Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#4213
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 13:13, said:

1991-2008. Iugoslavia. O moarte lenta...Posted Image

Cum s-a dus mana de fier, cum a luat-o fiecare pe aratura. Nimic surprinzator pentru zona asta.

#4214
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
A incercat Slobodan Milosevic sa fie mana de fier, a reusit doar sa si-i ridice pe toti in cap. A sfarsit fiind dat jos de la putere chiar de compatriotii sarbi, si apoi putrezind in puscarie, fiind judecat pentru crime impotriva umanitatii...

[ https://www.elnacional.cat/uploads/s1/16/08/17/4/Rajoy%20Puigdemont%20Seat%20-%20Sergi%20Alc%C3%A0zar_1_630x630.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sunt curios daca Rajoy are stomacul pentru a risca o soarta asemanatoare...

Edited by Wotan, 22 February 2018 - 13:52.


#4215
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 13:50, said:

fiind judecat pentru

Nici tribunalu' ala n-o sa fie vesnic.
Sunt niste unii in olanda care...ok hai bine pa.

#4216
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 13:50, said:

Sunt curios daca Rajoy are stomacul pentru a risca o soarta asemanatoare...
Deocamdata singurul care isi antreneaza stomacul pentru puscarie .... e puidgemont .

Rajoy are sustinerea majoritatii spaniole si particular sustinerea majoritatii catalanilor !

Da tu intreaba-te in continuare ce se intimpla in lumile paralele ....Posted Image Posted Image

Edited by Daco_Get, 22 February 2018 - 14:05.


#4217
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Vad ca inca explicatia cu statul paralel mai tine la unii...Posted Image Posted Image

#4218
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 14:47, said:

Vad ca inca explicatia cu statul paralel mai tine la unii...

Dap, la aia care nu fac diferenta intre stat si imperiu ...Posted Image

Edited by Daco_Get, 22 February 2018 - 14:52.


#4219
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Deci un imperiu nu e tot un stat?Posted Image

#4220
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 13:50, said:

A incercat Slobodan Milosevic sa fie mana de fier, a reusit doar sa si-i ridice pe toti in cap. A sfarsit fiind dat jos de la putere chiar de compatriotii sarbi, si apoi putrezind in puscarie, fiind judecat pentru crime impotriva umanitatii...
Da si Mao a reusit cu tibetanii si nu l-a dat nimeni jos. Si mai nou Assad cu opozitia siriana. Depinde cine comite faptele si de cine e sustinut.

#4221
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,202
  • Înscris: 02.09.2014
Apropo de violenta si de Spania: ETA a inceput procesul de autodizolvare, asta dupa ce vara trecuta au indicat autoritatilor franceze locatiile unde aveau depozitele de armament. Deci, dupa dezarmare, a urmat, firesc, dizolvarea: ''Situaţia cea mai profitabilă pentru noi, ca şi pentru sectoarele populare şi lucrătorii basci, nu este decât aceea de a lăsa etapa precedentă definitiv în urma noastră" Stirea e de azi, din presa romaneasca: http://romanialibera...izolvare-711679

#4222
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 14:54, said:

Deci un imperiu nu e tot un stat?Posted Image

Nu in sensul in care il folosesti tu .

Imperiu -Teritoriu care cuprinde un stat dominant și regiunile controlate de acesta-



[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OiKjd6QgZQo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Daco_Get, 22 February 2018 - 17:44.


#4223
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 22 februarie 2018 - 17:37, said:

Apropo de violenta si de Spania: ETA a inceput procesul de autodizolvare, asta dupa ce vara trecuta au indicat autoritatilor franceze locatiile unde aveau depozitele de armament. Deci, dupa dezarmare, a urmat, firesc, dizolvarea: ''Situaţia cea mai profitabilă pentru noi, ca şi pentru sectoarele populare şi lucrătorii basci, nu este decât aceea de a lăsa etapa precedentă definitiv în urma noastră" Stirea e de azi, din presa romaneasca: http://romanialibera...izolvare-711679
Evident. Dupa ce si-au dobandit autonomia financiara pe care si-o doresc si catalanii, evident ca nu mai au de ce sa faca scandal. Isi numara banii si zambesc fericiti... Un mod civilizat de a rezolva diferendele intre regiuni si guvernul central, in Spania si in restul Europei.

View PostDaco_Get, on 22 februarie 2018 - 17:42, said:

Nu in sensul in care il folosesti tu .
Imperiu -Teritoriu care cuprinde un stat dominant și regiunile controlate de acesta-
Definitie in engleza: http://www.dictionar...m/browse/empire
"a group of nations or peoples ruled over by an emperor, empress, or other powerful sovereign or government: usually a territory of greater extent than a kingdom, as the former British Empire, French Empire, Russian Empire, Byzantine Empire, or Roman Empire."
Iar pentru imperiul spaniol nu exista data definita la care acesta s-a autodizolvat oficial. In general se considera anul sfarsitului 1975, cand acesta si-a pierdut ultimele teritorii din Africa: http://www.thelatinl...nishempire.html

Iar avand in vedere evolutia teritoriala din ultimii doua sute de ani, e clar care e viitorul probabil...
[ https://i.ytimg.com/vi/zmqYxqGVqhE/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Wotan, 22 February 2018 - 20:29.


#4224
martian_693

martian_693

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,507
  • Înscris: 27.07.2016
spania tre sa mearga pe modul necivilizat si sa distruga tot ce inseamna parlamet catalan regional. sa nu mai existe problema pe viitor.

#4225
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 20:13, said:

e clar care e viitorul probabil...

Viitorul probabil e ca diversi guralivi vor provoca deranj pana cand majoritatea oamenilor va dori ordine si liniste. Si atunci se va gasi cineva sa furnizeze ordine si liniste.
Imi place ca aplaudati disparitia imperiilor constientizand deci ca niciun sistem nu e vesnic in timp ce sunteti convinsi ca aberatia asta cu democratie si drepturi nelimitate va dura vesnic cand de fapt declinul a inceput deja.

Edited by shefu_de_combinat, 22 February 2018 - 20:43.


#4226
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002

View Postshefu_de_combinat, on 22 februarie 2018 - 20:42, said:

Viitorul probabil e ca diversi guralivi vor provoca deranj pana cand majoritatea oamenilor va dori ordine si liniste. Si atunci se va gasi cineva sa furnizeze ordine si liniste.
Imi place ca aplaudati disparitia imperiilor constientizand deci ca niciun sistem nu e vesnic in timp ce sunteti convinsi ca aberatia asta cu democratie si drepturi nelimitate va dura vesnic cand de fapt declinul a inceput deja.
Posibil. Dar in acest caz, judecand dupa istoria conflictelor, Spania si alte tari de la periferia Europei nu vor fi furnizori de ordine si liniste. Altii mai mari si mai importanti vor furniza ordine pe la ei. Iar ei vor asculta ordinele...

Attached Files


Edited by Wotan, 22 February 2018 - 21:01.


#4227
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Tu esti din alt film! :roflmaofast:
Pun pariu ca inca mai crezi in Mos Craciun!

#4228
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Tu si altii care cred ca niste state instabile, periferice, dependente de banii altora, pot ajunge din piete de desfacere importanti furnizori de ordine si liniste, sunteti cu siguranta intr-un stat paralel... Cu realitatea... Posted Image

Edited by Wotan, 22 February 2018 - 21:22.


#4229
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Bine, fie ca tine:
UE si SUA vor da cu piciorul tuturor intereselor economice si militare legate de o tara cu 46 de milioane de locuitori, avand o armata de 150.000, dotata cu armament de ultima generatie, vor renunta la bazele NATO de importanta strategica de acolo, vor accepta bucuroase crearea unui precedent periculos pentru propriile state si vor lau apararea unei ciozvarte de teritoriu, fara nici o relevanta economica sau militara dar cu aburi de betie in cap, de dragul "drepturilor cetateanului in fata statului"! Posted Image
Cand o sa vezi trecandu-ti pe deasupra capului escadrilele de mososi catalani calare pe puerco iberico zburatori, sa ne anunti, sa fotografiem evenimentul! Posted Image

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 21:21, said:

... furnizori de ordine si liniste...
Nu le doreste nimeni sa devina "furnizori de ordine si liniste", toti sunt interesati sa nu devina furnizori de dezordine si neliniste! Posted Image
Da' tu viseaza in continare, f..k Realpolitik, aia "e pentru prosti"!

Edited by garett, 23 February 2018 - 06:21.


#4230
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 20:13, said:

Evident. Dupa ce si-au dobandit autonomia financiara pe care si-o doresc si catalanii, evident ca nu mai au de ce sa faca scandal. Isi numara banii si zambesc fericiti... Un mod civilizat de a rezolva diferendele intre regiuni si guvernul central, in Spania si in restul Europei.


Definitie in engleza: http://www.dictionar...m/browse/empire
"a group of nations or peoples ruled over by an emperor, empress, or other powerful sovereign or government: usually a territory of greater extent than a kingdom, as the former British Empire, French Empire, Russian Empire, Byzantine Empire, or Roman Empire."



Asa ..deci este imperiul un stat ...dupa cunostiintele tale  ?Posted Image

Ca sa stiu cu cine vorbesc...nu de alta Posted Image

View PostWotan, on 22 februarie 2018 - 20:13, said:

Iar avand in vedere evolutia teritoriala din ultimii doua sute de ani, e clar care e viitorul probabil...

Evolutia cui ? A imperiului sau a statului spaniol ?

Dar evolutia celorlalte imperii cum a fost in ultimii 200 de ani ? ...Posted Image

Edited by Daco_Get, 23 February 2018 - 07:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate