Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sa faca copil cine isi permite!?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
presupunand,  prin absurd, ca este adevarata teoria evolutiei...astfel omul a ajuns in stadiul in care nu-si "doreste" urmasi....
tot astfel, teoria evolutiei se duce naibii !

#56
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostLORELYAN, on 28 octombrie 2017 - 15:45, said:

...astfel omul a ajuns in stadiul in care nu-si "doreste" urmasi....
Omul actual, imbecilizat mediatic. Omul in starea lui naturala e altceva. De exemplu, bunicii nostri.

#57
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostLORELYAN, on 28 octombrie 2017 - 15:45, said:

presupunand,  prin absurd, ca este adevarata teoria evolutiei...astfel omul a ajuns in stadiul in care nu-si "doreste" urmasi....
tot astfel, teoria evolutiei se duce naibii !

View PostLORELYAN, on 28 octombrie 2017 - 15:45, said:

presupunand,  prin absurd, ca este adevarata teoria evolutiei...astfel omul a ajuns in stadiul in care nu-si "doreste" urmasi....
tot astfel, teoria evolutiei se duce naibii !

Poate seamana putin cu chestia referitoare la cariera: urci pe scara pana ajungi la maxima incompetent. Poate la evolutie e ca urci pana la autodistrugere. Totul vine de la egoism. Nu mai e nevoie de trib sau neam sau de copii pt supravietuire.

#58
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View Postavenirv, on 28 octombrie 2017 - 16:25, said:

Nu mai e nevoie de trib sau neam sau de copii pt supravietuire.
Asta-i pt orbi.

#59
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNSR, on 28 octombrie 2017 - 15:57, said:

Omul actual, imbecilizat mediatic. Omul in starea lui naturala e altceva. De exemplu, bunicii nostri.
Oricum, numarul celor care nu isi doresc nici un copil este insignifiant. Pur si simplu majoritatea se opresc la unul sau maxim 2.

Asta nu s-a intamplat datorita ca oamenii urasc copii ci datorita separarii sexului de procreere. Nu cred ca acum oamenii fac mai putin sex ca inainte, doar ca odata cu popularizare metodelor contraceptive (in special prezervativul), riscul de a aparea un copil daca partenerii nu vor a devenit foarte mic.

#60
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostNSR, on 28 octombrie 2017 - 15:06, said:

Fiecare pereche / cuplu ar trebui sa faca cel putin 3 copii.


Corect. Unul pentru mama, unul pentru tata si unul pentru tara si beserica.

#61
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Deci religia ca religia dar "Din nefericire, familii care au putere economică se limitează să aibă un copil, maximum doi şi gata."

Sa spuna careva mitropolitului ca o familie inteligenta face un copil, maxim 2, asta din cauza ca financiar este greu de crescut si un singur copil, asta sa ai grija ca ii acorzi atentia necesara, sprijinul material, emotional, asta in timp ce incerci sa te asigur ca, cand o sa creasca mare nu o sa aiba nevoie de credit pe 30 de ani la banca.
Un copil il faci dupa o mica analiza, nu il faci ca esti tu egosit si pe langa pisica ta maidaneza pe care o hranesti ocazional, apoi dai dupa ea cand se caca in fata la usa.

Nu stiu ce pare ciudat ca este normal ca doar cei care isi permit sa faca copil.

#62
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostSoulstream, on 30 octombrie 2017 - 17:30, said:

Oricum, numarul celor care nu isi doresc nici un copil este insignifiant. Pur si simplu majoritatea se opresc la unul sau maxim 2.

Asta nu s-a intamplat datorita ca oamenii urasc copii ci datorita separarii sexului de procreere. Nu cred ca acum oamenii fac mai putin sex ca inainte, doar ca odata cu popularizare metodelor contraceptive (in special prezervativul), riscul de a aparea un copil daca partenerii nu vor a devenit foarte mic.

Corect. Problema e ca lipseste o educatie rasiala in interesul nostru. Numarul albilor (generic spus) este in continua scadere la nivel planetar. Pe scurt > ecotip pe cale de disparitie. Chiar si doi copii e prea putin. Ar trebui sa avem cel putin 3.

Edited by NSR, 31 October 2017 - 18:46.


#63
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNSR, on 31 octombrie 2017 - 18:46, said:

Corect. Problema e ca lipseste o educatie rasiala in interesul nostru. Numarul albilor (generic spus) este in continua scadere la nivel planetar. Pe scurt > ecotip pe cale de disparitie. Chiar si doi copii e prea putin. Ar trebui sa avem cel putin 3.

Tu cati copii ai?

#64
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016
Scopul intrebarii si relevanta raspunsului ? Mersi.

Edited by NSR, 31 October 2017 - 20:00.


#65
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016

View PostNSR, on 31 octombrie 2017 - 18:46, said:



Corect. Problema e ca lipseste o educatie rasiala in interesul nostru. Numarul albilor (generic spus) este in continua scadere la nivel planetar. Pe scurt > ecotip pe cale de disparitie. Chiar si doi copii e prea putin. Ar trebui sa avem cel putin 3.

Dacă m-ar întreba cineva, aș zice că nu are dreptul să procreeze cineva care susține bullshit rasial și face copii pentru scopuri idioate, de natură rasială.
Noroc că nu mă întreabă nimeni.

#66
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View PostNSR, on 31 octombrie 2017 - 19:59, said:

Scopul intrebarii ?

E simplu sa zici ca trebuie sa faca lumea mai multi copii cand trebuie sa ii creasca altii.

Oricum natalitatea la nivel mondial e in scadere. In America (Nord si Sud), Asia si Australia natalitatea scade treptat spre un nivel sustenabil de 2 si asta datorita cresterii nivelului de trai si a educatiei. Problema ramane Africa sub-sahariana unde natalitatea este inca aproape de 4 datorita saraciei si lipsei educatiei (dar si acolo a scazut, dar de la un nivel enorm de 8).

Pur si simplu educatia si nivelul de trai are un rol destul de mare in influenta natalitatii. 90% din oameni nu se gandesc la probleme rasiale cand fac copii.

#67
NSR

NSR

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 26.06.2016

View PostSoulstream, on 31 octombrie 2017 - 20:05, said:

E simplu sa zici ca trebuie sa faca lumea mai multi copii cand trebuie sa ii creasca altii.

Oricum natalitatea la nivel mondial e in scadere.

In America (Nord si Sud), Asia si Australia natalitatea scade treptat spre un nivel sustenabil de 2 si asta datorita cresterii nivelului de trai si a educatiei.

Problema ramane Africa sub-sahariana unde natalitatea este inca aproape de 4 datorita saraciei si lipsei educatiei (dar si acolo a scazut, dar de la un nivel enorm de 8).

90% din oameni nu se gandesc la probleme rasiale cand fac copii.

Si, din cauza ca e simplu, nu e adevarat sau necesar ce-am zis ? Posted Image

Negrii se inmultesc in draci. Dar si arabii, iranienii.

N-are legatura cu educatia, ci cu stilul de viata. Sau, hai sa zicem cu nivelul de trai, in sensul ca munca femeilor cot la cot cu barbatii, le face mai putin disponibile pt maternitate.

Natalitatea acolo creste datorita medicamentelor si ingrijirii medicale.  

Da. Din pacate. Noi, albii, ar trebui sa ne gandim urgent.

Edited by NSR, 31 October 2017 - 20:21.


#68
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Direct intre ochi la ala cu plodu':

Ea: "bai, hai sa mai facem unul"
- Bine, vorbim.
....
- Bai, ala unul e pe drum.
- Bai, esti sigura? Pai n-am zis ca vorbim?
- Pai n-am vorbit? Tu ai zis sa las pastilele, si tu nu te-ai ferit.
- Ups. Da. bai, dar oricum, cum de ai curaj? Prima data inteleg, n-ai stiut, dar acum? Nu ti-e teama ca vei trece din nou prin durerile alea?
- Asta e, o sa trec.
- Si totusi, de ce? Cum o sa crestem doi? Eu nu sint sigur ca macar unuia putem sa-i asiguram necesarul...dar doi?
- Nu vreau sa las pe primul singur pe lume....
===============
Acu' citeva zile.....
Ea: aia mare n-a sunat, ala micu' n-a sunat...gata, nu mai au nevoie de mine....(si plingea...) Cum sa faca ei singuri asta, fara sa ma intrebe? as fi putut sa le dau sfaturi, sa-i ajut...
El: Mami, au crescut...is mari...au viata lor! La virsta lor tu aveai deja copil, remember?

Au 20 si 27. Si-s doua flori. Si imi umplu sufletul de bucurie.
================
Deci, discutia de mai sus a fost exact asa.

Edited by viotl, 03 November 2017 - 03:18.


#69
Danutd666

Danutd666

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 08.07.2017

Quote

Sa faca copil cine isi permite!?

Da, oricum toti fac copii in ziua de astazi pentru alocati :))) so este ceva normal .

#70
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu.
Habar n-ai tu citi ar da averi ca sa aibe un copil.
Habar n-ai tu citi cheltuie averi ca sa faca unul. Unii reusesc.
Habar n-ai tu citi sufera groaznic ca nu pot face unul.
Nu fi rau.

Aia mica...avea 9-10 ani....

Plecam de acasa pentru 6-7 luni. Am incuiat usa dormitorului si hai nevasta, destrabalare. Cind deodata, zbang, a intrat asta val-virtej...si ne-a prins ca la televizor. Evident ca m-am suparat foc, 'zgatu' matii de baistruc.... Luni de zile a plins ca ii parea rau.

Data viitoare cind am plecat am dus-o la bunica-sa ultimile ore, ca sa evit de mai sus. Dupa doua ore m-am dus si am luat-o...era prea goala casa....

Multi fac copii pentru ca si-i doresc si se bucura sa-i aibe in jur, se bucura de risul si nazdravaniile lor....

#71
A_R_R_A

A_R_R_A

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 27.10.2017
Eh.. Nu te stresa. Sunt unii pe aici la vreo 18 ani cu căștile în urechi și etnobotanice în nas și se cred zmei. Și comentează și ei pe aici.. Ce capace le-aș da după cap. Și asta care a deschis topicul e un dobitoc. Au o gândire de kkt ăștia micuții care se cred zmei. I-aș bate pana s-ar caca pe ei.

#72
halflife

halflife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 761
  • Înscris: 31.05.2015
Un salariu de programator iti permite sa faci copil ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate