Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Polistiren - cu sau fara tencuiala?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
129 replies to this topic

#1
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Intrebarea este - cum se pune polistirenul corect, cu sau fara tencuiala ?

Am vazut zeci de situatii unde polistirenul se aplica direct pe caramida, fixat cu adeziv si dibluri.

La casa pe care o construiesc acum, muncitorii spun ca mai intai trebuie tencuiala. Casa este din caramida durotherm, iar prima echipa cu care am lucrat a lasat in anumite locuri spatii intre caramizi (nu a pus material cat era necesar). Aceasta problema nu s-a putut rezolva inca.

Tencuiala exterioara inainte de polistiren inseamna o cheltuiala de cel putin 2000 eur in plus. Eu nu-i vad rostul... dar ei zic ca in caramida fixarea diblurilor duce la spargerea caramizii si  atunci vor pune dibluri mai rare in concluzie polistirenul va fi fixat mai slab.

Ca tot suntem la subiect, cum se procedeaza exact cu schela pt. o casa p+1. Am vazut ca se inchiriaza la niste preturi imense (mi  se pare mie). Pana la urma e un p+1, nu e bloc, pe spate are terasa (imi imaginez ca pot sta pe ea ca oricum schela nu au unde sa o puna)...  iar pe alte 2 parti am balcoane. Cum ati procedat voi?

Multumesc!

#2
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
corect se face izolatia transpirabila intre ziduri cu fibra de sticla sau fibra de roca !
cu polistiren iti faci "casa acvariu" ! ... deci nu prea conteaza daca are sau nu tencuiala !
inainte de a-mi aduce argumente in favoarea polistirenului, intreaba-te de ce nu dormi
intr-un sac de plastic inchis ! .... :)
bafta

Edited by realduc, 29 October 2017 - 20:07.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postdixie, on 29 octombrie 2017 - 19:56, said:

Ca tot suntem la subiect, cum se procedeaza exact cu schela pt. o casa p+1. Am vazut ca se inchiriaza la niste preturi imense (mi  se pare mie). Pana la urma e un p+1, nu e bloc, pe spate are terasa (imi imaginez ca pot sta pe ea ca oricum schela nu au unde sa o puna)...  iar pe alte 2 parti am balcoane. Cum ati procedat voi?

Am procedat scotzand banutzul gros si facand treaba ca la carte. Nu poti sa faci improvizatii... schela tot trebuie sa pui... asa se lucreaza.. nu poti sa faci placare la P+1 de pe scara..
In privinta tencuielii, adaugarea ei creste coeficientul de izolatie termica si adauga un plus de siguranta la fixarea placilor din polistiren. Din punct de vedere tehnic, daca e sa faci lucrarea ca la carte, se aplica strat de tencuiala.

PS: Cum bine spune cineva mai sus - polistirenul nu este o solutie de izolare termica a spatilor de locuit ci o improvizatiei ieftina care conduce la rezultat. Initial, la origini, polistirenul se folosea doar la izolarea unor anumite tipuri de spatii - respectiv acoperisuri, magazii, beciuri, unde aveai posibilitatea sa prevezi sisteme de ventilatie permanenta, care sa evacueze vaporii, lucru care la spatiile de locuit nu e fezabil.  Ulterior, oamenii s-au gandit ei, ca decat sa stea cu blocurile lu Ceasca, din prefabricate in ger, mai bine sa faca o izolatie cu ceva.. si asa a rezultat ce vedem in prezent.  Daca ai bani de vata izolanta, sau orice alta solutie care sa permita transferul de vapori. e mult mai bine.

Edited by rosix, 29 October 2017 - 20:09.


#4
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In acest caz NU se si tencuieste ! Doar daca nu ai ce face cu banii !!

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,049
  • Înscris: 10.07.2013
Cum să aplici corect polistirenul pe faţadă ? Posted Image https://www.weber.ro...-pe-fatada.html

*Mai bine folosesti vata bazaltica ignifuga...http://casasidesign....a-minerala.html

Edited by xmanyacs77, 29 October 2017 - 20:17.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBaxon, on 29 octombrie 2017 - 20:04, said:

In acest caz NU se si tencuieste ! Doar daca nu ai ce face cu banii !!
Daca zidaria a fost facuta corect !

#7
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Nu am spus ca nu pun schela, dar... am o casa 10x10, partea din spate fiind o terasa acoperita. Acolo cum pun schela ? Banuiesc ca nu pun... Se pot urca pe sarpanta de la parter ? Am o parte fara nici un balcon, aici e evident, dar pe celelate 2 am cate un balcon. Banuiesc ca in dreptul balconului iarasi nu pun schela, deci raman doar bucatile unde nu am nimic...

Vata bazaltica as lua-o in considerare, decat polistiren + tencuiala, mai bine direct vata... nu ?!

Oricum problema cu tencuiala era ca diblurile sparg caramida.... E adevarat sau nu ?!

#8
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
asadar spuneti ca tencuiala unei cladiri este "facultativa" ? ... Posted Image

View Postdixie, on 29 octombrie 2017 - 20:28, said:

Nu am spus ca nu pun schela, dar... am o casa 10x10...
imi place ca ti-ai facut o casa normala ! ...
de aceea te rog sa nu-ti bati joc de "ea" si de banii tai !
fa-i o tencuiala "faina" la exterior, si izoleaz-o termic si acustic la interior,cu vata minerala si
placi de rigips ! (pe structura de lemn sau metal)
o sa ai o casa adevarata ! ... crede-ma! (lucrez de aproape 30 de ani in constructii in Occident )

Edited by realduc, 29 October 2017 - 20:35.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:28, said:

asadar spuneti ca tencuiala unei cladiri este "facultativa" ? ... Posted Image
Daca zidaria a fost facuta corect, "tencuiala" este chiar stratul de izolatie (polistiren, vata bazaltica, etc.)
Mai mult, exista si varianta in care ai caramida bine arsa, zidarie corect executata si nimic altceva.

Edited by pasilla, 29 October 2017 - 20:33.


#10
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:31, said:

asadar spuneti ca tencuiala unei cladiri este "facultativa" ? ... Posted Image


imi place ca ti-ai facut o casa normala ! ...
de aceea te rog sa nu-ti bati joc de "ea" si de banii tai !
fa-i o tencuiala "faina" la exterior, si izoleaz-o termic si acustic la interior,cu vata minerala si
placi de rigips ! (pe structura de lemn sau metal)

asta si intentionez...
dar nu mi-ai raspuns concret la intrebari si am mare nevoie de niste pareri...

#11
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
tencuiala are rolul de a  fixa zidaria ! ... intreaba pe cineva "autorizat sa-si dea cu parerea" ! ...
aici pe forum, suntem ca babele dintr-un sat ! ... ne plictisim ! ... Posted Image
exista o pasta speciala ptr zidarie, asemanatoare celei ptr lipit gresia, care face zidaria mult mai compacta
si care nu ar avea nevoie de tencuiala ! ... aceasta pasta (care nu este deloc ieftina)
se foloseste la zidariile decorative !

Edited by realduc, 29 October 2017 - 20:42.


#12
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:38, said:

tencuiala are rolul de a  fixa zidaria ! ... intreaba pe cineva "autorizat sa-si dea cu parerea" ! ...
aici pe forum, suntem ca babele dintr-un sat ! ... ne plictisim ! ... Posted Image

Stiu ce zici... dar eu sper ca intreb oameni care si-au mai facut case. Asa cred... Constructorul cu care lucrez... sa-ti explic cum incearca sa ma tapeze de bani la fiecare pas ?!  Bine-nteles il controlez ma documentez pe net dar am nevoie si de niste pareri.

In concluzie... tencuiesc si pe interior si pe exterior ?!

#13
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,839
  • Înscris: 02.02.2014
Cat poate sa coste inchirierea unei schele pe o latime de 10 m cu 2-3 tronsoane? 1000 roni pe 30 zile?? Eu asa am dat parca acum vreo 4 ani...
Daca are polistiren pe casa ce se intampla? Curge apa pe pereti, moare casa?  Ai sa observi ca iarna( higrometrele arata) umiditatea scade, mai ales daca  aerisesti in casa asa cum este normal indiferent ca ai vata sau poilstiren pe pereti.

#14
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View Postdixie, on 29 octombrie 2017 - 20:40, said:

Stiu ce zici... dar eu sper ca intreb oameni care si-au mai facut case ...
minim 80% din casele noi ale Romaniei sunt facute astfel ! ... "dupa ureche" adica ! ...
asta nu insemna neaparat corect !
intrebati meseriasii, cum le explica proprietarii ce trebe sa faca ! ... Posted Image
asa ceva nu exista in nici o tara din lume !
bietii oameni, investesc 50.000 EUR intr-o casa, dar nu-si pot permite serviciile
unui inginer constructor de 3000 EUR ? ... hai sa fim seriosi !
este, fara suparare, si cazul tau !
costurile reale ale unei case facute in regie proprie sunt mult mai mari decat arata cifrele !
exista destui oameni care au murit din cauza stresului constructiei casei !

Edited by realduc, 29 October 2017 - 20:55.


#15
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:47, said:

minim 80% din casele noi ale Romaniei sunt facute astfel ! ... "dupa ureche" adica ! ...
asta nu insemna neaparat corect !
intrebati meseriasii, cum le explica proprietarii ce trebe sa faca ! ... Posted Image
asa ceva nu exista in nici o tara din lume !
bietii oameni, investesc 50.000 EUR intr-o casa, dar nu-si pot permite serviciile
unui inginer constructor de 3000 EUR ? ... hai sa fim seriosi !

sa-ti spun ca primul angajat era inginer constructor cu firma, facut contract, factura, tot ce trebuie si a disparut cu banii platiti la un moment dat ? acum umblu eu dupa el prin tribunale... sa-ti spun ca toti sunt ei cei mai destepti ? au pareri despre tot indiferent daca au sau nu studii... sa-ti spun ca "meseriasii" au 4 clase dar le stiu pe toate ?

asta-i Romania... incerc sa-mi protejez banii si sa nu dau 500.000 pe o casa, asa cum considera ei...

#16
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
nu cred ca esti ardelean !...
yo sunt din Cluj Napoca ! ... asa ceva nu exista pe la noi !
etapele de constructie trebuiesc despartite ! ... asta in Romania !
este mai bine sa plangi, decat sa te spanzuri !

Edited by realduc, 29 October 2017 - 21:00.


#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrealduc, on 29 octombrie 2017 - 20:57, said:

nu cred ca esti ardelean !...
yo sunt din Cluj Napoca ! ... asa ceva nu exista pe la noi !
Ce anume nu exista pe la voi ? Case ?

#18
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
vb de tepe ! ... oricum, esti off ! ...
daca chiar vrei sa stii, Cluj-Napoca, va fi viitoarea capitala a Romaniei ! ...
yo o sa le vand terenul unde va fi noul sediu al Parlamentului Romaniei ! ...Posted Image

Edited by realduc, 29 October 2017 - 21:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate