Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Varianta corecta

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004
“Cetatea este un punct de atracție pentru turiști din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”

“Cetatea este un punct de atracție pentru turiștii din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”

Care dintre variante este cea corectă ?
Sunt corecte ambele ?
Mulțumesc.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
A doua!

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Mie mi se par corecte ambele variante. Cred ca lipseste o virgula, inainte de "care".

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postpatratel, on 27 octombrie 2017 - 08:19, said:

Care dintre variante este cea corectă ?
Prima, pt ca se refera doar la o parte din turisti, nu la toti turistii din lume.

#5
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Amandoua.

Turisti: substantiv nearticulat. In propozitie are sens de "reclama" (pentru turisti (de oricare ar fi ei))
Turistii: substantiv articulat. In propozitie are sensul de identificare (numire) a tuturor turistilor.

Ca exemplu: Turisti sunt multi (dar putini sunt educati)
                     Turistii sunt multi (dar putin raman peste noapte)

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcorinadaniela, on 27 octombrie 2017 - 08:27, said:

Cred ca lipseste o virgula, inainte de "care".
Observatie corecta.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Cred că virgula ar fi potrivită doar în prima variantă:

Quote

Cetatea este un punct de atracţie pentru turişti din întreaga lume, care vin să-i descopere farmecul.

Cu sau fără virgulă, fraza asta mă zgârie pe urechi  :)

Edited by althea, 27 October 2017 - 08:44.


#8
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nope, ambele variante au nevoie de virgula.
profesoara de romana din scoala generala ne invatase o regula putin bizara, pentru a identifica locul in care trebuie pusa virgula, atunci cand nu suntem foarte siguri : daca in acea formulare (propozitie sau fraza) te poti lipsi de textul ce incepe cu "care", atunci pui virgula inaintea acestuia, pentru ca textul care urmeaza "descrie" sau "precizeaza" anumite detalii, de care nu ai neaparata nevoie pentru a intelege sensul textului.
scuze daca explicatia pare puerila si nu foarte coerenta, au trecut zeci de ani de atunci si am uitat multe dintre regulile gramaticii; stiu sa scriu (aproape) corect, dar nu mai stiu sa explic asa,ca la scoala, de ce se scrie in acest fel si nu in altul.
daca gresesc, nu ma supar sa-mi atraga cineva atentia, e chiar bine-venita o explicatie din partea cuiva "de specialitate". abia imi mai improspatez cunostintele din anii de scoala.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu cred că în a doua nu trebuie pentru că e vorba doar despre turiștii care au venit acolo cu un scop anume: acela de a-i descoperi farmecul
Tot mă zgârie asta pe urechi, și-n plus acum prima variantă nu mi se pare deloc în regulă :) Nici eu n-am o explicație argumentată la ce spun, auzul cred că nu se pune.

#10
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,783
  • Înscris: 06.09.2004

View Postcorinadaniela, on 27 octombrie 2017 - 09:40, said:

profesoara de romana din scoala generala ne invatase o regula putin bizara, pentru a identifica locul in care trebuie pusa virgula, atunci cand nu suntem foarte siguri : daca in acea formulare (propozitie sau fraza) te poti lipsi de textul ce incepe cu "care", atunci pui virgula inaintea acestuia, pentru ca textul care urmeaza "descrie" sau "precizeaza" anumite detalii, de care nu ai neaparata nevoie pentru a intelege sensul textului.
se aplica si in cazul asta - fraza a doua nu are sens, daca elimini textul de dupa 'care'. si eu zic ca ambele variante sunt corecte, dar prima cu virgula inaintea lui 'care' , a doua asa cum este.

#11
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postborn2lose, on 27 octombrie 2017 - 10:12, said:

prima cu virgula inaintea lui 'care'
Cu virgulă da, e acceptabilă.

#12
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006

View Postpatratel, on 27 octombrie 2017 - 08:19, said:

“Cetatea este un punct de atracţie pentru turişti din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”
“Cetatea este un punct de atracţie pentru turiştii din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”
Care dintre variante este cea corectă ?
Sunt corecte ambele ?
Mulţumesc.
Cu virgula si cu "turistii" :)
Pentru ca desi exista turisti in lume, numai turistii care vin la cetate ii vor descoperi farmecul.

#13
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
ambele variante sunt corecte

off topic: daca nici in limbaj nu avem o infrastructura serioasa ne miram de ce nu vin turisti din intreaga lume sau turistii? Posted Image

#14
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
“Cetatea este un punct de atracţie pentru turişti" - corect
“Cetatea este un punct de atracţie pentru turiştii din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.” - corect turistii, articulat ca sunt acei turisti - din intreaga lume...

Parerea mea de inginer Posted Image

"În gramatică, articolul hotărât (sau definit) este un articol care însoțește un substantiv, adjectiv sau mai rar alte părți de vorbire și a cărui funcție este de a arăta că acel cuvânt denumește un obiect, concept etc. cunoscut de vorbitor sau individualizat dintr-o mulțime de obiecte similare."

Edited by superm, 27 October 2017 - 12:48.


#15
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cand nu sunteti siguri, schimbati ordinea cuvintelor.
Si veti afla varianta corecta.

"Cetatea este un punct de atracţie pentru turişti din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”
“Cetatea este un punct de atracţie pentru turiştii din întreaga lume care vin să-i descopere farmecul.”

Un punct de atractie pentru turisti din intreaga lume care vin sa-i descopere farmecul, este cetatea.
Un punct de atractie pentru turistii din intreaga lume care vin sa-i descopere farmecul, este cetatea.

Va las pe voi sa faceti toate permutarile posibile.

#16
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004
Sunt dator cu o explicaţie.
Varianta de text “turişti” cu un singur i este dintr-un text, în cadrul unui concurs (etapa PC)  pentru un post (n-are importanţă ce post…).
In timpul redactării textului, mi-am permis să atrag atenţia membrilor comisiei că mie mi se pare varianta “turiştii” cea corectă şi că îmi asum răspunderea de a corecta textul.
Mi s-a răspuns că sunt corecte ambele variante.
Nu am idee dacă această iniţiativă a mea a fost apreciată sau am fost depunctat.

#17
misusumi

misusumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 04.06.2006
Cum sa n-aiba importanta postul ? Ar putea fi de profesor de limba romana :D

#18
patratel

patratel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.06.2004

View Postmisusumi, on 27 octombrie 2017 - 14:19, said:

Cum sa n-aiba importanta postul ? Ar putea fi de profesor de limba romana Posted Image
Nu e :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate