Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Subcontractari Job IT

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Am in familie o situatie asemanatoare, Bucuresti, domeniul financiar.
Angajare prin firma de recrutare, angajare la firma de recrutare 6 luni, prelungie inca 6 luni apoi angajare pe durata nedeterminata la firma unde lucreaza de fapt (multinationala). Dupa cum s-a mai pomenit, acum are in plus un abonament servicii medicale.

#20
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

View Postionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 19:49, said:

In urma interview-ului la o multinationala X, am fost sunat si informat ca voi fi angajat, insa, voi fi subcontractat printr-o alta firma (Y).
In esenta, mi s-a spus ca eu voi lucra pentru multinationala X, insa voi aparea pe contract ca lucrand la firma Y. Am inteles ca acest lucru este des practicat de catre multinationale.

Care e ideea? E ok? E ceva rau? Mai stie cineva ceva legat de asta? Lucreaza cineva in acest mod? Ce trebuie sa am in vedere?

Va multumesc frumos!
e un pic ciudat sa fi dat interviul la firma X si sa urmeze sa lucrezi la Y, cu care n-ai avut nici un contact.
in mod normal tu trebuia sa fi fost gasit de firma Y, care sa te duca la firma X pentru un interviu si ulterior Y sa te angajeze si sa te inchirieze lui X.

cat timp contratul semnat cu Y iti convine, go for it.

#21
alexei

alexei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 11.06.2005
Poate firma Y este a cuiva mare din firma X

#22
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Daca nu ai mai lucrat nicaieri cum spui, poti incepe acest contract sa acumulezi experienta, sa il vezi ca pe o ocazie sa te dezvolti si sa cresti. Daca devine prea solicitand, mediu de lucru incomod si financiar nu se creste poti pleca linistit cu ceva luni ca experienta in alta parte, fiind deja format intr-un mediu de lucru corporate.

Insa cum au mentionat ceilalti, firma X se poate debarasa de tine mai usor, nu trebuie sa iti plateasca salarii compensatorii, eventual actiuni, bonusuri anuale pe langa salariu,  asigurare medicala sau abonament la sala. Cand vei afla de ele de la colegi+alte diferente salariale fii pregatit sa treci peste ele si sa te gandesti pentru ce ai venit si ce ai semnat, cu toate ca impactul emotional initial va fi descurajator sa mai lucrezi acolo avand in vedere diferentele; insa daca dovedesti si au nevoie de tine te pot angaja, depinde de tine.

Poate fi si mai rau, sa iti ceara sa iti faci PFA si sa lucrezi pe baza de colaborare directa, asa macar ai zile de concediu platite si nu iti bati capu cu contabilitatea. Posted Image

Edited by Zyx, 30 October 2017 - 13:38.


#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
In general, cu exceptia joburilor IT, pachetele salariale sunt subtiri la aceste companii de inchiriere.  Ma uitam intr-o zi pe net, ofereau 1000 lei net pe luna + bonuri, si ceva asigurari medicale (cred ca niste analize de baza gratuite) dupa 6 luni pentru joburi in call-center...  Ori ma intreb cat de idioti sau de disperati trebuie sa fie cei care se duc pe astfel de joburi.

Edited by rosix, 30 October 2017 - 13:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate