Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata
 De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 

Sony A7 RIII

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Nu pricep, adica superezolutionand 36mp nu poti obtine mai mult de 36mpx?

#20
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,171
  • Înscris: 27.06.2007

View Postkatran, on 25 octombrie 2017 - 19:25, said:

Oricum, eu nu am gasit nicaieri poze mai mari de 36 de Mp facute cu K-1. Poate imi arati tu niste exemple.
https://www.dpreview...ws/pentax-k-1/8
Attached File  K1.jpg   176.93K   9 downloads

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,227
  • Înscris: 24.02.2007
36.2 MP are imaginea respectiva.

#22
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Deci MB diferit de MP? Cine ar fi crezut... :)

Lasand gluma la o parte, sa scoti o poza de tzaspe MP nu e totul. E importanta si calitatea acelor MP...
Iar aici atrag atentia asupra senzorului Foveon care capteaza informatia RGB la fiecare fotosit iar imaginile finale au mult mai mult detaliu si 'carne' decat cele ale unui Bayer de rezolutie similara.

Din cate am inteles, K-1 foloseste Pixel Shift pt a face acelasi lucru(RGB la fiecare fotosit).

A7R3 face la fel? Sau scoate o imagine cu multi pixeli dar interpolati Bayer? (aceeasi intrebare si pt E-M1.2)

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 25 octombrie 2017 - 20:04, said:

Din raw-urile high-res ale lui K-1 se pot genera JPEG-uri cu rezolutia mai mare de 36 de Mp ?
Desigur. Operatia se numeste resize Posted Image

Apropo, si la Sony rezolutia imaginii ramane 42.4MP.

Edited by TS030, 25 October 2017 - 21:55.


#24
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostStefanSC, on 25 octombrie 2017 - 21:01, said:

A7R3 face la fel? Sau scoate o imagine cu multi pixeli dar interpolati Bayer? (aceeasi intrebare si pt E-M1.2)

Cred ca:
-Pentax emuleaza un fel de senzor Foveon- deci iese o poza de 36 de Mp dar cu "carne";
-Olympus lipind 8 imagini face mai mult : emuleaza un senzor Foveon dar si mareste rezolutia pozei;
-la Sony nu stiu.

Corect, conteaza si "carnea" imaginii.
Dar se poate scoate calitate buna a pozelor high-res doar daca se folosesc obiective bune.

View PostTS030, on 25 octombrie 2017 - 21:28, said:

Desigur. Operatia se numeste resize

Orice JPEG poate fi redimensionat. Posted Image
Ok, inteleg ca dimensiunea nativa a pozelor facute in modul high-res la Pentax este de 36 de Mp.

Edited by katran, 25 October 2017 - 22:02.


#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
La Sony stii daca urmaresti filmuletul de prezentare Posted Image E ca la Pentax, plus un delay selectabil pana la 30 de secunde (daca trebuie sa astepti, asta se aduna, nu? :naughty:), minus posibilitatea de-a scoate JPEG din aparat.
Olympus nu face mare branza tragand 8 cadre si crescand rezolutia.

Edited by TS030, 25 October 2017 - 22:03.


#26
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007

View PostTS030, on 25 octombrie 2017 - 22:03, said:

Olympus nu face mare branza tragand 8 cadre si crescand rezolutia.

Olympus face si branza, dar aia este alta firma. Aici vorbim despre fotografie. Esti amabil sa iti sustii punctul de vedere, avand in vedere ca pana in acest moment toata lumea care a lucrat in modul hi-res cu Olympus este de cu totul alta parere?

Edited by DSops, 26 October 2017 - 09:08.


#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 26 octombrie 2017 - 09:06, said:

..este de cu totul alta parere?
Si anume?

#28
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Buna intrebare, vreau sa aflu si eu parerea aia.

DSops, cred ca e destul de clar ce zic - imaginile compuse din 8 cadre, dupa procedeul Olympus, au rezolutie mai mare dar sunt comparativ mai soft. Cresterea de rezolutie nu mi se pare mult diferita de redimensionarea unei imagini Pixel Shift "normale".

Imagineaza-ti cat ar dura sa tragi 8 cadre Pixel Shift cu Sony, cu un delay de doar cateva secunde.

#29
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Un preview interesant:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vi8KTgtruV4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostTS030, on 26 octombrie 2017 - 18:36, said:

Cresterea de rezolutie nu mi se pare mult diferita de redimensionarea unei imagini Pixel Shift "normale".

Daca exista interes, pot detalia un pic fenomenul.

Imaginati-va ca punem un senzor de 80 de Mp pe o camera M4/3.
Multe din obiective nu vor face fata la rezolutia asta. Iar cele care vor face, vor trebui folosite in zona de rezolutie maxima (F/2.8...F/5.6). Trebuie evitata zona de difractie F/8....16.
In modul "high-res" nu conteaza ca facem mai multe cadre consecutive si le re-asamblam pixelii. Este ca si cum am folosi un senzor care are 80 de Mp.


Aici un review despre high-res-ul lui Olympus:
http://www.wrotniak....m1.2-hires.html

In primele seturi de poze, omul obtine intr-adevar imagini soft.
Dar mergeti la Image Sample Set #3 si veti vedea ca omul asta scoate imagini high-res clare folosind un obiectiv bun. Omul are o revelatie acolo, intelege fenomenul si limitarile acestui mod.
In modul high-res au randament bun doar obiective bunele (in general obiectivele fixe) si inchise pana in F/5.6.

Sunt oameni care au spus ca au obtinut rezultate bune cu zoom-uri precum 12-40mm F/2.8. Eu nu cred asa ceva. Mie mi-au iesit bine cu un obiectiv fix nu foarte scump, dar poze soft cu un zoom PRO.
Si ce vedeti pe dpreview.com, pozele alea soft, eu cred ca sunt din cauza obiectivul folosit in teste care nu duce 50...80 de Mp, eventual si alte probleme care tin de tehnica.

Edited by katran, 27 October 2017 - 14:55.


#31
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Multumesc katran.

Am mai invatat ceva :).

Practic, in afara de a capta RGB la fiecare fotosit, Olympus mai plimba senzorul si pe diagonala partial (sub dimensiunea unui fotosit... damn ce control au cu stabilizarea aia) ca sa simuleze un senzor cu o densitatea mai mare de pixeli.

#32
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
O fotografie high-res cu Olympus nu are motive sa fie mai soft decat una normala, indiferent de obiectiv, daca este adusa la aceeasi dimensiune (downsize). Ba chiar ar trebui sa aiba mai multe detalii, proportional cu rezolutia obiectivului. MB a mai observat ca procedeul de mixare automata (la jpeg) are ca efect secundar reducerea zgomotului cu un stop si ceva.

#33
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006

View PostDSops, on 27 octombrie 2017 - 15:25, said:

O fotografie high-res cu Olympus nu are motive sa fie mai soft decat una normala..
Decat daca se misca aiurea fie senzorul fie aparatul intre cele n declansari.
Legat de concluzia cu zgomotul evident ca se reduce, are loc un fel de mediere.
As testa totusi si cu obiective mai slabe, ar trebui sa se vada o diferenta pozitiva.

#34
DSops

DSops

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 10.05.2007
O sa testez eu cu atentie in weekend cu 12-40 si 25 1.8. Din pacate eu am doar 64 mp in raw (m5 mk2), dar cred ca este suficient pentru o concluzie clara.

#35
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View PostDSops, on 27 octombrie 2017 - 15:25, said:

MB a mai observat ca procedeul de mixare automata (la jpeg) are ca efect secundar reducerea zgomotului cu un stop si ceva.

Nu este singurul efect pozitiv.
Datorita modului cum capteaza imaginea, acuratetea culorilor este mult mai buna , pozele nu mai au Moire ..etc. Dar asta este valabil pentru toate marcile care folosesc pixel shift.

Edited by katran, 27 October 2017 - 19:20.


#36
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,227
  • Înscris: 24.02.2007
Mi-ati facut pofta de pixel shift. Concurenta cand introduce?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate