Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Isărescu recunoaște că bancherii sunt niște bandiți

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:51, said:


Nerespectarea cuvantului dat este cea mai mare problema in relatia dintre oameni.
Nu inteleg logica asta care spune ca exista scuza pentru neindeplinirea intelegerii dintre doua parti.


Eu cred ca este vorba despre responsabilitate. Esti adult, esti responsabil pe ceea ce semnezi.


Probabil nu ai inteles ce a spus Isarescu ieri.
Tu ca bancher trebuie sa te asiguri ca, clientul din fata ta intelege si ca e responsabil de ceea ce semneaza acolo

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 12:11, said:


In contract scrie ce se intampla daca nu platesti. Evident, se poate intampla orice, dar tu ai semnat si asta.


Daca esti adult, este problema ta ce intelegeri faci si cu cine. Daca ai semnat ceva (orice), este strict problema ta, nu a statului.
Acel ceva semnat trebuie sa respecte lehile in vigoare, legi care pot fi schimbate oricand.

Daca ar fi fost asa cum spui tu, bancile nu ar fi pierdut niciun proces in instanta cu clientii

 mihaicozac, on 26 octombrie 2017 - 12:18, said:

Băncile Ăźși impun propriile condiții imorale de pe poziții de forță, pt. ele tu ești milogul care are nevoie de bani și nu partenerul de afaceri. Vedeți cum se schimbă situația pt. cel care are milioane de euro Ăźn conturi, sunt Ăźn stare să-l pupe și Ăźn fund să nu plece cu banii la alte bănci.


Asta e, m-am prostit și eu...   subiectul mi s-a părut Ăźnsă interesant, se pare că viticultorul Ăźși simte sfĂąrșitul și Ăźncepe să le spună pe șleau.

Problema e ca bancile functioneaza ca un cartel, sunt intelese.
Pana in urma cu vreo 2 ani absolut toate bancile aveau comision de retragere 0.5%.
Cum.dracu s-au gandit toate sa implementeze acelasi comision, daca nu prin intelegere ?

#38
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Sub privirea blând oblăduitoare a lui Gheţea, groparul CEC, fost preşedinte ARB.

Edited by mihaicozac, 26 October 2017 - 13:50.


#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Astute, on 26 octombrie 2017 - 13:38, said:

Tu ca bancher trebuie sa te asiguri ca, clientul din fata ta intelege si ca e responsabil de ceea ce semneaza acolo
Eu trebuie sa ma asigur ca tu esti responsabil ? Atata timp cat stii sa citesti si esti de acord cu ceea ce citesti, este strict problema ta.
Pentru ca tu esti responsabil de deciziile tale, nimeni altcineva.

 Astute, on 26 octombrie 2017 - 13:38, said:

Acel ceva semnat trebuie sa respecte legile in vigoare, legi care pot fi schimbate oricand.
Este vorba de un pricipiu general valabil: 2 oameni se inteleg asupra unui lucru, nu are nici un fel de logica sa intervina al treilea in intelegere.

Edited by PlatonX, 26 October 2017 - 13:51.


#40
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:22, said:

Nu este adevarat.
Eu cand merg la banca, semnez un contract. Daca in acel contract scrie ca banca are voie sa ma taie in bucati daca nu ii dau de 10 ori mai mult, si eu semnez este strict problema mea.
Ceea ce vad eu aici, este fuga de responsabilitate. Oamenii se angajeaza intr-un contract, si atunci cand trebuie sa respecte contractul, vin cu false argumente.
Esti responsabil pentru ceea ce semnezi!
Chiar si atunci cand una scrie pe hartie si alta ti se spune verbal, doar pentru a te convinge sa semnezi? Posted Image Posted Image

#41
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 poadol, on 26 octombrie 2017 - 14:21, said:

Chiar si atunci cand una scrie pe hartie si alta ti se spune verbal, doar pentru a te convinge sa semnezi? Posted Image Posted Image

"verba volant scripta manent"

#42
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Ce nu înțeleg eu
O adunãturã de tãntãlãi, nu se pot ajuta între ei????
Trebuie sã vinã alții sã le punã dobînzi, chestii....?
Apoi șãful tãntãlãilor...ghici ce zice?
- bã! Ce grijã am eu de paralele voastre....

Edited by sarac.lipit, 26 October 2017 - 14:33.


#43
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
Ei copchii ai durerii bancheestri ..

Ia cvauati vcoi vchiul; Cod Civil.. ala care fu in vigoare si sub Carol I si Bratianu prim o sa vedeti ca nu e chiar asa "daca prtosti semneaza il jupoi de viu" ...

#44
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 14:28, said:

"verba volant scripta manent"
Se poate, unde este cazul, sa demonstrez si cu inscrisuri, copie evident, tentativa de inselatorie anterioara, acelasi angajat rosu ca racul la final, cand am semnat unde dracu am crezut eu ca ar fi corect conform celor spuse verbal. Posted Image

Edited by poadol, 26 October 2017 - 15:21.


#45
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ghita_Bizonu, on 26 octombrie 2017 - 15:11, said:

Ia cautati voi vechiul; Cod Civil. ala care fu in vigoare si sub Carol I si Bratianu prim o sa vedeti ca nu e chiar asa "daca prostii semneaza il jupoi de viu" ...
Intrabrea este: "E corect sa intervina statul intr-o intelegere sau statul intervine pt ca asa e corect ?"

#46
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007

 Astute, on 26 octombrie 2017 - 13:38, said:

Probabil nu ai inteles ce a spus Isarescu ieri.
Tu ca bancher trebuie sa te asiguri ca, clientul din fata ta intelege si ca e responsabil de ceea ce semneaza acolo


Asta e ca principiul ala "reducerea vitezei pana la evitarea oricarui pericol".
Daca e nevoie, sa se dea fonduri la ANPC care sa dea test anual fiecarui cetatean si conform rezultatelor sa-i dea permis bancar categoria A (orice produs sau serviciu), B (numai depozite), C (credite) etc...

#47
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 15:18, said:

Intrabrea este: "E corect sa intervina statul intr-o intelegere sau statul intervine pt ca asa e corect ?"
Statul suntem noi
Este normal sã intervinã în ABSOLUT tot ce ne privește
Un stat ce nu se implicã, nu este stat! Este o gașcã de golani ce vor vinde, distruge ce nu pot vinde, pune interesele altor state în fața intereselor propriilor oameni...
Ceea ce în acest moment este Romania
Un sat fãrã cîini pentru strãini, dar cu cîini sãlbatici împotriva propriilor cetãțeni
6.ooo.ooo sunt exemplul cel mai bun la ce reprezintã azi statul! Au plecat dracului !

 Ghita_Bizonu, on 26 octombrie 2017 - 15:11, said:

Ei copchii ai durerii bancheestri ..

Ia cvauati vcoi vchiul; Cod Civil.. ala care fu in vigoare si sub Carol I si Bratianu prim o sa vedeti ca nu e chiar asa "daca prtosti semneaza il jupoi de viu" ...
De belit, oricum vei fi belit...
Dar ce te faci cu împrumuturile în elvețieni??? Cum sã belești ochii??? Nici nostradamus nu prezicea creșterea francului. Aici hoția e tot a bãncii...sau nu???

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Aceeaşi poveste şi la prietenii gemeni ai băncilor, asiguratorii.

#49
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 PlatonX, on 26 octombrie 2017 - 15:18, said:

Intrabrea este: "E corect sa intervina statul intr-o intelegere sau statul intervine pt ca asa e corect ?"

Statul trebuie sa intervina!
Statul nu poate si nu trebuieste sa p;ermita ca unu abuzand de "thnicalitati" sa insele clienti. Mai alesxc cand este vorba despres sitemul de credit!

Bancile si[ua facut destul de cap! Si cand scu asta ma gandesc si la practici din anii 94-99 ...

#50
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 sarac.lipit, on 26 octombrie 2017 - 15:53, said:

De belit, oricum vei fi belit...
Dar ce te faci cu împrumuturile în elvețieni??? Cum sã belești ochii??? Nici nostradamus nu prezicea creșterea francului. Aici hoția e tot a bãncii...sau nu???
Acolo fara a cunoaste ca Francul Elvetian este moneda de refugiu a celor bogati esti fript. Posted Image

Putea sa creasca sau sa scada, dar iata ca a crescut valoarea francului elvetian, nimic este batut in cuie la schimburile monetare pe termen mediu si lung.

Invatatura de minte, mult prea scumpa, pentru unii dintre romani.

Edited by poadol, 26 October 2017 - 16:01.


#51
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 sarac.lipit, on 26 octombrie 2017 - 15:53, said:

...
Dar ce te faci cu împrumuturile în elvețieni??? Cum sã belești ochii??? Nici nostradamus nu prezicea creșterea francului. Aici hoția e tot a bãncii...sau nu???


Aici este o alta poveste ....
Dintai c;lientii nu se calificau. Venea Banca si explica  ca poti lua credit in fr elvetieni ca e sigur ca fre e "stabil".
Insa nici profesionistul  si cu atat mai mpuin clientul nu aveau inveder suprareciere francului elvetian. Insa banca se prsupune ca este p[rofesionista (altfel nu e banca e Sile Camatru) si ar fi puti gandi (ar fi trebuit) ca "stabilitatea" poa insema si cesterea peste valoare4a de azi .. si deci clientu s-ar [putea sa nu se califice.
A fpt o manevra carte a permis bancii sa dea credite persoanleor care nu se calificau.

As mai zice ca de fapt banca nu a dat credite in franci elvetieni ... asta ar fi presupus ca banca sa iaba fr elvetieni  adica sa ii cumpere si atunci cotatoa francului elvetian ar fi crescut fata de leu (cerere si oferta. La noi Francul el;vetian era neglizat publicu stia dopar de $ si euor, inainte DM) Banca a dat lei tramvai calculati la parittea f elvetian...
Iricvum  ar fi d 4edplcat vreo 100 de pagini de teoria obligatiilor speciale .. si am dat examenul ala in 1982 ....
Isa  banci;e au abuzat si rasbuzat cu largul concurs al media si al presupusei "justkiti"  toti ametti de Biserica dupa Mises ca cum se presuine in mo absolut ca mabele parti pot fi si sunt egal informate. Cetie cam tamapita - cand te duci la mecanicul auto, la medic, la avocat esti silit sa presupui ca ala e cinstit si  nu "jmecher".Bancheu de ce nua r fi silit sa fi prob? dea dovada de probitate? Ca daca sa zicem Groningenmm ala maine se duce la un atelier aut si ala in loc sa ii schimbe o placuta de fana ii shimba si discurl si ce o mai fi peroata ar tipa ca e inselat si ca avocat so pa el,  nu?
Scvuze dar bancvehii sunt excat ca instalatoru necinstit care iti schimba taoat bateria ptr uncaun de baterie .... precum chelnur care te pune sa platesti coniac St Remy cand el este Alexandrion ... exact la fel ca pietarul care in fata p;une cartofi mari si santaosi dar in sp;ate de unde pune in tas tine cartofi micvi si cam ... cam bucurosi si mi are si cantaru masluit sau ca ala care baga apa in vin!

#52
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pãi asta ziceam și eu!
De unde mamadracu franci elvețieni în bãncile grecești din rumînia??
(Sesizați muticulturizmu ioropian)

Și nu e hoție bre!
E simplã prostealã.

Edited by sarac.lipit, 26 October 2017 - 17:01.


#53
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Ghita_Bizonu, on 26 octombrie 2017 - 16:16, said:

Scuze dar bancherii sunt exact ca instalatorul necinstit care iti schimba toata bateria ptr un caun de baterie .... precum chelnur care te pune sa platesti coniac St Remy cand el este Alexandrion ... exact la fel ca pietarul care in fata pune cartofi mari si santaosi dar in spate de unde pune in tas tine cartofi mici si cam ... cam bucurosi si mi are si cantaru masluit sau ca ala care baga apa in vin!
Nu, pentru ca spre deosebire de cel care te inseala la piata, bancherul iti pune in fata un contract in care scrie exact care sunt obligatiile lui si ale tale. Tu esti de acord cu acele obligatii si el este de acord. Amandoi semnati. Nu vad unde este inselatoria.

Edited by PlatonX, 26 October 2017 - 18:47.


#54
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
inselatoria e ca spune pe gura una, contractul scrie alta
de multe ori nu te lasa sa-l citesti pe indelete, nu te lasa sa-l iei acasa
pentru a intelege un contract in limbaj juridic este nevoie de asistenta juridica, deci clientul trebuie sa aiba dreptul sa citeasca acasa acel contract si eventual cu avocatul, si eventual sa negocieze clauze

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate