Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Hardware for Programing

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
i3 are suport pentru virtualizare. Doar nu folosesti mai multe masini virtuale concomitent.

#20
sand33ll

sand33ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.08.2014

View Postneagu_laurentiu, on 21 noiembrie 2017 - 19:14, said:

Daca da de gust, nu se va limita strict la facultate. Si atunci sa-l vad cum pune masini virtuale ca n-are bani de macOS dar vrea sa programeze pt. iOS, vrea pentru Android nu stiu ce etc. Sa vezi cum ai nevoie de resurse chiar pt. un Hello, world!

View PostGeth, on 21 noiembrie 2017 - 20:11, said:

i3 are suport pentru virtualizare. Doar nu folosesti mai multe masini virtuale concomitent.

Daca ii va placea asa ceva,si va avea nevoie de ceva mai bun ii voi lua un desktop ca atare momentan nu stiu exact ce va face si pe ce ramura se va duce dezoltator de soft,de jocuri,management de retea/server/site sau nush exact cum se keama..
Vreau ceva ce sa se poata descurca.
Si am vazut ca daca ai un Mac pot dezvolta si pt mac si ios/android si ca un mac bun e scump,iar invers de pe un ios nu pot dezvolta pt un Mac dar momentan nici nu stiu exact ce va folosi,ce ii va placea.
Vreau ceva cu care sa se descurce acceptabil pana la acea cariera,iar daca il va putea folosi si la inceputul ei pana va avea mai multa experienta si va intra in nici nu stiu...atat de departe e perfect!

#21
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,599
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGeth, on 21 noiembrie 2017 - 20:11, said:

Doar nu folosesti mai multe masini virtuale concomitent.
Ba da, vrei sa inveti/testezi retelistica, pui servere, tot felul de OS-uri etc.

View Postsand33ll, on 21 noiembrie 2017 - 21:21, said:

Vreau ceva ce sa se poata descurca.
Eu zic sa intrebi si persoana in culpa. Poate stie mai multe.

#22
sand33ll

sand33ll

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 10.08.2014
Eu am ales acea varianta deoarece deoarece e un procesor cu 4 nuclee si 4 thread-uri,e hq,alt varianta ar fi i5-8250U pana la 3.40 GHz dar nu am ales avea  varianta de oarece e var. U si desi se vb frumos de generatia acelui proc am zis sa alex ce stiu :D

Pe net la comparatii ar fi aproximativ egale asa ca am optat si pt un brand mai ok(asus in locul acer-ului)
http://cpu.userbench...338266vsm223877

Plus ca asusul respectiv are hardu de 7200rpm fata de acer 5400rpm

#23
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Nu contează că HDD-ul are 7200rpm, tot trebuie sa-i pui un SSD. Mai ales că vorbim de un laptop pentru programare.

#24
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postjegmihai, on 22 noiembrie 2017 - 07:34, said:

Nu contează că HDD-ul are 7200rpm, tot trebuie sa-i pui un SSD. Mai ales că vorbim de un laptop pentru programare.
Iti dai seama... nici ca s-ar fi programat pana sa apara ssdurile... :roflmao:

#25
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Programarea nu are nevoie de mult disc, programele si codurile sursa sunt chiar mici comparativ cu alti mostri gen filme.

Beneficiezi mai mult in termeni de productivitate avand un disc rapid, fata de unul mare.

Deci SSD all the way.

View PostGeth, on 21 noiembrie 2017 - 20:11, said:

i3 are suport pentru virtualizare. Doar nu folosesti mai multe masini virtuale concomitent.
Cum altfel ai putea simula sisteme distribuite?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate