Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tensiune oscilantă (cădere) pe intervale mari, in timp scurt

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postcorinadaniela, on 25 octombrie 2017 - 08:50, said:

si eu as suspecta tiroida, mama mea avea stari foarte asemanatoare din cauza unor noduli pe tiroida, care uneori o luau razna si "aruncau" o doza de hormoni in organism, fara vreo legatura aparenta cu medicatia, alimentatia, efortul fizic, starea vremii.
cumva pacienta a fost diagnosticata si cu spondiloza cervicala ?


Da, este diagnosticată (mai demult) și cu o formă de spondiloză cervicală.
Meteodependentă dintotdeauna.

Palme fierbinți în mod curent.  În ultimele zile se manifestă și o roșeață facială.  Senzația că ”îmi ard obrajii”.

Stare ușor febrilă,  sau senzație de febră.

View Postanarchy78_ro, on 25 octombrie 2017 - 09:12, said:

Oricum,pana nu apar toate analizele putem face numai speculatii.

Vineri ar trebui să vină rezultatele analizelor pentru tiroidă.  O să le postez aici.

Mulțumesc!

#20
Whitefairy

Whitefairy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 06.08.2013

View Posttomaso, on 24 octombrie 2017 - 16:09, said:

Rog o sugestie pentru urmatoarea problemă medicală.


Pacientul se trezește dimineața cu o stare relativ bună.
La un moment dat îi crește tensiunea.   135 / 88, puls 91
După circa 30 minute, scade tensiunea brusc, la 84 / 55 puls 74
După alte 45-70 minute,  tensiunea începe să crească și ajunge la niște cote relativ normale.

Care-i problema:

În spital, sau la controale (mai multe)  nu apar aceste fluctuații de tensiune.
Uneori pot trece câteva zile fără nicio problemă,  alteori dezechilibrele apar în fiecare zi, fără nicio legătură cu hrana, sau cu medicația.  

Pacientul a încercat să observe dacă vreun medicament îi produce aceste stări, dar până acum nu există o corelație identificabilă.
În urmă cu o lună a trecut printr-un AIT, rămas fără urmări.   Tratamentul este din cel obișnuit, de natură preventivă, Bilomag, Aspacardin, plus alte câteva pentru reducerea colesterolului, vasodialtatoare   etc  

Când apar aceste scăderi bruște de tensiune,  pacientul intră în panică și crede că moare în clipa aceea.
Nu se mai poate ridica din pat, nu mai are energie nici să bea apă.  Este la limita leșinului, iar senzația este de rău extrem.

Please, nu-mi recomandați  ”consultă un medic”.   Deja au fost multe sesiuni de consultații și investigații.   Nu sunt genul care vrea să afle diagnostice de pe net.

Aș aprecia dacă cineva îmi dă o sugestie pentru direcția de urmat.  
Adică să îmi spună dacă a întâlnit fenomenul și de ce natură este.   Dacă este o problemă de cardiologie, sau de glandă tiroidă, ori diabet. Din câte am înțeles,  oricare dintre aceste probleme pot cauza acest tip de fluctuații.

Mulțumesc pentru orice sugestie!
Hmm Orthostatic Hypotension? Poate gresesc dar verifica si varianta asta.In Orthostatic Hypotension sunt fluctuatii,in anumite cazuri daca se ridica brusc din pat i se face rau, poate si lesina. Trebuie sa iei tensiunea culcat, apoi pacientul pe marginea patului,astepti 5 minute,iei tensiunea,apoi in picioare,astepti 5 minute si iei tensiunea. Incearca sa previi riscul unei caderi cand sta in picioare, eventual inca o persoana cu tine cand iei tensiunea. E important sa educi pacientul cu asemenea fluctuatii sa nu se ridice brusc din pat, sa stea 5 minute pe marginea patului inainte de a se ridica. Posibil si o anxietate asociata cu orthostatic hypotension,asta datorita faptului ca probabil nu intelege ce se intampla cu corpul lui,deci educarea pacientului si suportul emotional, are posibilitatea sa reduca anxietatea

View Postarab, on 24 octombrie 2017 - 16:18, said:

Cauze neurovegetative posibil. Poate e necesar tratament cu ceva anxiolitice sau/si antidepresive.
Antidepresive?Va ridica la maxim riscul ca persoana sa cada si sa se loveasca.
Sunt curioasa ce medicamente ia pacientul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate