Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Experiențele voastre PERSONALE cu SCSI (Small Computer Sistem Interface)

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
S.C.S.I. (scazi, sexy) era folosit în general de echipamentele mai scumpe sau mai profesionale (scannere, hard discuri de servere sau unde era nevoie de o viteză mai mare de transfer al datelor) și în general utilizatorii obișnuiți. A fost omorât de U.S.B., că deh, mai ieftin, mai rapid, nu aveai atâtea nebunii cu compatibilitățile, dar sunt curios, în vremea de glorie a acestei tehnlogii s-a jucat cineva cu ea și care sunt părerile personale vis-a-vis de ea.

Edited by djl, 29 October 2017 - 18:40.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Gresit, a fost omorat de S-ATA!

SCSI erau scumpe si necesitau controlere dedicate.
Se foloseau la servere, unde era nevoie de viteza mare, dar HDD-urile aveau in acele timpuri capacitati mici (<1Gb)!
Aveai probeleme pe o interfata SCSI peste 6 dispozitive, iar lucrurile se complicau cand aveau SCSI RAID.

Aparitia SATA a facut ca tehnologia sa se ieftineasca si sa ai aceeasi tehnologie pe home, cat si pe enterprise.
Apoi au aparut SSD-urile, iar restul e istorie actuala.

Quote

SATA has dedicated 'interface bandwidth' per device, so it scales far better to 6+ HDDs.
SCSI shares 'interface bandwidth' per say 6 devices (typically).
Both support command queuing, although not all SATA HDDs do.
The HDDs for each are available in 10,000 rpm models, although some faster (by seek time) SCSI HDDs are available at 15,000 rpm. (This does not make the drives +50% faster though, and sacrifices platter diameter and data transfer rate for faster seek time only, because the platters diameter is smaller the outside edge actually spins at roughtly the same speed, however their smaller size [diameter[ and high rpm mean they seek faster, so they can perform more I/O).
SAS / SATA HDDs may be available in 15,000 rpm units now.
SATA 1.5 Gbps (130 MB/sec apx) is already outperforming many older SCSI solutions in data transfer rate as is, and is very competitive seek time wise aswell.
SCSI U160 can actually bottleneck 4 HDD arrays peak performance, as the interface is not fast enough.


#3
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,483
  • Înscris: 04.10.2007
[irony onn]
Ar fi de dorit sa ne impartasesti mai intai tu experienta "personala" cu interfetele SCSI.
Ma rog, detaliile prea intime poti sa le tii secrete.

[/irony off]

Pe bune acum, dude nu nu te uiti unde deschizi threadul?

Ce noutate prezint interfetele SCSI?

#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Singurul device pe care l-am avut pe SCSI a fost un CD Writer Yamaha, pe atunci se spunea că astea nu strică discurile la blocarea scrierii, cum se întâmpla cu cele ATA, înainte să apară tehnologia BURN.

#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Şi chiar făcea cum se zicea?   :huh:

@ radu_2014 Citeşte mai sus. Era un standard profesional sau care oferea anumite avantaje în ceea ce priveşte viteza de transfer dacă e să comparăm cu alte tehnologii ale vremurilor trecute.
@ Adm : da, pe partea din intern a fost omorât SATA... pe partea de extern de către USB. Bine, U.S.B. 1.1 nu era rapid, dar 2-ul e deja foarte rapid.

#6
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,546
  • Înscris: 05.12.2005
Ideea era să poţi satura bufferul inscriptorului cu date, că pe vremea aia computerele nu erau chiar aşa performante. în rest SCSI HDD poate doar pe la servere, necazul era că necesitau placă dedicată, că MB-ul nu oferea interfaţa.

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am avut 2 unitati SCSI, una de 40 MB si una de 10 MB (da, MB, nu am gresit). Cea de 40 MB a venit cu un Commodore Amiga 1000. Cea de 10 MB am pescuit-o dintr-un PC-XT vechi. Cum nu ma pricepeam nici la SCSI, nici la programare, mi-a luat o vesnicie sa fac Amiga sa recunoasca unitatea de 10 MB. M-am uitat cum era scris driverul pentru cel de 40 MB si am incercat sa copiez si sa modific, dar fiind habarnist total, a necesitat vreo mie de bootari pana a luat-o. Dar a mers. :)

#8
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008
Am avut niște scanere pe SCSI. Un Minolta, scanner de transparente și un Epson o țâră mai profi. Nothing special.

#9
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ăla "Epson" tot cu adaptor de transpraenţă era?   :huh:

#10
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Experiente placute, cu Adaptec. Acu 20 de ani.

#11
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008

View Postdjl, on 29 octombrie 2017 - 19:04, said:

Ăla "Epson" tot cu adaptor de transpraenţă era?   Posted Image

Dap.

Însă cel Minolta era dedicat numai pe transparente. Venise la pachet cu o cameră digitală Minolta (DSLR, coane, cu HDD de câțiva mega) la achiziția unui multifuncțional color. Dar cred că au trecut aproape 20 de ani de atunci.

Edited by iladi, 29 October 2017 - 19:29.


#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu am avut nimic pe SCSI. Primul PC din ianuarie 2000 avea deja chiar si USB, probabil 1.1. Dar inca erau porturile seriale de imprimanta, avand si acum o imprimanta mai veche cu print serverul de retea montat pe acel port serial.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nici eu nu am avut. Era chestie mai profi, aşa precum am zis în primul post (bine, scannere fltabed, unităţi optice externe au existat şi pe cablu paralel; majoritatea imprimantelor matriciale au fost pe paralel).
Majoritatea oamenilor nici nu au habar că a existat acest "standard".

Edited by djl, 29 October 2017 - 20:21.


#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,287
  • Înscris: 29.04.2008
Poate pe portul paralel

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ca să nu mai deschid un alt subiect: care e diferenţa dintre un terminator activ şi unul pasiv la SCSI?   :huh:

#16
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

View Postdjl, on 29 octombrie 2017 - 20:16, said:

Majoritatea oamenilor nici nu au habar că a existat acest "standard".

Sa vezi pentru partile electronice din masini cate standarde si asemenea exista. La fel de inutile pentru omul de rand precum SCSI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate