Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

S-au împlinit toate semnele celei de-A Doua Veniri!

* * - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
320 replies to this topic

#19
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
Ce? Vine ponta inapoi?

#20
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Sunt aici copii mei nu va fie frica !
Sunt printre voi!
Apropo! Strang bani pentru un lacas de cult ! Va las un cont bancar !
Pentru cine vrea un loc in rai :P

#21
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,511
  • Înscris: 16.03.2004

 MarianG, on 28 octombrie 2017 - 10:49, said:

2 Petru 3:10 Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde.

Care trupuri ceresti?
stele, planete, asteroizi...
dar limbajul este metaforic, în realitate nu se vor distruge astrele.

#22
_Dadi_

_Dadi_

    Martian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,154
  • Înscris: 01.05.2015
Stam bine....credem toate prostiile....

#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 28 octombrie 2017 - 12:07, said:

stele, planete, asteroizi...
dar limbajul este metaforic, în realitate nu se vor distruge astrele.
bullshit.
Judecata indreptata impotriva omenirii degenerate nu are nimic cu astrele, planetele si asteroizii.
are de-a face cu asa ceva:"Si balaurul cel mare, sarpele cel vechi, numit diavolul si Satana, acela care insala intreaga lume, a fost aruncat pe pamant; si impreuna cu el au fost aruncati si ingerii lui. (Apoc.12:9)"..."Si diavolul, care-i insela, a fost aruncat in iazul de foc si de pucioasa, unde este fiara si prorocul mincinos. Si vor fi munciti zi si noapte in vecii vecilor. (Apoc.20:10)"
Acolo vor fi aruncati si toti mascaricii care il idolatrizeaza pe Pinochet, desigur.

Asadar, trupuri ceresti = ingeri cazuti, extraterestrii cazuti, si chiar Diabolul. Plus Pinochet si fanii lui mascarici. Fire and brimstone. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 October 2017 - 14:37.


#24
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Karhu, on 28 octombrie 2017 - 09:16, said:

Nu, nu vad!
Ma uit pe geam, afara ploua mocaneste...
Ai geamul defect, atunci. Posted Image

Edited by mario_bril, 28 October 2017 - 16:20.


#25
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008

 dark, on 28 octombrie 2017 - 12:07, said:

stele, planete, asteroizi...
dar limbajul este metaforic, în realitate nu se vor distruge astrele.

Într-adevăr, contextul justifică un limbaj metaforic. Petru citează din Isaia unde se promite un cer nou și un pământ nou, în sensul unei orânduiri noi, cu oameni schimbați, dar pe același pământ și sub același cer literal.

Referitor la ”trupurile cerești” în greacă este stoicheia, elementele sau stihiile (văzduhul cu vântul, căldura, ploaia, fulgerele, etc. care există sau se manifestă în întinderea cerului și unesc aparent cerul și pământul, le dă coeziune). O orânduire există câtă vreme există spiritul de coeziune între guvernanți și guvernați, între ”cer” și ”pământ”. Dacă acesta fiind încălzit se dizolvă sau se desface, e revoluție și o orânduire nouă. Versiuni biblice în română:

VBOR
10 Iar ziua Domnului va veni ca un fur, când cerurile vor pieri cu vuiet mare, stihiile, arzând, se vor desface, şi pământul şi lucrurile de pe el se vor mistui.

BTF
10 Dar ziua Domnului va veni ca un hoţ în noapte; în acea zi cerurile vor trece cu zgomot mare, iar elementele se vor dizolva cu căldură mare; de asemenea pământul şi faptele care sunt în el vor fi arse în întregime.

GBV2001
10 Dar ziua Domnului va veni ca un hoţj; în ea cerurile vor trece cu vuiet mare şi elementele (naturii), arzând cu căldură, vor fi descompuse, şi pământul şi lucrările de pe (literal din) el vor fi arse în întregime.

#26
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Limba rumînã este prea elasticã, cuvintele au prea multe sensuri
Aceleași scrieri nu existã în ungurește? Aia n-are sensuri....

Edited by sarac.lipit, 28 October 2017 - 18:29.


#27
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MarianG, on 28 octombrie 2017 - 10:49, said:

2 Petru 3:10 Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde.

Care trupuri ceresti?

1 Corinteni 15:40 Tot aşa sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti, dar alta este strălucirea trupurilor cereşti şi alta a trupurilor pământeşti.

Este vorba de îngeri, dar și de meteoriți.

https://ro.wikipedia...e_la_Celeabinsk

Edited by Dorel666, 28 October 2017 - 22:17.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
Si spui matale ca o sa arda ingerii?
Undeva metafora asta este eronata rau, sincer va spun.

#29
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MarianG, on 28 octombrie 2017 - 22:15, said:

Si spui matale ca o sa arda ingerii?
Undeva metafora asta este eronata rau, sincer va spun.

Obadia 1:18 Casa lui Iacov va fi un foc şi casa lui Iosif, o flacără, dar casa lui Esau va fi miriştea pe care o vor aprinde şi o vor mistui, şi nu va mai rămâne niciunul din casa lui Esau, căci Domnul a vorbit!

Dacă poate fi arsă casa lui Esau, pot fi arși și îngerii.

Totuși, am motive să cred că proorocia se referă la bomba atomică.

Edited by Dorel666, 28 October 2017 - 22:22.


#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 10.08.2005
Nu contest ca nu pot arde ingerii, dar ma intreb cu ce au gresit ei si n-am gresit eu?
Apoi, bomba atomica  nu e ceva nou in razboi.

Edited by MarianG, 28 October 2017 - 22:25.


#31
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 28 octombrie 2017 - 16:19, said:

Ai geamul defect, atunci. Posted Image
geam...defect? Posted Image

#32
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MarianG, on 28 octombrie 2017 - 22:15, said:

Si spui matale ca o sa arda ingerii?
Undeva metafora asta este eronata rau, sincer va spun.

 MarianG, on 28 octombrie 2017 - 10:49, said:

2 Petru 3:10 Ziua Domnului însă va veni ca un hoţ. În ziua aceea, cerurile vor trece cu trosnet, trupurile cereşti se vor topi de mare căldură şi pământul, cu tot ce este pe el, va arde.

Care trupuri ceresti?

În înțelegerea Evangheliei este obligatoriu să ții cont de semnificația numelui ei, Evanghelia = Vestea cea bună. Și ce veste bună pentru creștini poate fi faptul că li se va arde casa?! De aceea orice interpretare în sensul arderii pământului și topirii stelelor este total greșită! Drept urmare, versetul de mai sus trebuie interpretat strict în sensul lui figurat, de parabolă, și dintre toate sensurile figurate vom alege doar pe acela care reprezintă o veste bună pentru creștini.
Și atunci să vedem ce sunt ”cerurile”, ce sunt ”trupurile cerești” și ce este ”pământul”.

1. Cerurile
Pentru înțelegerea acestui cuvânt vom lua cunoștință de versetele următoare:

Geneza 1:6 Dumnezeu a zis: „Să fie o întindere între ape şi ea să despartă apele de ape.”
Geneza 1:7 Şi Dumnezeu a făcut întinderea, şi ea a despărţit apele care sunt dedesubtul întinderii de apele care sunt deasupra întinderii. Şi aşa a fost.
Geneza 1:8 Dumnezeu a numit întinderea cer. Astfel, a fost o seară şi apoi a fost o dimineaţă: aceasta a fost ziua a doua.


și

Apocalipsa 17:15 Apoi mi-a zis: „Apele pe care le-ai văzut, pe care şade curva, sunt noroade, gloate, neamuri şi limbi.

Așadar, ”apele” sunt popoarele, iar ”cerurile” sunt granițele dintre ele.

2. Trupurile cerești

1 Corinteni 15:40 Tot aşa sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti, dar alta este strălucirea trupurilor cereşti şi alta a trupurilor pământeşti.

Este evident că trupurile cerești sunt trupurile locuitorilor cerurilor, iar trupurile pământești ale locuitorilor pământului. Și, după cum eu, tot român mă numesc, chiar dacă mă duc într-o țară străină și mă stabilesc acolo, afară de cazul când îmi schimb cetățenia, tot la fel toți cei care sunt fii ai lui Dumnezeu au trupuri cerești, indiferent de faptul că locuiesc în cer sau pe pământ. Deci trupurile cerești sunt atât trupurile îngerilor, cât și trupurile creștinilor și tuturor slujitorilor lui Dumnezeu.

3. Pământul

Geneza 3:19 În sudoarea feţei tale să-ţi mănânci pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat; căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce.”

După cum vedeți, ”pământul” este Adam cel căzut în păcat și toți cei asemenea lui, care au rămas căzuți în păcat și nu au devenit, pe față sau pe ascuns, creștini.

Iar acum, că am stabilit ce înseamnă fiecare cuvânt putem ”traduce” proorocia de mai sus, dată deasemenea pentru vremea celei de A Doua Veniri:
Așadar, ”cerurile vor trece cu trosnet” = granițele dintre popoare se vor rupe, dar nu pe nevăzute și pașnic, ci se vor rupe, cu trosnet, fără voia popoarelor și conducătorilor lor, chiar în timp ce aceștia vor încerca să le mențină. ”Trupurile cerești se vor topi de mare căldură” = dragostea dintre creștini va crește atât de mult încât orice deosebire dintre ei se va topi ca metalele unui aliaj și ei toți vor deveni, strâns lipiți, un singur trup. ”Pământul, cu tot ce este pe el, va arde” = toți păcătoșii vor fi curățiți, fără voia lor, de toate păcatele și vor fi pregătiți pentru sădirea în ei a învățăturii creștine, exact cum dau toamna țăranii foc la pământ să ardă vrejurile, ciulinii și gunoaiele și să pregătească  pământul pentru semănăturile din primăvară.

Amin. Amin. Amin.

Și iată cum v-am prezentat o a doua proorocie împlinită pentru vremea celei de A Doua Veniri...

Edited by Dorel666, 29 October 2017 - 12:50.


#33
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006
Dorele, daca te-as ruga eu frumos de tot sa nu mai deschizi subiecte noi pe aria asta, m-ai asculta? In primul rand iti faci rau singur...


Apoi faci un ghiveci de cuvinte si versete, cum rar am mai vazut. Sa iti dau doar un exemplu, ca n-ar avea sens mai multe:

Termenul "trupurile" din 1 Corinteni 15:40 (σώματα  - sōmata  = bodies  = trupuri) nu este acelasi cu cel din 2 Petru 3:10 (στοιχεῖα  - stoicheia = elements) unde termenul este, de fapt, "elemente ceresti" sau "corpuri ceresti"  si acolo scrie ca ele se vor topi, dizolva.

Credinciosii nu asteapta arderea pana la topire/dizolvare, ci rascumpararea trupurilor (σώματος - sōmatos) lor, dupa cum e mentionat in Romani 8:23 si explicat in 1 Corinteni 15:53.

Edited by kruger, 01 November 2017 - 15:42.


#34
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,511
  • Înscris: 16.03.2004
Pavel face o paralelă între diferența de luminozitate dintre stele cu diferența de aură luminoasă între trupuri, unele fiind cerești, altele pământești. Evident, nu e vorba de același lucru, aștrii sunt aștri, corpurile cerești, corpuri.

#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 kruger, on 01 noiembrie 2017 - 15:14, said:

Dorele, daca te-as ruga eu frumos de tot sa nu mai deschizi subiecte noi pe aria asta, m-ai asculta? In primul rand iti faci rau singur...


Apoi faci un ghiveci de cuvinte si versete, cum rar am mai vazut. Sa iti dau doar un exemplu, ca n-ar avea sens mai multe:

Termenul "trupurile" din 1 Corinteni 15:40 (σώματα  - sōmata  = bodies  = trupuri) nu este acelasi cu cel din 2 Petru 3:10 (στοιχεῖα  - stoicheia = elements) unde termenul este, de fapt, "elemente ceresti" sau "corpuri ceresti"  si acolo scrie ca ele se vor topi, dizolva.

Credinciosii nu asteapta arderea pana la topire/dizolvare, ci rascumpararea trupurilor (σώματος - sōmatos) lor, dupa cum e mentionat in Romani 8:23 si explicat in 1 Corinteni 15:53.

Eu am argumentat cu Scriptura, domnia ta cu propria părere...

#36
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Pilda celor zece fecioare este un alt semn al celei de a doua veniri. Pentru că cine altul poate fi Mirele, dacă nu Iisus Hristos! Și ce ne spune această pildă? Că, la a doua Sa venire doar zece ”fecioare” îl vor mai aștepta să se mărite cu El. Și cum toate lumea știe că Mireasa lui Hristos este Biserica Sa, este normal ca cele ”zece fecioare” să fie zece biserici. Deci, care ar fi acestea? Or fi ortodoxă, catolică, penticostală, adventistă șamd? Păi, să vedem care dintre acestea mai este ”fecioară”. Și ce înseamnă ”fecioară”, din punctul de vedere al învățăturii bisericești? Înseamnă că a păstrat nealterată învățătura dată de Iisus Hristos, la prima Lui venire. Deci, trebuie să fie o biserică ”învechită”, care a primit învățătura încă din vremea lui Iisus Hristos și a păstrat-o exact la fel până în ziua de azi. Și, iată cum, acuza aducă bisericile ortodoxe, că sunt ”învechite” și nu vor să se schimbe, va deveni, la a doua venire a Hristosului, o laudă!
Și știți ce-i curios? Că la Sinodul din Creta, care tocmai a fost anul trecut, din toate cele 14 biserici ortodoxe autocefale, doar ZECE au mai ales să participe și să arate că sunt un singur Trup. Celelalte, din motive mai mult sau mai puțin întemeiate (dar mai mult neîntemeiate, pentru că motivul neparticipării a fost o ceartă între ele), nu au mai participat, chiar dacă au contribuit la elaborarea dogmelor.
Deci, iată că s-a împlinit și Pilda celor zece fecioare. Ceea ce înseamnă că Hristos ”este la ușă”. Acum mai rămâne de văzut care dintre aceste fecioare vor fi cele înțelepte și care cele nebune. Dar aceasta vom vedea când Mirele SE VA ARĂTA lumii.
Ceea ce înseamnă că, eu sau altul, Mirele se va arăta, în curând, întregii lumi.

Iar faptul  că doar cinci dintre ele vor mai avea ”ulei în lampă”, ca să vadă, înseamnă că doar cinci din ele vor vedea în el Mirele, celelalte nu îl vor vedea și vor zice că este doar un om obișnuit. Deci... vom avea de a face cu o personalitate controversată.

Edited by Dorel666, 06 November 2017 - 10:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate