Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#91
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 23.02.2007

View Poststefan011, on 03 decembrie 2017 - 23:52, said:

Ai pus asa pe toata casa? Rezista bine, dupa cati ani? Si eu am facut tot felul de teste cu montaje fara dibluri si pana acum e ok. Ma gandesc ca, din cauza inghetului, adzivul, care e pe baza de ciment, sa nu se degradeze in cativa ani. Ai jurnal?
Iti raspund eu. Caz de casa P+1E + pod cu 4 apartamente, in vestul Romaniei, s-a pus pe ea EPS de 8cm acum 10 ani (asa era "moda" atunci). Montajul placilor s-a facut cu cordon perimetral, nu cu mamaligi, dar nici cu gletiera cu dinti. Sistemul e intact azi. Kendo a facut asa si nu cred ca va avea o problema. Eu voi face identic, la primavara. Daca voi pune ceva piatra, dor in aceas zona se va diblui. Poti citi si unul doua manuale de punere in opera a adezivului de montaj. Iti spun eu concluzia: la P+1E nu sunt necesare dibluri.

Iar despre degradarea polisirenului in timp, uite un experiment:
https://forum.softpe...6#entry21880512

Cum nu toti au timp sa citeasca, pun concluzia: Isi pastreaza proprietatile 100 de ani.

Edited by bobitzaaa, 05 December 2017 - 12:21.


#92
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Exista un adeziv in a carui fisa tehnica se mentioneaza: nu necesita dibluri la montarea placilor de polistiren pentru inaltimi de pana la 8 m. Costa aprox. 33 - 35 RON / sac.

#93
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009
Eu nu inteleg de ce se aduce ca argument (aproape) suprem ca vata nu arde!

Nu neg ca nu arde, dar cu ce ma ajuta asta??? Adica imi ia foc casa, mi se face scrum, si eu ma bucur ca "vata rezista"?

Fratilor, in 2018 (aproape) sa nu-ti faci asigurare la casa si sa nu-ti pui un senzor de incendiu/fum, mi se pare iresponsabilitate.

Daca, Doamne Fereste, arde casa chiar nu ma incalzeste cu nimic ca vata nu ia foc. Si daca stau in casa si nu vad ca a luat foc pana apuca polistirenul sa emane gaze toxice, atunci...

#94
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
Da', stai puțin, ca nu zice nimeni sa pui vata.

View Postionelectron, on 21 decembrie 2017 - 19:32, said:

...
. Si daca stau in casa si nu vad ca a luat foc pana apuca polistirenul sa emane gaze toxice, atunci...
N-Ai observat ca, (virgula) casele au prostul obicei sa se aprindă noaptea? Când lumea doarme.

#95
ionelectron

ionelectron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.05.2009

Quote

N-Ai observat ca, (virgula) casele au prostul obicei sa se aprindă noaptea? Când lumea doarme.

Si senzorul de incendiu/fum ce face? Doarme si el?

Si daca focul e atat de mare ca sa se puna problema daca arde sau nu termoizolatia, crezi ca mai conteaza daca ai vata sau polistiren si esti inca in casa?

La fel de inutil mi se pare si argumentul cu "respiratia". Intr-o casa (sau apartament) in care locuiesc oameni, reimprospatarea aerului trebuie sa se faca regulat iar cantitatea de aer ce trebuie reimprospatata e de ordinul sutelor de mc. O casa P+1 de 10x10 amprenta si 6m inaltime (2 etaje) are un volum de 600mc.
Daca cei cu vata bazaltica nu-si aerisesc locuinta si se bazeaza pe "respiratia" peretilor, s-ar putea sa apara probleme mult mai grave decat igrasia.

Dpmdv, cand alegi un TERMOsistem, cel mai important atribut al sau ar trebui sa fie eficienta in izolarea termica. Apoi, in functie de locatie, si eficienta in izolarea fonica. Restul sunt gogosi de marketing (fie de-o parte fie de alta).

In final este o chestie de bani. Vata si polistirenul au cam aceleasi proprietati termoizolante (conform fiselor tehnice oferite de producatori - evident, la aceeasi grosime). Vata pare sa castige net la capitolul izolare fonica insa, termosistemul complet bazat pe vata bazaltica poate fi si de 3 ori mai scump.

Cu cat suprafata ce trebuie acoperita este mai mare cu atat diferenta de bani incepe sa nu se mai justifice. Daca nu te dau banii afara din casa sau daca nu muncesti pentru ei de dimineata pana seara auncti diferenta de pret poate fi folosita mult mai eficient altfel: pompa de caldura, incalzire in pardoseala, sistem de ventilatie (pentru cei care au gargauni cu "respiratia" peretilor), etc.

Edited by ionelectron, 21 December 2017 - 23:09.


#96
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014

View Postionelectron, on 21 decembrie 2017 - 23:07, said:

...
Dpmdv, cand alegi un TERMOsistem, cel mai important atribut al sau ar trebui sa fie eficienta in izolarea termica. Apoi, in functie de locatie, si eficienta in izolarea fonica. Restul sunt gogosi de marketing (fie de-o parte fie de alta).

In final este o chestie de bani. Vata si polistirenul au cam aceleasi proprietati termoizolante (conform fiselor tehnice oferite de producatori - evident, la aceeasi grosime). Vata pare sa castige net la capitolul izolare fonica insa, termosistemul complet bazat pe vata bazaltica poate fi si de 3 ori mai scump.
...
"Dpmdv" ceea ce matale ai scris si eu am citat este un mare adevar si accept 100%. Doar ca, fiecare "doarme cum isi asterne".
Daca eu imi pun vata, este pentru ca asa vreau, imi permit, am hotarat ca asa este mai bune pentru mine/familia mea/casa mea, dupa ce m-am documentat mai mult sau mai putin. Dar, sa vina cineva si sa-mi spuna ca nu e bine asa si bla-bla-bla, WTF, care-i treaba lui?Ma opresc aici, ca nu doresc flame.

View Postionelectron, on 21 decembrie 2017 - 23:07, said:

Si senzorul de incendiu/fum ce face? Doarme si el?
...
Da, doarme la caldura in casa, deoarece noi vorbim/scriem de situatia ipotetica in care focul se propaga afara.

#97
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Inginer constructor care spune că tencuiala nu creste rezistenta zidăriei ??
Ce vezi greșit în a pune și plasa sudata ? Și eu am pus plasa sudata cînd am tencuit exteriorul.Am pus și nu cred că dăunează .

#98
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014

View Postionelectron, on 21 decembrie 2017 - 19:32, said:

Eu nu inteleg de ce se aduce ca argument (aproape) suprem ca vata nu arde!

Nu neg ca nu arde, dar cu ce ma ajuta asta??? Adica imi ia foc casa, mi se face scrum, si eu ma bucur ca "vata rezista"?

Fratilor, in 2018 (aproape) sa nu-ti faci asigurare la casa si sa nu-ti pui un senzor de incendiu/fum, mi se pare iresponsabilitate.

Daca, Doamne Fereste, arde casa chiar nu ma incalzeste cu nimic ca vata nu ia foc. Si daca stau in casa si nu vad ca a luat foc pana apuca polistirenul sa emane gaze toxice, atunci...
Daca, iti ia foc masina langa perete, sau o anexa, sau casa vecinului, sau cotetul/masina vecinului, conteaza materialul din care este exteriorul casii.Sint o gramada de filmulete cu blocuri in flacari datorita polistirenului.Asigurarea nu iti salveaza viata, senzorii nu sint infailibili.In mod normal, chiar daca plachezi cu polistiren, ar trebui sa ai interpuse centuri de vata, ca sa opresti propagarea incendiului.

View Post86-APP, on 22 decembrie 2017 - 08:59, said:

Inginer constructor care spune că tencuiala nu creste rezistenta zidăriei ??
Ce vezi greșit în a pune și plasa sudata ? Și eu am pus plasa sudata cînd am tencuit exteriorul.Am pus și nu cred că dăunează .
E chiar bine sa pui plasa.Doar ca in ziua de azi se merge pe principiul cat mai repede posibil, lasand calitatea deoparte.Intotdeauna materialele/procedeele traditionale vor avea o rezistenta mai mare in timp.Vad multi, pe exterior direct polistiren, pe interior rigips, fara tencuiala, boiandrugi/grinzi prefabricate, etc.E gresit? Nu e, dar cu siguranta nu va rezista atat in timp comparativ cu metodele traditionale...

#99
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Post86-APP, on 22 decembrie 2017 - 08:59, said:

Inginer constructor care spune că tencuiala nu creste rezistenta zidăriei ??
Exact. Tencuiala simpla pe exterior nu are cum sa creasca rezistenta zidariei pentru ca nu este legata de ea...iar fara o armare crapa din toate incheieturile la cea mai mica deplasare.

View Post86-APP, on 22 decembrie 2017 - 08:59, said:

Ce vezi greșit în a pune și plasa sudata ? Și eu am pus plasa sudata cînd am tencuit exteriorul.Am pus și nu cred că dăunează .
Daca plasa sudata nu este legata mecanic prin conectori de zidarie e la fel...frectie la picior de lemn. Si ca sa raspund si la a doua parte a mesajului: Dauneaza grav bugetului.

#100
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Tu crezi că am pus plasa cu scoci sau lipita de zidărie ?
Trebuia sa dau și detalii tehnice ?

#101
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Ce-mi place de astia care si-au construit o casa si acum se cred ingineri constructori si dau sfaturi pe forum...

#102
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postraducut123, on 23 decembrie 2017 - 09:11, said:

Ce-mi place de astia care si-au construit o casa si acum se cred ingineri constructori si dau sfaturi pe forum...
Poate chiar au ceva la baza , și oricum experiență lucrului bine făcut este mai mult decit ignoranta sau "nimicul" ...că în postarea ta .

#103
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Bani aruncati. Ala care a stampilat proiectul s-a asigurat ca peretele e suficient de rezistent fara tentativa de camasuiala. Iar tencuiala e strat de finisaj si nu e ceruta explicit in nici o fisa tehnica de termosistem.

La o adica, la fel de bine puteai sa pui si o foita de plumb, pentru rezistenta la radiatii. Ajuta? Desigur. E necesar? Desigur ca nu. Incurca? Nu. E treaba ta pe ce dai banii.

#104
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Corect , dar nu plasa era importanta in discutie ci tencuiala , iar despre aia sa spui ca este inutila ....

#105
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
Atat timp cat nu e ceruta de vreun alt pas in procesul tehnologic, asta e concluzia.

#106
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postsebulbus, on 23 decembrie 2017 - 14:18, said:

Atat timp cat nu e ceruta de vreun alt pas in procesul tehnologic, asta e concluzia.
N-am idee ce experienta ai in domeniu , ca executant sau beneficiar , sau daca ai formatiune tehnica .
Vremurile noi au adus materiale noi , multe infinit mai proaste dar bine sustinute de marketing. Pt ca preturile sint infinit mai mari decit in cazul materialelor clasice , s-au schimbat reguli , normative , proceduri , sau in unele cazuri , s-au adus solutii incomplete pe piata noastra .
In cazul izolatiei cu polistiren , pt a sustine preturile mari ale " sistemului " s-a adus ca recomandare de " ieftineala " renuntarea la tencuiala zidurilor .
Asta a fost suficient pt ca lumea sa inteleaga ca tencuiala este inutila si sa ajunga indirect la recomandarea sa se renunte la ea .
Asta nu crezi ca este aberant ?

#107
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013

View Post86-APP, on 23 decembrie 2017 - 09:57, said:

Poate chiar au ceva la baza , și oricum experiență lucrului bine făcut este mai mult decit ignoranta sau "nimicul" ...că în postarea ta .
Dorele, tu ce zici ca ai facut: ai pus plasa sudata, ai tencuit peretele exterior, apoi ai pus polistirenul?Ca n-am prea inteles?

#108
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postraducut123, on 23 decembrie 2017 - 22:03, said:

Dorele, tu ce zici ca ai facut: ai pus plasa sudata, ai tencuit peretele exterior, apoi ai pus polistirenul?Ca n-am prea inteles?
Dorel este numele tau . Alta intrebare mai ai ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate