Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Adoptie catel 1 luna jumate (maidanez + bulldog)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Buna seara,

In cursul zilei de maine urmeaza sa adopt un catel.
Locuiesc la bloc si nu am mai avut pana acum animale de companie.
Se poate sa imi spuneti la ce urmeaza sa ma astept si am cateva intrebari:
1. Il iau maine (duminica) si in ziua urmatoare (luni) urmeaza sa merg cu el la veterinar pentru vaccin sau este prea mic? La ca varsta este necesar primul vaccin si dupa aceea la ce interval urmeaza al doilea?
2. Pana la vaccin pot sa il scot afara? dar dupa vaccin?
3. Avetii idee cum o sa arate acest catel cand o sa creasca?   Posted Image

Multumesc in avans.

Attached File  176981439_8_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-_rev001.jpg   50.43K   127 downloads

Edited by Y0samiteSam, 28 October 2017 - 20:03.


#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Il poti vaccina si la 30 de zile . Indicat e sa nu-l scoti afara timp de 7 zile ,atunci cand ii faci al doilea vaccin . Din poza , pare rasa mare . Va fi cel putin o talie medie grande .

#3
tiupedix

tiupedix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 01.04.2017
La veterinar duci catelul SI pentru vaccin, nu DOAR pentru vaccin, deci cat mai curand trebuie sa ajungi acolo.
E mic, lasa-l cateva zile nu-l scoate in fata blocului, sa se acomodeze intai cu tine.
se face mare

Edited by tiupedix, 28 October 2017 - 20:14.


#4
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
sunt tare curios ce poata sa iasa din maidanez cu bulldog, mie imi place tare mult acum dar am o multime de indoieli despre cum o sa ma adaptez cu el in apartament (sper sa nu imi roada canapelele sau usile)  am un prieten care si-a luat jack russel si i-a ros de la fire pana la parchet. Initial m-am intrebat cum naiba a reusit sa roada parchetul dar credeti'ma a reusit Posted Image))))

Edited by Y0samiteSam, 28 October 2017 - 20:15.


#5
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu exista buldog sa se inperecheze in natura . Astia , doar la veterinar se imperecheaza . Vorbesc de buldog englez , dar banui ca si ailanti nus departe .

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005

View Postgladiatore, on 28 octombrie 2017 - 20:23, said:

Nu exista buldog sa se inperecheze in natura . Astia , doar la veterinar se imperecheaza . Vorbesc de buldog englez , dar banui ca si ailanti nus departe .
Nu sunt ferm convins ca este bulldog, sincer nici eu nu prea cred dar daca asa a spus doamna cu care am vorbit asa spun si eu. Maine o sa ma conving cand il vad pe taicasu.

#7
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Daca e ala din poza , nu area face nimic cu buldogul . E ceva metis , corcitura cu o rasa de talie mare .
  Am uitat . FELICITARI si CINSTE pentru aceasta actiune . Nu multi fac asa .

Edited by gladiatore, 28 October 2017 - 20:33.


#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Multumesc frumos.
Metis este sigur (maicasa) dar nu stiu taicasu.
Acum eu nu stiu exact ce inseamna metis dar am intrebat in stanga/dreapta si raspunsul a fost: maidanez (lucru care nu ma deranjeaza absolut deloc)
Sper ca atunci cand creste sa nu depaseasca 20 kg si pana la urma daca e sa creasca foarte mare il pot duce parintilor mei la curte pentru ca si ei isi doresc mult un caine. Astazi l-am sunat pe taicamiu si l-am intrebat daca este in regula si a spus sa il duc la ei direct ca au mare nevoie.

#9
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Poate fi un distrugator sau poate fi surprinzator de nedistrugator. Depinde de caine, depinde cat il scoti afara sa alerge si sa isi consume energia. In casa il poti tine ocupat cu oase care se cumpara de la magazine pentru caini (de la 3 luni in sus). Dupa ce prinzi drag de el nu o sa mai conteze cum arata cand va fi adult insa sper ca ESTI CONSTIENT ca un caine in apartament, indiferent de marimea lui, este o responsabilitate. Si chiar o responsabilitate MULT MAI MARE, decat pentru cineva care are curte. Am avut de-a lungul timpului caini la curte si era simplu. Din primavara am un catelus in apartament si e diferenta colosala Posted Image

Dupa cum arata acum, la o luna si jumatate, sigur va avea cam 30 kg.

Edited by Jm3k3ritza, 28 October 2017 - 20:46.


#10
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Metis inseamna ca nu e de rasa , e o corcitura . Eu lucrez de 6 ani cu cainii , am si eu un bassot , mic si rau , adoptat de mine . Daca e cel din poza , sigur trece de 20 de kg , dar garantez eu , iti va fi loial pana la moartea sa . Sunt caini , nu oameni .

Edited by gladiatore, 28 October 2017 - 20:57.


#11
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Asteapta-te la mult caca, posibil limbrici dupa pastila de deparazitare. La partea cu caca, va dura ceva timp(minim 2 luni pana cand va invata ca nu e bine si va incepe sa ceara afara). Nu pare a fi bulldog si nici nu conteaza atat timpt cat va fi cainele tau, va prelua din comportamentul si modul de viata stapanului, va fi ca un membru al familiei, va sti la ce ora vin stapanii acasa si va astepta la usa. Cel mai importatnt e sa nu-i cada blana, dac ii cade nu ai ce-i face(poate perieri, ceva vitamine, dar tot va cadea intr-o masura mai mica).

Am si eu caine, tresare daca vede lumina de la masini pe geam, fuge la usa pt a vedea stapanii, nu face in casa si intelege extrem de multe. Cu siguranta interactioneaza intre ei, avem si o catelusa care sta afara.A fatat anul trecut la -20 de grade.Am bagat-o in spatiul tehnic cu tot cu pui.Am ramas socati cand am vazut ca aia cerea afara, nu facea in spatiul tehnic desi statuse doar afara 3 ani.Un maidanez extrem de curat si inteligent, a preluat cumva de la asta din casa.

Edited by ionutz_joe2009, 28 October 2017 - 21:12.


#12
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
Pare a fi metis de ciobanesc german, o sa creasca destul de mult. Dar acum e super dragut.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
este cel din poza.
mai pun cateva si cu fratii lui.
Attached File  176981439_1_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-constanta_rev001.jpg   66.92K   42 downloads
Attached File  176981439_2_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-fotografii_rev001.jpg   50.9K   43 downloads
Attached File  176981439_3_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-caini_rev001.jpg   56.68K   42 downloads
Attached File  176981439_4_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-animale-de-companie_rev001.jpg   47.93K   43 downloads
Attached File  176981439_5_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-constanta_rev001.jpg   45.47K   43 downloads
Attached File  176981439_6_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-_rev001.jpg   47.29K   46 downloads
Attached File  176981439_7_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-_rev001.jpg   64.1K   41 downloads
Attached File  176981439_8_1000x700_donez-catelusi-metis-de-buldog-in-varsta-de-o-luna-jumate-constanta-_rev001.jpg   50.43K   42 downloads

#14
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sunt talie mare , dar eu te apreciez pentru gestul facut . Sa adopti un caine , in loc sal cumperi , e un gest de OM cu scaun la cap .

#15
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 22.04.2005
Abia astept maine. Nici numai dorm in noaptea asta plus ca o sa imi fie greu sa aleg unul.
Eu sunt cam toata ziua liber deci o sa am timp sa il plimb plus ca daca reusesc sa ma inteleg cu el si sa ma asculte am posibilitatea sa il iau cu mine peste tot.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu nu înțeleg ce va trebuie la bloc rase mari de câine?

Un câine de talie mica merge am avut și eu grijă de unu 2 săptămâni.
Un Bichon.

Noroc că făcea nevoile numai afara.
Stăpâni îl scoteau numai 1;data pe zi afara, eu l-am scos de 3 ori e zi.

Vrei nu vrei trebuie scos dimineață la plimbare fie ploaie zăpadă și vânt.
Vrei de la job vrei nu vrei iar scoți câinele la plimbare

Apoi ai nu ai chef trebuie hrănit, poate nu vrea să mănânce venii dai tu și vrea mâncare gătită, cunosc pe una care face la caine 3 oale demmancare gătită pe săptămână.

Apoi un câine mai vomita, mai dă în diarie îl duci la doctor.

Gândește-te bine cum o să fie, tu vrei sa te odihnești și câinele da în diarie stai să-l ștergi la cur in loc sa dormi.



#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Vezi cate kile are acum pentru a face o estimare pentru atunci cand va fi mare. Al meu la 2luni avea 4,5kg si acum are vreo 20-22. La ce etaj locuiesti? Ai lift? Daca stai la etaje superioare si nu ai nici lift, e cam albastra situatia. Puilor nu le face bine sa urce si mai ales sa coboare scări. La 5-6 saptamani se face primul vaccin si apoi inca cel putin 2 pana la 3luni. Se mai face antirabicul pe la șase luni. Catelul poate fi scos la plimbare abia la 2saptamani dupa ce termini schema de vaccinare adica la 3luni si jumatate. Face pișu de 10-15 ori pe zi si kk dupa fiecare masa. E foarte greu la bloc cu un pui, mai ales daca e dintr-o rasa de talie mare. Dupa cum arata va fi un caine care va năpârli mult. Sa-ti cumperi un aspirator performant. Sa cumperi pet-pad-uri pentru a-l educa sa faca doar intr-un anumit loc. Mai bine iti luai un caine adult.  ĂŽnarmează-te cu multa răbdare.
Pare sa fie fetița. Asta e bine. Băieții sunt mai pisaciosi iar pe unii ii apuca si marcatul dupa ce trec de un an.

Edited by Freddy12, 28 October 2017 - 21:38.


#18
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
I-ați pisica.
Eu sunt la a 2 pisica. Pe asta care o am acum am luat-o direct de pe strada într-o iarnă era cat palma de mare.

Numai la nisip se caca.

+ Că nu trebuie plimbata.

O alerg prin casa 10 minute și cade lesinata de oboseală.
Și se culca.



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate