Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Problema audio

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
TenteaFlorin

TenteaFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.07.2016
Salut, nu prea stiu cum sa formulez aceasta intrebare dar probabil o sa va dati seama
Am un subwoofer care are 5 iesiri

FR,FL, [FRONT]
RR,RL, [REAR]
C, center i guess
in fine , ideea este ca pot atasa doar doua boxe care se pot auzii bine, cele din iesirile front
si am mai adaugat inca una intr-un rear dar aceea se aude extrem de incet in comparatie cu celalalte
este configurat 5.1 speaker
aveti vreo idee ce pot face sau ce fac gresit ?
multumesc anticipat
[ https://i.imgur.com/kGtKwJY.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TenteaFlorin, 27 October 2017 - 11:40.


#2
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cele "rear" si "center" se aud mai incet pentru ca sunt exclusv pentru efecte, la filme sau jocuri, binenteles pentru care suporta 5.1. Pentru muzica, filme si jocuri normale, se aude doar stereo, adica cele frontale si sw. Poti sa faci sa se auda in toate boxele din setarile placii de sunet, cauta efect gen "matrix", care va distribui sunetul in toate boxele. Atentie insa, asta e un fel de pacaleala, tot stereo ramane, dar se aude in toate boxele.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
Ce dracu subwoofer e ala cu 5 iesiri, nici sa te exprimi nu stii, probabil ai ceva sistem din ala chinezesc, ala are intrari, nu iesiri

Daca la TEST se aud bine toate canalele atunci nu ai sunet 5.1 sa auzi pe toate canalele alea, daca e un jaf de mp3 trebuie sa faci upmix, ceea ce e iar inutil

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Cam toate boxele 5.1 au si intrari, si iesiri. Iesirile sunt de obicei pentru cele 5 boxe, amplificarea facandu-se in sw.

#5
TenteaFlorin

TenteaFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 15.07.2016

View Postmodoran, on 27 octombrie 2017 - 11:51, said:

Ce dracu subwoofer e ala cu 5 iesiri, nici sa te exprimi nu stii, probabil ai ceva sistem din ala chinezesc, ala are intrari, nu iesiri

Daca la TEST se aud bine toate canalele atunci nu ai sunet 5.1 sa auzi pe toate canalele alea, daca e un jaf de mp3 trebuie sa faci upmix, ceea ce e iar inutil

okay mr genius, nu trebuie sa fii asa flegmatic, nu le am in domeniul asta.
am intalnit o groaza de oameni ca tine, in loc sa vorbeasca pe gura vorbesc pe ca**u

View Postdanyel61, on 27 octombrie 2017 - 11:51, said:

Cele "rear" si "center" se aud mai incet pentru ca sunt exclusv pentru efecte, la filme sau jocuri, binenteles pentru care suporta 5.1. Pentru muzica, filme si jocuri normale, se aude doar stereo, adica cele frontale si sw. Poti sa faci sa se auda in toate boxele din setarile placii de sunet, cauta efect gen "matrix", care va distribui sunetul in toate boxele. Atentie insa, asta e un fel de pacaleala, tot stereo ramane, dar se aude in toate boxele.

Iti multumesc frumos pentru ajutor, esti un om super!
Este ceea ce aveam nevoie!

#6
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Daca ne spui si ce model de sistem 5.1 ai, iti putem spune si ce setari particulare de sunet are. Adica, daca are vreun decodor dolby sau DTS incorporat sau un simplu amplificator pe 6 canale care preia doar ce ii furnizeaza placa de sunet si nu decodeaza el nimic. Eventual cum il ai conectat la placa de sunet [un jack stereo, mai multe jack-uri stereo sau printr-un cablu digital( optic sau coaxial)].
In felul aceste te putem invata si cum sa-l setezi astfel incat sa asculti muzica stereo, sa auzi filmele si jocurile in DD. DTS, sau Prologic2.

Edited by costin001, 27 October 2017 - 15:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate