Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Illustrator: salvare fisier printare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014
Salut,

Sunt un newbie in Adobe Illustrator. Am inceput azi dimineata, la propriu, din nevoie. Am realizat un design, si as vrea sa il salvez in PDF, pentru printare.

Stiu unde trebuie sa ma duc pentru a salva in format PDF, dar nu stiu sa salvez doar bucata de proiect, din foaia de lucru. Proiectul arata asa:

[ https://i.imgur.com/KCWTggv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Welp!

Edited by nitucoco, 24 October 2017 - 17:55.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
1. Simplu, garantat 100%.
Faci un alt fisier copie, stergi tot si lasi doar ce vrei sa salvezi.

2. Mai complicat, pentru ca nu stiu sa-ti spun exact cum s eface, nu am programul.
Dar CorelDraw are asta.
Selectezi doar obiectele de salvat > Save > Save selection.....

#3
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014

View Postbuyonevideo, on 24 octombrie 2017 - 18:04, said:

1. Simplu, garantat 100%.
Faci un alt fisier copie, stergi tot si lasi doar ce vrei sa salvezi.

2. Mai complicat, pentru ca nu stiu sa-ti spun exact cum s eface, nu am programul.
Dar CorelDraw are asta.
Selectezi doar obiectele de salvat > Save > Save selection.....


Prin varianta 1, efectiv nu am ce sa sterg. Este doar designul din cadranul rosu, pus pe spatiul de lucru alb. Cand salvez in PDF, imi salveaza cu totul.

Prin varianta 2, am gasit ceva cu selection, dar nu merge salvat in PDF.

#4
CristianStrb

CristianStrb

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.10.2017
Nu cred ca se poate ce vrei tu ...

Faci un fisier nou exact de dimensiunea de care ai nevoie (ex: 300x100mm ...) si da-i copy/paste la cel vechi acolo. Tu ce ai nevoie este sa faci 'pagina' de dimensiunea 'artei'.

Sau mai poti Document Setup > Edit Artboards si iti tragi de acolo ce ai nevoie.

De asemenea, pentru tipar ai nevoie de pdf cu texte rasterized. Selectezi toate texte editabile din pagina, te duci la Object > Expand/Expand Appearance. Asta iti transforma din text editabil in vector.

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postnitucoco, on 24 octombrie 2017 - 17:37, said:

Salut,

Sunt un newbie in Adobe Illustrator. Am inceput azi dimineata, la propriu, din nevoie. Am realizat un design, si as vrea sa il salvez in PDF, pentru printare.

Stiu unde trebuie sa ma duc pentru a salva in format PDF, dar nu stiu sa salvez doar bucata de proiect, din foaia de lucru. Proiectul arata asa:

[ https://i.imgur.com/KCWTggv.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Welp!


faci ”artboardul” exact cât grafica ta. Folosești ”artboard tool”

#6
nitucoco

nitucoco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.02.2014

View PostCristianStrb, on 24 octombrie 2017 - 23:23, said:

Nu cred ca se poate ce vrei tu ...

Faci un fisier nou exact de dimensiunea de care ai nevoie (ex: 300x100mm ...) si da-i copy/paste la cel vechi acolo. Tu ce ai nevoie este sa faci 'pagina' de dimensiunea 'artei'.

Sau mai poti Document Setup > Edit Artboards si iti tragi de acolo ce ai nevoie.

De asemenea, pentru tipar ai nevoie de pdf cu texte rasterized. Selectezi toate texte editabile din pagina, te duci la Object > Expand/Expand Appearance. Asta iti transforma din text editabil in vector.

Pfiuuu, thank you so much dude!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate