Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Samsung Galaxy A5 2017 vs Xiaomi Mi A1

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Buna,

Ce ziceti? Stiu ca nu sunt la aceasi pret dar nici mare diferenta nu e intre ele.

Detin atat Samsung cat si un telefon Xiaomi de generatie mai veche asa ca stiu ca Xiaomi nu e o "chinezarie" si ca touchwizzul numai e asa de naspa ca odata.

Cea ce nu stiu e diferenta intre cele doua procesoare, Snapdragon 625 vs Exynos 7880.

Pro Samsung ar fi pentru mine:

- ecranul super amoled
- rezistenta la apa si praf
- NFC


Pro Xiaomi:
- RAM si stocare mai mare
- Spatele metalic
- pret

Senzorul de amprenta pare mai bun la Xiaomi dar e pe spate. La camere nu stiu...Samsung nu are OIS la Xiaomi nu stiu sigur.

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Cred ca in cazul de fata, A5 castiga daca esti un fanatic al ecranelor amoled.

Edited by YourFan, 27 October 2017 - 23:13.


#3
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006

View Postfarockhcm, on 27 octombrie 2017 - 22:30, said:

Pro Xiaomi:
Sistem de operare "curat" (face parte din programul Android One);
Update-uri dese si upgrade-uri rapide la versiuni noi de Android;
Posibilitate de customizare (TWRP, root, ROM custom) - daca te pasioneaza.

Cam astea ar fi atuurile principale ale lui Mi A1. Restul "diferentelor" tin/depind de nevoile tale... :habarnam:

#4
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@Lesbianu romuri custom nu sunt,nu au lansat sursele si o sa mai dureze mult si bine.

#5
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Parerea mea: Samsung, nu numai pentru firma, dar mi se pare ca A5 este un telefon destul de bun. Nu am avut xiaomi niciodata, dar samsung-uri am avut o gramada, desi nu are carcasa din fier ca si xiaomi, eu cred ca e mult mai rezistent. Desi nici un telefon nu mi s-a stricat de la apa, totusi as prefera sa fie waterproof. Senzorul de amprenta mi s-a parut si mie ceva super, cand nu aveam telefon cu senzor de amprenta, dar cand am avut l-am folosit aproximativ 2 saptamani, mai mult sa ma laud, dar mi se pare o porcarie, mentionez ca nu am scanat fiecare deget in parte, dar cateodata incercam si cu alt deget fie ca imi era ocupata mana sau ca uitam care deget deblocheaza telefonul... pare destul de ciudat pentru tine, dar si eu am crezut la fel, sa te limitezi la un deget, doua sa deschizi telefonul cand ai 10. Pana la urma, nu numai ca nu am putut sa deschid telefonul cu alte degete, dar totusi de cine ma ascundeam ? De cine se ascunde toata lumea, de nevasta, ca de prieteni nu. am avut si scandal pe treaba aceasta si o trebuit sa ii scanez si amprenta ei. Apoi cum zicea bobo323, ca nu prezinta garantie, nimic nu prezinta garantie in ziua de azi, e doar pe hartie, poate oricand sa iti bage un motiv sa nu il repare, garantia o ramas un fel de ghici. Iar ca te asculta guvernul chinezesc  ? nu e bai, orice telefon poate fi ascultat si nu numai de chinezi si de romani.

Edited by logy, 28 October 2017 - 04:48.


#6
nicuberbec01

nicuberbec01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 26.09.2011
Xiaomi ar avea probleme la partea de microfon (transmitere voce),
sau au fost cazuri izolate,  aflate din  comentariile  unor cumparatori ?

#7
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Nu am auzit pana acum ca ar fi probleme la partea de microfon la Xiaomi. Nu sunt fan al ecranelor amoled si un ecran IPS se vede foarte bine daca e de calitate.

Ma gandesc cat de mult conteaza stocarea si mai ales RAM-ul mai mare la XIaomi.

De trimiterea datelor in China nu mi-e frica,mai mult ca cei de la Google nu au ce afla. :) Am un Xiaomi Mi 4c cumparat anul trecut,nici ala nu vazut Miui doar cateva ore,pana i-am schimbat ROM-ul. L-am prins la 450 lei de Black Friday asa ca m-am riscat si l-am luat de la Quickmobile. :) Pana acum sunt foarte multumit de el,nu am avut probleme din fericire.
Daca A5-ul avea OIS,atunci macar stiam ca fac poze mai bune cu el,asa deocamdata balanta se inclina spre Xiaomi.

#8
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Strict dintre cele doua: Mi A1. Tot cu Snapdragon 625 si Android stock vezi si Moto G5 Plus / G5S Plus.

#9
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Moto cu butoanele pe ecran nu-mi place si nici pe partea de update-uri nu sta asa de bine.

#10
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Xiaomi o fi el mai ieftin, dar garantia este ca si inexistenta.

#11
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008

View PostExtinct, on 29 octombrie 2017 - 22:24, said:

Xiaomi o fi el mai ieftin, dar garantia este ca si inexistenta.
Crezi? Mai documentează-te!

#12
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnick5roo, on 30 octombrie 2017 - 12:33, said:


Crezi? Mai documentează-te!

Oficial, in Romania? Da si tu ceva detalii. Merci.

#13
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Tu ce vrei acum, să aibă firma mamă service la tine acasă? Ai luat Samsung, Sony, Huawei, xiaomi de la eMAG, ajunge la depanero, ce ăla nu e service? Ce crezi că îți poate face un service oficial față de unul autohton?

#14
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
[ https://www1-lw.xda-cdn.com/files/2017/09/Xiaomi-Mi-A1-Markets.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca il cumperi din Romania nu cred ca este greu sa intrebi de garantie(cine o asigura si de unde au telefonul).
Xiaomi Mi A1 aparut in mai multe tari de Europa (Spania, Cheia, Slovacia, Ungaria, Polonia etc.)cu 2-3 saptamani inaintea Romaniei.

Edited by OriOn20, 30 October 2017 - 14:09.


#15
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnick5roo, on 30 octombrie 2017 - 14:08, said:

Tu ce vrei acum, să aibă firma mamă service la tine acasă? Ai luat Samsung, Sony, Huawei, xiaomi de la eMAG, ajunge la depanero, ce ăla nu e service? Ce crezi că îți poate face un service oficial față de unul autohton?

Pai aia intreb si eu, cine asigura, in mod oficial, garantia. Sper ca nu QM (Swervice Return). Asta e singura mea problema cu telefoanele Xiaomi: firma care asigura garantia. Nu trebuie sa-si deschida reprezentanta in Romania, dar un partener oficial pentru service trebuie sa aiba.

#16
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Tocmai că de un an de când și-a luat-o de la anpc (qm) chiar asigura garanția. Sunt destui useri care au rezolvat ușor cu qm. Ba le-a și schimbat telefonul dacă nu s-a putut rezolva.

#17
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Intrebarea ramane. De exemplu daca e cumparat de la PC Garage,cine asigura garantia?

Si oare cele care se gasesc acum in Ro,sunt produse ajunse pe cale oficiala deja?

#18
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postnick5roo, on 30 octombrie 2017 - 16:18, said:

Tocmai că de un an de când și-a luat-o de la anpc (qm) chiar asigura garanția. Sunt destui useri care au rezolvat ușor cu qm. Ba le-a și schimbat telefonul dacă nu s-a putut rezolva.

Prefer sa nu am niciun fel de legatura cu ri, atata timp cat vand produse de pe piata gri. Geme internetul de plangeri.

View Postfarockhcm, on 30 octombrie 2017 - 16:22, said:

Intrebarea ramane. De exemplu daca e cumparat de la PC Garage,cine asigura garantia?

Si oare cele care se gasesc acum in Ro,sunt produse ajunse pe cale oficiala deja?

Pe site nu apare Romania, deci, cel mai probabil, sunt “gri”. Si Altex si pcgarage si flanco vand pentru QM. Daca garantia e asigurata de Service Return, atunci sunt vandute de QM.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate