Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Cum se calculează vechimea în specialitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Cum se calculeaza vechimea in specialitate? ...un an vechime este un an de munca cu 8 ore pe zi sau e suficient 2 ore pe zi?. Daca nu sunt suficiente 2 ore pe zi , ce vechime va avea cel care lucreaza un an cu 8 ore si mai are pe langa un alt loc de munca cu 4 ore in aceias specialitate? Daca trebuie sa lucrezi minim 8 ore pe zi timp de un an pt un an vechime, atunci poti sa lucrezi 6 luni cu jumate de norma si 6 luni cu o norma si jumatate ca sa faci vechimea de un an?

#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Vechimea se calculează în zile, luni și ani, nu în ore.

 ben80, on 25 octombrie 2017 - 18:10, said:

  ce vechime va avea cel care lucreaza un an cu 8 ore si mai are pe langa un alt loc de munca cu 4 ore in aceias specialitate?  
Un an.

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta e calculul legal, pt ca intelectual, nu o sa poti compara niciodata pe unul care lucreaza 2 ore timp de 1 an si un altul care lucreaza 8 ore (si peste) timp de 1 an. cand tragi linie la final, ai sa vezi ca cel cu 2 ore este abia pe la inceput si inca se scarpina in cap vizavi de specialitatea sa. discutam de 2 incepatori cu sanse egale.

#4
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Si eu stiam ca se calculeaza in zile luni si ani, dar m-am lovit de urmatoarea situatie. Incerc sa fac un curs la stat de care am nevoie in mediu privat. Ca sa fac acel curs am nevoie de o vechime in specialitate de un an. Am fost angajat in respectiva specialitate 7 luni cu 2 ore pe zi si 8 luni cu 8 ore pe zi. Mi-a fost refuzat accesul la curs pentru ca nu am vechime in specialitate un an timp de 8 ore pe zi. Am zis ca as putea sa recuperez prin a mai incheia un contract de munca cu 4 ore pe zi la alta firma, dar nu mi se accepta nici ca cele 4 ore pe zi care vor fi suplimentare celor 8 cu care sunt angajat acum, sa compenseze din perioada cu 2 ore pe zi. In momentul de fata mi-au calculat asa... cele 7 luni cu doua ore impartite la 4 si iese aproximativ 1,7 luni vechime plus 8 luni vechime pt perioada cu 8 ore pe zi. As mai avea 3 luni si ceva de asteptat dupa calculul lor, daca au dreptate. Daca ei nu au dreptate , as face o contestatie in instanta, desii la cat dureaza un proces cred ca fac de doua ori vechimea. Mai am un coleg in aceias situatie care are 13 luni lucrate in specialitate cu 2 ore pe zi. pe el l-ar ajuta o actiune in instanta, daca ar castiga, de aceia intreb aici pe cine se pricepe,,,, cum se calculeaza vechimea in specialitate, care este varianta corecta.?

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pai exact ce scriam mai sus, organizatorii cursului vor sa se asigure ca vii acolo cat de cat pregatit, ca la momentul cursului nu i se pune o intrebare tampa care sta la baza intregii specialitati si sa se trezeasca ca el nu face curs de perfectionare, ci un curs introductiv.

daca cerintele cursului respectiv sunt de minim 1 an cu 8 ore/zi, atunci nu ai ce face. vrei sa dansezi in hora, atunci inveti pasii

#6
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Eu intrebam daca este corect din punct de vedere legal si daca asa se calculeaza vechimea in specialitate cum spun ei, In regulamentul cursului se cere un an vechime in specialitate, partea cu 8 ore pe zi mi s-a specificat doar verbal, nu exista nicaieri specificat in regulament. Intrebarea este...se respecta legea cu aceasta specificare de 8 ore doar verbala, sau este un abuz? Eu intreb, pt ca nu stiu, nu vrea sa sar peste rand , dar nici sa fiu lasat deoparte pt ca cineva interpreteaza legea altfel decat este.

Si daca se cere 8 ore pe zi timp de un an , de ce nu  e bine de exemplu 6 luni cu 12 ore pe zi si 6 luni cu 4 ore pe zi ca sa iasa un an. Ei calculeaza ce daca ai o perioada de 6 luni cu 12 ore lucrate este 6 luni vechime, si daca ai 6 luni cu 4 ore lucrate sunt 3 luni vechime. Nu e chiar logic. Adica cel care lucreaza 12 ore pe zi nu acumuleaza experienta mai multa decat cel cu 8 ore, dar cel cu 8 ore acumuleaza mai multa experienta decat cel cu 4 ore.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
În opinia mea nu este corect. Nu-ți pot da baza legală pentru că nu știu să existe, dar tu poți cere în scris instituției să-ți motiveze refuzul și să te asiguri că-l vor înregistra, ca să îi poți reclama dacă ai cui - nu ai spus unde vrei să-l faci. Teoretic sunt obligați să-ți răspundă.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
codul muncii specifica foarte clar ca o saptamana de lucru inseamna 40 ore, maximul cuantificat legal poate fi de 48 ore. ori tu daca vrei sa te legi de cele 12 ore, ma intreb cum ar putea legea sa ia in seama ceea ce de fapt este ilegal din start, adica 12x5=60, daca mai pui si zile suplimentare, ajungi la minim 72. deci e clar ca nu te poti lega de asta.

insa poate exista un document al lor, organizatoric, conforma caruia pot accepta sau refuza in functie de experienta efectiva in munca. cere-l in scris.

#9
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Dany_Darke, on 25 octombrie 2017 - 19:13, said:

codul muncii specifica foarte clar ca o saptamana de lucru inseamna 40 ore, maximul cuantificat legal poate fi de 48 ore. ori tu daca vrei sa te legi de cele 12 ore, ma intreb cum ar putea legea sa ia in seama ceea ce de fapt este ilegal din start, adica 12x5=60, daca mai pui si zile suplimentare, ajungi la minim 72. deci e clar ca nu te poti lega de asta.
Ce zici tu e valabil pentru un contract de muncă. Acum se poate să ai mai multe contracte simultan, ca total nu există limita de care zici.

#10
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
inseamna ca nu stiam informatia completa ;)

#11
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Doar in instanta pot sa fac contestatie, pentru ca la cererea pt curs scrie mare ca nu necesita inregistrare ,deci nu vor sa o inregistreze. Raspuns in scris nici vorba ca astept de doua luni, orice raspuns se da doar verbal. Mi s-a spus ca asa li s-a spus si lor de la departamentul lor juridic sa calculeze. Si eu cand vorbeam de 12 ore de munca pe zi ma refeream la 2 contracte de munca 8+4.

Eu intrebam cum se calculeaza corect specialitatea in munca, pentru ca este anormal ca in aceias tara diferite institutii ale statului sa calculeze vechimea in specialitate in mod diferit. Aici nu vorbim de mediul privat unde fiecare patron face legea la el in firma, ci de institutii ale statului care ar trebui sa aplice legea in acelas fel in toata tara,....deci care e varianta corecta?

#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,030
  • Înscris: 24.02.2006
pana nu ne spui exact ce curs vrei sa urmezi, nu-ti putem da un raspuns corect.
in principiu exista H.G. nr. 611/2008 (referitoare la functionarii publici) care ar defini anul de vechime in specialitate drept an calendaristic, indiferent de numarul de ore lucrate (art. 3 litera l)
pe de alta parte, tin minte ca exista o lege care reglementa vechimea in munca a functionarilor publici si acolo se tinea seama de durata contractului (cate ore pe zi).

Edited by _Smiley_, 25 October 2017 - 19:41.


#13
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Din punctul meu de vedere partea asta cu vechimea in specialitate este o aberatie, eu lucrez de 20 de ani si am vazut tineri care au invatat in un an cat nu au invatat altii in 10 ani. Din moment ce se da un examen, ar trebui ca cel mai bun sa poata participa  si sa sa ia acel post de exemplu, nu sa fie conditionat de vechime. Dar parerea mea nu conteaza prea mult, de aceia am intrebat cum este legal in cazul de mai sus.

 _Smiley_, on 25 octombrie 2017 - 19:40, said:

pana nu ne spui exact ce curs vrei sa urmezi, nu-ti putem da un raspuns corect.
in principiu exista H.G. nr. 611/2008 (referitoare la functionarii publici) care ar defini anul de vechime in specialitate drept an calendaristic, indiferent de numarul de ore lucrate (art. 3 litera l)
pe de alta parte, tin minte ca exista o lege care reglementa vechimea in munca a functionarilor publici si acolo se tinea seama de durata contractului (cate ore pe zi).

Dupa cum am scris mai sus este  un curs de specializare de care am nevoie sa-l folosesc in mediu privat. Nu are nimic de a face cu functionarii publici. Nu vreau sa intru in detalii mai multe ca cine stie cine mai citeste pe aici si nu vreau sa lovesc intr-o institutie mai ales ca poate nici nu am dreptate. Sunt angajat in mediu privat si in urma acestui curs firma ar putea sa autorizeze inca o activitate. Dupa cum probabil stii, poti sa=ti inregistrezi pe o firma orice activitate la registrul comertului, dar ca sa si practici acele activitati mai ai nevoie de diferite autorizatii din partea unor institutii ale statului cum e agentia de mediu de exemplu, pe care ca sa le obtii ai nevoie de oameni cu diferite specializari sau cursuri

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,261
  • Înscris: 27.10.2007
daca ne-ai da mai multe detalii , ce curs e vorba, vechimea in ce specialitate,  esti sau nu functionat public, etc. ai putea primi un raspuns. aparent, mi se pare ca au dreptate. 2 ore pe zi lucrat 2 ore pe zi vechime.
pe de alta parte, esti in sistemul public, vrei sa faci o combinatie in interes personal,  si tot tu vrei sa-i si reclami ?

 ben80, on 25 octombrie 2017 - 18:49, said:

Incerc sa fac un curs la stat de care am nevoie in mediu privat.
  Am zis ca as putea sa recuperez prin a mai incheia un contract de munca cu 4 ore pe zi la alta firma, dar nu mi se accepta nici ca cele 4 ore pe zi care vor fi suplimentare celor 8 cu care sunt angajat acum, sa compenseze din perioada cu 2 ore pe zi.

Edited by strongsss, 25 October 2017 - 20:03.


#15
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
am scris mai sus de doua ori....lucrez in privat nu la stat

am scris mai sus de doua ori....lucrez in privat nu la stat

am scris mai sus de doua ori....lucrez in privat nu la stat

Ma ajuta un raspuns pe lege. nu ai dreptate pt ca art din lege zice asa sau ai dreptate pt ca legea zice asa. NU spun ca parerile personale nu ma intereseaza ,ca de aceia e forum ca sa discutam , doar ca nu ma si ajuta.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Ei ar trebui să-ți arate textul de lege în baza căruia calculează vechimea în muncă în funcție de durata timpului de lucru.  Codul muncii nu face nicio diferență între contractele de muncă în privința asta:
Art. 16.
(5) Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

Eu zic că e o hotărâre internă și nu prea cred că ai ce face.

#17
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Potrivit Ministerului Muncii, Familiei şi Protecţiei Sociale,(acum este al justietiei sociale) vechimea în muncă şi în specialitate se calculează raportat la întreaga perioadă de timp lucrată ca salariat şi nu raportat la orele de muncă prestate efectiv (deci, nu are relevaţă faptul că salariatul a încheiat un contract cu timp parţial - n.n.)

https://sinvlex.blog...alitate-se.html

Edited by paznicmare, 25 October 2017 - 21:01.


#18
ben80

ben80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 01.01.2013
Bun, e clar ca vechimea in specialitate se calculeaza in zile luni ani si nu in ore,dar poate ca un functionar vrea in ore, ca asa considera ca e corect si el e mai presus de lege. Ce nu inteleg eu este de ce nu accepta ca un angajat care are 6 luni cu 4 ore si 6 luni cu 12 ore sa aiba un an vechime.

Daca facimedia orelor vine 8 ore zi

Daca facimedia orelor vine 8 ore zi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate