Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Etansare tubulatura AC

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Salutare,

Am 4 aparate montaje, iar in 2 camere am impresia ca intra aer prin gaura de iesire a tubulaturii.
In interior este tencuit/finisat perfect, dar in exterior nu a fost finisat (lipsa alpinist / costuri, etc).

O poza gasiti in anexa.

Acum cu furtuna din seara asta in Bucuresti, parca aud vantul si in casa.
Daca pun mana langa iesirea din perete nu simt efectiv ca bate vantul, dar simt rece.

Daca strapung mansonul de protectie si injectez mastic sau ceva similar afecteaza conductele?

Orice alta idee este binevenita! :-)

Merci

Attached Files



#2
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Nu cred ca este cea mai buna solutie. Daca nimeresti tubul de drenare a apei provenita din condensare cand functioneaza pe racire?
La fel se poate intampla, desi mai greu, cu una dintre conductele agentului frigorific.
Daca totusi nu se intampla nimic, atunci ceea ce vrei sa injectezi va umple doar zona strict adiacenta, eventual se va prelinge putin in jos, daca injectarea o faci in partea superioara. Nu ai rezolvat nimic.
Daca in exterior nu se poate lucra, datorita motivelor expuse, atunci as proceda altfel.
In jurul manunchiului care iese prin perete, la interior, as pune polistiren extrudat de maxim 2cm, poate 3cm (desi cred ca este prea gros pentru asa ceva). Se lipeste usor, se pot aranja, rotunji inainte de lipire colturile, se vopsete la fel de usor.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
nu ai nici un curent,
vantul vajaie prin cutia de afara si vibratia se transmite in casa prin tevile de cupru ale circuitului frigorific...

#4
DdorinN

DdorinN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 15.05.2007
Incearca cu putina spuma poliuretanica, izoleaza perfect.

#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Iti intra prin teava de condens. Nu vei putea sa ii montezi sifon usor, asa ca da-i pace.

#6
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
De vajait ceva vajaie aia e clar.

Nu e primul apartament cu AC montaj...dar doar aici sesizez problema, deci clar nu e de la vibratia tevilor.

Pentru ca sunt tipicat si nu vreau sa las vajaitul in casa :-D astept cateva variante de pret pentru un alpinist care sa imi tencuiasca / finiseze cele 4 gauri din exterior si sper sa rezolv asa problema - bine...depinde si de cati bani cer :-)

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bellini, on 24 octombrie 2017 - 20:18, said:

Acum cu furtuna din seara asta in Bucuresti, parca aud vantul si in casa.
Daca pun mana langa iesirea din perete nu simt efectiv ca bate vantul, dar simt rece.

Pare bine facuta izolatia... cred ca esti nitel paranoic.  Cand bate vantul uneori se mai propaga zgomote prin traseul de condens... E normal sa simti rece la nivelul peretelui intr-o camera neincalzita.

In mod normal izolatia se face cu un pic de spuma in jurul tzevii care umple bine spatiile libere, apoi se taie spuma si se da cu niste chit de rosturi de constructii.
Daca stii ca n-ai facut-o cum trebuie poti sa te apuci sa scobesti singur, nu are rost sa chemi alpinisti, te costa cat aerul conditionat.

Edited by rosix, 24 October 2017 - 21:47.


#8
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Cu capul clar am probleme - dar aici sigur nu gresesc....
Dar am sa incerc cu spuma din exterior (nu as strica finisajul din casa, am terminat renovarea in Iulie...).
La 3 gauri cred ca ajung fara problema datorita balcoanelor...dar la cea din sufragerie sigur nu ajung si chiar acolo am senzatia ca bate "vajul" mai tare.
Daca gasesc un tub de spuma care are tija de vreo 1,5 m cred ca ajung si acolo :-)

In orice caz...poate nu e atat de scump alpinistul....

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Bellini, on 24 octombrie 2017 - 21:55, said:

Cu capul clar am probleme - dar aici sigur nu gresesc....
Dar am sa incerc cu spuma din exterior (nu as strica finisajul din casa, am terminat renovarea in Iulie...).
In orice caz...poate nu e atat de scump alpinistul....

Te scarpini la urechea dreapta cu piciorul stang, pentru o problema marunta, iti spun...

Edited by rosix, 25 October 2017 - 06:58.


#10
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Marunta din punctul tau de vedere :-)

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Bellini, on 24 octombrie 2017 - 21:26, said:

De vajait ceva vajaie aia e clar.

Nu e primul apartament cu AC montaj...dar doar aici sesizez problema, deci clar nu e de la vibratia tevilor.

Pentru ca sunt tipicat si nu vreau sa las vajaitul in casa :-D astept cateva variante de pret pentru un alpinist care sa imi tencuiasca / finiseze cele 4 gauri din exterior si sper sa rezolv asa problema - bine...depinde si de cati bani cer :-)

     Dupa ce o sa auzi pretul, nu o sa mai auzi niciun vajait.
     Unitatea exterioara tot un alpinist a montat-o ?

#12
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Bun - deci alpinistul costa intre 600 si 800 de ron - cam astea au fost ofertele.
Ceea ce este mai mult decat enorm pentru o munca efectiva de maxim 30 de minute, plus instalare desigur.

In fine - la 3 gauri ajung si astfel o sa pun eu spuma.

Am urmarit la aparatul din sufragerie si cred ca @sebulbus are dreptate. Vajaitul se aude in unitatea interna - deci cred ca intra vajul prin teava de condens...

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa vezi ce fain fluiera vantul aseara in unitatea externa si rezona in casa fix in mijlocul peretelui....

de vajaiala printre gratii nu mai zic ca aia are alta tonalitate, aia rezoneaza in tavan.... de zici ca dau vecinii de sus cu aspiratorul...

#14
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
Te cred....ideea este ca e pentru prima data cand aud astfel de sunete de la AC.
Adica este primul apartament in care aud astfel de sunete. :-)

#15
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pune o poza cu traseul frigorific de afara...
ca am eu o banuiala...

Edited by arg, 25 October 2017 - 11:11.


#16
Bellini

Bellini

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2016
pun pun, dar spre seara ca sunt la servici acum....

#17
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Taie-i siguranta cand functioneaza ca sa ramana cu gura cascata si du-te cu un fitil de fum pe langa el ca sa te lamuresti daca e curent sau nu. Dar nu te astepta sa vezi pe vant calm ce vedeai ieri pe ce ziceau la stiri ca ati avut in satul cu ministri. Daca vrei sa stii de ce, principiul lui Bernoulli.

Edited by sebulbus, 25 October 2017 - 15:56.


#18
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
cred ca poti improviza. eu am prelungit tija originala cu inca 2 tije, iar imbinarea am facut-o cu banda adeziva. pentru 1.5 metri ar trebui sa folosesti cea mai subtire teava de cupru, sa fie si un pic rigida, sa o poti dirija unde vrei tu.

 Bellini, on 24 octombrie 2017 - 21:55, said:

Daca gasesc un tub de spuma care are tija de vreo 1,5 m cred ca ajung si acolo :-)


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate