Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sa faca copil cine isi permite!?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

View Postmenaloty, on 26 octombrie 2017 - 18:18, said:

Nu m-ai lamurit. N-am inteles de unde  similitudinea celor doua situatii. Banii? Tot nu merge.
Nu stiu de unde gandurile astea ca in viata asta trebuie si poti sa ai tot ce iti doresti, dar pana una alta ia de fa un copil ca o sa il creasca statul pentru tine.
Tu crezi ca un copil se intretine asa singur? il faci si lasa ca mananca si el o ciorba de cartof cu tartita de pui? Lasa ca o sa creasca sanatos cu salam la 5 lei batonul de 1Kg si ceva pateu cu 1 leu salamul si pateul asigura tot ce are nevoie un copil in crestere.
Si pana cand ajunge sa manance singur pateu cu salam pe paine, lasa ca si mama lui baga ceva ciorba de tartita si o sa ii asigure cel mai bun lapte, asta cat poate, ca lapte praf nu isi permite sau poate da statul pomana.

#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 18:16, said:



Nu exista "POATE sa fie sarac si sa aiba tot ce ii trebuie"

Un copil are nevoie de ceva de mancare si de multa dragoste. Din pacate o sa realizezi ca un copil e cu atat mai nefericit cu cat buzunarul parintilor e mai gros. Uita sa ofere iubirea de care are de fapt nevoie ca nu au timp, alearga prea mult dupa bani iar in schimbul iubirii ii ofera cadouri.
Ala sarac nu prea stie sa alerge dupa bani si atunci ii ofera copilului tot ce are nevoie, dragoste parinteasca, afectiune, atentie.
ca il dai la 10 cursuri de pictura, inot, sport, engleza si ca ii cumperi cadouri scumpe nu inseamna ca ii oferi ce are nevoie, ii oferi ceva sa nu ai tu batai de cao si sa fi la moda. E mai comod sa stea un profesor de inot, unul de engleza, unul de sport etc sa se ocupe cateva ore cu copilul tau decat sa iti furi tu din timpul tau pretios, doar ii platesti pe aia sa ii ofere oare ce? informatii sau iubire?

#21
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 17:54, said:

...De ce dracu mai fac copil daca nu isi permit?
t.i.g.a.n.i.i. spun : "copii cresc singuri" ! ...
asadar, "dati-i bice" ! ... Posted Image
sa fi bunic la 35 de ani si sa te intretina nepotii, este visul oricarui "bulibasa" !

Edited by realduc, 26 October 2017 - 18:27.


#22
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Dragostea tine loc de doctor, de haine. Si zice careva ca pe langa afectiune nu ii poti acorda sanatate? Sa nu stie ce inseamna asistat social, sa nu stie ce inseamna pomana de la stat sau gandul ca se poate baza pe asa ceva, sa nu aiba nici macar un gand ca poate sa ajunga intretinut de stat.

Este ceva idiot/cretin sa te gandesti daca iti permiti sa faci un copil?

Edited by Argent, 26 October 2017 - 18:28.


#23
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 18:21, said:

Nu stiu de unde gandurile astea ca in viata asta trebuie si poti sa ai tot ce iti doresti, dar pana una alta ia de fa un copil ca o sa il creasca statul pentru tine.
Tu crezi ca un copil se intretine asa singur? il faci si lasa ca mananca si el o ciorba de cartof cu tartita de pui? Lasa ca o sa creasca sanatos cu salam la 5 lei batonul de 1Kg si ceva pateu cu 1 leu salamul si pateul asigura tot ce are nevoie un copil in crestere.
Si pana cand ajunge sa manance singur pateu cu salam pe paine, lasa ca si mama lui baga ceva ciorba de tartita si o sa ii asigure cel mai bun lapte, asta cat poate, ca lapte praf nu isi permite sau poate da statul pomana.
Nu inteleg de ce persoane educate, care pot scrie pe forum nu inteleg esenta lucrurilor si judeca doar aparentele. Te-ai intrebat de ce in tara amarata sunt atatia saraci si de ce?  De ce atatia oameni needucati? Cauta cauza si atunci vei gandi altfel. Ai cunoscut oameni saraci? Nu aia de la televizor sau din media.
Vei ramane uimit sa afli ca au si ei sperantele lor, gandurile lor. Au o viata pe care vor si ei s-o traiasca. Daca nu vrei sa aiba copii, singura posibilitate este sa-i elimini. Poti face asta?

#24
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 18:27, said:

Dragostea tine loc de doctor, de haine. Si zice careva ca pe langa afectiune nu ii poti acorda sanatate? Sa nu stie ce inseamna asistat social, sa nu stie ce inseamna pomana de la stat sau gandul ca se poate baza pe asa ceva, sa nu aiba nici macar un gand ca poate sa ajunga intretinut de stat.

Este ceva idiot/cretin sa te gandesti daca iti permiti sa faci un copil?
  Iti permiti sa ii aloci zilnic minim 8 ore copilului tau. 8 ore in care sa stai sa te joci si sa vorbesti doar cu el? Si eventual 12 ore/zi in weekend. Daca nu iti permiti inseamna ca nu iti permiti copil decat din punct de vedere financiar nu si din punct de vedere al timpului/afectiunii.
  Doctorii si cursurile optionale si alea 10 sporturi nu tin loc de parinti.

Daca nu 8 ore, macar 5-6 iti permiti? Si sa compensezi in WE cu 14 ore?

E ceva idiot/cretin sa faci un copil si sa platesti pe altii sa petreaca timpul cu el ca tu nu poti ca nu iti permiti.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2017 - 19:00.


#25
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
in societatea capitalista exista o meserie care "se ocupa" de educatia si cresterea copilului ! ...
este de obicei din paturile sociale defaforizate, se numeste bona, si din cand in cand ii face cate un oral lu' cel care o plateste ! ... Posted Image
yo nu am avut bona ptr fiica-mea ! ... desi mi-ar fi placut una din Filipine sau Malaezia ! ... Posted Image
b.t.w. fica-mea are 29 de ani ! ... erau alte vremuri, cand era copil !

Edited by realduc, 26 October 2017 - 18:58.


#26
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Inainte de toate eu zic ca orice parinte sau DORITOR de viitor parinte trebuie sa isi puna intrebarea Oare imi permit sa intretin un copil? Sau am nevoie ca la tot pasul statul roman sa il ajute si sa NE ajute?

Edited by Argent, 26 October 2017 - 19:15.


#27
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Tara e in declin demografic grav. Lasa ca merge si asa.

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
M-Am lămurit.  Tu vezi copilul ca pe o cheltuiala. Păcat de copil.

PS: la Argent îi răspundeam.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2017 - 19:19.


#29
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
buey,,ziceti mersi ca mai fac si aia care nu isi permit copii ca oricum aia de isi permit fac doar unu..ca altfel cine va mai platea?,sirienii?...oricum situatia e cacanie..

#30
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 17:54, said:

Observ tot mai multe persoane care nu isi permit sa se intretina singure dar dau nastere altor fiinte care sa se chinuie in saracie.

Este o moda hai sa facem copil ca o sa il creasca statul, in caz de orice o sa fie vina statului ca nu da mai mult.
Si acum sa va zic o povestioara cretina.
Eram in autobuz, frumoasa noastra capitala, eram in autobuz si o mamica cu un copil mai mic(a se intelege baiat, nu era copil de tinut in brate) nu avea loc, ca si restul persoanelor care eram ingramadite ca niste sardine, ca orice poveste incepe cu urmeaza o gafa, o miscare stupida de catre femeia care sta pe scaun, se ofera daca vrea ca copilul sa stea la ea in brate, copilul zice nu, ca doar v-am zis ca nu era copil mic.
Ba si apare o concetateanca de etnie roma care incepe sa faca scandal ca asta este educatia, o mamica cu un copil sta in picioare. Si majoritatea ne uitam la concetateanca de etnie rroma ca ce o avea, ce o apuca, adica copilul nu este asa de mic, ea oricum nu are loc sa ii ofere, asa ca unde este scandalul?
Si incepe si mamica eroina sa prinda vant, incepe sa zica ca asa este educatia, desigur apropouri asa pe ocolite, gen sa nu ii traga aia si cu ala de pe scan, sa nu ii traga cateva palme meritate pe bune.

Si eu ma uitam la toata cearta asta si observ tot mai des ca foarte multe persoane care nu isi permit copil, ba se apuca de facut copil, asta fara ca macar sa isi permita un autobuz de la firma concurenta, maxi taxi, dar deh, merg pe autobuz ca in caz de ceva este copilul elev si are gratuitate, este copilul mic, are iphone, tablete, haine de firma, dar este copil si se cearta cu controlorul ca cum isi permite sa ii intrebe de bilet?

Si ma gandeam ca unui cetatean de etnie nu isi permitea tipa aia sa ii zic de loc? Unuia ca mine, adica un om mai bine imbracat, putin nebarbierit si fara sa fiu prea zambitor, ba nu imi zicea vreo mamica sa isi aseze progenitura langa mine, dar au prins pe scaune 2 persoane sa zicem imbracate mai saracios, 2 persoane care fraiere/idioate/proaste/tampite nu ziceau nimic, adica in loc sa ii zica tampitei isterice ca daca nu isi permite? La ce dracu a mai facut copil sa faca scandal prin autobuz ca ultima tampita?

De unde dracu moda asta sa isi dea statul orice prostie, orice gratuite, asta doar ca ai copl!? Deci mai nou nu batranul este cu prioritate la locul de stat jos, nu, pentru babalac nu face careva scandal, mai nou se face scandal pentru copilul de 12 ani care este asa de obosit saracutul, ba, este asa de obosit ca nu poate sa mai calatoreasca in picioare ca restul fraierilor care vin de la job.

Asa ca rezumatul este? De ce dracu mai fac copil daca nu isi permit?
Si de unde reiese ca acel copil este crescut de stat ?

#31
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Pai drepturile care erau enumerate de femeia isterica. Statul ii asigura gratuitate pe autobuz, copilul este oarecum mic, deci dupa ce ca este copilul practic crescut de stat, tot statul ar trebui sa ii garanteze si locul in autobuz.
Ca na, daca isi permite lua dracu un taxi sau maxi-taxi, nu statea ca tampita sa faca scandal pe autobuz.
Scandalul pe autobuz este fara logica, pana la urma tot iti vine statia, la ce dracu atata scandal?

Asa ca eu am venit cu ideea Sa faca copil doar aia care isi permit sa ii asigure toate cele necesare, nu care stau sa faca scandal prin autobuz ca statul nu ii da mai mult.

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 19:32, said:

Pai drepturile care erau enumerate de femeia isterica. Statul ii asigura gratuitate pe autobuz, copilul este oarecum mic, deci dupa ce ca este copilul practic crescut de stat, tot statul ar trebui sa ii garanteze si locul in autobuz.
Ca na, daca isi permite lua dracu un taxi sau maxi-taxi, nu statea ca tampita sa faca scandal pe autobuz.
Scandalul pe autobuz este fara logica, pana la urma tot iti vine statia, la ce dracu atata scandal?

Asa ca eu am venit cu ideea Sa faca copil doar aia care isi permit sa ii asigure toate cele necesare, nu care stau sa faca scandal prin autobuz ca statul nu ii da mai mult.
Repet.  ĂŽți permiți 5-6ore zilnic petrecute cu copilul tău?  Sau nu contează?  Bani sa am ca dragostea se cumpără,  la fel și timpul.
Îți permiți sau nu?  Sau Îți permiți doar material copilul.?  Dar Ăźn realitate nu ti-l permiți ca nu ai tu timp de pierdut aiurea cu pruncul
Știu ca am mai întrebat asta de doua ori.  Tu nu ai răspuns nici măcar o dată.  Așa ca o te mai întreb până răspunzi.

Edited by PoeOvidiu, 26 October 2017 - 19:47.


#33
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Majoritatea femeilor intai puiesc si apoi gandesc (de-aici si depresia post partum, poate). Sa faca plozi e o dorinta inconstienta (in sensul de ne-constienta) dar foarte bine definita.

Crearea propriului plod care sa faca din tine (ma-sa, ta-su) Universul lui (pana ajunge la o varsta, nu dureaza mult) e singurul mod sa se simta si oamenii aia superiori in fata unei alte fiinte.

In viata de zi cu zi cei mai multi - barbati si femei deopotriva - sunt oameni banali. Ar vrea sa se impuna, sa fie importanti, sa fie si ei Cineva macar in ochii catorva altor semeni, dar nu merge. Si-atunci isi creaza o fiinta (plodul), in fata carora sa se simta si ei Zei. ("hai sa-ti arate mama, hai sa-ti dea tata" etc.)

Oamenii innebunesc de placere sa diriguiasca pe altii, sa-i educe, sa le impuna "Adevarurile" lor, oricare ar fi astea si oricat de imbecile ar fi regulile lor de viata. Si pot face asta NEconditionat doar cu un copil.

Edited by cattavencu, 26 October 2017 - 19:50.


#34
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Sau altii care ii trimit la ciordit si cersit sau ii folosesc sa provoace mila ei cersind.Solutia ?

#35
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010

View PostPoeOvidiu, on 26 octombrie 2017 - 18:49, said:

  Iti permiti sa ii aloci zilnic minim 8 ore copilului tau. 8 ore in care sa stai sa te joci si sa vorbesti doar cu el? Si eventual 12 ore/zi in weekend. Daca nu iti permiti inseamna ca nu iti permiti copil decat din punct de vedere financiar nu si din punct de vedere al timpului/afectiunii.

E ceva idiot/cretin sa faci un copil si sa platesti pe altii sa petreaca timpul cu el ca tu nu poti ca nu iti permiti.

PoeOvidiu a dat cele mai bune raspunsuri pe acest subiect, are dreptate cu timpul petrecut cu copilul care nu poate fi cumparat cu bani. Initiatorul subiectului a fost deranjat de o piranda care facea scandal in tramvai si de acolo a inceput sa abereze ca toti saracii fac copii ca sa mearga gratis in RATB.

"Sunt scutite de plata taxelor de călătorie pe liniile urbane următoarele categorii de persoane: copiii cu varsta sub 7 ani"

#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 19:32, said:

Pai drepturile care erau enumerate de femeia isterica. Statul ii asigura gratuitate pe autobuz, copilul este oarecum mic, deci dupa ce ca este copilul practic crescut de stat, tot statul ar trebui sa ii garanteze si locul in autobuz.
Ca na, daca isi permite lua dracu un taxi sau maxi-taxi, nu statea ca tampita sa faca scandal pe autobuz.
Scandalul pe autobuz este fara logica, pana la urma tot iti vine statia, la ce dracu atata scandal?

Asa ca eu am venit cu ideea Sa faca copil doar aia care isi permit sa ii asigure toate cele necesare, nu care stau sa faca scandal prin autobuz ca statul nu ii da mai mult.
Deci femeia isterica vorbeste de pe pereti si acuzi statul.
iarasi, de unde iti reiese tie ca este crescut de stat?

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 19:32, said:

Ca na, daca isi permite lua dracu un taxi sau maxi-taxi, nu statea ca tampita sa faca scandal pe autobuz.
Si tu daca ti-ai permite lua dracu un taxi  n-ai mai da piept cu viata reala.

View PostArgent, on 26 octombrie 2017 - 18:27, said:

Dragostea tine loc de doctor, de haine. Si zice careva ca pe langa afectiune nu ii poti acorda sanatate? Sa nu stie ce inseamna asistat social, sa nu stie ce inseamna pomana de la stat sau gandul ca se poate baza pe asa ceva, sa nu aiba nici macar un gand ca poate sa ajunga intretinut de stat.

Este ceva idiot/cretin sa te gandesti daca iti permiti sa faci un copil?
Dar astea n-au nici cea mai mica legatura cu ce s-a intamplat in mijlocul de transport.\

Sa mergi cu RATB nu inseamna ca nu-ti permiti sa cresti un copil.

Edited by MarianG, 26 October 2017 - 20:21.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate