Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recuperare Taxa Mediu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
Incerc de ceva vreme sa recuperez o taxa auto.
Pe data de 30 Mai 2017 am mers la tribunal.
Astazi am ferificat online si am gasit urmatoarele infornatii:
Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: HOT: Admite actiunea formulata de catre reclamantul xxxxxxx, in contradictoriu cu parata DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA. Obliga parata DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA, la plata catre reclamant a sumei de 8277 lei reprezentand timbru de mediu. Obliga parata DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA la plata către reclamant a dobânzii legale în materie fiscală aferentă sumei de 8277 lei, calculată de la data achitarii taxei și până la data plății efective a sumei de 8277 lei. Admite cererea de chemare in garantie. Obliga chemata în garanție ADMINISTRAȚIA FONDULUI PENTRU MEDIU la plata către pârâta DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA a sumei 8277 lei reprezentând timbru de mediu. Obliga chemata în garanție ADMINISTRAȚIA FONDULUI PENTRU MEDIU la plata către pârâta DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA a dobânzii legale în materie fiscală aferentă sumei de 8277 lei, calculată de la data achitarii taxei și până la data plății efective a sumei de 8277 lei. Obliga parata DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA la plata catre reclamant a cheltuielilor de judecata in suma de 300 lei (taxa judiciara de timbru). Obliga chemata in garantie ADMINISTRAȚIA FONDULUI PENTRU MEDIU la plata catre parata DIRECTIA GENERALA REGIONALA A FINANTELOR PUBLICE GALATI - ADMINISTRAȚIA JUDETEANA A FINANȚELOR PUBLICE CONSTANTA a cheltuielilor de judecata in suma de 300 lei (taxa judiciara de timbru). Cu recurs in 15 zile de la comunicare. Pronuntata in sedinta publica din data de 30.05.2017.
Document: Hotarâre xxxxxx 30.05.2017
Se poate va rog sa imi explicati ce inseamna acest raspuns si care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez in continuare.
Multumesc.

#2
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Esti sigur ca nu s-a facut recurs? Verifica la tribunal daca a ramas definitiva.
Din cate stiu hotararile judecatoresti se pun in executare dupa ce au ramas definitive. Asa ca ia de la tribunal 2 exemplare autentificate cu hotararea respectiva si la una dintre ele ii pui in fata o cerere de restituire, dupa care o depui la organul fiscal competent (in cazul meu la ANAF, adica acolo unde am platit). In mod normal trebuie sa-ti dea toti banii odata, nu in rate, fiind vorba de o hotarare judecatoreasca.
Cei care depun numai cereri, adica restituire pe cale administrativa, banii li se dau esalonat, in rate, in cativa ani.

Vezi sa nu uiti sa le scrii si in cerere, daca nu este spatiu destinat pentru asa ceva, ca trebuie sa-ti calculeze si dobanda legala de la data achitarii taxei şi până la data plăţii efective. Orientativ, cauta ca este calulator pentru dobanda legala pe net. Eventual, cand scrii in cerere suma solicitata o treci pe cea de 8.277 lei si mai pui si sintagma "+dobanda legala", sa le sara in ochi.
Modelul de cerere il gasesti pe net sau pe ghiseu la ANAF.

Edited by claudiu1, 27 October 2017 - 22:30.


#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Asta apare acum online pe site-ul tribunalului (din luna Mai este data decizia)
Ma gandesc ca daca faceau recurs aprea pe site si primeam si eu ceva (instiintare) acasa.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,313
  • Înscris: 29.07.2013
Din ce am aflat ieri, nu mai este nevoie de proces, Finantele te rezolva pe baza unei simple cereri. Verifica asta direct la ANAF,
Bafta !

LE. Vestea proasta este ca se vor da inapoi esalonat :D

#5
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

View PostY0samiteSam, on 27 octombrie 2017 - 22:28, said:

Asta apare acum online pe site-ul tribunalului (din luna Mai este data decizia)
Ma gandesc ca daca faceau recurs aprea pe site si primeam si eu ceva (instiintare) acasa.
Asa apar hotararile, cu cateva luni mai tarziu decat trebuie. Esti norocos, eu intr-un proces am castigat in aprilie, pe net sentinta a aparut prin septembrie, iar redactarea a fost facuta in decembrie. Asa ca chiar daca este din 30.05 data, ea poate fi afisata pe 25.10 si redactata cine stie cand. Fiind in prima instanta, ea se comunica la cei in cauza. Inteleg ca nu ai primit-o, deci mai ai de asteptat, dar poti sa te interesezi la registratura la tribunal. Oricum, de la data comunicarii (in scris) se calculeaza si zilele de facut apel. Nu ti se comunica daca s-a facut sau nu apel, trebuie sa te interesezi. Daca nu s-a facut apel, te duci cu hotararea si iti trece la tribunal o stampila cum ca a ramas definitiva. Poti cere 2 hotarari, nu te costa mult, ca sa depui la ANAF in original, sa le dea lacrimile Posted Image

Cum scriam mai sus, esti norocos - vei primi banii gramada + dobanda legala de la data platii taxei.
Eu nu am intentat proces, asa ca ii voi primi esalonat si fara dobanda.

Edited by claudiu1, 27 October 2017 - 22:45.


#6
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
suna frumos dispozitivul cu dobanda pe materie fiscala
o sa-ti mai dea nesimtitii niste zeci de milioane in plus

#7
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
"Asa ca ia de la tribunal 2 exemplare autentificate cu hotararea respectiva"
Aveti idee unde la tribunal trebuie sa merg pentru a luat aceste doua exemplare? Cred ca trebuie sa fac o cerere pentru ele sau cum anume procedez? Presupun ca nu ma duc acolo cu buletinul si spun ca am nevoie de ....
Nu prea ma pricep si ma duc acolo degeaba.

#8
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Cu buletinul, un pix si numarul de dosar. Iti dau ei cerere, te cheama peste cateva zile sa iei hotararea. In general mergi la arhiva. Poate nu o fi peste tot la fel, intrebi si tu acolo.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate