Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Butoi tuica nou -substanta maronie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 sebybastian, on 27 noiembrie 2017 - 14:50, said:

Se tine tiuca/palinca in orice fel de butoi are chef proprietarul, fie vechi sau nou.
Tuica are aroma sa.
Arome si proprietati deosebite se obtin cu alcool neutru din punct de vedere al gustului.
Lemnul care se preteaza cel mai bine confectionarii de butoaie pentru bauturi alcoolice deosebite este cel de stejar (cel mai raspindit), dud, salcim.
Chiar si in recipiente de sticla se pot obtine bauturi deosebite, daca se adauga ce trebuie (incercati cirese amare si rumegus uscat de stejar).
Pacat ca acum nu mai ai de unde cumpara un spirt bun din cereale.

Edited by barbu78, 27 November 2017 - 16:25.


#20
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014

 barbu78, on 27 noiembrie 2017 - 13:32, said:

Nu vin!
Soda caustica este folosita pentru albirea lemnului.
Metoda este folosita de cei care reconditioneaza mobila veche.
  Nu soda caustica, ci soda calcinata(de rufe)

Taninii care ies din butoiul nou , care nu a fost detanizat, dau un gust rau,neplacut, distilatului oricat de putin l-ai tine in acel butoi.

#21
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Taninii dau gust astringent.
Odata cu taninii se elimina si alte substante aromate.
In general se cauta un echilibru intre cit si ce se elimina si substantele care aduc aroma. Eliminarea selectiva nu este posibila.
Taninii si restul substantelor vor fi donate lichidului cam pina la 5 ani.
Substantele chimice pot ataca lemnul si vor trebui neutralizate, butoiul trebuind spalat bine.
In butoaiele neutre (neutralitatea fiind discutabila) alcoolul poate fi pastrat mai mult timp.
Daca butoaiele ar fi neutre, toata lumea ar folosi recipiente de sticla!
Inca nu am vazut whisky sau vin bun facute in baloane de sticla!

Edited by barbu78, 28 November 2017 - 19:50.


#22
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

 barbu78, on 27 noiembrie 2017 - 16:24, said:

..............................................
Lemnul care se preteaza cel mai bine confectionarii de butoaie pentru bauturi alcoolice deosebite este cel de stejar (cel mai raspindit), dud, salcim.
Chiar si in recipiente de sticla se pot obtine bauturi deosebite, daca se adauga ce trebuie (incercati cirese amare si rumegus uscat de stejar).
Pacat ca acum nu mai ai de unde cumpara un spirt bun din cereale.
Tuica din cirese amare este deosebita si nu se obtine usor deloc, iar din punctul meu de vedere cel mai bine-i sta in butoi de salcam (ptr gustul meu).
Dar ca si lemn va recomand si eu sa incercati tuica de cirese in butoi de cires sau tuica de mere (Golden daca se poate) in butoi de mar...
Din tot ce am incercat pentru stejar dupa gusturile mele cel mai bine se potriveste distilatul din struguri sau din vin, dar tot un vin de calitate buna nu unul oxidat sau acru/otetit ca nu are sens efortul.

#23
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 sebybastian, on 28 noiembrie 2017 - 22:34, said:

Din tot ce am incercat pentru stejar dupa gusturile mele cel mai bine se potriveste distilatul din struguri sau din vin, dar tot un vin de calitate buna
Nu-i rau!
Merele le prefer in prajitura. Mere multe sa fie umplutura groasa si merele sa fie cu zema in ele.
Perele le prefer dulceata pentru clatite.
Nu sint mare amator de tuica.
Prefer bauturile alcoolice neutre si daca se poate innobilate prin diferite metode.
Pe timpuri era o vodka buna.
Capitalistii astia s-au prostit...
Prin zona unde locuiesc se maninca tuica de mere si pruna.
Am gasit un cires amar deosebit. In primavara altoiesc citiva.

Edited by barbu78, 28 November 2017 - 23:41.


#24
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Bine draqu ca nu sunteti ca mine , sa fierbi di 2 ori ! Minim 60 !

#25
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  salcam.jpg   211.33K   53 downloads

Stiu ca nu se observa lucrurile ce tin de finete in fotografiile facute cu telefonul, dar asa ca idee daca tot s-a discutat putin de nuante.
Prima si ultima sticla au fost maturate in lemn de stejar. Celelalte in salcam. Au stat cam 3 luni butoaiele fiind mai uzate.
Si folositi sticla, niciodata plastic mai ales daca depozitati pentru perioade mai lungi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate