Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Vreau recomandare curatitor cu presiune.....

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mariusikas

mariusikas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.12.2008
As dori sa ma lamuriti care curatior cu presiune imi recomandati pentru spalatul unei masini si daca se poate folosi detergent pecial gen mr.pink de la chemical guys...

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Ia ce model ti se potriveste de la karcher

[ https://pressurewasherreviewer.co.uk/wp-content/uploads/2015/01/compare-karcher-pressure-washers.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Cele de la sapatorie folsoesc o presiune mult mai mare decat cele hobby, adica cu cele normale nu poti indeparta stratul de praf lipit pe masina.

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Ba da, poţi, dacă-l înmoi în prealabil

#5
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Din ce am auzit K5 e minimul de bagat in seama pt spalat masina acasa. Ma tenteaza si pe mine un k5...dar e 9 lei sa spal masina, cu apa calda, fara coada.

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Karcher K5 este optim pentru acasa, ai piese de schimb , sunt fiabile .
Makita HW 111/112 sunt o porcarie , dupa 1-2 ani pica doua garnituri de la pompa care le gasesti numai cu subansamblu la un pret de te doare mintea .
Oricum la exigentele unui aparat profesional NU ai cum sa ajungi avand in vedere ca acela costa cat un Logan nou...functioneaza cu apa rece/calda, sunt care au preincalzire , pompe de mare randament , pompa de recuperare apa, filtre de apa murdara , doar nu crezi ca la spalatoriile mari apa este deversata la canal si platesc mii de mc , nu, e recuperata si bagata in circuit , numai ca acele masinarii costa .

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
iti trebuie si spuma activa, dar nu chestii care se vand in magazine sub denumirea asta ci solutii profesionale de la distribuitorii de produse profi pt spalatorii. ce gasiti voi in magazine e pistol cu apa pe langa produsele profesionale fiindca utilizatorul obisnuit primul lucru care-l face e sa arunce instructiunile de utilizare la gunoi si apoi daca se intampla ceva cu masina lui sa urle la ANPC. spuma activa profesionala e o solutie puternic alcalina si trebuiesc respectate niste reguli cand o folosesti, altfel belesti masina. se diluaza la cat zice producatorul (in general 1/40), se da numai pe masina rece (nu infierbantata in soare), se aplica cu nebulizator si se lasa sa actioneze 2 minute. oricum, beliti ochii pe instructiunile de folosire.

pe post de nebulizator puteti folosi asta, ca alea profi sunt prohibitive. dilueaza ce pui in el cam 1/15, asa ca puneam spuma deja diluata 1/3 si ce ajungea pe masina era cam 1/45. cu Foam Jet Nozzle, solitie de la distribuitori (cumparata la bidon de 25 litri si impartita cu 2 prieteni) si un K2 am spalat masina f. bine. chestia e ca trebuie stersa la urma, ca dealtfel raman urme de la calcarul din apa si arata nasol.

Edited by Fane, 26 October 2017 - 18:10.


#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,152
  • Înscris: 24.05.2006
Ia un Karcher, cel mai mic, cu duza  normala pentru apa (nu turbo, ca iti futizezi masina), si duza pentru spuma. Si dupa aia cauta pe net, nu trebuie neaparat sa iei scumpeturi, sampon auto cu spuma activa, eu luam de la o firma de produse veterinare, Maravet se cheama. Aia la spalatorie pun diluat cu apa.
Daca il pui ca atare, cu 200 de ml, iti faci masina luna. Si costa gen 2-300 de lei un bidon de 20 de litri.

Edited by wiseguy76, 26 October 2017 - 18:30.


#9
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ajunge si un K2, daca ai pulverizator+spuma activa. Bidonul pt spuma e scump, dar exista variante mai ieftine, cu adaptor. Bineinteles, daca vrei sa speli doar o masina, ocazional, pt ca la folosire intensiva, pompa de plastic cedeaza, uneori si motorul. Pt chestii mai serioase, exista spalatoare cu pompa de alama, mult mai fiabile.

#10
mariusikas

mariusikas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.12.2008
Am inteles ca k5 e bun de altfel la acesta ma gandeam dar vroiam niste pareri...referitor la ce a zis Fane, din cate stiu eu cei de la chemical guys sunt profi.  Sunt curios de ce nu cu un smpon profesional si de ce cu spuma activa. M-ar interesa si cam cata apa consumi cu K5 sau K7.  Stiu ca dupa spalare cu spuma activa sau sampon auto profesional ar trebui o solutie hidrofoba, eu am gasit ceva GYEONQ2M Wetcoat, si as dori sa stiu cat de eficienta este pentru ca la orice spalatorie de aici din Bistrita mi-o da cu ceva solutie hidrofoba dar pe parbriz nu tine foarte mult in sensul ca ma tine cam 2-3 zile si apoi dispare efectul hidrofob, sau recomandati altceva mult mai eficient.

#11
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s5emagst.akamaized.net/products/605/604486/images/res_960c8b8cc9cf400ba85af958cb4385a2_450x450_6ckg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Aparat de spalat cu presiune Karcher K 5, 2100 W, 145 Bar, 500 l/h : https://www.emag.ro/...0/pd/DSBNCBBBM/

Edited by xmanyacs77, 26 October 2017 - 19:42.


#12
mariusikas

mariusikas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 06.12.2008

View PostFane, on 26 octombrie 2017 - 18:08, said:

iti trebuie si spuma activa, dar nu chestii care se vand in magazine sub denumirea asta ci solutii profesionale de la distribuitorii de produse profi pt spalatorii. ce gasiti voi in magazine e pistol cu apa pe langa produsele profesionale fiindca utilizatorul obisnuit primul lucru care-l face e sa arunce instructiunile de utilizare la gunoi si apoi daca se intampla ceva cu masina lui sa urle la ANPC. spuma activa profesionala e o solutie puternic alcalina si trebuiesc respectate niste reguli cand o folosesti, altfel belesti masina. se diluaza la cat zice producatorul (in general 1/40), se da numai pe masina rece (nu infierbantata in soare), se aplica cu nebulizator si se lasa sa actioneze 2 minute. oricum, beliti ochii pe instructiunile de folosire.

pe post de nebulizator puteti folosi asta, ca alea profi sunt prohibitive. dilueaza ce pui in el cam 1/15, asa ca puneam spuma deja diluata 1/3 si ce ajungea pe masina era cam 1/45. cu Foam Jet Nozzle, solitie de la distribuitori (cumparata la bidon de 25 litri si impartita cu 2 prieteni) si un K2 am spalat masina f. bine. chestia e ca trebuie stersa la urma, ca dealtfel raman urme de la calcarul din apa si arata nasol.



Am inteles ca k5 e bun de altfel la acesta ma gandeam dar vroiam niste pareri...referitor la ce a zis Fane, din cate stiu eu cei de la chemical guys sunt profi.  Sunt curios de ce nu cu un smpon profesional si de ce cu spuma activa. M-ar interesa si cam cata apa consumi cu K5 sau K7.  Stiu ca dupa spalare cu spuma activa sau sampon auto profesional ar trebui o solutie hidrofoba, eu am gasit ceva GYEONQ2M Wetcoat, si as dori sa stiu cat de eficienta este pentru ca la orice spalatorie de aici din Bistrita mi-o da cu ceva solutie hidrofoba dar pe parbriz nu tine foarte mult in sensul ca ma tine cam 2-3 zile si apoi dispare efectul hidrofob, sau recomandati altceva mult mai eficient.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate