Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 

Kia Sportage vs. VW Tiguan

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005
Doresc sa achizitionez un SUV, si momentan m-am oprit la acestea doua.
Sunt fan al generatiei anterioare VW Tiguan,  pe care acum il pot lua doar second-hand.

Momentan imi doresc o masina pentru drumuri in oras 80%, si as alege Kia Sportage GTline pentru accesorizare.

Ma uit serios si la VW Tiguan Confortline, totusi mi se pare mai mare.

Pretul este pana in 30.000 la ambele.

Pareri pro si contra ?!

#2
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Long story, short: un Sportage full il scoti in 30k, un Tiguan in 40 sau chiar mai mult.

Parerea mea e ca nu merita banii in plus Tiguanul.
Plus ca daca vrei benzina, are tot TSI.

Si la Sportage ai 7 ani garantie.

#3
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pt oras, daca vrei ceva mai mic si nici sa nu fie ceva prea saracut merge CX3.

Edited by underb, 24 October 2017 - 22:49.


#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
CX3 e foarte mic, e bazat pe Mazda 2, nu pe Mazda 3.

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Și te târâi prin oraș cu dulapul?

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Kia nu te-as sfatui , mai citeste pe aici pe forum ce probleme au unii cu ele dar nici de VW nu mi-e rusine . Altceva nu mai iei in considerare ?

#7
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 Baxon, on 24 octombrie 2017 - 23:46, said:

Kia nu te-as sfatui , mai citeste pe aici pe forum ce probleme au unii cu ele dar nici de VW nu mi-e rusine . Altceva nu mai iei in considerare ?

Am ramas la astea doua dupa ce am tot eliminat.
Aveti alte sugestii ?
Eu doresc de fapt o masina inalta, alternativele gen CX3 nu sunt totusi ce-mi doresc.


 Nenea Zap, on 24 octombrie 2017 - 22:10, said:

Long story, short: un Sportage full il scoti in 30k, un Tiguan in 40 sau chiar mai mult.

Parerea mea e ca nu merita banii in plus Tiguanul.
Plus ca daca vrei benzina, are tot TSI.

Si la Sportage ai 7 ani garantie.


Preturile la Sportage le stiu. La Tiguan oferta pe benzina este ~30.000, or fi extra-uri de adaugat? Ma refer la Confortline care e destul de bine configurata.
Singura problema este ca Tiguan pe bezina dureaza ca e numai pe comanda ... doar diesel au pe stoc rapid, iar diesel este 34000.
Nu stiu daca pentru 80% prin oras cum merg nu ma complic cu diesel-ul inutil. Voi ce ziceti ?

Ma gandesc insa daca o Kia merita totusi 30k ?!

Edited by dixie, 25 October 2017 - 00:39.


#8
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,043
  • Înscris: 10.04.2006
Ca pe Tiguan ai TSI si DSG nu iti faci probleme?
Sunt campioane la probleme de fiabilitate.

Edited by Nenea Zap, 25 October 2017 - 01:12.


#9
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 Nenea Zap, on 25 octombrie 2017 - 00:58, said:

Ca e TSI si DSG nu iti faci probleme?
Sunt campioane la probleme de fiabilitate.

La care te referi ?

#10
callatis06

callatis06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 26.01.2007

 dixie, on 25 octombrie 2017 - 01:01, said:


La care te referi ?
"Conform studiului JD Power valabil pentru piața germană pe primul loc în topul fiabilității se află Kia. Pe podium urcă Hyundai și la o distanță mică Toyota. ". Tiguanul nu apare în locurile fruntașe. Citatul este din AutoBild. Succes la alegere!

#11
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

 Baxon, on 24 octombrie 2017 - 23:46, said:

Kia nu te-as sfatui , mai citeste pe aici pe forum ce probleme au unii cu ele dar nici de VW nu mi-e rusine . Altceva nu mai iei in considerare ?
Ai 1,2,3 exemple macar!? Posted Image

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Vezi si Tucson.
Oricare din cele trei e o alegere excelenta. VW e mai scump si mai bun. Diferenta se simte la finisaje, materiale, ergonomie. Pe mine farurile de la Kia-Hyundai pe maneta ca la Dacia 1310 ma dispera.
Daca renunti la tractiune integrala si cutie automata poti sa iei oricare din cele 3 la preturi de 20-25 mii euro. Eu nu consider ca merita 50% din pret in plus pt. 4x4 si cutie automata.

Edited by Kroghy, 25 October 2017 - 07:06.


#13
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 Baxon, on 24 octombrie 2017 - 23:46, said:

Kia nu te-as sfatui , mai citeste pe aici pe forum ce probleme au unii cu ele dar nici de VW nu mi-e rusine . Altceva nu mai iei in considerare ?


Ce probleme ? Sunt curios si eu pt cultura mea generala. Sau lasa un link, ca apoi citesc eu Posted Image


Recomand Tucson , care e la fel ca si Kia, insa e mai frumos si teoretic Hyundai > kia.

Edited by TruculMagic, 25 October 2017 - 07:37.


#14
dixie

dixie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 07.04.2005

 TruculMagic, on 25 octombrie 2017 - 07:36, said:

Ce probleme ? Sunt curios si eu pt cultura mea generala. Sau lasa un link, ca apoi citesc eu Posted Image


Recomand Tucson , care e la fel ca si Kia, insa e mai frumos si teoretic Hyundai > kia.

Am avut in familie Tucson acum 10 ani, si s-a rupt cureaua de distributie pe autostrada, de aceea... am ramas cu un gust amar.

Ma uit insa si pe mobile.de la un VW Tiguan 2015 pana in 50.000 km, care ajunge in jur de 20.0000 euro. De altfel modelul anterior de Tiguan e preferatul meu.

Cel nou, in afara de facelift, vine si cu ceva in plus ?

#15
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
Sunt unul dintre cei care a studiat destul de mult piata de SUV-uri in ultimii ani. Din gama respectiva m-as uita doar la Kuga 2017, CX-5 sau Tiguan. Personal nu sunt fan infocat al VW, nu m-a pasionat niciodata, cu atat mai putin Tiguan, care mi se pare foarte posomorat la interior si fara identitate la exterior, insa nu pot spune ca nu e o masina buna. Restul nu prea m-au convins.

#16
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
De cat(i) timp/km nu era schimbata!? Stiam ca e pe lant, oricum acum e pe lant!

 dixie, on 25 octombrie 2017 - 08:46, said:

Am avut in familie Tucson acum 10 ani, si s-a rupt cureaua de distributie pe autostrada, de aceea... am ramas cu un gust amar.

Ma uit insa si pe mobile.de la un VW Tiguan 2015 pana in 50.000 km, care ajunge in jur de 20.0000 euro. De altfel modelul anterior de Tiguan e preferatul meu.

Cel nou, in afara de facelift, vine si cu ceva in plus ?


Sportage all the way si ramai si cu bani de combustibil. Inainte neaparat drive-test cu fiecare, de preferat exact cu motorul si cutia dorita. Slabe sanse!

Edited by arab, 25 October 2017 - 08:52.


#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Configurate identic, Tiguan iese cu 50% peste Sportage GT Line. Pe Tiguan cam ar trebui sa pui  pachetul R line pentru comparabilitate.
E foarte misto Sportage, totusi as evita cutia automata DCT7 uscata, la fel si la VW.

#18
liviu_s

liviu_s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 22.01.2004
Am avut si eu aceeasi dilema si pina la urma am ales Tiguan. Cu o diferenta, nu m-am gindit niciodata de masina noua, chiar daca imi permit, mi-am impus o limita de 20k. Ca atare, SH.
Lista a fost lunga (Sportage, Tiguan, SX4 nou, Vitara,Tucson, Mazda CX5, Skoda Yeti, IX35).
Criteriile de cautare (minime) au fost cutie automata, xenon si culoare neagra. Restul de dotari au influenta doar in pret.
De ce am ales Tiguan?
- am testat Sportage III si mi s-a parut inghesuita la interior, senzatie data si de parbrizul mic. Motorul de 136cp diesel e ok, dotarile acceptabile la un pret de cca 15-16k, masina inca in garantie (3 ani ramasi). Final a fost eliminata pentru ca nu am service in oras. Stiu ca e un aspect discutabil, dar pentru probleme de garantie trebuie sa ma deplasez si eventual sa las si masina acolo, asa ca partea cu garantia devine discutabila.
- Tucson, SX4 si Vitara nu se gasesc SH la un pret sub 20k, pe criteriile considerate. Vecinul meu are un Tucson TGDI si e foarte multumit. La Tucson e de discutat imposibilitatea de configurare ( sunt citeva nivele de echipare) si pentru mine mai este problema cu rotile de 19" care impune o cheltuiala mare la echiparea de iarna.
- MAzda Cx5 mi-a placut la design, am citit si nu ar fi probleme majore la motoare, dar nu am service in oras.
- Skoda Yeti eliminata pentru ca nu a fost pe placul familiei.
Asa ca am ramas cu Tiguanul pe care l-am cautat indelung pina am gasit o masina in parametri si cu criteriile respectate. Model 2014 2.0 177cp DSG dotat (lipseste pielea, trapa si sistemul Dynaudio) la 18k si 120kkm, cu toate reviziile la zi.
Avantajele pe care le vad eu la Tiguan:
- motoare si cutii cunoscute, mai gasesti mecanici priceputi pentru intretinere reparatii, disponibilitatea de piese AM (nu OEM)
- diagnosticare fara a ajunge in service (inclusiv cu ajutor de pe forum monomarca) si posibilitatea de activare functii prin VAGCOM
- valoare de revinzare mai mare
Se poate spune ca designul este invechit, dar pentru mine este ok.
La SH, dintre Tiguan si SP as alege Tiguan (diesel), se gasesc modele cu km putini si dotate, cred ca merita poate 1000 euro in plus.
La masini noi, clar noul SP (TGDI), din cauza pretului. Se poate configura un SP la 26k cu dotari care la Tiguan sunt peste 30k.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate