Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

pareri privind stabilirea dioptriilor

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
danirauca

danirauca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2017
Buna,mi-am facut un control de cateva zile si am niste nelamuriri.
P.s. Port ochelari de 4 ani,am inceput cu -0.75 iar acum lentilele care doresc sa le schimb (nu mai vad clar cu ele) le folosesc de 1 an si 8 luni si sunt de -1.5 pe ambii ochi.

1-la un control, literele afisate pe monitor, trebuie sa le vezi perfect cu noiile dioptri?

2-cat de mult se iau in considerare valorile pe care le afiseaza aparatul de control bon? Deoarece valorile erau de -2.25 / -2.5 iar eu cu -2 vedeam perfect literele din tabel.. Iar cu 1.75 cat mi.a recomandat medicul, aveam mici dificultati in citirea randului de jos( cel mic).

3- doctorul mima zis ca am o diferenta de dioptrir intre OD si OS dar ca nu suport dioptrii diferite si atunci trebuie sa imi dea la fel pe ambii ochi? (de cand port ochelari acum OD si OS erau identice)

4- in ciuda faptului ca reteta a fost emisa pe -1.75 am decis sa imi fac lentilele la -2... E poaibil sa fie prea tari? Daca totusi indicatile aparatului de control erau asa mari..

P.s. 2 ... Minutele petrecute in salon cu ochelarii de proba nu sunt deloc relevante, intrucat nu simti amateli sau dureri de cap dupa doar cateva min.

#2
Ploiesteanul2015

Ploiesteanul2015

    Cel mai iubit dintre ploieșteni

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,681
  • Înscris: 13.09.2015
Şi cu sfaturi online te mai faci bine ... joi, într-o primăvară ! :D

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001
Doctorul a facut 6 ani de facultate si inca pe atat rezidentiat. De ce crezi ca e doctor acum?
Fa EXACT ce ti-a recomandat.
Sau mergi in piata si cumpara ochelari la 10 lei.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Controlul se face pentru a vedea sanatatea ochilor, restul se face la "potivire" dioptrii.
Am control gratuit la 2 ani si petrec cam o ora trecand prin toate aparatele, cu fotografii de retina, teste de vedere periferica si etc..dar cand este la ales ochelari tot pe "potrivire se merge"

Si eu, am varifocali, care sunt greu de acomodat la schimbari.

Edited by keta, 28 October 2017 - 15:53.


#5
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Dioptriile au niste valori stabilite arbirar prin potrivire cu ce vede clientul .
Micile diferente , stiu ca se pot " neglija " si aduce la o dioptrie egala intre ochi .
Se practica si functioneaza . Adaptarea din pacate se face din cap , din creier ... Asta este singura problema .
Si eu am avut si am " potrivire de dioptrii " , pe ochelari mai grei , adica pe progresivi ...si n-am probleme , vad perfect si m-am adaptat intr-o zi ...
.....
Asteapta ochelarii si vezi ce si cum ...

#6
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Cand iti faci ochelari simpli (o singura valoare a dioptriilor), te intreaba care va fi utilizarea: pentru citit (30 cm), pentru calculator (65 cm, o lungime de brat), sau pentru cumparaturi si condus autoturismul.
Abia apoi incepe testarea pe viu (pentru ultimul caz, proba se poate face privind afara la numarul unui vehicul din parcare, cam la 20 m.

Deci, cu ochelari cu o singura distanta focala nu vei vedea la fel de clar la orice distanta, mai ales atunci cand incepi sa imbatranesti - si cristalinul isi pierde din elasticitate, la fel muschii care-l controleaza (prezbitism, presbiteros = batran).

#7
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
Nu sunt medic oftalmolog insa am fost la multe controale si am facut si 3 operatii asa ca nu iti pot decat impartasi experientele mele.

1. Cu ochelarii trebuie in principiu sa vezi la fel de bine ca un om care are ochi fara vicii de refractie. Pe panou exista un rand de acuitate 1, pe ala trebuie sa il vezi clar fara sa te chinui. Daca nu il vezi atunci ochelarii nu sunt buni.

2. Asta nici eu nu stiu si nu am inteles-o niciodata. Ultima data mie aparatul mi-a data la ochiul stang +0,5 sfera si 0,5 cilindru si mi s-a dat o lentila de -0,5 cilndru si nimic sfera. La dreptul aparatul mi-a dat -0,75 sfera si -1,5 cilindru si mi s-a dat -0,75 sfera si -1,25 cilindru. Probabil ca ce da aparatul este orientativ ca sa stie doctorul de unde pleaca insa in final iti pune dioptriile cu care vezi cel mai bine. Cam asa a fost la mine mereu.

3. Si mie mi s-a zis ca de regula nu se prescriu ochelari cu diferente mari de dioptrii intre cei doi ochi dar pana la 2 dioptrii merge. Eu am avut problema asta dar mi-am operat un ochi.

4. Nu e bine sa decizi tu ce dioptrii sa iti pui. Daca ai probleme du-te la alt medic si spune-i ca nu vezi bine si daca el e de acord cu -2 atunci iti faci -2. Si da este posibil ca ochelarii sa fie prea tari daca pui dioptrie prea mare. Dioptria prea mare pentru miopie induce practic hipermetropie, adica vei vedea bine la distanta insa vei avea probleme la aproape cu respectivii ochelari.

Eu la un control m-am asezat acolo la aparatul cu lentile si era setata o dioptrie cu minus mult mai mare decat aveam eu nevoie si cu toatea astea vedeam perfect panoul. Doctorul a ras insa si a zis ca ochiul meu a acomodat si din cauza asta vad asa de bine. Daca mi-ar fi pus insa lentilele alea nu as mai fi vazut bine cu ele de aproape.

Edited by e2k, 29 October 2017 - 17:46.


#8
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 Anca12, on 28 octombrie 2017 - 16:53, said:

Cand iti faci ochelari simpli (o singura valoare a dioptriilor), te intreaba care va fi utilizarea: pentru citit (30 cm), pentru calculator (65 cm, o lungime de brat), sau pentru cumparaturi si condus autoturismul.

Asta poate la cei trecuti de 50 de ani. Pana la 40 de ani cel putin, daca nu chiar pana la 50 nu se prescrie decat o singura pereche de ochelari cu care vezi bine la toate distantele.

 Anca12, on 28 octombrie 2017 - 16:53, said:

Deci, cu ochelari cu o singura distanta focala nu vei vedea la fel de clar la orice distanta, mai ales atunci cand incepi sa imbatranesti - si cristalinul isi pierde din elasticitate, la fel muschii care-l controleaza (prezbitism, presbiteros = batran).

Pana la varsta de 40 de ani cel putin, cei cu vicii de refractie folosind o singura pereche de ochelari vor vedea in principiu la fel de bine sau aproape la fel de bine ca oamenii care nu au vicii de refractie.

Dupa cum bine ai spus pe masura ce imbatranesti cristalinul isi pierde din elasticitatea (nu stiu sigur despre muschi) si se instaleaza asa numitul prezbitism. Acest prezbitims face sa ai nevoie de mai multe perechi de ochelari pentru diferite distante (de regula doua perechi). Daca esti tanar insa si nu a aparut inca prezbitismul atunci o singura pereche de ochelari este suficienta daca suferi de vicii de refractie.

Edited by e2k, 29 October 2017 - 17:48.


#9
danirauca

danirauca

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.10.2017
Multumesc pentru raspunsuri, au ajuns lentilele, problema e ca, atunci cand ma uit in jos imaginea pare mai apropiata lucru care e deranjant si nu mi s.a intamplat cu celelalte lentile care le.am mai avut ( tot hoya, bule control). E posibil sa fie executate prost sau sa fie din cauza ca sunt prea tari? Vad bine cu ele, dar creaza un anumit disconfort...un fel de "ameteala" le.am puratat doar cateva ore.. O fi pana ma obisnuieac cu ele ?

#10
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 danirauca, on 28 octombrie 2017 - 14:59, said:

Buna,mi-am facut un control de cateva zile si am niste nelamuriri.
P.s. Port ochelari de 4 ani,am inceput cu -0.75 iar acum lentilele care doresc sa le schimb (nu mai vad clar cu ele) le folosesc de 1 an si 8 luni si sunt de -1.5 pe ambii ochi.

1-la un control, literele afisate pe monitor, trebuie sa le vezi perfect cu noiile dioptri?

2-cat de mult se iau in considerare valorile pe care le afiseaza aparatul de control bon? Deoarece valorile erau de -2.25 / -2.5 iar eu cu -2 vedeam perfect literele din tabel.. Iar cu 1.75 cat mi.a recomandat medicul, aveam mici dificultati in citirea randului de jos( cel mic).

3- doctorul mima zis ca am o diferenta de dioptrir intre OD si OS dar ca nu suport dioptrii diferite si atunci trebuie sa imi dea la fel pe ambii ochi? (de cand port ochelari acum OD si OS erau identice)

4- in ciuda faptului ca reteta a fost emisa pe -1.75 am decis sa imi fac lentilele la -2... E poaibil sa fie prea tari? Daca totusi indicatile aparatului de control erau asa mari..

P.s. 2 ... Minutele petrecute in salon cu ochelarii de proba nu sunt deloc relevante, intrucat nu simti amateli sau dureri de cap dupa doar cateva min.

1. Depinde de acuitatea vizuala.

2. Ti.a prescris mai putin sa nu iti forteze ochiul. Aparatul se numeste Dioptron.

3. Nu ai cum sa accepti tu diferit decat daca te gandesti la treaba asta. E psihologic.

4. Ar fi fost bine sa faci dupa cum iti recomanda el/ea.

Vad ca ti.au sosit ochelarii. Sunt bifocali sau multifocali?

#11
xperiago

xperiago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 21.10.2012
Buna
Postez aici ptr a nu mai deschide un topic nou.
Tensiunea oculara este influientata de consumul de cafea ?

#12
Travertin2_0

Travertin2_0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 26.11.2017

 xperiago, on 03 decembrie 2017 - 14:09, said:

Buna
Postez aici ptr a nu mai deschide un topic nou.
Tensiunea oculara este influientata de consumul de cafea ?

Se pare ca da, dar cresterea poate fi determinata si de lipsa vit C sau A din organism.

LE: eu scriu din aduceri aminte. Nu as baga mana in foc ca e asa. Aici nu e forum de specialitate...

Edited by Travertin2_0, 03 December 2017 - 15:53.


#13
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 danirauca, on 28 octombrie 2017 - 14:59, said:

Buna,mi-am facut un control de cateva zile si am niste nelamuriri.
P.s. Port ochelari de 4 ani,am inceput cu -0.75 iar acum lentilele care doresc sa le schimb (nu mai vad clar cu ele) le folosesc de 1 an si 8 luni si sunt de -1.5 pe ambii ochi.

1-la un control, literele afisate pe monitor, trebuie sa le vezi perfect cu noiile dioptri?

2-cat de mult se iau in considerare valorile pe care le afiseaza aparatul de control bon? Deoarece valorile erau de -2.25 / -2.5 iar eu cu -2 vedeam perfect literele din tabel.. Iar cu 1.75 cat mi.a recomandat medicul, aveam mici dificultati in citirea randului de jos( cel mic).

3- doctorul mima zis ca am o diferenta de dioptrir intre OD si OS dar ca nu suport dioptrii diferite si atunci trebuie sa imi dea la fel pe ambii ochi? (de cand port ochelari acum OD si OS erau identice)

4- in ciuda faptului ca reteta a fost emisa pe -1.75 am decis sa imi fac lentilele la -2... E poaibil sa fie prea tari? Daca totusi indicatile aparatului de control erau asa mari..

P.s. 2 ... Minutele petrecute in salon cu ochelarii de proba nu sunt deloc relevante, intrucat nu simti amateli sau dureri de cap dupa doar cateva min.


Salut
1 Literele trebuie sa le vezi bine fara sa mareasca pentru a nu avea asa numitul efect de lupa si apoi sa ai dureri de cap.
2 Valorile care iti sunt date la autorefractometrie (valoarea dioptrilor tale la aparat) sunt orientative pentru clinicianul oftalmolog, ele pot fii ajustate in sens pozitiv sau negativ in functie de capacitatea de acomodare a cristalinului.
3 Diferenta intre dioptrii tine de adaptare pentru a nu forta prea mul ochii, de ex ochiul cu dioprie mai mica acomodeaza dupa celalalt
4 De ce ai decis tu daca ai fost la medic ?

Edited by kienny2003, 29 January 2018 - 13:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate