Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare router gigabit

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
snapydj

snapydj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 07.01.2006

View PostMembruAnonim, on 30 octombrie 2017 - 08:07, said:


Da. Sunt extrem de mulțumit de el.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postsnapydj, on 30 octombrie 2017 - 07:00, said:

Dacă ai routerul la dracu și vrei sa descarci un film 4K de pe torrent. Cât naiba sa stai după el? Cu 5 mb/s ? Pana faci și ciorba și tocana și mănânci și tortul? Posted Image) trebuie tata 30 40 mb/s minim sa faci treaba buna.

Asa... si descarci filmul 4K de 30Gb pe WIFI in timp ce esti la toaleta  sau cum?  Wifi este facut pentru navigare, chat si kkturi marunte.  50Mbs ajung pentru toata lumea chiar si atunci cand sunt 4 dispozitive conectate simultan.

View Postopsy091, on 30 octombrie 2017 - 07:50, said:

Daca ti se da 300-500Mbs, de ce sa nu profiti? Descarc undeva pe la 27-29 MB/s cateodata si peste 30 si parca deja mi se pare putin. Lumea tinde sa vrea mai mult.

Nu-i putin. Mai toate routerele sunt capabile de min 50Mbs pe Wifi in wireless N, 2.4Ghz.   Problema la bloc este ca sunt multe routere in concurenta, de asta merge prost.  Lumea crede ca e din cauza routerului si tot injura si-l schimba, etc.

Edited by rosix, 30 October 2017 - 09:14.


#21
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View Postrosix, on 30 octombrie 2017 - 09:13, said:

Wifi este facut pentru navigare, chat si kkturi marunte.  50Mbs ajung pentru toata lumea chiar si atunci cand sunt 4 dispozitive conectate simultan.

Nu! Wifi este facut pentru a renunta la inesteticele cabluri, daca unii aleg sa foloseasca o tehnologie doar pentru un minim de confort si functionalitate este problema lor.
Cand ai 2 TV-uri in casa + PC + o consola stai sa tragi cabluri UTP prin toata casa?
Un router cat mai capabil este solutia perfecta. Nu stai sa tragi cabluri prin toti peretii ca sa poti face streaming 1080p/4k pe TV fara buffering sau sa downloadezi jocuri pe consola in cateva zeci de minute in loc de cateva ore.

Edited by cenzunet, 30 October 2017 - 10:16.


#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

View Postaiulianctin, on 29 octombrie 2017 - 23:11, said:

Mă cam nemulțumește distanța la care acționează wifi, undeva la 10 metri prin 2-3 pereți și cam pierd semnalul.

Zi mersi ca iti merge prin 2-3 pereti. In mod normal trece doar printr-unul daca nu e beton gros.
In banda de 5 GHz semnalul merge doar in camera routerului - nu trece prin niciun perete - asta aviz ptr ce cumperi pe viitor.

In mod normal la casa, daca e mare, firul e sfant. Dca nu trebuei sa pui mai multe AP-uri sau repetoare ( aici cu pierdere de banda/viteza )

#23
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
@cenzunet
Discutia wifi vs cablu e totusi mai complicata. Ce ai enumerat tu acolo sunt echipamente fixe si chiar nu vad vreun motiv pt a aglomera spectrul radio si mai mult. La alea merita cablu. La mobile unde nu poti avea cablu, atunci stai pe wifi.

Edited by diZy, 30 October 2017 - 10:24.


#24
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View Postsnapydj, on 30 octombrie 2017 - 07:51, said:

Da, și eu am renunțat la Archer C2 după vreo 4 ani cred sau poate mai mult. Și am luat C9, care e sprinten rău.
La ce? Ca pe cablu cred ca sunt tot pe acolo.
Pe wi-fi e mai rapid?
Pe n sau ac?

Edited by jeffy86able, 30 October 2017 - 10:49.


#25
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

View Postcenzunet, on 30 octombrie 2017 - 10:15, said:

Nu! Wifi este facut pentru a renunta la inesteticele cabluri, daca unii aleg sa foloseasca o tehnologie doar pentru un minim de confort si functionalitate este problema lor.
Cand ai 2 TV-uri in casa + PC + o consola stai sa tragi cabluri UTP prin toata casa?
Un router cat mai capabil este solutia perfecta. Nu stai sa tragi cabluri prin toti peretii ca sa poti face streaming 1080p/4k pe TV fara buffering sau sa downloadezi jocuri pe consola in cateva zeci de minute in loc de cateva ore.
Nu . Wifi este pentru mobilitate si comoditate. Nu are cum sa inlocuiasca cablul daca discutam de performanta. Oricat de capabil ar fi routerul ala , nu o sa poata sa bata legile fizicii.
Wifi functioneaza dupa niste standarde .

#26
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am mai intalnit de zeci de ori acelasi discutii. Eu zic ca e suficient un router gigabit cu acelerare NAT care va duce si WIFI de o calitate decenta.  Nu acoperirea si viteza WIFI sunt principalele caracteristici ale unui router gigabiti ci procesorul si accelerarea hardware, care conduc, in final la performante si pe WIFI, dar WIFI nu e o chestie de facut download masiv, ca sa te afecteze viteza.

#27
cenzunet

cenzunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 13.06.2007

View Postndor, on 30 octombrie 2017 - 10:57, said:

Nu . Wifi este pentru mobilitate si comoditate. Nu are cum sa inlocuiasca cablul daca discutam de performanta. Oricat de capabil ar fi routerul ala , nu o sa poata sa bata legile fizicii.
Wifi functioneaza dupa niste standarde .
Nu ma refeream sa inlocuiasca cablul la modul sa poata duce 900-1000mbit ci ca poate inlocui cablul in cele mai uzuale cazuri. Un 300-400mbit pe wifi este destul pentru a renunta la un cablu tras prin casa. Chiar daca tv-urile, consola sunt echipamente fixe tot mi se pare inestetic sa tragi 2-3 cabluri utp cand poti folosi un router mai capabil si sa ai rezultatele dorite pe wifi.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcenzunet, on 30 octombrie 2017 - 13:07, said:

Un 300-400mbit pe wifi este destul pentru a renunta la un cablu tras prin casa.

Nu scoti 300-400 Mbs pe WIFI decat cu scule foarte performante... Daca asta ar fi o viteza obisnuita, constanta, stabila pe WIFI, toata lumea ar renunta la cabluri.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de casa - asa cum am zis mai sus in general printr-un perete trece semnalul. Prin mai multi nu prea, iar in banda de 5 GHz - unde e viteza defapt nu merge decat in aceeasi camera.
In general o soutie viabila include si cablu. Fie macar ptr a lega 1 sau mai multe AP-uri la router.

rosix - scoti, dar in banda de 5GHz, mod AC - dar, nu bate prea departe...

#30
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteiffel, on 30 octombrie 2017 - 13:41, said:

rosix - scoti, dar in banda de 5GHz, mod AC - dar, nu bate prea departe...

Pai... lumea vrea sa faca download de filme 4K din fundul curtii... n-ai auzit?  Altfel, in aceeasi camera, de ce muschii mei ti-ar trebui WIFI?  Sa downloadezi din pat cand routerul e la 3 metri de tine, sau ce?

#31
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Abia acum m-am hotărât să achiziționez un router, mai ales datorită faptului că am un voucher de 50 lei la pcgarage.

Datorită vouă am ales Archer C2, dar văd că sunt două modele: unul cu 2 antene, unul cu 3 antene.

Pentru că nu mă pricep, vă întreb pe voi la ce, mai exact, ajută o antenă în plus: număr de dispozitive acceptate mai mare, ori rază de conectare mai mare?

Mulțumiri.

#32
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Niciuna, nici alta. E doar pt o latime de banda mai mare.

Edited by diZy, 16 January 2018 - 17:23.


#33
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Tot nu sunt lămurit, să aleg routerul cu 2 ori cu 3 antene? De unde lățimea de bandă? Aia parcă este dată de provider, număr de utilizatori, etc, nu de numărul de antene din routerul meu.

#34
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Latimea de banda intre router si telefon, laptop etc. Doar de wifi vorbeam nu de altceva.
Ai vazut pe la noi ambele? Ca eu nu am vazut decat pe cea cu 2 antene.
Mai bine ai zice care sunt pretentiile si bugetul ca sa vedem ce se incadreaza mai bine.

#35
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Aici: ARCHER C2

Dimineață era în stoc furnizor și cel cu 3 antene.

Am discutat pe acest topic pretenții, buget și sfaturile au fost să aleg Archer C2. Dar am găsit cu 2 și cu 3 antene. Dar nu mai contează, cel cu 3 antene nu mai este pe stoc acum.

Merită să-l aștept ori ba?

#36
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Nu prea. Nu prea ai ce sa faci cu 450 Mbps pe 2.4 Ghz care e aglomerata ca dracu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate