Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#109
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013

 86-APP, on 23 decembrie 2017 - 22:23, said:


Dorel este numele tau . Alta intrebare mai ai ?

 86-APP, on 23 decembrie 2017 - 22:23, said:


Dorel este numele tau . Alta intrebare mai ai ?
Dupa cum raspunzi si postezi esti clar dorel....Dar cu d mic...

#110
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005

 86-APP, on 23 decembrie 2017 - 16:37, said:


N-am idee ce experienta ai in domeniu , ca executant sau beneficiar , sau daca ai formatiune tehnica .
Vremurile noi au adus materiale noi , multe infinit mai proaste dar bine sustinute de marketing. Pt ca preturile sint infinit mai mari decit in cazul materialelor clasice , s-au schimbat reguli , normative , proceduri , sau in unele cazuri , s-au adus solutii incomplete pe piata noastra .
In cazul izolatiei cu polistiren , pt a sustine preturile mari ale " sistemului " s-a adus ca recomandare de " ieftineala " renuntarea la tencuiala zidurilor .
Asta a fost suficient pt ca lumea sa inteleaga ca tencuiala este inutila si sa ajunga indirect la recomandarea sa se renunte la ea .
Asta nu crezi ca este aberant ?

Pacat ca te-ai nascut cu vreo doua secole prea tarziu sa ii luminezi pe aia din america de nord, anglia victoriana si rusia tarista ca trebuie protejata caramida de tencuiala.
Chiar si pe la noi gasesti caramida aparenta inca din perioada brancovenilor. Muzeul taranului roman, fabrica de ceva ce e acum hotel caro samd.


#111
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Sa nu amestecam lucrurile sau sa ne dam șmecheri.
Aici discutam de zidăria clasica ce nu are nimic în comun nici macar cu zidăria de cărămidă , deoarece cărămidă acum înseamnă blocuri ceramice .

#112
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,657
  • Înscris: 03.12.2005
E acelasi pamant ars dintotdeauna, zi-i cum te incanta mai tare. Din el facem pereti, din el facem acoperisuri de sute de ani si toate au rezistat bine mersi la apa, vant si soare. Sau cel putin pana ne-am hotarat sa ii facem si ceva goluri, zici tu.
Chia asa. La ce pretinzi exact ca nu mai rezista caramida cu goluri singura asa bine si ajuta tencuiala?

#113
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,415
  • Înscris: 06.01.2014
maxime, ramane cum am stabilit,

#114
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Am stabilit ca lipsa tencuielii este modalitate de constructie de rupt in fund , atit .

#115
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Tu ai stabilit pentru tine, din fericire irelevant! Posted Image

#116
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 86-APP, on 23 decembrie 2017 - 16:37, said:

N-am idee ce experienta ai in domeniu , ca executant sau beneficiar , sau daca ai formatiune tehnica .
Nici eu nu am idee ce experienta are colegul @sebulbus dar pot vorbi in nume propriu...deci de meserie inginer constructor si iti scriu in calitate de executant dar si de beneficiar. La mine acasa am pus termosistemul direct pe caramida fara tencuiala.

 86-APP, on 23 decembrie 2017 - 16:37, said:

Asta a fost suficient pt ca lumea sa inteleaga ca tencuiala este inutila si sa ajunga indirect la recomandarea sa se renunte la ea .
Asta nu crezi ca este aberant ?
Evident ai inteles ce ai vrut.... Nu se recomanda renuntarea la tencuiala....ba chiar se recomanda tencuirea exterioara daca ai abateri mari la zidarie.

#117
florin-vm

florin-vm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 24.01.2017
Momentan cochetez cu idea de a renunta la tencuirea peretilor pe exterior dar, macar de a aplica cu gletiera un strat subtire de adeziv de polistiren peste peretele de caramida inainte de lipirea placilor de polistiren.

#118
danutlupu

danutlupu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 20.05.2008
Nu sunt inginer, dar vorbesc din experienta construirii a doua case de la 0 in regie proprie cu anexele aferente si a amenajarii / reamenajarii a 3 apartamente si vorbim de toate fazele constructiei in care m-am implicat direct, deci de vreo 25 de ani incoace mi-am trecut prin maini multe materiale.

Legat strict de tencuiala exterioara, am facut si cu tencuire clasica (la case) si fara tencuire la anexe (magazia corp comun cu casa) si pot spune ca am tras niste concluzii. O tencuire pe exterior BINE FACUTA in mod clar consolideaza caramida si nu trebuie sa fii inginer sa stii asta, trebuie sa pui mana pe un baros si sa darami cativa pereti cu si fara tencuiala ca sa te convingi, eventual sa ai tencuiala armata cu fibra de sticla. Acum, depinde si de tencuiala cum e facuta, sunt unii care incarca mult (4-5 cm) ca au peretii strambi sau unii care pun foarte putin ciment in material si mai mult var ca vor ei sa fie elastic, sau gresesc la aplicare (nu dau tinci inainte, aplica pe ud sau murdar si alte secrete de care nu se tine seama) si care fac ca acea tencuiala sa se dezlipeasca rapid de pe suport; ori daca ai facut o tencuiala care se desprinde usor, ai pus un balast in plus la casa care iti va crea probleme pe viitor. La mine tencuiala exterioara clasica are 1,5-3 cm si a fost facuta cu nisip spalat, ciment, var in proportie de 6/1/1 si are urmatoarele roluri: egalizeaza suprafata de suport si ajuta la o montare mai facila a izolatiei, consolideaza caramida prevenind fisurile, izolarea termica adusa zic ca e neglijabila.

Multi vor spune ca de ce e nevoie sa consolidezi o caramida, va spun ca la marea majoritate din casele facute apar fisuri si microfisuri in pereti dupa finalizare in primii 2 ani dupa finalizare, fie din cauza ca nu s-a compactat foarte bine terenul sau sunt probleme cu solul, fie ca s-a facut economie la fundatie, sau mai se zguduie pamantul nitel. Probabil vor fi voci care vor spune ca daca se respecta proiectul si este un studiu geo nu vor fi probleme, dar tot tin patanille mele, ale multor prieteni ce au luat case de la dezvoltatori sau au lucrat cu o firma si nu au facut rabat de la nimic - va spun ca fisurile vor aparea mai greu daca o casa are tencuiala exterior / interior si e inglobata in ea o plasa din fibra de sticla.

Daca ar fi sa-mi fac o alta casa (doamne fereste ca m-am saturat de atata munca la ele) pe exterior prima data as sparge defectele din fabrica de la caramizi (acele buze care ies in afara), dupa care as curata si chitui rosturile cu adeziv, iar peste caramida as da o mana de acelasi adeziv de polistiren in care as ingloba o plasa de fibra de sticla, stratul astfel obtinut sa nu fie mai mare de 5-7 mm grosime. Dupa asta as monta polistiren fara dibluri pe masa de spaclu pieptanat. La prima casa am pus tencuiala clasica, izolatie de 15 cm si dibluri si mai erau ceva probleme cand se dadeau gauri in caramida si nu prindea diblu si se umplea gaura folosind un pistol cu adeziv ancora chimica; deci era ceva de munca in plus.

Pe interior de caramida, nu as renunta la tencuiala clasica desi e multa munca, e inceata si murdara, dar cand vreti sa dati o gaura sa ancorati un calorifer sau sa puneti un diblu pentru aplica, tablou sau diverse, fara tencuiala va veti blestema zilele plus ca va asteapta o reparatie la caramida sparta degeaba. Cu tencuiala clasica mai groasa plus glet in care e inglobat o plasa de fibra (in prima mana de glet gros), lucrurile merg mult mai bine, oricum la console de calorifer va recomand metoda cu pistol si adeziv ancora chimica in care bagati diblu si dupa ce se intareste puneti surubul in diblu. Niciodata nu as pune rigips fie ca e lipit cu mamaligi pe caramida (doamne iarta-i ca nu stiu ce fac) si nici chiar montat corespunzator cu profile, inca nu am vazut in viata mea rigips pe care sa nu crape gletul si varul dupa ce se usuca tot in casa, vorbim de 2 ani dupa terminarea lucrarii.

Edited by danutlupu, 09 July 2018 - 10:25.


#119
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018
Vă salut colegi!
În 2020 cum mai stă treaba cu tencuiala exterioară? Se folosește sau nu sub izolație?

#120
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Doar sub. Peste izolație încă nu. Poate in 2021

#121
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,171
  • Înscris: 23.02.2007
Vine vremea :D

#122
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 05.05.2009
Ar fi faina oa dsicutie in care se se includa parametri exacti.
Daca tot exista ingineri structuristi pe aici- ce rezistenta la intindere/ compresiune per mp de tencuiala MP25/35 este la cm grosime ? Cred ca asa se discuta.

La tencuiala armata la fel, cu fibra, cu plasa sudata ,exista calculatii f de grosime armatura, nu discutam problema prinderii.

A da zeci de pareri ,chiar si de catre ingineri , si d ece icare au facut ,e bine ,dare nu e productiv. Mi-au placut vreo 3 postru iale colegilor ,pe care le-am si pareciat, foarte detaliate. Dar cred ca romaniilor le plac mia mult povestile din santier discutii, si nu neaparat cum sa obtina informatii de la sursa.

#123
marivsRO

marivsRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 08.05.2018

 vandemm, on 28 aprilie 2021 - 11:59, said:

Ar fi faina oa dsicutie in care se se includa parametri exacti.
Daca tot exista ingineri structuristi pe aici- ce rezistenta la intindere/ compresiune per mp de tencuiala MP25/35 este la cm grosime ? Cred ca asa se discuta.

La tencuiala armata la fel, cu fibra, cu plasa sudata ,exista calculatii f de grosime armatura, nu discutam problema prinderii.

A da zeci de pareri ,chiar si de catre ingineri , si d ece icare au facut ,e bine ,dare nu e productiv. Mi-au placut vreo 3 postru iale colegilor ,pe care le-am si pareciat, foarte detaliate. Dar cred ca romaniilor le plac mia mult povestile din santier discutii, si nu neaparat cum sa obtina informatii de la sursa.

WTF Romania!?!?!?

#124
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 05.05.2009
Iar mi-a dat numai typo si "autocorrect " prin care imi buleste cuvintele:

Ziceam ca ar fi faina o dsicutie in care se se includa parametri exacti.
- ce rezistenta la intindere/ compresiune per mp de tencuiala MP25/35 este la cm grosime ? Cred ca asa se discuta.
-La tencuiala armata la fel, cu fibra sticla/ cu plasa sudata ,ar fi bune  calculatii pe  grosime armatura,

#125
raduflash

raduflash

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 06.06.2020
In 2022 cum izolez casa?

Casa pe un nivel cu caramida porotherm 30, structura pe cadre, interior tencuit mecanizat ( fara plasa armare )


@danutlupu zici sa pun doar cu adeziv de polistiren cu plasa de fibra de sticla si peste pot pune vata bazaltica?

#126
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:31, said:

asadar spuneti ca tencuiala unei cladiri este "facultativa" ? ... Posted Image


imi place ca ti-ai facut o casa normala ! ...
de aceea te rog sa nu-ti bati joc de "ea" si de banii tai !
fa-i o tencuiala "faina" la exterior, si izoleaz-o termic si acustic la interior,cu vata minerala si
placi de rigips ! (pe structura de lemn sau metal)
o sa ai o casa adevarata ! ... crede-ma! (lucrez de aproape 30 de ani in constructii in Occident )

oare acea izolatie interioara , nu dauneaza sanatatii ?
in Romanica , de regula se tencuie

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate