Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Accident rutier fără RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostFreakz16, on 24 octombrie 2017 - 18:35, said:

Stai linistit ca daca as fi stiut de asigurare nu as fi semnat amiabila, doar ce luasem masina, nu mi-a trecut prin cap ca nu ar avea asigurarea buna, facusem si programare la RAR, si m-au programat inainte ca hartia ce se presupune ca ar fi asigurarea mea sa expire, crezi ca eram nebun sa ma duc cu ea asa daca as fi stiut?
Sunt linistit. Asa de linistit, incat ma gandesc ce faceam daca ma tamponai pe mine. Sa speram ca nu ne intalnim niciodata in situatii de genul, tu necunoscator, eu, roman primitor.

Edited by YOUR_GOD, 24 October 2017 - 19:54.


#20
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Excluderile la care faceți referire unii pe-aici sunt la casco. RCA despăgubește în aproape orice condiții pe păgubit. Chiar dacă vinovatul e beat spre exemplu. Citiți legea, mai ales articolul 12 cu excluderile. Că asigurătorul se îndreaptă ulterior împotriva vinovatului e altceva. Asigurarea poate fi falsă, se despăgubește. Păgubitul primește despăgubirea. Apoi se fac cercetări pentru a se afla cel care a înfăptuit falsul.

https://lege5.ro/Gra...e-si-tramvaie/2

#21
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View Postcaiuscorneliu, on 24 octombrie 2017 - 19:56, said:

… Asigurarea poate fi falsă, se despăgubește. …
Adevarat ca RCA despagubeste in multe situatii, dar nu si in aceasta. Daca asigurarea e falsa, pur si simplu nu exista nici un asigurator care sa aiba obligatia de a plati despagubirea. Insa cand vinovatul nu are RCA cel pagubit se poate adresa Fondului de Protectie a Victimelor Strazii pentru a fi despagubit.

Edited by sags, 24 October 2017 - 20:56.


#22
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 15.10.2010
Auzi cumetre tu chiar ne crezi cu ciunga in par pentru ce sa vina politia la locul accidentului daca nu au rezultat victime, si 2 la mana cum drac sa faci amiabila din moment ce a intervenit politia...ne lasi cu vrajeala asta ca ceva pute clar...

Edited by baubig, 24 October 2017 - 21:55.


#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Am lucrat în domeniu. Se despăgubea pe RCA chiar dacă polița se dovedea falsă. Am avut caz în care cumpărătorul asigurării (asiguratul) avea poliță care s-a dovedit a fi falsă. Asta deși el era de bună credință. O întocmise la colț de stradă, plătise și totul părea ok. Polița avea ștampila firmei de asigurări dar nu fusese vreodată decontată. Nu figura în sistem. Săracul om lovise pe cineva și era convins că este asigurat. Dauna s-a despăgubit, au fost alertate organele de cercetare penală și ancheta și-a urmat cursul. Cel puțin când am lucrat eu, deși au trecut vreo 10 ani de-atunci, se despăgubea păgubitul.
Oricum, speța inițiatorului e alta. El deși e nevinovat în privința accidentului își face griji că nu va fi despăgubit pe asigurarea vinovatului pentru că a lui e falsă. La un moment dat era o condiționare de tipul ăsta dar văd că în noua lege nu mai apare. Deci are șanse să fie despăgubit pe asigurarea vinovatei.

#24
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Postbaubig, on 24 octombrie 2017 - 21:53, said:

Auzi cumetre tu chiar ne crezi cu ciunga in par pentru ce sa vina politia la locul accidentului daca nu au rezultat victime, si 2 la mana cum drac sa faci amiabila din moment ce a intervenit politia...ne lasi cu vrajeala asta ca ceva pute clar...

Cunosc situații în care chiar polițiștii spuneau de amiabilă când nu erau victime sau mai mult de două mașini. Nu știu dacă făceau asta în urma unei dispoziții interne sau ca să nu completeze formulare.

Deci da, se poate ca polițiștii să recomande amiabila. Cum au ajuns acolo, poate ne spune inițiatorul.

Edited by Bogdansv1, 24 October 2017 - 22:02.


#25
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcaiuscorneliu, on 24 octombrie 2017 - 21:58, said:

Am lucrat în domeniu. Se despăgubea pe RCA chiar dacă polița se dovedea falsă. Am avut caz în care cumpărătorul asigurării (asiguratul) avea poliță care s-a dovedit a fi falsă. Asta deși el era de bună credință. O întocmise la colț de stradă, plătise și totul părea ok. Polița avea ștampila firmei de asigurări dar nu fusese vreodată decontată. Nu figura în sistem. Săracul om lovise pe cineva și era convins că este asigurat. Dauna s-a despăgubit, au fost alertate organele de cercetare penală și ancheta și-a urmat cursul. Cel puțin când am lucrat eu, deși au trecut vreo 10 ani de-atunci, se despăgubea păgubitul.
Oricum, speța inițiatorului e alta. El deși e nevinovat în privința accidentului își face griji că nu va fi despăgubit pe asigurarea vinovatului pentru că a lui e falsă. La un moment dat era o condiționare de tipul ăsta dar văd că în noua lege nu mai apare. Deci are șanse să fie despăgubit pe asigurarea vinovatei.
acum politele sunt on-line. polita se emite in platforma asiguratorului.
daca e emisa de el, dar nu si-a mai vazut banii, trebuie sa despagubeasca. daca ma apuc io sa fac acasa in office o polita, asta e, asiguratorul nu are nici o obligatie.
acum 10 ani cred ca erau alea cu pixul si agentul cu teancul de formulare.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Posibil. Întrebarea este dacă va fi despăgubit pe polița vinovatei. Și dacă există condiționare a valabilității poliței lui. În noua lege nu mai găsesc o astfel de condiționare.

#27
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu exista conditionare.

View Postcstrifu, on 24 octombrie 2017 - 19:52, said:

initiator . citeste aerticolul 12 din legea 132/2017 unde vei gasi excluderile in cazul daunelor RCA . Daca te regasesti intr una din cele  n) situatii atunci nu vei primi despagubire . Grija la punctul d unde se refera la RCA ul celui vinovat nu al tau .
https://www.rcapedia...i-contract-rca/

bafta

io sunt convins ca nu are nici o procura colegul nostru din partea proprietarului bulgar al masinii.
cum asiguratorul despagubeste proprietarul sau reprezentantul lui legal, asiguratorul ii va arata cu gratie usa.

Edited by slai, 24 October 2017 - 22:11.


#28
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013

View Postbaubig, on 24 octombrie 2017 - 21:53, said:

Auzi cumetre tu chiar ne crezi cu ciunga in par pentru ce sa vina politia la locul accidentului daca nu au rezultat victime, si 2 la mana cum drac sa faci amiabila din moment ce a intervenit politia...ne lasi cu vrajeala asta ca ceva pute clar...

Înainte sa te crezi așa superior, zic sa mai intrebi, nu stii situația, poliția a venit chiar dacă nu au fost victime, respectiva ce mi-a sărit in fata este soția unui comisar de aici, ea l-a sunat și a venit el cu încă un echipaj de poliție, apoi echipajul a plecat și a rămas el cu respectiva, mergând cu ea la un broker sa facem amiabila

#29
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 24 octombrie 2017 - 18:01, said:

Cu tot respectul, da-mi voie s anu cred ca nu stiai. Ma bucur ca s-a intamplat asa. M-am saturat de neasigurati cu numere de BG.

E posibil sa nu fi stiut. I s-a intamplat si unei cunostinte sa afle ca nu mai are asigurare valabila.

Nu stiu ce s-a intamplat la el......dar samsarii din Bulgaria (care se ocupa si cu inmatricularile) nu prea mai au clienti romani din cauza eliminarii taxei si asa s-au gandit sa mai faca un ban : anuleaza asigurari. Mai exact iau banii , elibereaza polita +sticker iar dupa 1 luna o anuleaza din diverse motive (nu stiu care-i procedura de incaseaza banii) . Daca proprietarul/utilizatorul se sesiseaza ii zice ca au fost niste probleme si poate ca-i da banii inapoi...daca nu , a ramas cu cateva sute de euro.

Edited by polizei, 24 October 2017 - 22:24.


#30
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Apropo, aveți idee in cat timp trebuie sa sun pentru evaluare, bănuiesc ca este un termen limita ceva, nu de alta dar azi nu știu dacă pot ajunge, incidentul s-a petrecut ieri in jurul orei 15:30

#31
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,982
  • Înscris: 09.05.2009
In 24 de ore.

#32
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,940
  • Înscris: 24.04.2013

View Postslai, on 24 octombrie 2017 - 22:10, said:

… cum asiguratorul despagubeste proprietarul sau reprezentantul lui legal, asiguratorul ii va arata cu gratie usa.
Din ce inteleg initiatorul a cumparat masina, cu acte, cu ceva (nu mult) timp in urma iar accidentul a fost dupa aceea. Deci el era proprietarul in momentul producerii daunei asa ca nu vad o problema din acest punct de vedere.

@Freakz16:
In alta ordine de idei, in legatura cu polita RCA proprie (chiar daca nu are legatura cu incidentul) :
  • Este la un asigurator din Romania? Pe CEDAM nu cred ca gasesti pentru Bulgaria. Sau ai verificat-o in Bulgaria?
  • Chiar in CEDAM mai apar erori, iar uneori politele apar cu o oarece intarziere. Este incheiata [foarte] recent?
  • Ai verificat-o si dupa numarul de inmatriculare (eventual la Bulgari, nu stiu daca poti prin CEDAM) si pe serie caroserie?
Poate ca pana la urma RCA-ul tau este totusi valabil…

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Discutia la nivel teoretic e mai amplă. Spre exemplu aici sunt două păreri, la fel de pertinente.
Prima spune că nu e normal să fii condiționat de valabilitatea RCA-ului propriu din moment ce celălalt e vinovat de accident. Adică tu nu ai nicio vină, trebuie să fii despăgubit pe RCA-ul vinovatului și eventual amendat că nu ai propriul RCA.
Pe de altă parte sunt cei care spun că dacă nu ai RCA valabil nu ai ce căuta pe drumurile publice și atunci accidentul din vina celuilalt nu ar mai fi avut loc.
Ambele tabere au partea lor de dreptate :)

#34
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013

View Postsags, on 25 octombrie 2017 - 09:31, said:

Din ce inteleg initiatorul a cumparat masina, cu acte, cu ceva (nu mult) timp in urma iar accidentul a fost dupa aceea. Deci el era proprietarul in momentul producerii daunei asa ca nu vad o problema din acest punct de vedere.

@Freakz16:
In alta ordine de idei, in legatura cu polita RCA proprie (chiar daca nu are legatura cu incidentul) :
  • Este la un asigurator din Romania? Pe CEDAM nu cred ca gasesti pentru Bulgaria. Sau ai verificat-o in Bulgaria?
  • Chiar in CEDAM mai apar erori, iar uneori politele apar cu o oarece intarziere. Este incheiata [foarte] recent?
  • Ai verificat-o si dupa numarul de inmatriculare (eventual la Bulgari, nu stiu daca poti prin CEDAM) si pe serie caroserie?
Poate ca pana la urma RCA-ul tau este totusi valabil…

Nu este, am verificat-o online, ea a avut valabilitate 1 an, expira in Februarie, sau mă rog, ar fi trebuit sa expire atunci, deci nici nu mă gândesc la o eventuala întârziere in CEDAM

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Ce cedam? O asigurare romaneasca e valabila doar insotita de numere  romanessti, negre sau rosii. Asigurarea bulgareasca se verifica in bulgaria.

#36
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013

View Postslai, on 25 octombrie 2017 - 10:27, said:

Ce cedam? O asigurare romaneasca e valabila doar insotita de numere  romanessti, negre sau rosii. Asigurarea bulgareasca se verifica in bulgaria.
Greseala mea, am crezut ca acolo se includ chiar si asigurarile de BG, eu am cautat si verificat pe anumite site-uri destinate pentru asta, nu pe CEDAM, si acolo am observat ca nu este valabila, am cautat chiar si alte masini din familie sa vad daca este site-ul in regula, si totul era ok, doar a mea nu avea asigurare Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate