Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cum se arunca hartia igienica corect ?

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#37
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca subiectul este prea tabu pentru tara noastra si oarecum pentru europa, ca am mai calatorit si prin alte tari si nu erau asa de dezvoltate sa fie numai bideuri peste tot.
Nu am folosit bideu, asa ca m-am uitat pe youtube cum naiba merge un bideu, deci un jet de apa(probabil cald, ca observ ca si capacul poate sa fie incalzit) tasneste spre buci(da, si chiar ma simt oleaca neconfortabil cand scriu despre asa ceva) si cumva jetul ala trebuie sa nimereasca fix gaura fundului, deci trebuie bucile sa fie despartite ca jetul sa nimereasca fix intre buci si nu pe oua.

Ma simt ca taranul Vasile care era alergat cu prezervative prin sat, el stiind ca doar tractoristi poarta prezervative.
La 01:12 are o functie hidromasaj de m-am simtit vreun pervers, in sensul ala ciudat si cu treburi ciudate in gand.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B32TrXupt94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Argent, 28 October 2017 - 09:46.


#38
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Cred ca totul pleaca de la proiectarea/constructia unde se afla wc-ul. Daca sunt folosite tevi cu diametru mai mare sunt sigur ca se duce orice dar majoritatea construiesc fara cap si de aici consecintele.
Am gasit pe un topic mai vechi chestia asta:
"sunt unele conducte mai subtiri prin care nici macar handelul singurel nu poate trece, de handel + hartie nici nu se pune problema"
Attached File  cacat.JPG   12.68K   33 downloads

#39
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017

 shymano, on 28 octombrie 2017 - 09:42, said:

Cel mai indicat: pui la wc tocator de resturi !!!Posted Image
e o expresie: when the shit hits the fan.

#40
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
nici eu nu-mi imaginez un jet in fund, e sado-maso. ori doar te spoieste si ai mai mult de curatat, ori faci perversiuni si ramai cu apa inauntru, ori iti mozoleste si oole si picioarele...Posted Image

iar hartia chiar se dezintegreaza total.

astia din uk sunt foarte preocupati de plasticul din apa, il interzic pe cel din pasta de dinti, sapun etc, dar de hartie n-au zis nimic. :/

Edited by 41ex, 28 October 2017 - 09:55.


#41
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Y0samiteSam - Noi nu avem coduri pentru sanitare, cel putin daca avem eu nu am auzit sa fie respectate, cand am reparat canalizarea am realizat cam ce poza ai pus tu, am realizat ca aia care pun tutoriale pe youtube si prezinta INAINTE de inspectie, daca s-a gasit  ceva gresit si ce trebuie refacut, aia care respecta coduri si folosesc alte materiale si au o lgica si in T, Y, nu au voie sa puna peste tot asa ceva.
Sa iti zic ce mare mi-a fost mirarea cand canalizarea mea infundata a fost "reparata" cu o plasa pusa peste portiunea unde era sparta? Din fericire(deh Romania) era vorba despre canalizarea de la chiuveta, altcumva pe langa viermi, morcirla si piatra cubica lasata... probabil gaseam si urme de caca.

Edited by Argent, 28 October 2017 - 09:56.


#42
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 Argent, on 28 octombrie 2017 - 09:44, said:

Cred ca subiectul este prea tabu pentru tara noastra si oarecum pentru europa, ca am mai calatorit si prin alte tari si nu erau asa de dezvoltate sa fie numai bideuri peste tot.
Nu am folosit bideu, asa ca m-am uitat pe youtube cum naiba merge un bideu, deci un jet de apa(probabil cald, ca observ ca si capacul poate sa fie incalzit) tasneste spre buci(da, si chiar ma simt oleaca neconfortabil cand scriu despre asa ceva) si cumva jetul ala trebuie sa nimereasca fix gaura fundului, deci trebuie bucile sa fie despartite ca jetul sa nimereasca fix intre buci si nu pe oua.

Ma simt ca taranul Vasile care era alergat cu prezervative prin sat, el stiind ca doar tractoristi poarta prezervative.
La 01:12 are o functie hidromasaj de m-am simtit vreun pervers, in sensul ala ciudat si cu treburi ciudate in gand.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B32TrXupt94?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cum naiba vine aia...te spala in cur dar resturile picura ca niste turturi pe langa buci sau se foloseste in continuare hartie igienica?

E scarbos, numai un homo ar folosi cu placere asa ceva. Uite acum devin nostalgic dupa WC-ul de curte.

Edited by Erwin_Rommel, 28 October 2017 - 09:55.


#43
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cica din punct de vedere medical wc-urile noastre din curte, alea turcesti, cica erau mai sanatoase astea pe care stai.
In China au wc-uri turcesti mai peste tot.

Despre hartie nu ma intreba ca eu oricum gandesc cam mult, deci o sa imi creasca factura la curent si apa, ca trebuie tinuta apa calda, apoi ma gandesc daca se strica bideul asta... o sa ma duc cu el in brate la garantie?
Eu dupa ce ma sterg la fund arunc hartia in cos, am un cos special care se inchide ermetic, nu miroase nimic. Si ca fapt divers... chiar si pasta de dinti o scuip tot in cosul de gunoi din baie.

#44
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
daca aveti posibilitatea sa va montati asa ceva,nu ezitati,o sa ma pomeniti

#45
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
ceanu - Sa ma scuzi dar in timp ce o sa am un jet printre buci, o sa vreau sa ma gandesc la vreo femeie buna.

#46
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ce scarbosi!

#47
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
eu bideu folosesc sa ma spal pe picioare
nu recomand bideu de dupa c.... doar daca e conceput pt asa ceva
bideul clasic nu e bun in opinia mea

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 41ex, on 28 octombrie 2017 - 09:29, said:

cum sa te speli dupa kk? adica bagi mainile in kk?! sau e jet cu presiune ca la masini si ti-l arunca peste tot?

de ce sa te urci pe wc, ce inaltime aveti? e foarte scund oricum, facut pt femei la fel ca si chiuvetele.

daca ti-e frica ca-l infunzi, tragi apa de 2-3 ori pana termini cu hartia.Posted Image
Da ce te faci daca jetu de la bideul japonez te stropeste pe haine (pantaloni) si da cu aer cald pe la oua ca astea tre sa stea la rece? Sa inteleg ca de aia sunt japonezii asa putin procreatori ca se auto sterilizeaza?
Ar fi misto si hartie igienica cu pastila de apa cu dezinfectant sau ceva , alternativ o foaie cu pastila una fara , ca sa te stergi.

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
pai nu stai asa mult, sa te nabadeasca gandurile

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 41ex, on 28 octombrie 2017 - 09:53, said:

nici eu nu-mi imaginez un jet in fund, e sado-maso. ori doar te spoieste si ai mai mult de curatat, ori faci perversiuni si ramai cu apa inauntru, ori iti mozoleste si oole si picioarele...Posted Image

iar hartia chiar se dezintegreaza total.

astia din uk sunt foarte preocupati de plasticul din apa, il interzic pe cel din pasta de dinti, sapun etc, dar de hartie n-au zis nimic. :/
Basca ca si imprastie. Insa am impresia , de fapt stiu sigur ca am vazut la how it's made pe discovery , ca wc-urile japoneze sunt reglabile la jet in sens de caldura , directie, putere etc etc. Ce te faci insa daca ai selectat gresit caldura, apuci sa dai cu apa fierbinte pe oo?

#51
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011
https://m.wikihow.com/Use-a-Bidet

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 ceanu1980, on 28 octombrie 2017 - 10:10, said:

pai nu stai asa mult, sa te nabadeasca gandurile
Asa e insa parca si vad cum japonezii stau sa isi potriveasca cururile cu jetul de apa, un fel de curling cu wc-ul sau ceva. Sau un fel de golf Posted ImagePosted Image

Posted Image

Posted Image

#53
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Suntem o tara prea saraca pentru multe si un popor care vede unele lucruri ca fiind ciudate, apoi pe langa ce scriem mai sunt alea care sunt tinute pentru noi.
1 - Gen bideu pentru asia o merge, clima calda, aia nu au par la fund, noi avem, deci ar trebui sa ne radem, deci ar trebui subiecte daca ne radem la fund.
2 - Fundul meu paros a avut parte anallingus, sa mentinem lucrurile in limita unui zone care nu este +18 Ani si sa zicem ca a fost un moment "cringe", gen bine ca mi-a dat limbi pe sub oua si nu a bagat dracu vreun deget.

Deci pentru Romania si cred ca pentru Europa... astea sunt lucruri tabu, te barfesc rudele daca iti cumperi bideu si nu isi mai lasa fetitele pe langa tine.

#54
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
sigur ne trebuie acum si hartie igienica inteligenta... smartphones avem, smart TVs, smart Living Rooms... smart TP...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate