Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Butoi tuica nou -substanta maronie

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
salut,
am cumparat de la tarabele de la Sinaia(artizanat) un butoias de tuica din acela dat cu o banda rosie . cam 5 litri are. am pus apa fierbinte in el si l-am lasat asa o zi apoi am dat-o afara. dupa cateva zile am inceput sa pun tuica in el. insa dupa vreo cateva saptamani la cep si la dopul de sus a aparut o substanta maroniu inchis. tuica nu era noua dar avea putina culoare. cea pe care am pus-o in butoias a luat insa o tenta maronie. gustul e f bun. am pus limba pe dopul butoiului, care e maroniu. nu are gust de chimicale sau vreo substanta gen adeziv. asa mi se pare. ce ar putea fi? ma gandeam la ceara de albine, sa fi astupat pe  ici coli mesterii sa nu curga. am citit de tanini, dar chiar asa sa apara pe la dop? am pus o poza. multumesc de ajutor!

Attached Files


Edited by [email protected], 28 October 2017 - 12:29.


#2
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Stejarul cind da de apa se "maroneste" !

Nu e chimicala , o poti bea linistit !

P.S.- Trebuia sa-l oparesti cu fiertura din frunze de nuc si pelin .

Edited by tidicristi, 28 October 2017 - 12:35.


#3
sanyi_2005

sanyi_2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 25.12.2007
E butoi din lemn de dud  aia coloreaza nitel tuica

#4
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Ideal era daca era de dud , dar dupa fibra si culoare e stejar 100% !

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Dudul coloreaza frumos, galben.

#6
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 12.01.2011
Probabil trebuie lasat ceva timp cu apa in el sa iasa taninul, eu am pus niste aschii de dud in tuica si a iesit putin amaruie.
Am mai distilat tuica odata din aceaste cauza.

#7
Uteib

Uteib

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 08.06.2017
E perfect!

#8
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Dumnezeu iti da semne, tine cont de ele... in cazul de fata lasa-te de bautura Posted Image

#9
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010

 [email protected], on 28 octombrie 2017 - 12:26, said:

am cumparat de la tarabele de la Sinaia(artizanat) un butoias de tuica din acela dat cu o banda rosie . cam 5 litri are...

Adevarul este ca butoiasele sau butoaiele pentru tinut distilate in ele nu prea se cumpara din piata sau din surse necunoscute...
Acum nu trebuie sa va faceti mari probleme deoarece este foarte posibil sa fie asa cum spune @tidicristi ca se maroneste "ceva" la stejar (exact ce nu as putea spune). Si din pozele expuse de dvs nu-mi dau seama exact din ce este butoiul. Dar puteti spune daca tot l-ati cumparat.

Trebuie sa va imaginati putin ca butoiul ala nu e tocmai "mort" si intre alcoolul sau apa sau vinul sau ce se doreste a se tine in el si butoi exista o comuniune (sau cel putin ar trebui sa fie) ca sa rezulte un produs baubil, adica bun la gust, limpede, nuantat frumos intr-o culoare spre galben, caramiziu, rosiatic, etc. Acum ca-i stejar, dud, salcam, cires, mar, prun, nu are importanta pentru cineva care vrea sa experimenteze la inceput. Altfel cum vrem sa invatam nu? Iar afirmatia ca mai bine era de dud nu este tocmai corecta, sau nu este corecta pana la capat. Adica colegul mai sus trebuia sa spuna ca daca luati de dud probabil ca nu ati fi vazut acele picaturi sau scursuri maronii (poate) si ca alcoolul s-ar fi colorat mai repede intr-o nuanta galbuie decat la stejar (presupunem ca este din stejar butoiul dvs) datorita faptului ca stejarul este de esenta mult mai tare si procesul se desfasoara mult mai lent decat in cazul lemnului de dud. Dar, avantajul este ca, lemnul de stejar nu-ti mananca din cantitatea de alcool turnata in butoi asa cum face dudul! :)

Oricum ar fi, ati facut un prim pas si va felicit. Ca recomandare ptr stejar: se potriveste gustul cel mai bine cu distilatele din struguri sau din vin, dar sa nu mai spuneti la nimeni! Bafta!

Cu stima.

#10
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
De la stejar se maroneste wizichi!!!
;)

Edited by subway_guru, 28 October 2017 - 19:27.


#11
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
...stejar ars

#12
mpascuy

mpascuy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 20.08.2007
Multumesc mult de raspunsuri/ajutor. din cate imi aduc aminte cei de la care am cumparat au zis ca e de stejar cu dud. dar ei nu erau producatori ci doar vanzatori. puteam sa fac rost de la dogari di  zona Valenii de Munte dar nu faceau de volum mic.
m-am linistit ca culoarea maronie are o explicatie. il mai pun cu apa fiarta. pana una alta azi de ziua mea Sf Mihai stau cu el gol in brate si urmeaza sa-i.mai pun apa fiarta. iar tuica o beau din sticla mea de forma tarancuta, veche. asa ca situatia e destul de buna.
salutare!

#13
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 [email protected], on 08 noiembrie 2017 - 20:54, said:

il mai pun cu apa fiarta.
Pune tuica, nu pierde bunatate de arome!

#14
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Nu e nici o aroma in taninii aia, daca pune tuica in butoi fara sa-l detanizeze, in doua saptamani nu poti nici sa gusti din tuica aia.  Se spala butoiul cu apa fiarta cu soda , se goleste cat e apa calda inca, nu se lasa apa cu soda sa se raceasca in butoi, apoi se clateste foarte bine cu apa rece.

#15
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Aia care fac whisky, pentru a prelua si intensifica aroma tin spirtul de orz in butoi citiva ani.
Pierderea prin evaporare este de 2%/an, chiar si la stejar.
Alcoolul in butoi nu face floare!

Edited by barbu78, 27 November 2017 - 13:11.


#16
armandoaxinia

armandoaxinia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,425
  • Înscris: 13.03.2011
Nu se pune in butuoi nou ci in unul in care a stat vin la invechit mai multi ani de aici imprumuta culoare si arome in timp.

#17
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 armandoaxinia, on 27 noiembrie 2017 - 13:23, said:

Nu se pune in butuoi nou ci in unul in care a stat vin la invechit mai multi ani de aici imprumuta culoare si arome in timp.
Nu vin!
Soda caustica este folosita pentru albirea lemnului.
Metoda este folosita de cei care reconditioneaza mobila veche.

#18
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 08.09.2010
Se tine tiuca/palinca in orice fel de butoi are chef proprietarul, fie vechi sau nou. Cu cat este mai nou cu atat se tine mai putin, chiar de ordinul zilelor (2-4 zile la inceput) in special la butoaie de lemn de esenta "moale" care cedeaza mult mai repede tanini, care pot schimba gustul si aromele intr-unul mai putin placut. Dar nu doar taninii sunt cei despre care se vorbeste la maturarea unui distilat intr-un butoi, si da, se amplifica aromele, se "uniformizeaza", alcoolul devine mai uleios si mai baubil. Si difera de la butoi la butoi, de la esenta la alta, chiar de la dogar la dogar (nu orice lemn este bun pentru un astfel de butoi).
Fiecare trebuie sa experimenteze mai intai si dupa aia sa ajunga la aroma sau esentele dorite. Sau cel mai simplu sa cumpere de la altii care-l ofera spre comercializare :)

Cu stima.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate