Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Cum formatez cu ajutorul unui PC care 7-le un hard pe care vreau sã pun XP-ul?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postdjl, on 27 octombrie 2017 - 11:18, said:

E pe. De fapt la acel hard dacă scoţi jumperul devine slave.
Dacă bag ambele harduri în P.C.-ul cu 7-le bagă damblale şi îmi zice că nu are sistem de operare.
Daca asa nu booteaza inseamna ca il vede pe ala vechi si neavand sistem de operare nu o mai ia.
In aceasta formula - CU CALCULATORUL STINS - scoate mufa de alimentare a hardului pe SATA si instaleaza xp pe hardul vechi :D
Problem solved
Domo arigato :)

#20
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Hardul este un "Seagate" ST440810A de 40 G.B. Ăsta merge pus pe cablu de 40 de pini?   Posted Image  
Şi ce e aia "cable select"?   Posted Image
Nu mă mai apuc de scos cabluri că a trebuit să mut mufa S.A.T.A. în alt port ca să booteze din nou computerul cu 7-le... după ce am păţit faza cu hardul buşit (în urma unei pene de curent - l-a suprins de 2 ori în secvenţa de bootare şi era şi el uzat), stricăciunea care mi-a provocat daune mari în arhive, am temeri. O să încerc să fac un stick bootabil (era menţionat un program pe aici, dar am uitat care şi pe unde era văzut) şi să bag hardul în celălalt computer... să vedem dacă va avea chef de formtat.

Edited by djl, 27 October 2017 - 12:14.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Da, e de 40 pini. Merge pus si pe panglica de 80 fire - mufa tot atatia pini are - dar e ptr standard de viteza mai mare ATA 133.
Cable Select e daca ai doua HDD-uri IDE -ambele pe Cable Select le selecteaza BIOS_ul singur care e slave si care e master.

#22
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Am făcut "băţ" bootabil, am selectat din B.I.O.S.  U.S.B.-H.D.D. şi acum îmi dă aia cu verifing ..MI data. HDD-ul e primary slave.
Trebuie să refac stick-ul sau ce are?   :huh:

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
M-am ajutat cineva. Trebuia să dau D - Enter - L la fiecare dintre partiţiile făcute pe acolo...
Din păcate l-am cam instalat degeaba, căci acel scanner bagă tentă de roşu când scanez cu adaptorul de transparenţă   :(   Însă cu ocazia asta am testa şi nişte unităţi optice...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate