Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Subcontractari Job IT

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
ionut_cantemir

ionut_cantemir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017
In urma interview-ului la o multinationala X, am fost sunat si informat ca voi fi angajat, insa, voi fi subcontractat printr-o alta firma (Y).
In esenta, mi s-a spus ca eu voi lucra pentru multinationala X, insa voi aparea pe contract ca lucrand la firma Y. Am inteles ca acest lucru este des practicat de catre multinationale.

Care e ideea? E ok? E ceva rau? Mai stie cineva ceva legat de asta? Lucreaza cineva in acest mod? Ce trebuie sa am in vedere?

Va multumesc frumos!

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
Esti multumit de ce scrie in contract?

#3
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Daca ai salariu bun, conditii bune de munca si esti multumit de mediul in care lucrezi, ce mai conteaza unde scrie ca lucrezi. Dar ia stai asa, ai zis multinationala. Multinationala aia poate avea mai multe firme mici care fac parte din ea, si pe tine te angajeaza la o firma mai mica din multinationala aia. Nu e bine? Adica tu lucrezi la multinationala X, la firma Y, care face parte din multinationala X. Eu cred ca e OK.

Edited by Al3xandru35, 25 October 2017 - 20:02.


#4
ionut_cantemir

ionut_cantemir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017

 dani.user, on 25 octombrie 2017 - 19:56, said:

Esti multumit de ce scrie in contract?
Deocamdata nu am vazut contractul. Intreb aici doar ca sa stiu la ce sa ma astept.
Ma gandesc ca mai sunt persoane care au dat peste ceva de genul acesta (personal sau din auzite). Doar nu oi fi eu primul. E ciudat ca nu am gasit informatii concrete pe internet.

 Al3xandru35, on 25 octombrie 2017 - 20:01, said:

Multinationala aia poate avea mai multe firme mici care fac parte din ea, si pe tine te angajeaza la o firma mai mica din multinationala aia. Nu e bine? Adica tu lucrezi la multinationala X, la firma Y, care face parte din multinationala X. Eu cred ca e OK.
Firma Y nu face parte din X. M-am informat.

Edited by ionut_cantemir, 25 October 2017 - 20:40.


#5
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Asta stiu ca practica intr-un timp ibm-ul. Practic daca esti multumit de bani si condiții eu nu vad o problema

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
huawei?

#7
ionut_cantemir

ionut_cantemir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017

 viotl, on 25 octombrie 2017 - 20:52, said:

huawei?
Nu.
E intr-adevar, una cunoscuta dar nu cred ca e ok sa dau numele...
Ai primit si tu (sau un prieten) ceva similar de la huawei?

Edited by ionut_cantemir, 25 October 2017 - 20:58.


#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Vei fi subcontractor la multinationala si angajat la o firma de inchiriere forta de munca.
Se practica de ani de zile inclusiv la noi.

#9
ionut_cantemir

ionut_cantemir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017

 Ion_Bumbu, on 25 octombrie 2017 - 20:56, said:

Vei fi subcontractor la multinationala si angajat la o firma de inchiriere forta de munca.
Se practica de ani de zile inclusiv la noi.
Inchiriere forta de munca?
Pai si cam care e ideea? Poti da mai multe detalii?

In principiu nu am inteles de ce trebuie sa fie asa. Eu nu am discutat cu firma Y. De ce ar vrea multinationala X sa procedeze asa?
Procedura mai usoara? (adica se pot debarasa mai usor de mine daca e cazul?).

Stiu ca in general companiile mai cauta sa recruteze prin intermediari. Insa platesc pentru asta.
Eu daca am discutat direct cu compania, de ce si-ar dori sa ma angajeze la ei prin intermediar? Ar fi mai ieftin sa ma angajeze direct la ei si sa nu mai plateasca pe nimeni.

Edited by ionut_cantemir, 25 October 2017 - 21:06.


#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
E simplu de tot, esti platit dupa alta grila de salarizare, ai mai putine drepturi si facilitati decit la multinationala iar cind aia
nu mai are nevoie de oameni este treaba firmei care te`a angajat sa se spele pe cap cu tine!
Asta e modelul mai nou si la noi.

Grig

P.S. Se cheama eficientizarea utilizarii fortei de munca, teoretic daca pierd contractul de munca cu multinationala te pot dirija la alta firma.

Edited by Ion_Bumbu, 25 October 2017 - 21:14.


#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,603
  • Înscris: 30.07.2003
Beneficiarul nu are nevoie de contracte pe perioada nedeterminata. El are o lucrare intr-un timp. Si subcontracteaza. Tu dupa ce-ti termini treaba la el ar trebui sa primesti de la angajatorul tau o alta destinatie si tot asa, fiecare isi optimizeaza lucrurile.

Edited by neagu_laurentiu, 25 October 2017 - 21:13.


#12
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 19:49, said:

In urma interview-ului la o multinationala X, am fost sunat si informat ca voi fi angajat, insa, voi fi subcontractat printr-o alta firma (Y).
In esenta, mi s-a spus ca eu voi lucra pentru multinationala X, insa voi aparea pe contract ca lucrand la firma Y. Am inteles ca acest lucru este des practicat de catre multinationale.

Care e ideea? E ok? E ceva rau? Mai stie cineva ceva legat de asta? Lucreaza cineva in acest mod? Ce trebuie sa am in vedere?

Va multumesc frumos!
Cati ani de viata profesionala ai?

#13
r629935

r629935

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 24.10.2017

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 21:05, said:

In principiu nu am inteles de ce trebuie sa fie asa. Eu nu am discutat cu firma Y. De ce ar vrea multinationala X sa procedeze asa?
Procedura mai usoara? (adica se pot debarasa mai usor de mine daca e cazul?).
Da.

Responsabilitate mai mica pentru ei.
Firma Y nu respecta legislatia, nu ii intereseaza.
In caz ca sunt prinsi firma X: N-am stiut!
(plausible deniabilty)

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 21:05, said:

Stiu ca in general companiile mai cauta sa recruteze prin intermediari. Insa platesc pentru asta.
Eu daca am discutat direct cu compania, de ce si-ar dori sa ma angajeze la ei prin intermediar? Ar fi mai ieftin sa ma angajeze direct la ei si sa nu mai plateasca pe nimeni.

Nope.
E vorba de optimizare fiscala.
Firma Y primeste un contract cu valoare egala cu cheltuielile de operare, spatiu + angajati.
La sfarsit plateste impozit pe profit. Profit 0.

#14
ionut_cantemir

ionut_cantemir

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.10.2017

 OriginalCopy, on 25 octombrie 2017 - 21:14, said:

Cati ani de viata profesionala ai?
0. De aici si intrebarea.

Bun, am inteles. Pai pare.......... in regula?...

 neagu_laurentiu, on 25 octombrie 2017 - 21:12, said:

Beneficiarul nu are nevoie de contracte pe perioada nedeterminata. El are o lucrare intr-un timp. Si subcontracteaza. Tu dupa ce-ti termini treaba la el ar trebui sa primesti de la angajatorul tau o alta destinatie si tot asa, fiecare isi optimizeaza lucrurile.

Daca primeai o astfel de oferta, o acceptai, sau cautai in continuare?

Edited by ionut_cantemir, 25 October 2017 - 21:58.


#15
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
N`ai de ales...Go for it

#16
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 21:43, said:

0
Baga-te doar daca prevezi oportunitati de a prelua macar 1-2 proiecte majore, pe care tu sa le coordonezi.

Stai acolo cativa anisori (nu multi, nu mai mult de 5, dar si doar 2 e ok), fa acele proiecte foarte bine, invata cat mai multe, experimenteaza cu cat mai multe, apoi cara-te de acolo: aia nu e firma care sa te respecte ca pe un partener de munca.

PS: sper ca "ionut cantemir" e numele tau real. Daca noi nu stim despre ce firma e vorba, HR-ul de la multinationala aia e foarte probabil sa citeasca ce ai scris aici.

:lol:

#17
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010
Mda, Mate Info Cluj...

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 19:49, said:

In esenta, mi s-a spus ca eu voi lucra pentru multinationala X, insa voi aparea pe contract ca lucrand la firma Y. Am inteles ca acest lucru este des practicat de catre multinationale.
Care e ideea? E ok? E ceva rau? Mai stie cineva ceva legat de asta? Lucreaza cineva in acest mod? Ce trebuie sa am in vedere?
Va multumesc frumos!

Da, e un fel de inchiriere de sclavi. Vei actiona ca si prestator si vor putea renunta la serviciile tale oricand, fara bataie de cap. E o forma de contract ok cat timp ti se respecta drepturile si esti multumit cu suma pe care o castigi si n-ai altceva mai bun.

 ionut_cantemir, on 25 octombrie 2017 - 21:05, said:

Inchiriere forta de munca?
Pai si cam care e ideea? Poti da mai multe detalii?
In principiu nu am inteles de ce trebuie sa fie asa. Eu nu am discutat cu firma Y. De ce ar vrea multinationala X sa procedeze asa?
Procedura mai usoara? (adica se pot debarasa mai usor de mine daca e cazul?).

Pentru ca, daca ai avea contract direct cu multinationala X, acesta ar avea caracter permanent si le-ar fi mai greu sa te dea afara.
Contractul de inchiriere de forta de munca poate fi denuntat oricand. E ca si cand ai inchiria un utilaj.. Cand nu mai ai nevoie de el, il dai inapoi la firma care ti l-a adus.
In IT munca fiind desfasurata in principal pe proiecte, se practica astfel de forme de inchiriere externa de forta de munca chiar cu firme infiintate in strainatate.

Nu te incurca cu absolut nimic relatia asta contractuala cat timp primesti o suma care e ok pentru munca ta si ti se respecta drepturile din contract.

Edited by rosix, 25 October 2017 - 22:19.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate