Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Isărescu recunoaște că bancherii sunt niște bandiți

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostPlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:28, said:

Daca eu merg la un camatar si semnez un contract, nimeni nu are dreptul sa se amestece intre noi.
Dar vedem ca oamenii nu doresc un astfel de sistem, in care statul sa dea responsabilitate oamenilor. Oamenii vor un stat care sa le preia o parte din responsabilitate, sa faca legi care sa ii protejeze.

normal
pentru ca viata e imprevizibila

#20
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Nu doar in banci se intampla asta. In banci lucreaza romani, cu mentalitate romaneasca, care nu stou cum sa re faca, sa te arda, sa te fraiereasca. Asa suntem noi romanii. Etica profesuonala lipseste in multe domenii, nu doar in banci

#21
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 11:46, said:

normal
pentru ca viata e imprevizibila
Nerespectarea cuvantului dat este cea mai mare problema in relatia dintre oameni.
Nu inteleg logica asta care spune ca exista scuza pentru neindeplinirea intelegerii dintre doua parti.

View PostAstute, on 26 octombrie 2017 - 11:50, said:

Etica profesionala lipseste in multe domenii, nu doar in banci
Eu cred ca este vorba despre responsabilitate. Esti adult, esti responsabil pe ceea ce semnezi.

Edited by PlatonX, 26 October 2017 - 11:53.


#22
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:22, said:

Nu este adevarat.
Eu cand merg la banca, semnez un contract. Daca in acel contract scrie ca banca are voie sa ma taie in bucati daca nu ii dau de 10 ori mai mult, si eu semnez este strict problema mea.
Ceea ce vad eu aici, este fuga de responsabilitate. Oamenii se angajeaza intr-un contract, si atunci cand trebuie sa respecte contractul, vin cu false argumente.
Esti responsabil pentru ceea ce semnezi!
Si daca banca modifica unilateral clauzele contractului fara act aditional cum se numeste?

Edited by daniMMM, 26 October 2017 - 11:57.


#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Sistemul asta "lichid" e inca si mai cretin si imbecil, si asta e ceva evident, nu e nevoie sa fie tesat si demonstrat sacrificand iar alte generatii.

Democratie inseamna conducerea prostilor de catre prosti pt ca masele au fost mereu caracterizate de proastie.

Toate sistemele democratice nu pot sa fie decat foarte proaste.

O monarhie absolutista are sanse reale sa fie buna, insa un sistem democratic are zero sanse sa fie bun.

Oricum, chiar daca discutia poate atinge si subiectul politicii financiare, nu are rost sa o extindem la politica in general, si cu atat mai putin la una democratica.
Democratic fiecare o sa vrea sa ia tot pt el....

Edited by loock, 26 October 2017 - 11:59.


#24
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostdaniMMM, on 26 octombrie 2017 - 11:55, said:

Si daca banca modifica unilateral clauzele contractului cum se numeste?
In contract scrie ca aceste clauze pot fi modificate unilateral de catre banca ?
Pt ca daca in contract scrie asta, si tu ai semnat, atunci inseamna ca ai fost de acord cu asta.

View Postloock, on 26 octombrie 2017 - 11:57, said:

Democratie inseamna conducerea prostilor de catre prosti pt ca masele au fost mereu caracterizate de proastie.
In democratie, poti sa dai legi prin care cei care au sunt obligati sa dea celor care nu au. Si intotdeauna cei care nu au vor fi mai multi, si sistemul este perfect.

Edited by PlatonX, 26 October 2017 - 12:01.


#25
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
mie nu mi se pare o problema, este doar o varianta trecuta in contract. penalitatile la intarziere. falimentul.
nu se poate indeplini orice promisiune. daca s-ar intampla asta am trai intr-o lume perfecta

poate a fost un cuvant dat pe ipoteze false. pe estimari gresite. pe calcule optimiste. poate sunt cazuri de forta majora. poate boala. poate rea vointa.
oricare din situatii are explicatia ei, si noi ca cetateni ne putem gasi in aceste situatii brusc si neasteptat
statul (sau asigurarile) trebuie sa protejeze acele situatii ce nu tin de rea vointa sau incapatanare in prostie.

#26
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:22, said:

Nu este adevarat.
Eu cand merg la banca, semnez un contract. Daca in acel contract scrie ca banca are voie sa ma taie in bucati daca nu ii dau de 10 ori mai mult, si eu semnez este strict problema mea.
Ceea ce vad eu aici, este fuga de responsabilitate. Oamenii se angajeaza intr-un contract, si atunci cand trebuie sa respecte contractul, vin cu false argumente.
Esti responsabil pentru ceea ce semnezi!
Pai stai..un om care se naste pe lumea asta il consideram direct informat sau consideram ca mai intai trebuie sa invete? Eu as fi de acord cu o chestie: semnezi undeva ca ai luat la cunostiinta o chestie, de acolo e fix problema ta.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostPlatonX, on 26 octombrie 2017 - 11:57, said:

In contract scrie ca aceste clauze pot fi modificate unilateral de catre banca ?
Pt ca daca in contract scrie asta, si tu ai semnat, atunci inseamna ca ai fost de acord cu asta.
Eu nu am credit.In contract nu scrie asa ceva si persoana,nu singura,a luat prin mediere cateva mii de euro,asta dupa ce a fost furata ani la rand pentru ca banca nu a achitat primele de asigurare de viata,  iar aceasta a fost anulata de asigurator.Daca deceda ,ce se intampla?Cei care ramaneau dupa ea plateau ca fraierii.Bancile sunt camatari cu acte in regula.

#28
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 11:58, said:

mie nu mi se pare o problema, este doar o varianta trecuta in contract. penalitatile la intarziere. falimentul.
nu se poate indeplini orice promisiune. daca s-ar intampla asta am trai intr-o lume perfecta
In contract scrie ce se intampla daca nu platesti. Evident, se poate intampla orice, dar tu ai semnat si asta.

View Postkarax, on 26 octombrie 2017 - 12:00, said:

Pai stai..un om care se naste pe lumea asta il consideram direct informat sau consideram ca mai intai trebuie sa invete? Eu as fi de acord cu o chestie: semnezi undeva ca ai luat la cunostiinta o chestie, de acolo e fix problema ta.
Daca esti adult, este problema ta ce intelegeri faci si cu cine. Daca ai semnat ceva (orice), este strict problema ta, nu a statului.

#29
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Duamne, ce zurpriză! Puteam să jur că dl. galeo e inițiator. :D

#30
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Băncile îşi impun propriile condiţii imorale de pe poziţii de forţă, pt. ele tu eşti milogul care are nevoie de bani şi nu partenerul de afaceri. Vedeţi cum se schimbă situaţia pt. cel care are milioane de euro în conturi, sunt în stare să-l pupe şi în fund să nu plece cu banii la alte bănci.

View Postlelali, on 26 octombrie 2017 - 12:13, said:

Duamne, ce zurpriză! Puteam să jur că dl. galeo e inițiator. Posted Image
Asta e, m-am prostit şi eu...   subiectul mi s-a părut însă interesant, se pare că viticultorul îşi simte sfârşitul şi începe să le spună pe şleau.

Edited by mihaicozac, 26 October 2017 - 12:19.


#31
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View PostPlatonX, on 26 octombrie 2017 - 12:11, said:

In contract scrie ce se intampla daca nu platesti. Evident, se poate intampla orice, dar tu ai semnat si asta.

nu, aici intervine statul. exista niste limite, gen taiat degete, gloante in cap sau tortura
adica iresponsabilitatea nu poate fi pedepsita cu "orice". ci cu poprire pe conturi si 30% din venituri luate cu lingurita pe viata.
limita este aceea in care un om care a gresit, nu a platit, sa nu fie distrus, impuscat. ok, pedepsit sa plateasca fortat, dar sa continue sa duca o viata minim decenta

iar pentru inselaciuni aplicate bancilor, sunt sigur ca exista pedepse penale si bancile n-au nici o retinere sa urmeze prin cohorte de avocati pe cel responsabil
desi mai dese sunt cazurile in care inselaciunea e directionata invers, de la banci spre clienti

#32
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostFlat, on 26 octombrie 2017 - 12:19, said:

adica iresponsabilitatea nu poate fi pedepsita cu "orice".
Bineinteles ca banca nu impune cu forta nimic. Eu am spus ca tu semnezi. Banca nu vine si isi impune contractul impotriva vointei tale, dar daca tu ai semnat, este problema ta. Deci banca nu vine sa te impuste pt ca asa vrea. Vine sa te impuste pt ca tu ai semnat ca daca nu iti platest rata are dreptul sa faca asta. Deci tu ti-ai dat acordul, banca doar respecta vointa ta pt care ti-ai dat semnatura cand ai acceptat contractul.

#33
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
nu, intri intr-o discutie juridica. contractele nu pot scrie orice, trebuie sa se incadreze in legalitate

altfel, ar fi in continuare ok sclavia, ca scrie unul un contract si altul semneaza, nu?
nu ai dreptul sa-ti dai acordul sa fii impuscat. nu ai dreptul sa iti dai acordul nici macar sa fii eutanasiat. iar banca nu are dreptul sa scrie in contract ca-ti taie cate un deget pe zi de intarziere.

#34
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View Postmihaicozac, on 26 octombrie 2017 - 12:18, said:

Asta e, m-am prostit şi eu...   subiectul mi s-a părut ĂŽnsă interesant, se pare că viticultorul ĂŽşi simte sfârşitul şi ĂŽncepe să le spună pe şleau.
Trebuie să vândă și sărăcuțul de el vinurile ălea, să facă un ban cinstit. :D

#35
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,966
  • Înscris: 18.09.2008
Eu nu înțeleg ura asta pentru bănci. Ochelari cu dioptrii potrivite și timp de lectură suficientă.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

View Postbalauru69, on 26 octombrie 2017 - 11:18, said:

Toti bancherii din lume sunt hoti. Din pacate, lumea nu poate functiona fara banci.

Oare?
Da' nici n-a incercat sa functioneze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate