Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Modificare pereti apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru lucrarile la tevi si bransamente in interiorul proprietatii nu ai nevoie de autorizatie de construire. Dar, daca printre tevile la care ai intervenit se numara coloana de gaz, acolo ai avea nevoie de proiect pentru modificarea instalatiei interioare de utilizare a GN ca sa fii 100% in regula. De asemenea, camera in care folosesti focuri pe gaz trebuie sa corespunda ca si cerinte (grila neobturabila, fereastra de decomprimare, sa nu comunice direct cu incaperi de dormit etc).
Daca nu esti in regula cu ultima parte, ia-ti o plita pe inductie, scapi mai simplu.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Bucataria este dotata deja cu plita pe i ductie....nu am umblat la teava de gaz si nu, nu trece prin coloana pe unde am schimbat sensul tevilor ( aici am avut noroc si nu pre...adica intentionam sa nu umblu, dar s-a spart o teava si asa am ajjns sa le modific.
Pe mine ma interesa daca prin schimbarea destinatiei unei camere, cazul meu, hol in bucatarie sau bucatarie in camera sau birou trebui sa instiintez si eu pe cineva, trebuie facut ceva proiect.
Logica mea, din lipsa de timp, imi spune ca nu, dar vreau sa fiu sigur, poate o sa vand peste ceva timp si sa nu am probleme sau sa primesc vre-o reclamatoe de la vre-o batrana fara treaba.
Multumesc pt raspuns!

#21
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Nu o sa ai nici o problema stai linistit.

#22
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006
Eu stiu ca schimbarea destinatiei unei incaperi fara a umbla la structura, se poate face printr-un Certificat de Urbanism, fara Autorizatie de Construire.
Deci poti face asta, ca sa nu ai absolut nicio problema (oricum nu cred ca ai putea avea).

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc pt promptitudinea raspunsurilor dvs. Ca idee, certificatul acela la primarie sa ma adresez?

#24
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View Postech, on 19 aprilie 2018 - 13:46, said:

Eu stiu ca schimbarea destinatiei unei incaperi fara a umbla la structura, se poate face printr-un Certificat de Urbanism, fara Autorizatie de Construire.
Deci poti face asta, ca sa nu ai absolut nicio problema (oricum nu cred ca ai putea avea).

As argumenta ca nu. Cum scrie si pe el, CU e document de informare, nu da drept sa efectuezi lucrari in baza lui.

#25
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postsebulbus, on 19 aprilie 2018 - 15:14, said:

As argumenta ca nu. Cum scrie si pe el, CU e document de informare, nu da drept sa efectuezi lucrari in baza lui.
Exista si CU de informare, dar nu e cazul aici.
Uite ce scrie pe site-urile multor primarii:

Quote

Nota:
pentru schimbari de destinatie a unor spatii existente fara realizarea altor modificari sau lucrari de constructie nu e necesara emiterea autorizatiei de construire , se va elibera doar certificatul de urbanism pe baza urmatoarelor documente :
- cerere tip
- taxa certificat urbanism
- act de proprietate legalizat
- plan de situatie de la B.C.F.
- declaratie notariala, pe propria raspundere, ca imobilul nu face obiectul vreunui litigiu aflat pe rolul instantelor judecatoresti
- memoriu tehnic pentru schimbarea destinatiei si planuri releveu cu situatia existenta si releveu cu noua destinatie intocmite, semntate si stampilate de arhitect;
- acordul tuturor locatarilor (tabel cu nume, prenume, act identitate – serie, numar si semnaturi (original) pentru locuinte colective
- declaratie notariala ca semnaturile din tabelul respectiv sunt autentice pentru locuinte colective
- acordul Asociatiei de Proprietari, stampilat pentru locuinte colective Sau acordul legalizat al vecinilor in cazul locuintelor unifamiliale pentru schimbarea de destinatie propusa

Vezi si aici ce documente trebuiesc, la punctul 2, in cazul in care nu faci interventii la constructie:

http://www.cadconsul...partamente.html

Edited by ech, 19 April 2018 - 15:31.


#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005

View PostMembruAnonim, on 19 aprilie 2018 - 12:36, said:

Pe mine ma interesa daca prin schimbarea destinatiei unei camere, cazul meu, hol in bucatarie sau bucatarie in camera sau birou trebui sa instiintez si eu pe cineva, trebuie facut ceva proiect.

Vezi de treaba. Ai depus toate diligentele pe care un bun coproprietar de condominiu le poate depune, nu vad sa ti se poata reprosa ceva.
Jumatate din balcoanele din tara asta sunt inchise fara autorizatie, marind suprafata utila a locuintei si statul inchide ochii. Din astea jumatate, as zice ca macar 10% gazduiesc bucatarii relocate, ca si tine. Nici in astfel de cazuri nu am cunostinte sa fie reglementata cumva treaba.
Cu atat mai putin vad plauzibil sa aiba cineva ceva de zis despre felul cum iti organizezi tu functiunile de locuit in interiorul locuintei.

Daca te sacaie sau ameninta cineva cu ceva, bate campii. Cel putin, pe speta asta, nu vad cine si pe ce motiv te poate sanctiona.

View Postech, on 19 aprilie 2018 - 15:25, said:

Exista si CU de informare, dar nu e cazul aici.
Uite ce scrie pe site-urile multor primarii:

Ia uite ce scrie in lege:

Quote

Art. 6. -
(1) Certificatul de urbanism este actul de informare prin care autoritățile prevăzute la art. 4, în conformitate cu prevederile planurilor urbanistice și ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, după caz, avizate și aprobate potrivit legii, fac cunoscute solicitantului elementele privind regimul juridic, economic și tehnic al terenurilor și construcțiilor existente la data solicitării și stabilesc cerințele urbanistice care urmează să fie îndeplinite în funcție de specificul amplasamentului, precum și lista cuprinzând avizele și acordurile legale, necesare în vederea autorizării.

(5) Certificatul de urbanism nu conferă dreptul de a executa lucrări de construcții

Ce face caprarul unei localitati pe baza viselor proprii de marire e treaba lui, dar baza legala nu exista pentru povestea de mai sus. Cel mult, chiar daca o anumita operatiune nu face obiectul autorizarii de construire in sensul legii 50, ea e supusa unui circuit de avizare/aprobare administrativ de vreun fel. Fireste, facut pe genunchi, ca primarii la noi au cunostinte doar de drept penal, si alea din postura de inculpat.

Te-as putea intreba, mai departe, in cazul prezentat de tine, care e finalitatea demersului. Ti se elibereaza un document de informare in care ti se certifica faptul ca s-a realizat o schimbare de destinatie a unui spatiu, de exemplu? E logic? E coerent? Sta in picioare in instanta?


Quote

Art. 3.
Autorizația de construire se eliberează pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11;

View Postech, on 19 aprilie 2018 - 15:25, said:

Vezi si aici ce documente trebuiesc, la punctul 2, in cazul in care nu faci interventii la constructie:

http://www.cadconsul...partamente.html

Cartea funciara e doar un registru al imobilelor cu drepturile reale ce poarta asupra lor. Altfel spus, acolo se tine socoteala ca esti proprietarul unei locuinte, de exemplu. Cand ai schimbat destinatia dupa cum vorbeam anterior, mergi acolo si notifici ca acum esti proprietarul unui spatiu comercial. Treaba asta serveste ca sa iti demonstrezi dreptul de proprietate asupra acelui imobil descris exact in fata oricaror terti chiar in situatia in care ai pierdut orice fel de act pe care il posedai pe subiectul asta.

Edited by sebulbus, 19 April 2018 - 15:37.


#27
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,667
  • Înscris: 01.09.2006

View Postsebulbus, on 19 aprilie 2018 - 15:48, said:

Quote

(5) Certificatul de urbanism nu conferă dreptul de a executa lucrări de construcții
Pai nu construiesti nimic, doar schimbi destinatia.
Ce am scris eu de CU am auzit de la unii care au facut o astfel de schimbare de destinatie cu CU, iar textul ala care apare pe la diverse primarii e identic, cu copy-paste, deci nu e inventia unui functionar de pe la o singura primarie. Nu zic ca merita facut in cazul asta, dar e posibil. Am intrebat 2 arhitecti si au zis ca au mai auzit de astfel de schimbari de destinatie facute doar cu CU. Ei personal nu au facut :)

#28
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Ca au mai auzit nu neg. Ca au si facut unii, poate la fel. Ca arhitect nu ai nimic de castigat facand pe desteptul cu un primar, dar legea zice ca mai sus, am si bolduit.
Interesant e ca primaria are si jurist, care ar fi trebuit sa dea viza de legalitate ideii asteia. Noi sa fim sanatosi.

#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,000
  • Înscris: 09.08.2005
Articolul ăla îl citesc altfel

Art. 3.
Autorizația de construire se eliberează pentru:
a) lucrări de construire, reconstruire, consolidare, modificare, extindere, schimbare de destinație sau de reparare a construcțiilor de orice fel, precum și a instalațiilor aferente acestora, cu excepția celor prevăzute la art. 11;


Reformulat mai explicit:
Autorizația se eliberează pentru
- lucrări de construire
- lucrări de reconstruire
- lucrări de consolidare
- lucrări de modificare
- lucrări de extindere
- lucrări de schimbare de destinație
- lucrări de reparare


Deci din punct de vedere primărie ar trebui să poți sta liniștit. La cadastru în schimb - dacă vrei să scrie bucătărie și la ei scrie hol sau birou și la ei e bucătărie s-ar putea să iasă cu discuții. Știu pe unul care a purtat o discuție absurdă pe tema sensului de deschidere a ușii, deci se poate orice...

Altfel - nu se poate construi pe baza unui certificat de urbanism. În niciun caz, sub nicio formă. Punct.

#30
lorin79

lorin79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2010
Bună ziua!
De curând am achiziționat acest apartament cu suprafața utilă 94m cu 4 camere. (Am atașat schița cadastrală).Apartamentul este situat într-un bloc cu 2 etaje plus mansardă, dar în folosință în 1993. După spusele fostului proprietar, este construit cu fundație ca pentru un bloc cu 7 etaje, pe structura cu grinzi de beton foarte groase și pereți din BCA. Întrebarea mea era dacă pot recompartimenta cel mult doi pereți neportanti din casa, pentru un spatiu de zi cat mai mare.
Ce sugestii îmi oferiți?

Attached Files


Edited by lorin79, 16 March 2019 - 09:27.


#31
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
repede pe nevazute fara autorizatie.

legal, frumos cu autorizatie de constructie si toc tacamul.

#32
lorin79

lorin79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2010
Intentionez să scot autorizație de construcție. În situația în care avizul va fi favorabil, vroiam o sugestie, referitor la ce pereți mă sfătuiți să renunț.


#33
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postlorin79, on 16 martie 2019 - 09:04, said:

....... este construit cu fundație ca pentru un bloc cu 7 etaje.....
Da , sigur . Constructorul avea bani de aruncat si in loc sa-si optimizeze costurile , s-a gindit sa mai risipeasca niste vbani .

View Postlorin79, on 16 martie 2019 - 09:18, said:

....... la ce pereți mă sfătuiți să renunț.
Deci tu nu ai un plan , decit demolarea , si in rest ...Dumnezeu cu mila ...numai sa fie darimat !

#34
lorin79

lorin79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.10.2010

View Post86-APP, on 16 martie 2019 - 10:02, said:


Deci tu nu ai un plan , decit demolarea , si in rest ...Dumnezeu cu mila ...numai sa fie darimat !
Cum am spus este vorba de un bloc cu două etaje și o structură solidă. Nu comparam cu blocurile înalte pe cadre, unde s-a intervenit fără nicio normă in construcții.
Din 93 când s-a dat în folosință blocul și până acum s-au mai schimbat normativele.
Drept urmare, cred că o recompartimentare într-un astfel de bloc nu pune în pericol structura lui.

#35
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 23.02.2007

View Postlorin79, on 16 martie 2019 - 09:18, said:

la ce pereți mă sfătuiți să renunț.
La toti, ca si Arthur.

#36
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Orice e bca se poate demola cu mare usurinta , in liniste si fara griji. Bca= rigips

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate