute, pur si simplu i-am blocat chiar si cateva ore bune până aveam eu chef sa ies la magazin si să-mi mut masina. Se pare ca au inteles dupa ceva timp.

Ideea este ca de fiecare data lăsăm, desi nu era cazul, un numar in parbriz. Erau persoane cu bun-simț care sunau, isi cereau scuze si coboram. Dar câteodată ma uitam din balcon cum țăranul încerca sa iasa din parcare, poate, poate, nu era cazul sa ma sune. Atunci aplicam metoda... Hai pa, la revedere, ne auzim peste 12 ore, apeleaza cu incredere la un taximetrist.

Edited by Dau, 31 October 2017 - 16:41.


#29
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
Sint in aceasi situatie, stau intr-o zona unde se parcheaza la greu, problema e ca nu e aceasi persoana, sint venite cu treburi, de fiecare data parcheaza la mine pe pod deoarece e spatiu suficient cat sa nu ocupe din carosabil.Ca solutie, daca scot masina de dimineata din curte, o las parcata toata ziua pe pod, nu e foarte convenabil deoarece in curte ar fi mai ferita.In rest, cand e careva parcat, merg si il caut, la noi nici macar obiceiul cu lasatul numarului de telefon nu exista, asa ca uneori mai stau 30 de minute sa il gasesc pe "vinovat" , insa m-am obisnuit sa verific daca e libera iesirea cand stiu ca urmeaza sa plec cu masina...

#30
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,074
  • Înscris: 04.03.2014
"Atentie cade tencuiala" e cel mai bun sfat citit aici:)

#31
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Postmihai_9600, on 30 octombrie 2017 - 17:37, said:

Voi, astia cu masuri distructive, v-ati gandit ca, spre deosebire de cei care parcheaza aiurea dar in cele din urma isi iau masina cu ei, voi nu va mutati casa din locu ala? Adica sansele sa va luati o caramida in geam de la unu caruia ia-ti julit masina sunt pozitive.
Nesimtirea trebuie pedepsita cu o cruzime maxima, de ce nu, ce , nesimtitii sint cetateni cu drepturi depline ?
Nu, nu sint.

#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Stati ca nu m-ati inteles bine * unii dintre voi ) , acu 2 zile , trag poarta sa pot sa ies cu Bombita si in acel moment parcheaza unu in fata garajului , iese si da sa plece pe jos , ii zic ca s-o traga 5 m mai jos sa pot iesi , la care zdreanta imi zica ca doar 1 min sa astept ?! Pai pe loc am inceput sa pogor sfintii si deja cautam o bara de fier sa-i fac face-lift la masina aluia , cata neobrazare , atrebuit sa mimez ca-i sparg geamurile ca sa mute masina . Aceste specimene unde drq se incadreaza ?! Voi ce ati fi facut in locul meu ? Fiti cinstiti ...

#33
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu , chemam unu' cu tractorul sa io taraie la dracu in praznic . :D

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Era evident pentru un om normal ca am glumit cu acidu ranga etc.
Mi se pare barbarie sa dai cu cheia pe o masina. Pur si simplu nu se face
In acelasi timp mi se pare logic si de bun simt sa ii indoi cocoasa nesimtitului care face asa ceva. Simplu - poza si chemata politia. Acum nu o sa fie eficient nici asa ceva daca e zona cu trafic deci niste stalpisori care se pot indeparta usor.
Dar romanu' e prost in general si o sa traga in strada tot in dreptul garajului.

#35
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,329
  • Înscris: 22.04.2017
Subscriu la ideea cu chematul politiei (locala sau rutiera). E singura solutie eleganta si legala.

#36
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

View PostA_R_R_A, on 30 octombrie 2017 - 17:40, said:

Fiți calmi. Citesc și ma minunez de ce suntem în stare ca popor Posted Image unu sa taie roata.. Altul sa pună borduri.. Acid de baterie etc Posted Image) asta spune tot. Asa ne e rasa.. Imuni la civilizație Posted Image

daca ne luam strict dupa declaratiile de aici, cam asta e concluzia.
daca te uiti la rezultatele poll-ului, majoritatea au ales varianta decenta si civilizata, ceea ce ne mai da sperante.

Personal, daca n-am unde sa parchez si chiar e urgent, o las aiurea si numarul de telefon in geam. Am patit si invers si am luat metroul dupa ce mi-am gasit masina blocata. Mai mult de cateva injuraturi si un stergator ridicat (nu rupt) nu am comis.

Telefonul in geam mi se pare cel mai ok compromis pentru ambele parti. Este adevarat ca nu avem locuri de parcare, la fel de adevarat este ca si tu trebuie sa iesi cu masina cand ai tu chef.

Am intalnit si oameni intelegatori, cand aveam examen la facultate in zona Moxa, nu aveam unde sa parchez, pierdeam examenele. Am lasat masina deamboulea in fata unei porti, iese o cucoana sa ma ia la rost, ii explic ca am examen si femeia m-a lasat sa parchez acolo pe perioada sesiunii. Deci, exista si bucuresteni de treaba.

Ce te faci insa cand parchezi regulamentar pe loc permis, si iti gasesti cauciucul Bridgestone Ecopia EP150 Premium Touring High-Performance PLM d-ala scump, nou-nout, taiat pe lateral de un vecin binevoitor pe motiv ca l-a nascut ma-sa pe el primul in blocul ala si prin urmare are drepturi din nastere asupra parcarii, evident fara sa plateasca loc la primarie???

Edited by un_dac, 31 October 2017 - 17:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate