Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Problema stabilizator L7805CV

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
adrenalin10

adrenalin10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.10.2017
Stimati colegi revin cu noi informatii referitoare la problema mea. A sosit stabilizatorul cu XL4015.L-am alimentat de la un alimentator de la priza si l-am reglat astfel incat sa obtin la iesire 5V. Apoi la eoliana l-am cuplat la iesirea de la punte/cond filtraj.La turatii mici functioneaza perfect: la iesirea din stabilizator sm 5V. Odata cu creșterea turatiei motorasului se comporta exact ca si celalalt stabilizator folosit anterior (cel cu 7805 CV ). Deci tens la iesirea fin stabilizatorul cu XL4015 creste pana la 7-9V odata cu turatia! Aceste probleme apar in condițiile in care cele 2 infasurari din motor sunt inseriate si apoi redresate pt a avea o tens mai mare.  Vazand ca nu merge nici asa am desfacut ieșirile infasurarilor si am redresat separat fiecare din cele 2 tensiuni. Apoi am inseriat cele 2 tensiuni cc si am pus condensator de filtraj de 4700uF . La acest nou montaj am legat din nou stabilizatorul XL4015 iar problema nu a dispărut. Tens la iesirea din stabilizator creste cu turatia motirasuluo pas cu pas Nema 23.  Nu mai stiu ce as putea sa mai fac ????  Multumesc

Stimati colegi revin cu noi informatii referitoare la problema mea. A sosit stabilizatorul cu XL4015.L-am alimentat de la un alimentator de la priza si l-am reglat astfel incat sa obtin la iesire 5V. Apoi la eoliana l-am cuplat la iesirea de la punte/cond filtraj.La turatii mici functioneaza perfect: la iesirea din stabilizator sm 5V. Odata cu creșterea turatiei motorasului se comporta exact ca si celalalt stabilizator folosit anterior (cel cu 7805 CV ). Deci tens la iesirea fin stabilizatorul cu XL4015 creste pana la 7-9V odata cu turatia! Aceste probleme apar in condițiile in care cele 2 infasurari din motor sunt inseriate si apoi redresate pt a avea o tens mai mare.  Vazand ca nu merge nici asa am desfacut ieșirile infasurarilor si am redresat separat fiecare din cele 2 tensiuni. Apoi am inseriat cele 2 tensiuni cc si am pus condensator de filtraj de 4700uF . La acest nou montaj am legat din nou stabilizatorul XL4015 iar problema nu a dispărut. Tens la iesirea din stabilizator creste cu turatia motirasuluo pas cu pas Nema 23.  Nu mai stiu ce as putea sa mai fac ????  Multumesc

#38
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Redresezi cu o dioda si pui un acumulator SLA de 12V tampon in fata stabilizatorului, daca tensiunea excede 15-16V ,in serie cu dioda pui un bec de 12v ,puterea o stabilesti experimental !!!

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă şi cu al doilea montaj face la fel e ori problemă de legături ori aparatul de măsură face figuri.
Leagă un led la ieşire printr-o rezistenţă, să vezi dacă se aprinde într-adevăr mai tare când aparatul arată mai mult.

#40
adrenalin10

adrenalin10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.10.2017
Aparatul de masura arata cat de dat exact. Am legat un panou cu 70 leduri si lumina data de panou creste odata cu cresterea turatiei...

#41
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Ai putea posta o poză în care să se vadă toate legăturile dintre module?

#42
adrenalin10

adrenalin10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.10.2017
Am reusit sa ajung la un rezultat cat de cat satisfăcător. Motor Nema23+redresare separată pt fiecare infasurare+cond de filtraj 4700uF + stab XL4015 + SARCINA LEGATA LA IEȘIRE!  Nu doar voltmetru ! Am legat panoul cu 70 leduri + 2 stopuri cu led rosu / stop bicicleta care vor fi pe corpul eolienei si vor da flash-uri. FUNCȚIONEAZĂ DESTUL DE BINE. Ce am observat ca sunt mici fluctuatii de intensitate luminoasa care sunt date de motoras dar sunt acceptabile.  Multumesc tuturor pt sfaturi in special lui "mihaicozac" pt ideea cu XL4015. Voi reveni in viitor cu poze sau filmare dupa montajul pe stalp...

#43
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Ce tensiune ai la intrarea in stabilizator, la vint moderat si la vint puternic?

#44
adrenalin10

adrenalin10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.10.2017
Deocamdata testarile sunt facute la sol cu o bormasina la turatie minima.O sa urmeze montajul pe stalpul de 6m. Tensiunile sunt de 6-18V la intrare in stab iar iesirea am reglat-o la 5V.

#45
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
6-18V pe bobina sau inseriate?
La ce tensiune de intrare se produce saltul tensiunii de iesire?
In mod normal un astfel de salt ar echivala cu distrugerea stabilizatoarelor.
Se incalzesc integratele?
Ce radiator ai pus?

Edited by barbu78, 17 November 2017 - 22:14.


#46
adrenalin10

adrenalin10

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 26.10.2017
Saltul tensiunii de iesire din stabilizator era doar cu voltmetrul legat la iesire, deci nu in sarcină. Tensiunea de intrare in stabilizator 6-18V se obtine prin inserierea tensiunilor cc redresate separat( cum am explicat mai sus ) si apoi filtrate cu un cond de 4700uF.  Acum in sarcina vad ca panoul cu leduri si cele 2 stopuri rosii de bicicleta functioneaza binisor. Eoliana inca nu e montată pe stalp.Asta ca urma. Chiar si in caz dd furtuna sau vant f puternic motorasul scoate maxim 23-24V deci nu va distruge stabilizatorul. Ce se poate distruge on caz de furtună puternica sunt palele.In cel mai rau caz se rup pale ; dar nici asta nu e problemă ca pot face altele din țeavă de 250...si poate le voi face mai lungi.

#47
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
In cazul in care inseriezi, ai nevoie de doi condensatori. https://forum.softpe...8#entry21884786

Attached Files

  • Attached File  ser.jpg   73.35K   2 downloads


#48
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Acumulatorul tampon te scuteste de toate problemele ,in plus joaca si la categoria backup cand nu bate vantul !!!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate