Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Posibilitatea de a bloca postările persoanelor cu rol de moderator

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#19
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009

View Postlmk, on 29 octombrie 2017 - 18:18, said:

Trebuie cumva să fii moderator?
N-ai decât să renunți la calitatea aceasta și nu va mai trebui să citești niciun mesaj, dacă nu vei dori să o faci.
Zici? Deci și tu poți renunța la forum și s-a rezolvat cu non-problema de față?

#20
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
M-ai văzit pe mine, spunând că trebuie să pot bloca postările moderatorilor?
Este o dorință care rezultă din alegerea de a interacționa cu acest forum.

#21
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cred ca colegul,nu vorbeste despre moderatorul ariei pe care scrie.
Ci de un moderator ce participa la discutii pe alte arii si care, ce sa faci, ghinion-  are pareri diferite de unii useri ai acelei arii.

Si care nu poate fi pus demonstrativ pe ignore dar de fapt sa i se citeasca incognito postarile.............

#22
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Eu mi-aș dori să poată fi blocați și moderatorii secțiunii respective, însă ar fi un pas (mare) înainte dacă măcar postările moderatorilor de pe alte secțiuni ar putea fi blocate/ascunse de la afișare.

#23
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Numai atât? Cam puțin.

P.S. Cel mai simplu, te-ai bloca pe tine și ai rezolva problema. Când nu te integrezi într-un colectiv, fie el și virtual, părăsești tu spațiul, nu le ceri altora să fie cenzurați, pentru că nu îți convine ție.

Edited by cleopatra00, 01 November 2017 - 14:27.


#24
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Tu suferi de băgare în seamă?
Pe acest topic eu fac o sugestie care are la baza motive subiective (pentru că, nu-i asa?, este sugestia mea), deci mă cam doare-n cot de părerile tale.
Așa că ți-aș sugera să asculți de părerea ta și să părăsești spațiul alocat acestui topic, dacă nu te regăsești în ideile pe care le discutăm.
Pa!

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlmk, on 01 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Așa că ți-aș sugera să asculți de părerea ta și să părăsești spațiul alocat acestui topic, dacă nu te regăsești în ideile pe care le discutăm.
De când l-ai deschis ți s-a spus că nu poți da acces preferențial la topicurile deschise de tine pe o platformă privată. Ești cel puțin nepoliticos!

#26
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 15:29, said:

ți s-a spus
Cine „mi s-a spus”?

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 15:29, said:

nu poți
Poate că am înțeles eu greșit această secțiune și îmi expici tu ce înseamnă fraza: „Daca aveti o idee .. daca ati dori sa vedeti ceva pe Site sau pe Forum.. postati aici !”

Dacă însă am înțeles bine, aștept să-mi prezinți scuze pentru jignirea pe care mi-ai adus-o.

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 15:29, said:

Ești cel puțin nepoliticos!


#27
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postlmk, on 31 octombrie 2017 - 20:08, said:

Eu mi-aș dori să poată fi blocați și moderatorii secțiunii respective, însă ar fi un pas (mare) înainte dacă măcar postările moderatorilor de pe alte secțiuni ar putea fi blocate/ascunse de la afișare.

Moderatorul nu este si nu trebuie sa devina o sperietoare.
Nu este angajat si nu este ferit de greseala.
De regula odata ce statutul de user s-a transformat in "moderator" se diminueaza sensibil numarul postarilor si exprimarea explicita a opiniilor politice pe aria moderata..
Cel putin asa vad pe Poiana.
Si e minunat.
Asa ca nefiind dusmanii nostri si nici noi dusmanii lor, ci numai colegi cu opinii diferite, nu gasesc ca este cazul sa poata fi pusi pe ignore.
Pur si simplu nu mi se pare o chestie fair
Dar, daca limbajul sau exprimarea ideii este contra regulamentului pot fi raportati

Edited by vio69a, 01 November 2017 - 21:27.


#28
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Mha, in ritmul asta veti ajunge sa va numarati pe degetele unei singure maini.
Ce sa zic? Spor!

#29
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postlmk, on 01 noiembrie 2017 - 21:02, said:

Cine „mi s-a spus”?
Moderatorul shogun1:

View Postshogun1, on 29 octombrie 2017 - 17:40, said:

Pomenea @Monitoxus de ceva ”cluburi” pentru viitor, să se adune cei cu convingeri similare, nu știm când va fi implementată ideea și nici dacă vor fi excluși moderatorii complet din acele cluburi...


View Postlmk, on 01 noiembrie 2017 - 21:02, said:

Poate că am înțeles eu greșit această secțiune și îmi expici tu ce înseamnă fraza: „Daca aveti o idee .. daca ati dori sa vedeti ceva pe Site sau pe Forum.. postati aici !”
Înseamnă exact ce scrie: Dacă ați dori să vedeți, nu Dacă ați dori să NU mai vedeți, deci nu în sensul în care ai vrea tu  deoarece pentru useri există funcția Ignore.
Ție nu-ți e suficientă, ai vrea să nu mai vezi în topicurile tale mesaje scrise de moderatori ale căror opinii nu-ți plac, ceea ce în formatul actual al forumului ar fi absurd. Ar însemna modificarea scriptului și minimizarea rolului moderatorilor: dacă oricine ar putea face asta atunci toți moderatorii ar putea fi ignorați.

View Postlmk, on 01 noiembrie 2017 - 21:02, said:

Dacă însă am înțeles bine, aștept să-mi prezinți scuze pentru jignirea pe care mi-ai adus-o.
N-ai înțeles bine deci n-am de ce să-ți prezint vreo scuză. Oricum, ți-am spus că ești cel puțin nepoliticos pentru c-ai invitat-o pe colega să dispară de pe topic de parcă ai fi obținut deja dreptul de a-ți selecta partenerii de discuție, și într-un stil grobian:

View Postlmk, on 01 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Tu suferi de băgare în seamă?
Pe acest topic eu fac o sugestie care are la baza motive subiective (pentru că, nu-i asa?, este sugestia mea), deci mă cam doare-n cot de părerile tale.
Așa că ți-aș sugera să asculți de părerea ta și să părăsești spațiul alocat acestui topic, dacă nu te regăsești în ideile pe care le discutăm.
Pa!
Nu ai voie să faci asta. Doar când sau dacă se vor putea deschide cluburi o să-ți vezi visul cu ochii. Până atunci trebuie să accepți faptul că oricine poate posta în topicurile tale și că singurii care pot face ordine în ele sunt cei care au butoane - și asta dacă ei consideră că e cazul, nu dacă tu ești iritat că nu ai parte de un cor al cărui dirijor să fii.

Edited by althea, 01 November 2017 - 22:33.


#30
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Inițiator, îți dai prea multă importanță și nu e cazul. Devii ridicol cu astfel de doleanțe.

Edited by cleopatra00, 02 November 2017 - 07:48.


#31
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,427
  • Înscris: 16.03.2004
Inițiatorul trebuie să ia în considerare faptul că fiecare moderator a fost ales în această poziție pe baza unor merite, iar funcția nu este pe viață, ea poate fi retrasă în momentul în care moderatorul respectiv nu mai este compatibil, din diferite motive. Atunci îl poți bloca!

#32
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postvio69a, on 01 noiembrie 2017 - 21:25, said:

Moderatorul nu este si nu trebuie sa devina o sperietoare.
...
Asa ca nefiind dusmanii nostri si nici noi dusmanii lor, ci numai colegi cu opinii diferite, nu gasesc ca este cazul sa poata fi pusi pe ignore.
...
Dar, daca limbajul sau exprimarea ideii este contra regulamentului pot fi raportati
Sigur că moderatorii nu sunt sperietori - doar copiii mici se sperie de alți oameni și de opiniile lor - și nici dușmani, însă sunt persoane ca oricare alte persoane cu opinii bune și opinii idioate (sau există oameni care consideră că, odată ajuns moderator, cineva care emite doar aberații devine dintr-o dată rațional?) și eu vreau să am posibilitatea de a-i ignora postările, așa cum am posibilitatea de a ignora postările oricărui alt membru.

Fix în Poiană am raportat un moderator zilele trecute (habar n-am pe ce arie moderează și nici nu mă interesează) și nu am văzut să fi fost luată vreo măsură împotriva lui (nu că m-ar interesa să văd sancțiuni, aș fi vrut doar să fi fost șterse mesajele injurioase la adresa mea - ceea ce nu s-a întâmplat), din contră, persoana respectivă a continuat cu imbecilitățile sale (pe care le-am ignorat, pentru că n-am de ce să le bag în seamă).
Eu m-am convins de mult că Softpedia nu-și asumă în niciun fel moderatorii nepotriviți și îi sprijină pe aceștia chiar dacă este clar că măsurile lor sunt lipsite de suport în regulament și chiar în morală, așa că nu-mi spune mie povești cu privire la raportarea acestora.

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Înseamnă exact ce scrie: Dacă ați dori să vedeți, nu Dacă ați dori să NU mai vedeți, deci nu în sensul în care ai vrea tu
Eu vreau să văd că ignorarea postărilor unui moderator duce la ascunderea postărilor sale; este ceva pozitiv? este.
Dar poți să-mi explici ce înțelegi prin „nu în sensul în care ai vrea tu”? Adică trebuie să fac propuneri pe care le vor alte persoane sau ce ai vrut să scrii acolo?!

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Ție nu-ți e suficientă, ai vrea să nu mai vezi în topicurile tale mesaje scrise de moderatori ale căror opinii nu-ți plac, ceea ce în formatul actual al forumului ar fi absurd. Ar însemna modificarea scriptului și minimizarea rolului moderatorilor: dacă oricine ar putea face asta atunci toți moderatorii ar putea fi ignorați.
Adică tu crezi că, dacă un nepriceput a primit drepturi de moderare, a devenit dintr-o dată priceput?

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 22:00, said:

N-ai înțeles bine deci n-am de ce să-ți prezint vreo scuză. Oricum, ți-am spus că ești cel puțin nepoliticos pentru c-ai invitat-o pe colega să dispară de pe topic de parcă ai fi obținut deja dreptul de a-ți selecta partenerii de discuție, și într-un stil grobian:
I-am zis persoanei respective să ignore acest topic, dacă ideile discutate nu o interesează; insistența ei a determinat reacția mea.

View Postalthea, on 01 noiembrie 2017 - 22:00, said:

Până atunci trebuie să accepți faptul că oricine poate posta în topicurile tale și că singurii care pot face ordine în ele sunt cei care au butoane - și asta dacă ei consideră că e cazul, nu dacă tu ești iritat că nu ai parte de un cor al cărui dirijor să fii.
Titlul spune „a bloca” însă am explicat că doresc „ignorarea” (vă rog să modificați titlul ca să nu se creeze confuzie); moderatorul - la fel ca orice alt membru - n-are decât să scrie ce dorește, eu vreau doar să nu-i mai văd mesajele.

Edited by lmk, 02 November 2017 - 09:50.


#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vorba lungă, sărăcia omului. Soluția ai găsit-o singur:

View Postlmk, on 02 noiembrie 2017 - 09:49, said:

Fix în Poiană am raportat un moderator zilele trecute  ....... persoana respectivă a continuat cu imbecilitățile sale (pe care le-am ignorat, pentru că n-am de ce să le bag în seamă).
Vezi? Dacă vrei poți ignora mesajele moderatorilor. Nu trebuie decât puțină bunăvoință.

#34
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010
Același lucru poate fi spus și despre mesajele altor membri, însă cineva s-a gândit că ar fi bună o opțiune numită „Ignore” și a făcut-o; eu am deschis acest topic cu gândul de a propune extinderea funcționalității acestei opțiuni în ideea de a îmbunătăți și mai mult experiența utilizatorilor cu forumul, tu ți-ai spus un punct de vedere, cele două sunt diferite -> eu rămân pe topic să-l susțin pe al meu, însă tu ai putea să o iei pe cleopatra și să vă sa alocați timpul pentru discuții care vă interesează.

#35
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,044
  • Înscris: 20.06.2009

View Postlmk, on 02 noiembrie 2017 - 09:49, said:

(...)
Adică tu crezi că, dacă un nepriceput a primit drepturi de moderare, a devenit dintr-o dată priceput?
(...)
Ooops... mi se pare mie sau aici se pune în discuție capacitatea decizională a celor de „mai sus”?Posted Image

View Postlmk, on 02 noiembrie 2017 - 10:43, said:

(...) eu rămân pe topic să-l susțin pe al meu, însă tu ai putea să o iei pe cleopatra și să vă sa alocați timpul pentru discuții care vă interesează.
Na, chestia asta e clar că va naște niște suspine... da' și niște zîmbete largi...!Posted Image

#36
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Domnule lmk, îți apreciez atât logica cât și coerența.
Însă rezolvarea pe care o propui ar crea alte probleme, cu mult mai mari (dacă-i să le punem în balanță și să privim pădurea în ansablul ei).

Sunt de acord cu faptul că poate fi deranjant ca un moderator să bată câmpii fără grație.
Da' hai să nu avem pretenții cu mult prea mari, nu suntem nicicare deasupra eticii, nici deasupra ordinarului și nici nu luminăm când pică Enelul.
Ni-s oameni simpli, ne bucurăm de forum și ajutăm cât putem.
Iartă-l și tu (ori citește-l cu înțelegere/compasiune/indiferență) pe cel care te supără.
Că ni-s diferiți cu toții; iar asta-i nu bine, ci foarte bine.

În rest, consider că m-ai pus la ignore; spor la susținut ideea!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate