Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Patron fara firma

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AcusticFeeling, on 25 octombrie 2017 - 07:41, said:

Omul mai si doarme , asa din cand in cand.

Da.. E normal sa mai si dormi ...chestia e sa nu ramai adormit de tot...
Cine drk isi face firma cu inca cineva, pentru ca apoi sa doarma linistit cativa ani si, dupa aia, sa se trezeasca brusc, sa inceapa sa-si puna intrebari?

#20
AcusticFeeling

AcusticFeeling

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2017

 rosix, on 25 octombrie 2017 - 08:17, said:


Da.. E normal sa mai si dormi ...chestia e sa nu ramai adormit de tot...
Cine drk isi face firma cu inca cineva, pentru ca apoi sa doarma linistit cativa ani si, dupa aia, sa se trezeasca brusc, sa inceapa sa-si puna intrebari?

Au trecut doar doua luni , prietenul meu perfect.

#21
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 AcusticFeeling, on 25 octombrie 2017 - 08:57, said:

Au trecut doar doua luni , prietenul meu perfect.

Pai, de ce n-ai scris asta in prima postare... ca, de acolo rezulta ca "in anul 1 de facultate, toamna"
Ideea e ca, o astfel de situatie in care te afli tu, daca e una reala si nu e fabulatie, tinde sa ia amploare cu cat trece timpul, respectiv, daca ai un asociat rau voitor si se apuca si emite niste facturi, incaseaza niste bani sau cumpara niste marfa, cu promisiune de plata ulterioara si nu plateste nici la furnizori, nici la stat, sau mai face cine stie ce grozavie, treburile astea se amplifica in timp.
Daca cineva vrea sa te pacaleasca, e destul de greu sa afli in timp util si te poti trezi cu niste creditori sau recuperatori la usa (s-au mai intamplat cazuri).

De aceea, intrucat detii 95% din firma, ai fi avut ca responsabilitate angajarea unui contabil si depunerea unor declaratii. Acum, noi nu avem de unde sa stim si nici sa presupunem ce intelegeri ai avut tu cu asociatul tau... Ideea este ca, daca ati acumulat pasive (datorii) fiecare raspunde in proportia pe care o are la capitalul social, indiferent de cine a plecat cu banii.  Asa ca, trebuie sa te intalnesti cu asociatul tau si sa hotarati de comun acord lichidarea firmei... Daca il vezi ca incepe sa se koiasca, deja poti sa intri la banuieli ca e ceva necurat la mijloc.
Nu poti verifica nicaieri daca el a facut sau nu datorii pe firma daca nu ai vazut nicio hartie si nu s-a depus nimic la ANAF.  Poti afla doar trezindu-te cu creditorii la usa.

S-au mai vazut situatii in care unul din cei doi asociati doarme si celalalt "vegheaza", face credit la furnizori, uitand sa plateasca sau baga facturi false in contabilitate. Crezi ca daca vine organul statului in control il intereseaza cine a facut fapta?  Aproape deloc...

Edited by rosix, 25 October 2017 - 10:06.


#22
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Ca şi patron oficial administratorul are obligaţia legală să-ţi prezinte orice documente îi ceri. Deci poţi să-i zici să-ţi prezinte bilanţul contabil pe ultima lună, acolo poţi vedea situaţia, iar dacă nu înţelegi ce scrie acolo te duci cu hârtiile la un contabil. Dacă nu vrea să-ţi arate nimic e cazul să intri la idei.

#23
trabaho

trabaho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 21.08.2017
studente, ....
adu paletarul.

#24
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Deci, mai clar, tu ești asociat cu 95% și administrator.
Mai e vreun administrator, sau ești singurul?

#25
AcusticFeeling

AcusticFeeling

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2017

 abancor, on 25 octombrie 2017 - 10:45, said:

Deci, mai clar, tu ești asociat cu 95% și administrator.
Mai e vreun administrator, sau ești singurul?
Sunt administrator cu 95% , dar nu asociatul meu care are 5% a avut  "girja" de firma , ci alti doi "prieteni".
Azi am vorbit cu asociatul si maine mergem la finante sa vedem ce e de facut ca sa radiam firma . Asociatul meu a spus ca ar fi bine sa depunem ceva declaratii, pana  una alta a luat legatura si cu firma de contabilitate care s-a ocupat de tot . Oricum ceva e putred , asociatul meu a primit instintare ca firma nu mai are sediu social pentru ca "prietenii"  nostri care se ocupau de firma nu au platit chiria. Acum tot ce sper e sa nu ma trezesc cu cine stie ce datorii...

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Administratorul nu are părți sociale. Asociatul are. Deci tu ai și calitate de asociat (care îți determină niște drepturi și obligații), cu 95% părți sociale, și de administrator, adică reprezentant legal al firmei (de unde decurg alte drepturi și obligații).
Ăia 2 prieteni în ce calitate au avut grijă de firmă? Au vreo hîrtie de la voi cum că sînt împuterniciți să semneze în numele firmei? Contul la bancă cine l-a deschis și cine are drept de semnătură acolo?
Ca informație generală, responsabil pentru eventualele belele din firmă e administratorul.

#27
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

 AcusticFeeling, on 25 octombrie 2017 - 08:57, said:

Au trecut doar doua luni , prietenul meu perfect.

Asa de mult a durat mahmureala?Ce dracu ai consumat?

Edited by adisz, 25 October 2017 - 13:57.


#28
AcusticFeeling

AcusticFeeling

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 24.10.2017

 abancor, on 25 octombrie 2017 - 12:30, said:

Administratorul nu are părți sociale. Asociatul are. Deci tu ai și calitate de asociat (care îți determină niște drepturi și obligații), cu 95% părți sociale, și de administrator, adică reprezentant legal al firmei (de unde decurg alte drepturi și obligații).
Ăia 2 prieteni în ce calitate au avut grijă de firmă? Au vreo hîrtie de la voi cum că sînt împuterniciți să semneze în numele firmei? Contul la bancă cine l-a deschis și cine are drept de semnătură acolo?
Ca informație generală, responsabil pentru eventualele belele din firmă e administratorul.

Cei doi prieteni nu au nici un drept legal asupra firmei , dar cel mai probabil au semnat in locul meu anumite chestii.

 adisz, on 25 octombrie 2017 - 13:57, said:

Asa de mult a durat mahmureala?Ce dracu ai consumat?
Am consumat prea multa incredere

#29
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
La bancă nu discută nimeni cu ei dacă nu au împuternicire de la administrator. De asta am întrebat cine și ce hîrtii a semnat.
Radierea unei firme e o chestie de durată. Mai simplă e cesiunea. Vedeți poate pe cei doi amici îi interesează firma, din moment ce ei sînt singurii care s-au ocupat, și le-o dați/vindeți lor.

#30
carmen_p09

carmen_p09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 12.03.2012

 AcusticFeeling, on 24 octombrie 2017 - 23:08, said:

Ai idee care este proc

imi poti spune care este procedura de radiere ?
Btw , exista vre-o modalitate de a verifica datoriile la stat online ? vazusem ceva pe site-ul ANAF?

Nu acolo. Trebuie sa ceri de la ANAF o fisa sintetica a firmei ca sa vezi in mod real ce se intampla acolo. Pe site-ul ANAF poti sa vezi cel mult ce s- intamplat anul trecut si si acolo ce a declarat el ca s-a intamplat. Pana la verificarea ANAFului, care se intampla daca vrei sa radiezi firma , nu poti sti exact ce e acolo. Been there, done that :(

#31
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 AcusticFeeling, on 24 octombrie 2017 - 22:54, said:

Intrebarea mea este , fiiind un necunoscator ipocrit , care sunt riscurile la care ma supun ? tind sa cred ca nu face spalare de banii sau alte ilegalitati daca si el e actionar , sau ma insel ?!
Si cum as putea desfinta SRL-ul de unul singur ? ce imi recomandati ?

Tu ai semnat până acum chestii? Ți-a adus contracte, procese verbale, ceva?

Te duci la ANAF și îi întrebi ce mai face firma ta. Ce datorii are, dacă are cheltuieli. Sunt documente contabile pe care le poți solicita. Vorbește cu un contabil și te ajută. Dacă are rulaj, iar tu n-ai nici o treabă cu rulajul ăla, iar angajații din firmă nu au dreptul legal să se ocupe de chestii financiare, dar o fac falsificându-ți semnătura, situația e destul de simplă. Faci frumos autodenunț și plângere la parchet, iar mai încolo o să vezi ce se întâmplă. E cea mai sigură cale, prin care tu nu riști nimic pe partea penală. Pe partea civilă, depinde ce s-a făcut. Dacă ești dator unor firme, cine știe? Povestești fix situația reală, dacă e aia. Actele contabile sunt importante. Ei probabil fac măgării cu TVA-ul.

Dacă te-ai trezit peste două luni că ți-ai luat niște angajamente pe care nu mai poți sau vrei să ți le respecți, e altă discuție. Pentru că nu prea-mi vine mie să cred povestea ta. Găsești patroni de-ăștia de firmă peste tot. Te duci la metrou, găsești vreo 10, care, pentru 200 de lei îți "conduc" afacerea. Iar acolo n-ai riscul să se trezească peste două luni că nu le mai convine.

Edited by SmurfK, 26 October 2017 - 20:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate