Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#73
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postrealduc, on 31 octombrie 2017 - 13:58, said:

in majoritatea tarilor UE, polistirenul este considerat un material extrem de toxic,
iar in unele tari este interzis (Germania, Belgia, Austria ) ...
daca nu-ti pasa de tine, gandeste-te la nepotii tai care vor locui, dupa ce tu nu vei mai fi, in "casa" bunicilor ! ...

     E toxic rau de tot polistirenu.
     Trebuie mancat doar in combinatie cu vata minerala ca sa nu ti se aplece...

Edited by cspot, 28 November 2017 - 16:19.


#74
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postvafro, on 03 noiembrie 2017 - 09:30, said:


Multumesc pentru pont, urmatoarea casa pe care o fac n-o mai tencuiesc, dau cu var peste caramida ca tot aia e! Aceeasi rezistenta, aspect futurist, economie 50%. Se pare ca la cursul despre structuri am absentat iar la licenta ori am avut noroc ori s-a dus tata cu porcu' si sunt in necunostinta de cauza!

      Tencuiala are doar rol decorativ. In caz de cutremur, daca zidul e fisurat cade cu tot cu tencuiala. Asa ca ai dreptate: poti sa le lasi si netencuite!

#75
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

View PostBylly00, on 28 noiembrie 2017 - 16:01, said:

Pe parcurs mai citesc si alte aberatii cum ca polistirenul e interzis in Germania. Wow, ce gogomanii.

Al naiba polistiren, e asa de toxic ca mai tot pestele proaspat de pe lumea asta vine in cutii de EPS, la fel ca si alte legume si alimente (broccoli e una care-mi trece prin cap acum), si vreo doua continente dintre alea mai dezvoltate beau cafeaua to go in pahare facute din dansul.

Ce i-au mai placut legendele poprului astuia...

#76
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBylly00, on 28 noiembrie 2017 - 16:01, said:

Eu o sa pun dibluri, dar e un spil - sa dea gauri fara percutie si caramida va avea mult mai putin de suferit. Singurul dezavantaj este timpul suplimentar pierdut - aici trebuie sa tratezi cu muncitorii pentru ca sigur vor avea de comentat.
In caramida: recomand o masina de gaurit cu percutie, cu mandrina obisnuita (NU ciocan rotopercutor SDS-plus).
Am probat si recomand burghiele albastre  Bosch: Burghiu multifunctional Bosch CYL-9 Multi Construction:
https://www.emag.ro/...3/pd/DDKQ4DBBM/

Merge foarte bine chiar si fara percutie.
Merge ca racheta cu percutie, gaura iese rotunda si ciobiturile colaterale sunt infime fata de dezastrul care-l face un rotopercutor.

Eu le-am probat cu o bormasina cu acumulator (Bosch GSB 18-2-LI Plus).

Atentie: NU merge in beton.
In beton trebuie rotopercutor SDS-Plus.

Edited by kolfleading, 29 November 2017 - 11:42.


#77
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010

View Postsebulbus, on 28 noiembrie 2017 - 22:33, said:


Al naiba polistiren, e asa de toxic ca mai tot pestele proaspat de pe lumea asta vine in cutii de EPS, la fel ca si alte legume si alimente (broccoli e una care-mi trece prin cap acum), si vreo doua continente dintre alea mai dezvoltate beau cafeaua to go in pahare facute din dansul.

Ce i-au mai placut legendele poprului astuia...

E o legenda adevarata: http://www.bbc.com/n...gazine-33334994 sau https://www.sciencea...s-in-the-city .
Sunt deja destule tari/state care au interzis polistirenul sub orice forma...Ask google

#78
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 01.03.2013
Pai in articolele indicate de tine se vorbeste de probleme privind reciclarea deseurilor din polistiren.
Nu zice nimic de faptul ca el in sinea lui ar fi in mod direct daunator, daca-l pui pe peretii casei.

#79
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010
Nu stiu cat e de toxic, daca nu il pui pe gratar.
Ca izolator in constructii,problemele lui sunt binecunoscute : arde bine si/sau produce mucegai.  Depinde care vine prima..

Edited by ausfahrt, 29 November 2017 - 12:10.


#80
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Exact, se vorbeste despre cum deseurile de polistiren sunt rele pentru mediu si cum nu pot fi reciclate la un cost rezonabil. Efectul negativ asupra vietuitoarelor apare pentru ca se pot ineca inghitindu-l sau pentru ca avand structura de burete concentreaza in el poluantii. Nicaieri nu scrie ca e rau pentru sanatate asa cum se foloseste in constructii. Interesting read though.

LE: vad ca a mai aparut un post intre timp: myth busted - polistirenul de pe piata este ignifugat si mucegaiul apare din alte cauze- punere in opera deficitara/aerisire necorespunzatoare. Il bag pe "Doamne fereste in fata"  dar te intreb - daca arde casa, cu ce te ajuta ca vata ramane acolo la pozitie si nu ia foc? Sau crezi ca incendiul pleaca de afara? Nu stiu statistici, dar pot sa bag mana in foc ca majoritatea incendiilor domestice pleaca de la o cauza electrica/improvizatie la instalatia de gaze si nu de la un factor din afara casei.

Edited by Bylly00, 29 November 2017 - 12:24.


#81
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010
Ignifugat - nu inseamna ca nu arde. Doar ca intarzie aprinderea.Dar ignifugarea vine si ea cu pretul ei : in caz de incendiu, gazele eliminate de polistirenul ignifugat sunt extrem de toxice.
Cat despre mucegai, atata timp cat nu elimini umezeala din perete, este inevitabil.

#82
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postkolfleading, on 29 noiembrie 2017 - 11:19, said:

In caramida: recomand o masina de gaurit cu percutie, cu mandrina obisnuita (NU ciocan rotopercutor SDS-plus).
Am probat si recomand burghiele albastre  Bosch: Burghiu multifunctional Bosch CYL-9 Multi Construction:
https://www.emag.ro/...3/pd/DDKQ4DBBM/

Merge foarte bine chiar si fara percutie.
Merge ca racheta cu percutie, gaura iese rotunda si ciobiturile colaterale sunt infime fata de dezastrul care-l face un rotopercutor.

Eu le-am probat cu o bormasina cu acumulator (Bosch GSB 18-2-LI Plus).

Atentie: NU merge in beton.
In beton trebuie rotopercutor SDS-Plus.

Eu am pus polistirenul fara dibluri, dar nu pe mamaligi, ci avand un cordon perimetral si doar in mijloc 3 mamaligi.
De cateva ori a trebuit sa desprinda placa de EPS pentru ca nu au pus-o chiar cum trebuie sau mai trebuia ajustata palca, si abia o mai desprindeau pentru ca s-a intins adezivul pe toata suprafata placii.

Am vrut sa fac golul de la usa de intrare mai mare cu 10cm si am dat gauri, una langa cealalta, pentru a sparge caramida si nici-o gaura nu dus la vre-o fisura a caramizii. Am folosit ciocan rotopercutor + burghiu SDS. Caramida in care am dat gaurile este Porotherm 25 Robust.

View Postausfahrt, on 29 noiembrie 2017 - 11:22, said:

E o legenda adevarata: http://www.bbc.com/n...gazine-33334994 sau https://www.sciencea...s-in-the-city .
Sunt deja destule tari/state care au interzis polistirenul sub orice forma...Ask google
L-au interzis in domeniul alimentar sau mai exact in "single-use EPS products".
In Vest guvenele ofera subventii in cazul folosiri produselor eco sau regenerabile, dar nu este interzisa folosirea EPS-ului la termoizolarea cladirilor.
De exemplu, acum 10 guvernul austriac oferea un credit pentru construirea caselor folosind produse eco cu o dobanda de 1% pentru intreaga durata a creditului daca foloseai tehnologie eco (adica la 100.000 Euro credit dupa 20 de ani dadeai inapoi 101.000 Euro).

#83
ausfahrt

ausfahrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 09.04.2010
Nici sa-ti bati un cui in cap nu este interzis. Ma gandesc ca si guvernele astea nu au timp de toate prostiile..

#84
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 01.03.2013

View PostKendo, on 29 noiembrie 2017 - 13:19, said:

nici-o gaura nu dus la vre-o fisura a caramizii. Am folosit ciocan rotopercutor + burghiu SDS. Caramida in care am dat gaurile este Porotherm 25 Robust.
Nu se fisureaza, dar se smulge un con de diametru mare la iesirea burghiului.

#85
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
E funny cum pe de o parte ploua cu linkuri in care se vorbeste despre polistiren ca e foarte greu biodegradabil si ca efectiv nu dispare de pe fata pamantului si pe cealalta vin tot felul de folcloristi care explica cum se evapora sau pierde din masa/grosime/densitate, functie de povestitor in nici 10 ani.
Pai ori e fata mare ori curva regimentului? Sa ne hotaram, zic.

View Postausfahrt, on 29 noiembrie 2017 - 11:22, said:



E o legenda adevarata: http://www.bbc.com/n...gazine-33334994 sau https://www.sciencea...s-in-the-city .
Sunt deja destule tari/state care au interzis polistirenul sub orice forma...Ask google

Daca e asa, sunt sigur ca poti veni cu exemple. Dar.. ai sa citesti si in linkurile tale ca interdictia nu include produsele de termoizolat din polistiren, ci ambalajele de unica folosinta. La fel cum la supermarket la noi platesti eco taxa pentru pungi din ambalaj nereciclabil. Asta e o miscare corecta si trebuie sustinuta.

#86
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Postkolfleading, on 29 noiembrie 2017 - 16:48, said:

Nu se fisureaza, dar se smulge un con de diametru mare la iesirea burghiului.
Dar la dibluri nu dai gaura sa treaca pana in partea cealalta.

#87
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,897
  • Înscris: 01.03.2013
Ba da, trece prin partea cealalta cand iese dintr-un perete plin al caramizii in golul imediat urmator.
Nu uita ca este caramida cu goluri.
La fiecare iesire, la fiecare gol, smulge un con de cativa centimetri diametru.

Attached Files


Edited by kolfleading, 29 November 2017 - 20:50.


#88
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Surpinzator nu se face un con asa mare in acea regiune. Cel putin la caramida folosita de mine. Posted Image

#89
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

View PostKendo, on 29 noiembrie 2017 - 13:19, said:


Eu am pus polistirenul fara dibluri, dar nu pe mamaligi, ci avand un cordon perimetral si doar in mijloc 3 mamaligi.



Ai pus asa pe toata casa? Rezista bine, dupa cati ani? Si eu am facut tot felul de teste cu montaje fara dibluri si pana acum e ok. Ma gandesc ca, din cauza inghetului, adzivul, care e pe baza de ciment, sa nu se degradeze in cativa ani. Ai jurnal?

#90
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003

View Poststefan011, on 03 decembrie 2017 - 23:52, said:

Ai pus asa pe toata casa?
Da

View Poststefan011, on 03 decembrie 2017 - 23:52, said:

Rezista bine, dupa cati ani?
Nu pot sa ma pronunt, numai cea am terminat termoizolatia, acum la mijlocul ui noiembrie (am avut noroc de o vreme foarte buna).

View Poststefan011, on 03 decembrie 2017 - 23:52, said:

Si eu am facut tot felul de teste cu montaje fara dibluri si pana acum e ok. Ma gandesc ca, din cauza inghetului, adzivul, care e pe baza de ciment, sa nu se degradeze in cativa ani. Ai jurnal?
https://forum.softpe...a-in-timisoara/

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate